australia

366 maratónov za 366 dní. Po 60-tke

Hovorí sa, že vek je len číslo. Nie každému sa však podarí toto tvrdenie aj napĺňať. Ale manželia Janette a Alan Murray patria medzi najžiarivejšie príklady. Minulý rok, 1. januára 2013 sa vydali (znova) na cesty. Tentokrát to bolo ale celé trochu inak. Ich dopravným prostriedkom boli nohy a palivom surová strava. Za 366 dní bežali 366 maratónov, za rok a deň odbehli 15 782 km. Alan má 68 rokov, Janette 64.

Výstupy z Garminu s kompletnými záznamami z každého maratónu počas celého roka si môžete pozrieť TU.
australia3
Dobrodružný život

Manželskej dvojici od protinožcov život dobrodruhov nie je cudzí. 25 rokov dozadu sa vydali z svojho rodného Nového Zélandu do sveta. Na plachetnici so svojimi dvoma malými deťmi. Život na cestách však pokračoval po celom svete a ich dve deti vyrastali na domácom vzdelávaní.

Netradičná oslava 50-tky

Počas svojho cestovania po svete si Alan a Janette udržiavali zdravý a športový životný štýl. Zúčastnili sa viac ako 60 medzinárodných maratónov a ultramaratónov. A tak, keď premýšľali ako osláviť rok 2000 a Janettino okrúhle životné jubileum (50. narodeniny), bolo im jasné, že ohňostroj a párty s rodinou ich neuspokojí. Rozhodli sa pre menej tradičnejšiu oslavu. Prebehnúť cez Nový Zéland po dĺžke, čo znamenalo celkovo 2 182 km. Aby oslava 50-tky bola čo najviac symbolická, rozdelenie bolo jasné – 50 maratónov za 50 (po sebe nasledujúcich) dní. Doprovod im robili ich (už dospelé) deti. Narodeninová párty ako z rozprávky – oslavovali 50 dní a nocí..

Rakovina a vitariánstvo

Najťažšie časy však na manželov ešte len čakali. Vo veku 52 rokov Janette diagnostikovali rakovinu prsníka. Nádeje neboli vysoké – 6 mesiacov alebo rok s chemoterapiou a ožiarovaním. Janette sa rozhodla vziať život do vlastných rúk. Ešte viac sa s manželom upli na prírodu a verila, že to je tá správna cesta, ktorá ju vráti naspäť do plnohodnotného života. Vrátila. Janette a Alan žijú už len na surovej strave.

Žiadne cestoviny, mäso ani živočíšne produkty. Janette a Alan žijú a behajú len na prírodnom palive.

Žiadne cestoviny, mäso ani živočíšne produkty. Janette a Alan žijú a behajú len na prírodnom palive.

366 maratónov bez energie?

Dvojica ostala verná svojim stravovacím návykom aj počas fyzicky náročnej cesty okolo Austrálie. Pre nás, ktorí sme zvyknutí dopĺňať energiu počas a po výkone vo forme gélov, iontových nápojov a tyčiniek sa predstava 366 maratónov len na ovocí a zelenine zdá neuveriteľná. Hádam to aj sami poznáte, aké je to skvelé, dať si po náročnom sústredení obrovskú pizzu.. bez výčitiek.. Pre Janette a Alana boli základom bežeckej stravy banány a datle, pitný režim bol v znamení džúsov z čerstvých plodín.

Prečo?

Veľa ľudí sa pri stretnutí s podobnými výkonmy pýta „Prečo?“ Prečo sa človek dobrovoľne púšťa do niečoho, o čom dopredu vie, že to bude ťažké, bude to bolieť a možno to ani neprežije. Odpovedí je veľa a každý, kto sa do niečoho púšťa má svoje vlastné pohnútky. Niekto potrebuje extrém preto, aby mal pocit, že žije, pre iného je to nevyhnutná cesta sebapoznávania. Pre Janette a Alana mal ich „výlet“ veľa rôznych dôvodov. A nielen osobných. Bežali (aj) pre druhých – pre podporu rôznych charitatívnych združení a aby ľuďom vyslali správu o „alternatívnom životnom štýle“. A to sa im podarilo. Svet ich príbeh zaujal..

Source & Photo Credit: runningrawaroundaustralia.com

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com