frodeno

Aj taký bol Ironman 70.3 California Oceanside

TTo, že triatlonová sezóna sa už nezadržateľne tlačí do dverí potvrdil aj víkendový polovičný Ironman v Kalifornii, kde si prišlo otestovať formu viacero veľkých mien svetového triatlonu. Štartovka dávala prísľub akcie a športových výkonov, ktoré by mohli zaujať aj nejedného hollywoodskeho režiséra. A realita nesklamala. Nové traťové rekordy sú len dôkazom toho, že v sobotu to v Kalifornii vrelo.

Predštartovná nervozita medzi profíkmi iskrila

Zmienky o favoritoch medzi mužmi sa točili hlavne okolo troch mien: olympijský triatlonový víťaz z roku 2008 Jan Frodeno, 5-násobný víťaz na tejto trati Andy Potts a 2-násobný Majster sveta Ironmanu 70.3 Sebastian Kienle. Zranená achilovka minulý rok Janovi Frodenovi nedovolila vyťažiť svoj potenciál naplno a nakoniec nemohol pretekať ani na Majstrovstvách sveta v polovičnom Ironmane. Touto sezónou si chce napraviť chuť a signál „som späť, počítajte so mnou“ vyslal už v januári, keď vyhral Ázijsko-Pacifické Majstrovstvá Ironman 70.3 Auckland. A že signál bol prijatý potvrdil aj Sebastian Kienle na tlačovej konferencii deň pred štartom, keď s úsmevom zdôvodnil neprítomnosť Jana Frodena:

[Jan Frodeno] Je tak neskutočne vo forme a štíhly, že aj ja vedľa neho vyzerám obézny. Ale aj tak sa budeme snažiť čo najviac mu to zajtra sťažiť.“ (Sebastian Kienle)

Sebastian Kienle je považovaný za jedného z najlepších cyklistov medzi triatlonistami.

Sebastian Kienle je považovaný za jedného z najlepších cyklistov medzi triatlonistami.

Napäté očakávania sa nevyhli ani ženskej časti štartovného poľa

Oči sa upierali hlavne na domácu „rockerku“ Heather Jackson zo San Diega, ktorá obhajovala minuloročný titul. Pravdepodobne aj vďaka domácemu prostrediu patria tieto preteky medzi jej najobľúbenejšie a nie je žiadne tajomstvo, že sa tu chce vždy predstaviť v top forme. Svoje kvality však potvrdila aj na septembrových Majstrovstvách sveta Ironman 70.3, kde si dobehla po druhé miesto.

Predštartovné vypočítavanie favoritiek však nekončilo jedným menom. Veľa sa hovorilo aj o Meredith Kessler, ktorá začiatkom mesiaca vyhrala Ironman New Zealand a veľká zvedavosť sa spájala s menom Julie Dibens.

Britská triatlonistka sa vrátila do pretekového kolotoča po ročnej pauze počas ktorej sa zotavovala z operácií chodidla a kolena. Ako bývalá plavkyňa sa predpokladalo, že nebude chýbať medzi prvými z vody. Majsterka sveta v polovičnom Ironmane z roku 2009 je známa aj svojím cyklistickým umením – je trojnásobnou Majsterkou Sveta v Xterre z rokov 2007-2009, ale hawaiské víťazné double (Xterra + Ironman) sa jej nikdy nepodarilo.

Heather Jackson vďaka svojmu štýlu kalifornskej rockovej hviezdy býva neprehliadnuteľná.

Minuloročná víťazka Heather Jackson vďaka svojmu štýlu kalifornskej rockovej hviezdy býva neprehliadnuteľná.

Triatlon je už súťaž v troch športových disciplínach 

Áno, určite ste si povedali, že tie disciplíny sú štyri – umenie rýchleho depa netreba opomínať. Depo však tento raz nechajme stranou a ostaňme pri starej dobrej trojici – plávanie, cyklistika, beh. Veľké svetové preteky naznačujú, že už aj na tých dlhších tratiach začína byť dôležitá komplexnosť. Excelovanie v jednej disciplíne má zmysel len vtedy, ak výsledky ďalších dvoch patria tiež k svetovej špičke. Tento trend potvrdil aj Andy Potts, ktorý ako bývalý plavec dokázal vyhrávať preteky systémom štart-cieľ. Minulý rok ale v Kalifornii musel zbiehať Jesse Thomasa, aby si odniesol domov piaty titul.

Svetový triatlon sa mení. Dlho sa hovorilo, že k triumfu v triatlone potrebujete vynikajúco plávať a bežať rýchlejšie ako ostatní. Ale to už dávno nie je pravda. Ak nie ste aj výborný cyklista, v dnešnej konkurencii nemôžete byť súčasťou napínavej bitky o titul.“ (Andy Potts na tlačovej konferencii pred Ironmanom 70.3 California Oceanside)

Sobotné mužské preteky ukázali, aké je ťažké presadiť sa medzi triatlonistami, ktorí nemajú slabinu, ktorí môžu mať tak maximálne zlý deň. Jan Frodeno a Andy Potts síce nepatria tých najhviezdnejších cyklistov, ale takmer celú cyklistiku sa im podarilo odolávať zozadu sa tlačiacim najlepším cyklistom dňa – Sebastianovi Kienlemu a Andrewovi Starykowiczovi, ktorý drží svetový rekord na cyklistickej časti v rámci Ironmana (na jeseň počas IM Florida odjazdil 180 km za 4:02).

celo

Frodeno, Chrabot, Potts si odkrútili (takmer) celú cyklistiku na čele v trojici.

Riziko sa (ne)vypláca

Kienle stráca po plávaní hrozivé 3 minúty 35 sekúnd, Starykowicz 2 minúty. Hviezdni cyklisti sa ocitnú spolu v skupine prenasledovateľov, ktorí sa snažia dostihnúť prvú trojicu Frodeno – Potts – Chrabot. Ideálne podmienky a bezvetrie však zaostávajúcim očividne nepomáha.

Kienle a Starykowicz začínajú cítiť prúser možno už po plávaní, ale keď na 40. kilometri je ich strata stále 2:30, ťažko povedať ako to zvláda ich psychika. Na 56. kilometri sa síce dostanú na rozdiel dvoch minút, stále je to však veľa. Až s dvadsiatimi kilometrami do cieľa sa rozhodujú dať do toho všetko. Hop alebo trop. Starykowicz síce trojicu na čele v závere dostihne a do druhého depa vbieha prvý, jazda na hrane ho však stojí (pravdepodobne) všetky sily, pretože následným polmaratónom za 1:37:21 sa prepadne až na 23. miesto v celkovom poradí.

Kienle vybieha na poslednú disciplínu piaty, so stratou 1:32 na prvého Frodena, dokáže však odbehnúť tretí najlepší polmaratón dňa, vďaka čomu si z Kalifornie odniesol tretie miesto. Starykowicz sa na predných pozíciách dlho neudržal, zato Frodeno vyzeral akoby práve začal pretekať. Na prvom kilometri a pol získal náskok takmer minúty a do cieľa prišiel takmer tri minúty pred druhým Andym Pottsom. Frodenov čas na polmaratóne 1:11:49 bol bezkonkurenčný. Celý triatlonový svet už teraz s napätím očakáva Frodenovu premiéru na trati dlhého triatlonu – odohrá sa už tento rok na Majstrovstvách Európy v rámci podujatia Ironman Frankfurt.

Druhý v cieli, Andy Potts ukázal spolupatričnosť a rozdáva finisherské medaile.

Druhý v cieli, Andy Potts ukázal spolupatričnosť a rozdáva finisherské medaile.

Julie Dibens pretekárskeho ducha nestratila

V ženskej časti pretekov Julie Dibens napĺňala predštartovné diskusie a z vody vychádzala na čele spolu s Meredith Kessler a Jennifer Spieldenner. Na cyklistike ukázala, že aj po ročnej pauze jej jazda na čele cyklistiky nerobí problém. Nedokázala si však vypracovať výraznejší náskok, ktorý by ju uchránil na behu. Julie Dibens nikdy nepatrila k tým najrýchlejším bežkyniam. Už počas cyklistiky sa na ňu zozadu začali tlačiť Heather Jackson a Heather Wurtele.

Práve obhajkyňa titulu, Heather Jackson s Heather Wurtle po plávaní strácali na Dibens a Kessler dve až tri minúty. Ale vďaka výbornej cyklistike prišli do druhého depa ešte pred Kessler, dve minúty po Dibens a 20 sekúnd za Rachel McBride, ktorá síce odjazdila najrýchlejší ženský cyklistický čas dňa (2:24:30) preteky však nedokončila.

Julie Dibens začali súperky na behu pomerne rýchlo zbiehať. Obidve Heather si na Julie brúsili zuby a hneď na prvých dvoch kilometroch jej dali najavo, že to myslia smrteľne vážne. Už na deviatom kilometri sa novou líderkou stala Heather Wurtele, ktorú už nikto neohrozil a nechala za sebou aj obhajkyňu Heather Jackson, ktorá skončila druhá. Dibens strácala stále viac, dostala sa cez ňu ešte aj Kessler a tak pre bojovnú Angličanku ostalo nepopulárne štvrté miesto.

Heather Wurtele sa odpája od Heather Jackson a Julie Dibens a odbieha v ústrety víťazstvu.

Heather Wurtele sa odpája od Heather Jackson a Julie Dibens a odbieha v ústrety víťazstvu.

Výsledky:

Ženy: 1. Heather Wurtele (4:13:12), 2. Heather Jackson (4:14:15), 3. Meredith Kessler (4:19:52), 4. Julie Dibens (4:24:54), 5. Caitlin Snow (4:25:24)

Muži: 1. Jan Frodeno (3:49:25), 2. Andy Potts (3:52:18), 3. Sebastian Kienle (3:53:21), 4. Joe Gambles (3:55:00), 5. Brent McMahon (3:55:46)

Kompletné výsledky TU

Source: ironman.com, Photo Credit: Nils Nilsen

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com