WINTER

Běháme v zimě

TTentokrát se podíváme na běhání v zimě. Nebudeme se věnovat běhání na boso ve sněhu, ne že by to nebylo zajímavé téma, ale tam ani tak nejde o běh samotný. Vzhledem k tomu, že zima už je tady a leckde už napadl i první sníh, je mnohem aktuálnější, zvláště při pohledu na některé běžce které můžete potkat, otázka vhodného oblečení.

Jaké zvolit oblečení

Při pohledu na některé běžce se člověk dokáže zpotit aniž by se sám vůbec pohnul. Ale nekřivděme jim, možná jste jen ne zcela přesně odhadli situaci která se před námi odehrává a nešťastníka dobíhajícího spoj, či životně důležitou schůzku nepokládáte za běžce okamžiku. Běh v mínusových teplotách totiž skutečně není problém. Po patnácti minutách běhu už je tělo zahřáté tak, že vaše mysl už se většinou zabývá něčím jiným než je teplota. Jen zřídka potřebujete na horní část těla více jak dvě vrstvy. Ve spodní části bývá největší obava o to, jak si udržet v teple intimní partie. Jestliže je opravdu zima (chladněji než mínus deset stupňů) nebo je mimořádně větrno, můžete si dát vlněné spodky. Merino vlna výborně izoluje ve velkém rozsahu teplot (a nesmrdí ani po několika bězích). Jinak, v současné době je na trhu dostatek kvalitního funkčního prádla i oblečení. Dá se říct – oblečte se podle toho jak se budete cítit po patnácti minutách běhu, a ne poté co vyjdete z domu. Nech je vám raději troch zima na začátku, než aby jste byly zatížení nadbytečným propoceným oblečením a bojovali s přehřátím – paradoxně se tak můžete mnohem lépe dostat do situace že prochladnete. Použití rukavic v zimě se nabízí, zvláště pokud je hodně velká zima, ruce nemají takovou možnost se ohřát jako tělo a zvláště u jedinců, kteří mívají problémy s prokrvením jsou rukavice nezbytností. Věnujte více času jejich výběru, vaše ruce si to zaslouží. Neměly by se v nich potit, ale mít příjemný pocit komfortu. Na trhu je dostatečné množství rukavic (nejen běžeckých), takže by neměl být problém najít přesně ty vaše.

Intervalovému treninku se raději vyhněte

Samotný běh v zimně se od toho v létě, na jaře či na podzim nijak neliší (na jednu vyjímku). Náročný intervalový tréning by jste ale měli vynechat, zvláště při hodně nízkých teplotách. Prohloubená a zrychlená ventilace nám ohrožuje horní cesty dýchací, a tady nás jakékoliv oblečení neuchrání. Mrazivý vzduch není velkým přítelem, snažte se proto neudělat si z něj nepřítele a svůj běh přizpůsobte vždy aktuálním klimatickým podmínkám. Ti co mají citlivou pleť by si ji měli chránit kvalitním krémem (s nízkým obsahem vody), pokud je hodně velký mráz, doporučili bychom jej každému.

NAVL

zkuste zauvažovat nad protiskluzovými návleky na obuv

Když napadne sníh

Vyjímkou, která je ale podstatná, je běh pokud napadne sníh, či je náledí. Tehdy bývá běh hodně náročný, a natolik odlišný, že vám o tom dá vědět i váš ilitobiální trakt přetížený prací se stabilizací vašeho těla na kluzkém a nestabilním povrchu. Pokud takový běh chcete zařadit jako zpestření, je to vaše volba. Pokud si ovšem nechcete kazit techniku, nepřetěžovat svalové skupiny a úpony stabilizací každého vašeho kroku, chcete-li se vyhnout možnému zranění, zvažte možnost využít toho, že napadl sníh třeba tak, že vytáhnete běžky. Pokud se ovšem běhu vzdát nehodláte a i my přiznáváme, že běh zasněženou krajinou, či lesem má své nezaměnitelné kouzlo, zkuste zauvažovat nad protiskluzovými návleky na obuv (vyrábějí se speciální běžecké ), či si pořiďte přímo speciální zimní tretry.

 

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com