130901-CBS-HR-1

64-ročná preplávala z Kuby na Floridu

130901-2039-GoodNight-RedLight-2I have a dream..  je viac ako len známy citát z prejavu Martina Luthera Kinga. Každý o niečom snívame. A Diana Nyad dokázala svetu, že sny sa môžu plniť v každom veku.

177 km. To je vzdialenosť z Havany (Kuba) na pláž Key West (Florida), ktorú 64-ročná Američanka zvládla za 53 hodín non-stop plávania. Je zároveň prvým plavcom, ktorý túto trať absolvoval bez ochrannej klietky proti žralokom.

Keď Diana začala do kolonky vek vpisovať na prvom mieste číslicu 6, uvedomila si, že byť šesťdesiatničkou sa jej vôbec nepáči. Prepadla ju existenčná úzkosť. Nemohla sa zbaviť myšlienky, že so svojím životom toho spravila tak málo.

 

Nemyslím tým moje výsledky. Začala som sa zamýšľať nad tým kto som, kam som sa posunula ako človek a ako je možné, že ten čas preletel ako voda. Došlo mi, že chcem od života viac. Chcem byť lepší človek. A na to potrebujem ísť za snom. Za veľkým snom. Za tak veľkým snom, ktorý keď chcem splniť, musím sa zmeniť.

Jeden taký nesplnený sen mala Diana v zásobe. Plavecký maratón, v ktorom zlyhala v roku 1978. Z Kuby na Floridu. Počasie nespolupracovalo. Silný vietor, vysoké vlny. Silné prúdy ju hádzali o ochrannú klietku proti žralokom a unášli ju k behom Texasu. V šesťdesiatke si uvedomila, že toto je to, čo potrebuje. Toto je tá pravá výzva. Toto je ten cieľ, kvôli ktorému sa oplatí žiť.

V mladosti bola vynikajúcou diaľkovou plavkyňou. Vyplávala niekoľko rekordov. Ale mladosť bola to, čo jej chýbalo.

31 rokov neplávala. Dokáže si telo ešte spomenúť na svoju minulosť? Dokáže dobrovoľne opätovne znášať nekonečné hodiny driny v nespútanom vodnom živle? To boli otázky, na ktoré Diana potrebovala poznať odpoveď.

Vraciam sa po dlhom dni k pláži. Už je tma, keď sa dotýkam brehu. Mali sme naplánovaný 15-hodinový tréning. Tréner vraví: „Super, 14 hodín 58 minút. Dve minúty hore-dole.“ Ja vravím, „Nie. Keď 15, tak 15.“ Otočím sa a plávam minútu tam a minútu naspäť. Vtedy považujem tréning za ukončený.“

V rokoch 2011 – 2013 sa Diana pokúšala splniť svoj veľký sen – vyšiel jej až piaty pokus. Z Kuby vyplávala 31. augusta a na floridské pobrežie dorazila 2. septembra. Viete si predstaviť plávať viac ako dva dni vkuse?

Fotogaléria:

Photo Credit: Dawn L Blomgren

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com