cta

Česko-slovenská licencia? Predseda ČTA o spolupráci s STÚ

Po minuloročných náznakoch budúcej spolupráce medzi Českou triatlonovu asociáciou (ČTA) a Slovenskou triatlonovou úniou (STÚ) sa ľady pohli a vyzerá to, že dve krajiny, ktoré sa kedysi rozdelili, hľadajú možnosti ako dostať triatlon za hranice. Čo to znamená a aké máme vyhliadky do budúcna sme sa spýtali predsedu ČTA, Jaromíra Horáka.

Ahoj všem čtenářům! Moc chci poděkovat za spuštění tohoto bezvadného serveru, který může sehrát moc důležitou roli na rozhraní našich krajin. Po revoluci naši mocipáni rozhodli naši zemi rozdělit, namísto toho, abychom vytvořili základ EU. Jak trapné a jak neprozíravé. Naše mentalita, naše zájmy, naše přátelství a náš sport, to jsou věci, které se rozdělit nepodaří. Jsem rád, že je zájem a že je vůle bavit se, přátelit se, milovat se, trénovat, závodit na obou stranách pomyslné a pro mě nesmyslné hranice.

spolupracaPočas sezóny prišiel z radov pretekárov dotaz, či by ČTA a STÚ nezvážili „česko-slovenskú“ licenciu. Ako sa tento nápad ďalej formoval?

Ano, v soutěžní směrnici bude od 1.1.2014 plnohodnotné uznávání slovenské licence na všech závodech, které vyhlašuje ČTA. A jak jsem hovořil s kolegou Juráškem, tak věřím, že usnesení stejné filosofie lze očekávat od výkonného výboru STÚ.

Aké výhody prinesie pretekárom nová licencia?

Závodníci mohou využívat stejných výhod, jako by měli českou licenci. Na většině závodů je levnější startovné, lze využívat výhod slev v nabídce obchodních partnerů ČTA (například výhodnější nákupy vozů Ford). Jako hlavní výhodu spatřuji v té mentální oblasti: pocit sounáležitosti, týmovosti. Nechci se opakovat, ale význam ať STÚ či ČTA spatřuji právě v tom, že v době všeobjímajícího businessu, povinností, stressu, dopravních kolapsů, živelných katastrof – máme tu obyčejnou a vlastně i nenáročnou a levnou možnost být sdruženi v něčem, co nám přináší pocit podpory, sounáležitosti a snad i exkluzivity.

Uvažuje sa aj v širšom kontexte – nad medzinárodnou licenciou?

Evropská, resp. světová unie zatím v této oblasti nepodniká takové kroky, které by tuto tématiku ozřejmily. Snažil jsem se vloni na jednání v JAR, v Cape Town domluvit organizaci ITU konference na téma potřeby národních triatlonových asociací, kam by právě tato tématika patřila. Zatím se to nepodařilo, ale věřte mi, že se o to pokusím znovu a znáte to o těch vratech, tak dlouho se buší, až se otevřou.

Umožní nová licencia pretekárovi a jeho klubu bodovať do triatlonového pohára druhej krajiny?    

Toto je myslím téma na společné jednání vedení ČTA a STÚ. Měli bychom maximálně podporovat naše domácí pořadatele, resp. motivovat závodníky, aby závodili doma, pokud je to možné. Doposud byl Český pohár ve všech 5 „tlonech“ – aquatlonu, zimním triatlonu, dlouhém, terénním a olympijském triatlonu otevřen zahraničním závodníkům od sezony 2011 a nedomnívám se, že bychom na tom v budoucnu něco měnili.

Plánujete spoluprácu medzi ČTA a STÚ naďalej prehlbovať a rozširovať? Ak áno, budeme vďační za nejaký konkrétny príklad.

Když konkrétně, tak jdeme na to: Rád bych domluvil společné soustředění dětských výběrů 8-15 let již v sezoně 2014, vedle toho jsme připravili instalaci databázového serveru www.czechtriseries.cz pro potřeby STÚ na adrese www.slovaktriseries.sk. Provozování tohoto systému by přineslo všem velké množství výhod: pro závodníky, pro kluby, pro pořadatele –  ale není to zadarmo. Záleží na vedení STÚ, zda se rozhodne tuto věc využít a provozovat naplno.

Jaromír Horák je nielen predseda ČTA, ale aj aktívny triatlonista.

Jaromír Horák je nielen predseda ČTA, ale aj aktívny triatlonista.

V Českom pohári figurujú tri slovenské preteky (City Triathlon, Slovakman 226 a od budúcej sezóny aj Slovakman 113) – sú pre ČTA prínosom? Ako vnímajú českí pretekári cestovanie na Slovensko?

Je to trend, který jsme s Tomášem Peterem (technický riaditel ČTA) nastavili. Nemohu nikdy zapomenout na skvělé závody v Senci, ve Staré Turé – tak je třeba takovou možnost nabídnout i našim současným závodníkům, závodit na Sovensku. Pokud vím, tak snad závod v Brně by měl být v roce 2014 součástí Slovenského poháru, stejně tak zimní triatlon na Pradědu bude v roce 2014 společné Česko-slovenské mistrovství v zimním triatlonu.

Premýšľali ste nad organizovaním spoločných Majstrovstiev? Podobným formátom ako sú Majstrovstvá Slovenska a Česka v cestnej cyklistike – jeden rok na Slovensku, druhý rok v Čechách.

Tady snad jen doplním, že ve smyslu uzavřené smlouvy mezi ČTA a STÚ se mistrovství Slovenska v dlouhém triatlonu konalo v roce 2012 v Otrokovicích a naopak letos bylo vyhlášeno mistrovství České republiky na závodě v Piešťanech. Jsem moc rád, že naše vztahy jsou dobré nejen na té lidské úrovni, ale i na té oficiální. Ještě jednou díky za vaši invenci, energii a práci, kterou investujete do našeho společného zájmu.

Photo Credit: Ladislav Adamek (Sportimage.cz), freedigitalphotos.net

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com