amoeba_f

Bežecké tenisky roku 2050? Budú sa samé „regenerovať“

MMinuý týždeň boli v Londýne predstavené bežecké tenisky budúcnosti. Vyzerajú ako artefakt mimozemských civilizácií a aj ich budúce potenciálne vlastnosti sú vzdialené tomu, čo v dnešnej dobe považujeme za „normálne“. Dizajnérka a výskumníčka Shamees Aden svetu ukázala prototyp z 3D tlačiarne, ktorý naznačil prekvapujúci smer.

Tenisky, ktoré sú neživé a živé zároveň

Asi si len ťažko budeme predstavovať, že si na nohy obujeme niečo živé. Možno by sme aj zauvažovali o možných sadistických sklonoch. Výskumy posledných rokov však ukazujú, že so živým a neživým je to trochu zložitejšie ako si to pamätáme z hodín prírodopisu zo školských lavíc. Vysvetlíme si to – základným stavebným prvkom tenisiek budúcnosti majú byť „protobunky“ (protocells). Zjednodušene povedané, sú to experimentálne syntetické bunky, ktoré sú síce umelé, ale dokážu sa správať ako primitívne živé bunky. Protobunky by mali teda byť akýmsi premostením medzi živým a neživým. A keď pôjdeme do dôsledku, mohli by vysvetliť aj vznik života na zemi.

Inteligentné tenisky

Projekt vznikol v spolupráci s Martinom Hanczycom, profesorom na University of Southern Denmark, ktorý sa zaoberá výskumom protobuniek už nejaký čas. Cieľom projektu je vytvoriť „umelý žijúci systém“, ktorý by svojim správaním reagoval napríklad na tlak, svetlo a teplo. Žeby končne bežec nepotreboval plný botník tenisiek?

Bunky majú schopnosť sa nafúknuť a vyfúknuť ako reakcia na tlak. Keď bežíte v rôznorodom teréne a na odlišných povrchoch, dokážu sa nafúknuť a vyfúknuť podľa tlaku, ktorý na ne vyvíjate. Takto vás vaše tenisky „podržia“ v akomkoľvek teréne. (Aden Shamees)

amoeba_2Keď sa tenisky dokážu regenerovať

Protobunky, podobne ako živé organizmy, majú schopnosť replikácie (proces pri ktorom sa z jednej materskej molekuly vytvoria dve dcérske molekuly). Pomerene rýchlo napredujúce odvetvie biotechnológie skúma aké produkty by mohli ťažiť z nepretržitého samo-obnovovania sa. Jedným z nich môžu byť aj bežecké tenisky. Protobunky po behu stratia svoju energiu a tak sa tenisky odložia do špeciálnej nádoby naplnenej protobunkovou tekutinou, ktorá bude živý organizmus održiavať zdravý. Tekutina môže byť akokoľvek sfarbená – v procese „oživovania“ si bunky prevezmú jej farbu. Túto „vymoženosť“ ocenia predovšetkým ženy.

Tenisky si vezmete domov a budete sa o ne starať podobne ako o rastlinu, ktorá potrebuje prírodné zdroje na obnovenie buniek. (Aden Shamees)

Hudba budúcnosti

V žiadnom prípade by ste však nemali zanevrieť na svoje staré tenisky. Podľa Aden sú tieto moderné tenisky reálne až okolo roku 2050.

Chcete vedieť viac o protobukách? Pozrite si video, v ktorom professor Martin Hanczyc rozpráva o problematike ľudskou rečou.

 amoeba_1

Source: dezeen.com, Photo Credit: Shamees Aden

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com