Austria eXtreme Triathlon – len pre najnáročnejších!

 

Máte radi poriadnu dávku extrému? Snívate o pretekoch typu Norseman, Celtman, Swissman? Ak ráno rozospatý skáčete do chladných vôd bazénu na plaveckom tréningu a predstavujete si, že raz sa tak budete rútiť z vysokého trajektu do ľadových vôd na nórskom pobreží, možno vás osloví nový projekt našich rakúskych susedov. Austria eXtreme Triathlon potvrdzuje svetový trend objavovania limitov fyzickej a psychickej kondície. Viacerým už nestačí len „normálny“ ironman – chcú zažiť viac. A práve zážitky sú hnacím motorom. Slovami sympatického Gimliho, odvážneho trpaslíka z kultového Pána Prsteňov: „To je jistá smrt, jen malá šance na úspěch… tak na co čekáme?“

Nečakajte. Vyberte si svoj extrémny cieľ, za ktorým pôjdete. Pre niekoho to môže byť beh na 10 kilometrov, pre niekoho ironman a pre niekoho Austria eXtreme Triathlon. A pre tú poslednú skupinku prinášame menšie nahliadnutie do kuchyne rakúskych organizátorov.

Dátum: 27. 6. 2015Stajersko_panorama_png

Oblasť: Štajersko  

Trať: 3,8 km plávanie, 186 km cyklistika, 44 km beh

Nastúpané metre: 5 800 m (cyklistika 3 900 m, beh 1 900 m)

Teplota vody: 10 – 14 °C

Požiadavky: Každý pretekár musí mať osobnú podporu, tzv. osobného trénera (personal coach), ktorý bude celý čas na telefóne k dispozícii organizátorovi, plus, so svojím pretekárom absolvuje minimálne posledných 14 km bežeckej časti.

Povinná výbava: Zo Silberkarklammu je aj pretekár aj jeho osobný tréner povinný mať batoh a v ňom jedlo, tekutiny, teplé oblečenie a čelovku.

Zaujímavosti: 1. Pretekár môže byť doprevádzaný na bicykli alebo pešo na ktoromkoľvek úseku trate. 2. Na trati nebudú rozhodcovia – organizátor počíta s tým, že každý pretekár bude ctiť pravidlá fair-play. 3. Za popredné umiestnenia nebudú žiadne ceny ani finančné odmeny.

Počet miest: 50 – pretekári budú vybraní organizátorom po ukončení registrácie. Vybraní pretekári budú kontaktovaní 10. decembra 2014.

Začiatok registrácie: 15. 11. 2014 o 18:00

Koniec registrácie: 30. 11. 2014 o polnoci

Štartovné: 350 €

Aby náš exkurz do rakúskej kuchyne bol úplný, poprosili sme Marie Schwarz z organizátorského tímu o možnosť uchmatnúť si menšiu porciu jej voľného času a výsledok si môžete prečítať na nasledujúcich riadkoch.

Austria eXtreme Triathlon je v triatlonovom svete novinkou. Aký je jeho príbeh?

Na počiatku bola výzva. Výzva nielen v organizačnom zmysle, ale hlavne výzva z pohľadu fyzickej záťaže. Koľko je naše telo schopné vydržať? Kde sú jeho limity? Zároveň sme chceli, aby táto extrémna fyzická záťaž bola spojená s pastvou pre oči a pohladením pre dušu – prírodné krásy našej krajiny majú čo ponúknuť. A tak vzniklo aj naše motto: Vášeň bolesti navzdory.

Bude to vaša organizátorská premiéra alebo máte nejaké skúsenosti s organizovaním športových podujatí?

Áno, bude to naša premiéra a aj to je dôvod, prečo tento rok otvárame preteky len pre 50 štartujúcich.

Dlho ste hľadali vhodnú trať?

Áno, vôbec to nebolo ľahké. Chceli sme, aby trať bola jednoducho perfektná a proces výberu nám nakoniec trval takmer dva roky.

Vo svojom propagačnom videu uvádzate, že teplota vody bude 14 °C. Je aspoň nejaká šanca, že nakoniec bude predsa len teplejšia?

Plávajte rýchlejšie a je možné, že sa vám teplejšia bude zdať (smiech). Šance na teplejšiu vodu veľmi vysoké nie sú – rieka je ľadovcová a ak aj bude teplejšie obdobie, nepredpokladáme, že by vystúpila veľmi nad 14 °C. Skôr je pravdepodobnejšie, že bude chladnejšia – môže to byť aj 10 °C.. a preto sú neoprény povinné.

Zaujímavosťou Vašich pretekov je, že na trati nebudú rozhodcovia. Keďže sa nesúťaží o žiadne ceny, je predpokladateľné, že pretekári budú čestní.. ale aj tak, nemáte strach z porušovania pravidiel?

Každý pretekár, ktorý sa zúčastní nášho triatlonu si siahne na absolútne dno svojich síl – nielen fyzických, ale aj mentálnych. A každý, kto je férovým športovcom sa nenechá zlákať žiadnymi podvodnými chúťkami. Veríme, že česť zo športu ešte nevymizla.

Keďže nie sú žiadne ocenenia a finančné prémie pre tých najrýchlejších, predpokladáte, že záujem o preteky bude aj zo strany profesionálnych triatlonistov?

Samozrejme, zaregistrovať sa môže ktokoľvek – aj známe tvár triatlonových podujatí. Ale pretekárov, ktorí sa nakoniec na štart postavia budeme vyberať zo všetkých prihlášok, takže je to fair play pre každého – každý má rovnaké šance dostať sa na štartovku.

Ktorá časť trate je z vášho pohľadu najkrajšia?

Emocionálna časť pre pretekára aj jeho podporu bude určite posledných 14 kilometrov bežeckej trati, ktoré absolvujú spolu. Spoločne si užijú aj cieľovú rovinku, čo tiež môže byť priestor na rôzne prejavy emócií. Tieto zážitky ostanú v ich mysliach a srdciach navždy. V dnešnej dobe má takmer každý množstvo priateľov na sociálnych sieťach, ale na pretekoch ako sú tieto uvidíte tých skutočných priateľov, ktorí budú ochotní prežiť s Vami takýto hraničný zážitok a podporiť Vás aj v náročných podmienkach.

Trúfnete si odhadnúť víťazný čas?

Austria eXtreme Triathlon nie je o čase, ani o tom aký rýchly dokážete byť. Je o vašej vlastnej mentálnej sile a o vašej vôli doraziť až do cieľa.

Kde by ste chceli vidieť Austria eXtreme Triathlon o 10 rokov?

Chceme sa zlepšovať, ale zároveň chceme naďalej ostať realistickí a úprimní.

AutXtri_w
Photo Credit: Austria eXtreme Triathlon

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com