Caroline_f

Ovládne Caroline Steffen svetový Ironman?

DDruhá najrýchlejšia žena histórie na trati dlhého triatlonu, Caroline „Xena“ Steffen prekvapila triatlonový svet, keď vyhlásila, že svoje trénerske vedenie zveruje do rúk legendárneho  Chrisa „Macca“ McCormacka.

Švajčiarka žijúca v Austrálii má za sebou veľké víťazstva, cenné umiestnenia, ale aj bolestivé prehry. Je dvojnásobnou masterkou sveta v ITU dlhom triatlone (2010, 2012) a z havajského Ironman World Champ si dvakrát odniesla druhé miesto (2010, 2012). V roku 2012 to mala rozbehnuté na svoj prvý havajský titul, o prvenstvo však prišla približne 5 kilmetrov pred cieľom – Leanda Cave bola v ten deň silnejšia.

Bývalá plavkyňa a profi cyklistka 

Caroline má za sebou bohatú športovú minulosť, ktorá ju priam predurčuje na úspechy v dlhom triatlone. Ako juniorská a seniorská reprezentantka v plávaní si vyplávala 17 národných titulov. Po ukončení plaveckej kariéry zistila, že jej šport chýba. V roku 2006 si vyskúšala zopár olympijskych triatlonov, skúsila si aj dlhý triatlon – Ironman Switzerland a hneď to bol čas pod 10 hodín, čo znamenalo druhé miesto vo svojej vekovej kategórii. Na Hawaii dobehla znova v čase pod desať a skončila tretia v kategórii.

Cyklistika sa Caroline zapáčila a rozhodla sa jej venovať naplno. Plavecké tréningy jej šli už hore krkom a cítila, že beh nie je zrovna jej silná stránka. A cyklistika jej šla. Čoskoro sa ocitla v profesionálnom cyklistickom tíme Raleigh Lifeforce Creation (neskôr fungujúci pod názvom Garmin-Cervélo ako ženská odnož). Keďže na vrchárku bola príliš vysoká a nie dosť silná na šprint, jej úloha v tíme bola vytiahnuť šprintérky do cieľovej rovinky. Počas svojej krátkej cyklistickej kariéry sa v roku 2007 zúčastnila aj na pretekoch Grande Boucle Féminine, ktoré sa považujú za ženskú Tour de France.

Pod krídlami Bretta Suttona

Zdá sa Vám to meno povedomé? Áno, malo by. Veľký kauč svetového triatlonu, ktorý spravil z neznámej Chrissie Wellington svetový fenomén. A trénoval aj bronzového medailistu z OH v Sydney, Honza Řehulu. Keď si Caroline uvedomila, že cyklistika jej úplne neprináša to, čo by si predstavovala, v roku 2008 odišla z tímu a vrhla sa naplno na triatlon. Hneď v roku 2009 si vyjazdila 4. miesto na Majstrovstvách sveta Ironman 70.3 v Clearwater na Floride. Na pretekoch sa jej darilo a zaujala aj Bretta Suttona, ktorý ju pozval do triatlonového profi tímu, kde bol hlavným trénerom – TeamTBB. V tomto období sa ujala aj Carolinina prezývka  „Xena the Warrior Princess“.

caroline_w

Caroline strávila v zoskupení TeamTBB štyri roky. V septembri minulého roka sa rozhodla ísť vlastnou cestou. Chcela sa osamostatniť, stať sa viac „sama sebe pánom“, chcela mať možnosť tráviť viac času v Austrálii, chcela.. chcela zmenu a postaviť na vlastné nohy. A nechcela zaberať miesto v tíme, ktorý by namiesto nej mohol znova pomôcť niekomu ďalšiemu na ceste k profesionálnemu triatlonu.

 

Povedala som si, že teraz je ten správny čas odísť. Chcela som prenechať miesto v tíme niekomu ďalšiemu, komu by sa takáto pomoc mohla zísť. Pred štyrmi rokmi som potrebovala pomoc – nemala som peniaze a skúsenosti. Ale teraz už môžem stáť na vlastných nohách. Ale rôznych drobných dôvodov prečo odísť bolo oveľa viac – dalo by sa to zhrnúť, že už som tam nebola šťastná, tak som si povedala, že je najvyšší čas zdvihnúť kotvy.“ (Caroline pre Australian Triathlete)

Caroline si to vymyslela dobre – odíde z tímu, ale ostane pod trénerskym vedením Bretta Suttona. Ale človek mieni.. nakoniec to nevypálilo úplne podľa predstáv. Brett Sutton nečakane 1. novembra 2013 oznámil, že rezignuje z postu v tíme s platnosťou od 1. januára 2014. C’est la vie.. Caroline sa tak po nevydarenom Hawaii 2013 (5. miesto) ocitla viac sama ako si pôvodne predstavovala. Nielen bez tímu, ale aj bez trénera. Z výkonu na Hawaii bola sklamaná. Fyzicky, emočne a mentálne vyžmýkaná.. „Cítila som, že potrebujem poriadnu pauzu, aby som si preorganizovala život – mala som toho už dosť.“

Caroline stále nepatrí medzi najlepšie bežkyne triatlonistky, ale stále sa zlepšuje.

Caroline stále nepatrí medzi najlepšie bežkyne triatlonistky, ale neustále sa zlepšuje.

Pri premýšľaní nad tým, čo ďalej, Caroline poradil jej partner David Dellow (tímový kolega z TeamTBB), aby si napísala zoznam, čo všetko od svojho nového trénera očakáva – potom sa jej bude ľahšie rozhodovať. Nie zlý nápad. A tak si Caroline sadla, premýšľala a písala.. a zrazu, to, čo sa zdalo na začiatku ako ťažká úloha, bolo nad slnko jasnejšie. Z Carolininho zoznamu priam kričalo jedno jediné meno – Chris McCormack.

Carolinin zoznam:

1. Musí byť muž – nikdy som netrénovala pod ženským vedením. Myslím, že mužskí tréneri mi vyhovujú viac.

2. Austrálčan – chcela som, aby bol Austrálčan, alebo aspoň býval v Austrálii, pretože, keďže tu žijem, spolupráca je tak jednoduchšia.

3. Rozumie Brettovi Suttonovi – toto bola dôležitá podmienka. Chcela som niekoho, kto vie, čo mám za posledné štyri roky za sebou. Niekto, kto pozná Bretta, ako trénuje, ako pracuje. Chrisa pred rokmi trénoval, takže rozumie jeho metódam a systému. A s Chrisom sme sa zhodli, že nepotrebujem trénovať v úplne inom systéme.

4. Bude na veľkých pretekoch – nikdy som nemala trénera, ktorý by bol aj na mojich pretekoch. Ale Chris je ambasador Challengu, čo je fajn, pretože chcem ísť viac pretekov série Challenge. Vždy bude na veľkých pretekoch a budem mať jeho podporu. Na pretekoch sa cítim sama, hoci naokolo sú tisíce ľudí. Aj keď tam mám napríklad len otca, už to pomôže. Rodina vždy pomôže – už len ich prítomnosť ma motivuje k čo najlepšiemu výsledku, pretože ich nechcem sklamať. Takže, ak tam budem mať ešte aj trénera, bude to úplna paráda.

5. Pozná Konu – pre mňa je veľmi dôležitý človek, ktorý chápe šialenstvo Hawaiia. Hľadala som niekoho, kto pozná tieto preteky a vie, aké sú. Viem, koľkokrát tam Chris trpel, kedy nedokončil, trápil sa, dobehol druhý.. jednoducho, s ostrovom bojoval. Tak ako s ním bojujem ja. Nakoniec našiel kľúč, ktorým otvoril zlatú komnatu vedúcu k titulu. Samozrejme, najlepši by bolo, keby mi ten kľúč len podal (smiech). Základ však je, že vie. Pokúšal sa o to veľa rokov a poriadne si to odtrpel. Nakoniec však našiel svoju cestu k víťazstvu a ja dúfam, že mi dokáže pomôcť. Vie, aké to je byť druhý a prísť o víťazstvo tak tesne. A taktiež, naša stavba tela a spôsob pretekania je podobný – takže mi rozumie.. (podľa Australian Triathlete)

Podarí sa Caroline pod trénerským dohľadom veľkého bojovníka Chrisa McCormacka siahnuť na tak vytúžený havajský titul? Všetci vedia, že Hawaii je jednoducho iný. Vo všeobecnosti sa uznáva, že väčšie šance v havajskom pekle majú nižší pretekári. A medzi tých Caroline nepatrí. Ale jej najlepší ironmanský čas 8:34:51 z Ironman Melbourne 2012 vyzerá ako veľký prísľub do budúcna. S týmto časom sa stala druhou najrýchlejšou ženou histórie na ironmanských tratiach po legendárnej Chrissie Wellington. Ale až ďalšia sezóna/sezóny ukáže/ukážu, či sa Xena, Princezna bojovnice stane Kráľovnou..

Chris Macca McCormack bojoval s Konou celú svoju kariéru. Favorit všade na svete, na Hawaii to nikdy nebola tutovka..

Chris Macca McCormack bojoval s Konou celú svoju kariéru. Favorit všade na svete, na Hawaii to nikdy nebola tutovka..

Photo Credit: Bec Brindley Photography, Oliver Farys

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com