30. narodeniny Challenge Roth – padne svetový rekord?

PPred tridsiatimi rokmi sa v nemeckom mestečku Roth začala písať nová kapitola. Vtedy ešte nikto nevedel, že sa rodí legenda. To, čo sa na začiatku zdalo ako dosť šialený nápad hodný realizácie sa rokmi nemeckého cizelovania pretavilo v jeden z najvyhľadávanejších dlhých triatlonov na svete. Z Rothu sa stala legenda, ktorú veľa triatlonistov, ktorí tu pretekali považujú za Mekku triatlonu a spoločne s Hawaiiom je práve toto bavorské mestečko považované za miesto, kde by každý dlhotratiar triatlonista mal aspoň raz za život stáť na štarte.

Najhviezdnejšie obsadenie v histórii?

Po včerajšej tlačovej konferencii vyšla oficiálna tlačová správa, v ktorej organizátori preteku tvrdia, že tento rok, 20. júla 2014 sa na štarte stretne najhviezdnejšie obsadenie histórie pretekov. Medzi najväčšie hviezdy patria Austrálčan Luke McKenzie, ktorý si odniesol z hawaiských Majstrovstiev sveta druhé miesto, Pete Jacobs (víťaz Hawaia v roku 2012), Juhoafričan James Cunnama (4. na Hawaii). O víťazstvo však budú bojovať aj Eneko Llanos, Dirk Bockel (minuloročný víťaz Rothu s časom 07:52:01) nemeckí top triatlonosti Timo Bracht a Nils Frommhold a Chorvát Andrej Vistica (víťaz Challenge Vichy, aktuálny Majster Európy ETU). Na štarte nebude chýbať ani Lothar Leder, päťnásobný „Kráľ Rothu“ (1996, 2000 – 2003).

Roth je známy svojimi rýchlymi traťami – v roku 1996 tu prvýkrát triatlonový svet videl triatlonistu dobehnúť do cieľa v čase pod 8 hodín. Bol to už spomínaný Lothar Leder a jeho vtedajší čas 07:57:02 je ešte dnes 15-tym najlepším časom histórie. Aktuálny svetový rokord drží Andreas Raelert, ktorý v roku 2011 dobehol do cieľa v neuveriteľnom čase 07:41:33. Kde? Samozrejme v Rothe. V prvej dvadsiatke najrýchlejších mužských svetových časov je 12-krát Roth, 4-krát Klagenfurt, 2-krát Florida a po jednom raze majú Melbourne a Almere.

roth_Chrissie

Belinda Granger, austrálska pretekárka, ktorú v Rothe považujú za svoju, skladá poklonu kráľovnej triatlonu, Chrissie Wellington.

Bude Mirinda Carfrae novou Chrissie Wellington?

Do Rothu tento rok zavíta aj víťazka Hawaia, Mirinda Carfrae a netají sa svojimi vysokými ambíciami – chce celému triatlonovému svetu ukázať, že môže byť legitímnou nasledovníčkou legendárnej Chrissie Wellington. Na jeseň už zlepšila jej hawaiský traťový rekord z roku 2009, takže je prirodzené, že ďalšou výzvou sú Chrissine svetové rekordy. Ten posledný z roku 2011 má hodnotu 8:18:13 a pochádza z Rothu. Najbližšie sa k tomuto výkonu podarilo dostať minuloročnej víťazke z Rothu, Švajčiarke Caroline Steffen, ktorá na Ironman Melbourne 2012 dobehla do cieľa za 8:36:51.

O miesta na pódiu však bude bojovať viacero výborných triatlonistiek. Rachel Joyce (2. na Hawaii), Yvonne Van Vlerken (4. na Hawaii), Caroline Steffen (5. na Hawaii, minuloročná víťazka Rothu s časom 8:40:35) a Michelle Vesterby (8. na Hawaii). Na štart sa postaví aj vynikajúca Austrálčanka Rebekah Keat, ktorá patrí medzi štyri najrýchlejšie „železné ženy“ histórie a niekoľkonásobná medailistka z Rothu, domáca Julia Gajer.

Pokus o vekový rekordiron-nun

Zaujímavosťou jubilejného ročníka bude účasť „Sestry Madonny“, 83-ročnej mníšky z Kalifornie, známej aj ako „Iron Nun“, ktorá chce byť najstaršou ženou, ktorá kedy dokončila triatlon na ironmanských objemoch.

Keď sa chcela vo veku 75 rokov kvalifikovať na Hawai, WTC muselo vtedy pre ňu vytvoriť vekovú kategóriu. Kvalifikácia bola úspešná a do cieľa dobehla v 17-hodinovom limite. Na Hawai sa dostala aj v roku 2012 v kategórii 80-84 ročných, tentokrát ale preteky nedokončila.

Behať začala, keď mala 48 rokov a na štart svojho prvého Ironmana sa postavila vo veku 55 rokov. Dokončila cez 330 triatlonov, ktoré zahŕňajú viac ako 45 dlhých triatlonov. Podarí sa jej v Rothe prísť do cieľa v limite?

Source: Challenge Family

 

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com