Challenge Roth slavil 30 let

 

Podle některých je Challenge Roth tím nejúžasnějším závodem jaký se na distanci dlouhého triatlonu, na klasické královské trati, pořádá. Povídá se to mezi age group, kteří jej absolvovali, i mezi těmi, kteří je na závodech provázejí a dělají support. Hlasy ze stran závodníků i diváků se shodují, Roth je jiný, Roth je Roth, je to vlastnost, kterou dokáže pochopit opravdu jen ten, který Roth absolvoval. Je ale třeba dodat, nejen, že to nejsou hlasy ojedinělé, ale také to, že tento závod popisují podobně i top závodníci. A speciálně ženská triatlonová špička, která měla tu čest závod v Rothu absolvovat, šíří jeho až bájnou slávu dál. Nelitovala ani jedna z nich, a jejich upřimná vyznání před všemi, kteří se v Rothu každoročně scházejí nenechají nikoho na pochybách o tom, že Roth je víc než jen triatlonovým závodem.

FK

Challenge Roth nenosí přívlastek Family jen jako nějaký marketingový tah, rodina je velkou devizou tohoto závodu. Rodina a vše co s ní souvisí je také pravděpodobně ten pověstný šém-ham-foraš, který dělá Roth takovým jakým je, tak vyjímečným, zvláštním a především hodně osobním. Rodinných triatlonů ve světě mnoho není, ale o těch, o kterých víme, můžeme bez zaváhání říct, že je na nich duše rodiny cítit. A jejich obliba roste, dokáží totiž dát něco, co mají závodníci i diváci rádi. Vše nasvědčuje tomu, že mají před sebou skvělou budoucnost.
Challenge Roth dokázal vytvořit takovou rodinnou atmosféru, že jej všichni závodníci pokládají za svůj, neboť i oni se stali součástí rodiny.
A že je Roth skutečným rodinným závodem, o tom není pochyb. (Na obrázku vidíte pokračovatele rodinné tradice, současné CEO Felixe a Katherin Walchshöfer ještě v dobách, kdy Roth poznávali také jako „nosiči balónků“ vbíhající spolu s Jürgenem Zackem do cíle.)

 

Challenge Roth patří do ligy závodů, na které je třeba se přihlásit rok dopředu, tedy, dříve tomu tak skutečně bývalo. S rostoucím věhlasem se ovšem možnost stihnout registraci redukovala ze dnů na hodiny, z hodin na minuty.. a letošní zájem o registraci ukázal, že už jen registrovat se je vlastně výhrou. Letos byla volná místa naplněna za jednu minutu a deset sekund po otevření registrace, což už se blíží samotné hranici možného, času, za který vůbec dokážete registrační formulář otevřít a v tom stresu správně vyplnit. Felix Walchshöfer otevřeně s lítostí přiznal, že jej velmi mrzí, že se na všechny zájemce nedostane, ale v zájmu zachování kvality závodu, servisu pro závodníky a jejich dalšího zlepšování se o navyšování počtu závodníků do budoucna neuvažuje. A tak se Ti, kteří se registrovali, stávají mimovolně členy neustanoveného klubu vyvolených, těmi, kteří měli to štěstí a stanuli na startu Challenge Roth, těmi, kterým byla dána možnost vyjet na pověstný Solar, doběhnout až do cíle a prožít legendu na vlastní kůži.

R1

Čas od času se u nás rozpoutá diskuse o podobě a podmínkách domácích závodů, co by se mělo a naopak co by se nemělo. Často jsou vzpomínány právě závody v zahraničí, které se mnohým zdají jako nedostižné vzory, jako ukázky toho, že jinde to jde a u nás ne. Přičemž téměř pravidelně následuje výčet více méně objektivních argumentů pro to, či ono. Ano, i nám se toto téma jeví jako zajímavé, možná, že v některých případech až palčivě a chystáme mu věnovat zvláštní článek. Tento článek je ale především o triatlonu v Rothu.
Podívejte se spolu s námi na záběry triatlonového závodu v Rothu před třiceti lety. Tehdy to ještě Challenge nebyl. Uvidíte, že je to svým způsobem všude stejné, jde jen o čas, který je tomu kterému závodu věnován, zapálení a snaha organizátorů, ale také přístup kraje a obyvatel kde se závod koná. A samozřejmě, v neposlední řadě jde také o peníze.
V mnoha případech je to jako bychom se dívali na naši součastnost. Jak podobné jsou některé záběry s okamžiky, které můžeme vídat na závodech u nás.
Ne, to nemělo znamenat, že jsou naše závody špatné, chtěli jsme tím říct, že i závod u nás by se mohl stát událostí, na kterou se bude těšit tolik zájemců z celého světa, že se na všechny nedostane, událostí, o které se bude mluvit s úctou, závodem, který bude čest absolvovat a zařadit se tak do rodiny těch, kteří se budou chlubit tím, že měli to štěstí.

 

Letošní Challenge Roth byl oslavou a holdem těm, kteří se zasloužili o třicet let jeho trvání, ale také velkým poděkováním závodníkům a divákům, kteří především dělají závody a bez kterých by žádný závod nemohl existovat. Pokoušíme se Vám letošních 30 let triatlonového Rothu přiblížit, a protože to bylo opravdu veliké, rozhodli jsme se, že bude lépe, když na to nebudeme sami. Nejen proto, abychom snad na něco důležitého nezapoměli, ale především proto, aby zaznělo víc hlasů, názorů, dojmů.. jednoduše, abychom se vyhnuli tomu, že o tak velké události jakou letošní Roth bezesporu byl, budeme referovat sami. Oslovili jsme proto závodníky, kteří letos v Rothu závodili, požádali jsme o slovo ambasadora seriálu Challenge, starostu města Roth, ředitelku závodu a možná, že zbude místo i na pár slov ostatních.

Vlado Baron

Nejen komentátor česko-slovenských triatlonů přenášející na ně své nepřehlédnutelné charisma, ale také takříkajíc Otec Slovakmana v jeho klasické i half verzi. Vlado absolvoval velké světové triatlony včetně toho na Hawai a patří k nepřehlédnutelným osobnostem Slovenského triatlonu. Představovat jej je tak trochu anachronismus, protože jej vlastně každý zná.

Kdyby se Tě někdo zeptal zda jsi se dostal Ty k triatlonu, nebo se triatlon dostal k Tobě, která z možností by byla správnější? Vyhledal jsi jej tak nějak sám, nebo to celé byla náhoda?

Triatlon som videl prvýkrát v TV, keď som mal asi 14 rokov. Bol to záznam zo Zlatých pieskov v Bratislave a tak ma to nejako oslovilo. Ale nedialo sa nič. V prostredí Slovenského
Rudohoria /Predná Hora/ sa triatlon ani nedal v tej dobe nijako trénovať. Veď sme poriadne ani nevedeli, čo to je. Až po mojom príchode do Nitry v roku 1986 som sa mu začal venovať.

Co Tě na letošním Rothu zaujalo, pozitivně nebo i negativně?

Pozitívum je, že aj posledný je víťaz a bol som sklamaný, že na cyklistike bola Cola len na jednej občerstvovačke a ani to nie originál. A že už v piatok boli vypredané tričká s menami všetkých účastníkov, ale minuloročných bolo v predaji stále dosť.

Každý, kdo má k triatlonu nějaký vztah nepochybně ví, kdo jsi, i to, že svým způsobem triatlon v Česko-Slovensku spoluvytváříš. Mohl by jsi říct, zda Tě letošní Roth ovlivnil natolik, že budeme jeho odlesky moci zahlédnout i u nás?

V Rothe som bol prvykrát ako divák v roku 1994, a vyvaľoval som oči ako teľa na nové vráta! Bol to pre mňa neskutočný zážitok. Od tých čias sa aj tam pomenilo zopár vecí, ale jedno ostalo nezmenené: ATMOSFEERA! Ja som už vtedy odkukal ako sa stavia depo, ako sa prezlieka v stane, čo majú robiť dobrovoľníci, ako sa odoberajú bicykle po skončení cyklistiky a podobné maličkosti. Snažím sa to dávať do praxe na Slovakmanovi, a v tomto smere sme v Čechách a na Slovensku asi jediný. V Rothe neuveriteľne narástla cieľová aréna, ale na také niečo nemáme peniaze a asi by tam ani nemal kto sedieť.

Existují závody, o kterých se obecně hodně mluví, jako je třeba Hawaii nebo právě Roth, oba jmenované jsi absolvoval. Ale jsou i další, o kterých se povídají téměř legendy. Mohl by jsi říct, čím jsou tak atraktivní, a zda je možné něco z toho přenést i na závody u nás?

Absolvoval som Hawaii, Roth, Zürich, Nice, Klagenfurt v sérii IRONMAN, a každý z nich má svoje čaro. Atraktívne sú veľkým počtom štartujúcich a fantastickou atmosférou. Hawaii je posvätné miesto, je to niečo ako Vatikán pre veriacich. Roth ma svojich 250 000 divákov a pred nájazdom na Solarberg sa človeku tisnú slzy do očí. Klagenfurt ma fantastickú Finish line a asi najkrajšiu cyklistiku. Nice má zase cyklistiku jednu z najťažších a najnebezpečnejsších. 30 cm vysoký múrik Ťa neochráni pred pádom do 200 m hlbokej rokliny. A bol som aj svedkom toho, ako bola prerušená cyklistika a stáli sme a pozerali ako vyťahujú kolegu pretekára z rokliny s vrtuľníkom. Zürich má zasa atmosféru pohodového mestského Ironmana so všetkým, čo k tomu patrí. Ťažko niečo prenášať k nám. Rozpočet v zahraničí je neporovnateľne vyšší a atmosféru u nás vytvoriť je veľmi ťažko. Ako moderátor viem, o čom hovorím, le aby som len nehanil našich divákov, lepší sa to.

VB

Jak jsi prožíval Roth jako závodník?

V Rothe som štartoval štvrtýkrát /1998,99,00,14/, a stále je to pre mňa obrovský zážitok. Pred 16-timi rokmi som mal inú váhu, formu a ambicie, ale jedno ostalo rovnaké, a to je rešpekt pred dlhým triatlonom. Bez toho sa to nedá. Tento rok mi to moc nešlo, ale atmosféra na Solarbergu dokáže robiť zázraky. Vytrápil som sa poriadne, ale oplatilo sa, lebo Finish line sa dokáže odmeniť za celodenné útrapy.

Jako uznávaná triatlonová celebrita jsi dostal otázku, zda by jsi start v Rothu doporučil. Rádi bychom se Tě zeptali komu a proč?

Ako hlavný Slovakman by som mal všetkých lákať do Piešťan, ale Roth je Roth. Nikde nie je taka atmosféra ako tam. Kto tam pôjde, bude mať zimomriavky na štarte aj počas cyklistiky a v cieli si bude utierať vlhké oči od dojatia. Viem, o čom hovorím. Na jarnom sústredení v Chorvátsku s Nereusom Žilina sa ma Peter Fiabane pýtal, kam by som doporučil prvý dlhý triatlon vonku. Bez váhania som povedal Roth. A tak som kupoval tri sloty na rok 2015 pre Fiabaneho, Kostana a Mrvecku. Chlapci, už teraz Vám závidím.

Ptát s Vlada Barona na závody které absolvoval bylo trochu neobvyklé, protože došlo takříkajíc k výměně rolí. Tím kdo se obvykle ptává bývá Vlado.
A tak se nabízela otázka zda, alespoň formálně, nevyrovnat poměr závodících a nezávodících komentátorů a nezeptat se na něco toho, kdo celé to dění komentoval a pokládal otázky nejen těm, kteří závodí, nebo se kolem závodu jakkoliv „motají“.
Na tak velké akci jakou je Challenge Roth je komentátorů vždy hodně, na různých místech a po celé trati. Pokud byl ale záměr vyrovnávat poměr, potom nám mohl vyjít jen jedinný člověk, master Speaker Challenge Rothu Tobias Ködel.
Jeho hlas nelze v Rothu přeslechnout už několik let. A ti, co jezdí do Rothu častěji se shodují, že zraje jak víno. Je vždy pohotový, připravený a plynule přecházející mezi různými jazyky jež je v Rothu možno zaslechnout v období konání závodů.
A tak si můžete poslechnout část rozhovoru věnovanou specielně pro Vás, česko-slovenské triatlonisty a jejich fanoušky.


rano

Martin Student

Člen Krušnoman Triathlon Teamu Litvínov, kterého v současné době netrénuje nikdo jiný než Jožka Vrábel. Pokud jste se s Martinem někdy na závodech měli možnost setkat, jistě jste si jej všimli. Nejen pro jeho nepřehlédnutelné výkony (přesto, že se triatlonu věnuje teprve dva roky), ale třeba také pro jeho vytuněnou kosačku, které je problém si nevšimnout. A toho, koho sport nezajímá, určitě zaujala jeho krásná žena.

S jakými očekáváními jsi do Rothu jel a jak se podařila naplnit?

Roth měl být pro mě vrcholem této sezony, takže jsme s trenérem Jožkou Vrábelem vše směřovali k tomuto závodu. Cíl byl zajet okolo 9:30:00. Bohužel však díky několika nepříjemným okolnostem se očekávání naplnit nepodařilo. Na kole jsem měl potíže s elektronickým řazením, na běhu zase silné žaludeční potíže, takže jsem párkrát předvedl přihlížejícím divákům show v přímém přenosu (smích).. a do toho velké vedro. Takže to nevyšlo, ale to už tak prostě bývá. Naštěstí, několik týdnů před Rothem přišla dobrá rada od velmi zkušeného Jožky, zkusit domácího Moráviamana v Otrokovicích, kde jsem si v ideálních podmínkách časem 9:31:47 splnil cíl na letošní rok, takže se vlastně žádné zklamání v Rothu vzhledem k výkonu nekonalo. Cílem jsem proběhl šťastný v čase 10:13:40 a užil si ten nádherný pocit, který člověk na domácím závodě prostě zažít nemůže.

Kdyby jsi měl Roth popsat někomu kdo tam ještě nikdy nebyl, jak by jsi to pomocí pár vět udělal?

Zážitek z celého závodu bez ohledu na výsledek jsem měl rozhodně nezapomenutelný. Triatlonu se věnuji teprve druhý rok, takže nemám se zahraničními závody vůbec žádné zkušenosti ale u tohoto závodu jsem si byl 100% jistý, že patří k tomu nejlepšímu na světě co se triatlonu týče. Fandící diváci téměř všude, kde to bylo možné. Plavecká část se plavala v úzkém vodním kanálu, takže diváci mohly fandit a sledovat závodníky po celé trase. Cyklistický okruh měřil 90km, takže se jel celkem 2x. Zaujalo mě, jak naprosto v každé, byť i malé vesničce, kterou se projíždělo, žili lidé celý den závodem. Atmosféra i včetně poslední běžecké části byla skutečně nepopsatelná. Pořadatelé měli též naprosto všechno vymyšlené a pod kontrolou. Prostě závod neměl chybu!

Bylo moc hezké sledovat manželku jak Ti fandí – jaký dojem na ni udělal nejen Tvůj výkon, ale i celý Roth?

Manželka je pro mě snad největší hnací motor, proto jí na všechny závody beru s sebou, abych podal co nejlepší výkon (smích). Na většinu závodů, co jezdím častokrát, jezdí i můj úžasný fan club, který mě neskutečně podporuje. Většinou jsou u nás v Čechách nejvíce fandícím doprovodem a všichni už je velmi dobře znají (smích). V Rothu se ale nějak ztratili v davu tisíců možná desetitisíců místních fanoušků ale s tím se počítalo. Byl to pro celý můj doprovod dle jejich slov nádherný a nezapomenutelný zážitek.
A jaký dojem udělal na mojí ženu můj výkon? No, popravdě mi po závodě řekla, že měla velký strach, že se mi něco stalo, protože mě v cíli očekávala o několik desítek minut dříve.

Měl jsi v Rothu nějaký pozitivní nebo negativní zážitek, poznatek.. něco, co Tě zaujalo natolik, že by jsi o tom rád řekl ostatním?

Zážitků z Rothu mám tolik, že by to možná bylo na knihu ale pokud mám vzpomenout na ten nejsilnější, tak to byl bezpochyby v cyklistické části výjezd na Solarberg. Jak mi bylo před závodem řečeno, v cyklistické části je spoustu krásných kopců, o kterých by mohla být řeč, ale všichni znají jen Solarberg. Tisíce rozdivočelých fanoušků, kteří jsou všude kolem a ženou vás skrz tunel z lidí, který se před vámi otevírá a za vámi opět zavírá. Jen těchto několik málo minut než kopec vyjedete stojí za to v Rothu startovat.

MS

Na závod jste přijeli spolu závodit dva, někdo Vám Roth doporučil, jeden ovlivnil druhého, nebo to bylo kolektivní spontální rozhodnutí?

Na závod jsem přijel závodit s mým kamarádem Milanem Oslíkem. Do Rothu jsme se přihlásili společně potom, co jsme dostali ty nejlepší reference od lidí, kteří už závod jeli. Pro jistou účast bylo ale nutné rok předem zajet do Rothu přesně jeden den po startu předchozího ročníku a vystát neuvěřitelně dlouhou frontu na startovní slot. Během několika hodin bylo vyprodáno..

Řekl bys že Roth patří mezi závody, na které by jsi se ještě někdy rád vrátil?

Takovou atmosféru jako byla v Rothu člověk skutečně jen tak nezažije, takže je rozhodně možné a pravděpodobné, že se někdy na tento skvělý závod vrátím.

Ralph Edelhäußer – starosta Rothu, nemůže chybět mezi těmi, kteří zazní na našich stránkách. Nejen proto, že je starostou města jehož jméno se familierně používá po celém světě pro označení závodu. Řeknete-li mezi triatlonisty Roth, už nemusíte říkat nic víc. Toto jedinné slovo se stalo symbolem.
Jeho osoba je příkladnou ukázkou toho, co u nás tak velmi často chybí – spolupráce mezi pořadateli závodu a obcí. U něj ani na vteřinu nezapochybujete o tom, že Challenge miluje stejně jako své město, a vyskytne-li se problém, který je třeba řešit, že jej zcela jistě řešit bude.
Zvlášť pro mě je inspirující vidět jak město vzkvétá, jak tam fungují věci, které fungovat mají a kolik se toho pro jeho občany skutečně dělá.
A co mě dostane vždycky, nadšení obyvatel pro závody. Pro ně to není něco, co musí nějak přežít, ale něco čím žije celý kraj, pro ně je to ten jejich závod a jsou na něj pyšní, chtíc, aby i pro Vás byl tím nej na světě.
Rádi Vám tedy zprostředkováváme jeho pozvánku na závody Challenge Roth.


rano2
Lukáš Krpec

Lukáš Krpec je profesionální hasič  v Novém Jičíně a triatlonu se věnuje devátým rokem. V současnosti jej trénuje Lukáš Vrobel, a za předchozího trenérského vedení Karlom Džalajom se v roce 2012  na Ironmanu ve Walesu čtvrtým místem v kategorii 30–34 let kvalifikoval na havajský šampionát. Jeho výkony patří k těm, které budí pozornost, a letos v Rothu byl nepřehlédnutelný.

V triatlonu nejsi žádným nováčkem a závodů už jsi vyzkoušel také nespočet. Jaké asociace v Tobě vyvoláva slovo Roth a jsou něčím specifické? Cítíš, že by se závod v Rothu od jiných nějak odlišoval?

I když mám za sebou kolem 17 dlouhých triatlonu tak Roth byl můj první ze série Challenge a předtím jsem jel 3 závody série Ironman – takže mé srovnávaní nebude objektivní, ale závod v Rothu se mi moc líbil. Tamní atmosféra patří k těm nejlepším na světě, atmosféra na pověstný kopec Solar Hill je nepopsatelná. Viděl jsem to dříve na videu, ale skutečnost je nepopsatelná. To se musí zažít!
Specifické pro tento závod je startování v 16-ti vlnách a plavání v místním kanále, takže od lidí plavete par metru, navíc je dobrá orientace. Jinak si nemyslím, že by se Roth odlišoval od jiných závodů konkurenční série Ironman.

Je něco, co Tě na letošním Rothu vyloženě překvapilo, něco co jsi nečekal (ať už pozitivního, či negativního)?

Překvapila mě účast jednoho nejlepších triatletu na světě Chrise McCormacka, i když tentokrát jen jako diváka, v triatlonu je to legenda, která vyhrála snad vše, co stálo za to. Je to závodník, kterého uznávam, takže když jsem se sním pozdravil a on mě při každém míjení povzbuzoval mým jménem bylo to motivujicí (smích).
Když jsem vjížděl do druhého kola, tak přede mnou vyjížděly štafety, které neřešily jízdu v háku a tím pádem, abych já nejel v háku musel jsem tyto skupinky předjíždět mnohem rychleji, než jsem měl v plánu jet. Což mě stálo hodně energie a taky psychických sil, kdy někteří se nesmířili s předjetím a závodili se mnou. Když jsem měl štafety za sebou, musel jsem zastavit a odstranit menší technickú závadu na kole. Takže jsem toto absolvoval opět. Znovu to nebylo moc příjemné, ale jinak ze závodu mam jen pozitivní dojmy.

Máš nějaké důvody, proč by jsi se chtěl do Rothu ještě vrátit?

Na příští rok startovné nemám, i když jsem uvažoval se sem vrátit, ale příští rok bych chtěl hlavně závodit na závodech českého pohárů a hlavně oba Slovakmany což kvůli termínu Rothu letos nešlo, navíc pokud se mi podaří něco našetřit, tak bych chtěl vyjet kvalifikaci na Hawaii.

V Rothu jsme měli možnost sledovat při fandění Tvou početnou a velmi aktivní podporu. Máš nějaké signály jak působil Roth na ně?

Do Rothu jsme jeli 3 závodnici – kromě mě Honza Keprt a Petr Sladký a naše manželky, navíc za mnou dorazili na závod mí rodiče, takže jsme tam s klukama měli skvělé zázemí a podporu. Našemu doprovodu se tento závod líbil myslím ještě trochu víc než nám zavodnikům (smích). Takže první reakce po závodu naších manželek byla „doufám, že příští rok jedeme zas“ (smích). Myslím, že tento závod je velice atraktivní i pro diváky – díky skvělé organizaci, informacím, skvělým moderátorům a tím, jak si fandění umí užít místní lidi.

Když jsme Tě potkávali na trati, šel jsi tak krásně, že to v nás až vzbuzovalo hrdost na naši státní příslušnost. Jak ti vyhovovala trať? Říká se o ní, že je nejrychlejší na světě.

Díky! Když jste na mě promluvili česky a povzbuzovali jste mě, dost mě to potěšilo (smích).
Mne spíše vyhovuje tempařská rovinatá trať, ale i přesto, že byla poměrně členitá, tak se mi líbila. Byl docela silný vítr na cyklistice, tak jsem si říkal, že budou pomalejší cyklistické časy, ale pro ty nejrychlejší muže to neplatilo. Doteď mi vrtá hlavou jak mohli zajet čas 4:15 – zřejmě slušnej oddíl (smích).

LK

Chtěl by jsi něco vzkázat čtenářům, Tvým obdivovatelům, fanynkám, veřejně Tvé podpoře.. komukoliv?

Chtěl bych poděkovat své manželce a naši dcerce, které mé závody prožívají se mnou a zajišťují mi skvěly servis jak před závodem, tak během závodů a věří mi víc než si věřím sám (smích). Největší zážitek ze závodu prožívám, když si můžu vychutnat cílovou rovinku s němi. Taky svým rodičům, kteří si nenechají ujít téměř žadny závod a fandí mi. Velkou zásluhu na mé výkonnosti má jak bývaly trenér Karol Džalaj, tak nový trenér Lukáš Vrobel, který je jedním z nejlepších trenérů u nás a skvěle mi sedí jeho tréninkové metody.V neposlední řadě firmě HIGH 5, která mi zajistila komplet výživu.

Máme jej představovat? Australan Chris McCormack, také známý jako Macca. Dvojnásobný vítěz na Hawaii, vítěz Světového poháru Mezinárodní Triatlonové unie (ITU), a v neposlední řadě čtyřnásobný vítěz Rothu. Zvláště pak o jeho třetím vítězství z roku 2006 se v Rothu hodně mluví. Tehdy tady porazil úřadujícího mistra světa Farise Al Sultana a ve velmi emotivní „děkovačce“ si nechal ujít pokoření magické mety, kterou není nic jiného, než pro většinu z nás nedostupná hranice osmi hodin.
V současné době už příliš nezávodí, začíná víc předávat své zkušenosti a věnuje se treninku jiných. Například Caroline Steffen ze Švýcarska. A na co by se nemělo zapomenout, zvláště pak při této příležitosti, že vystupuje jako ambasador triatlonového seriálu Challenge.
Macca letos v Rothu také byl, jak by také ne, vypadalo to totiž tak, že tam musel býl každý, kdo v triatlonu něco znamená, takže chybět nemohl. A tak jsme využili této příležitosti a zeptali se jej, zda by nechtěl vzkázat něco česko-slovenským triatlonistům.


solar
Alena Vrátná

Alena je stejně jako Martin členkou Krušnoman Triathlon Teamu Litvínov. Tomáši Langhammerovi rozhodně ostudu neudělal ani jeden z nich. Alena svým výkonem potvrdila to, co řekla Mirinda Carfrae na podiu při vyhlašování výsledků „ženy jsou prostě lepší“, v jejím stavu by dokončil málokterý muž. (Já si myslím že Mirinda měla pravdu, nejen proto, že je úřadující mistryní světa, nejen proto že vyhrála Roth.)

Mohla by jsi nám popsat, kdy a jak jsi poprvé zjistila, že existuje triatlon a co pro Tebe vůbec triatlon znamená?

Triatlon (ve verzi tři po sobě jdoucí sporty) jsem poznala na konci osmdesátých let, kdy v mém regionu pořádali tzv. Glassmana – veľmi amatérský závod. Parta nadšenců ze sklárny, závodníky byly lidé z kanceláří, provozů a jejich přátelé. Rok na to jsem se účastnila, ač jsem neuměla jezdit na kole a žádné jsem nevlastnila. Glassman se stal mým každoročním závodem, ale bez tréninku a přípravy. Bylo to o setkání s lidmi a radosti vymačknout ze sebe „výkon“.
V současné době je triatlon můj svět, každodenní myšlenka, radost, někdy i bolest, poznávání nových míst závodů a lidí, vznikají při něm přátelství a krásné vzpomínky.
Je to můj životní styl, který si po dobu čtyř let užívám plnými doušky. Předtím jsem se věnovala běhu a mtb, kick-box aerobiku…

V našich luzích a hájích nejsi úplně neznámou, myslím, že použít slovo nepřehlédnutelná nebude přeháněním.  Je tedy nějaká souvislost mezi tím a volbou nepřehlédnutelného závodu jakým Roth zcela jistě je?

Když jsem se definitivně před rokem rozhodla, že pokořím IM, padla volba na Roth díky referencím Petra Vabrouška v rozhovoru pro Etriatlon. Dodatečně jsem byla utvrzována z řad velmi zkušených triatletů, že to byla ta nejlepší volba a to mi dodávalo kuráž (smích).

Byl to tvůj první dlouhý triatlon, naplnila jsi myšlenku „pokud první, tak určitě v Rothu“. Víme, že jsi závod šla s docela vážnými zdravotními problémy, na výsledek se Tě ale ptát nebudeme, i když jej vzhledem tomu co víme pokládáme za fantastický. Zajímá nás, jak jsi Roth vnímala jako účastník, jakým pro Tebe letošní Roth byl?

Ano, je to přesné – pokud prvý IM, tak v Rothu. Cítím to tak, že Roth je pro mě velká energie. Není to euforie po dokončení IM, ale opravdu silný zážitek z atmosféry! Ta energie byla znát na každém kroku od prvního dne registrace až do posledního spojeného s vyhlášením. Být toho součástí – pro mě neuvěřitelný zážitek! Budu se tam chtít vracet (smích).. množství diváků už dávno před startem, který je v brzkých ranních hodinách, v každé vesničce fandovství místních obyvatel, speakři, kteří na mnoha místech oživovali atmosféru a dodávali vzpruhu závodníkům.. to vše je nezapomenutelné. To je Roth!

Máš zkušenosti ze závodů a můžeš porovnávat. Je něco, co Tě v Rothu zaujalo, či naopak něco, co Ti chybělo, co by jsi ráda viděla i u nás a obráceně – je něco, co Tě nepříjemně zaskočilo?

Dokonalost a propracovanost určitě vyplývá z mnohaletých zkušeností. Chybu jsem žádnou nepotkala. Byl to luxus pro závodníky a doprovod! Už nejen umožněnými prostory pro stanování a campery, neustálý úsměv a ochota dobrovolníků byla úžasná, veškerý servis na občerstvovačkách až do pozdních hodin. Čistota, která byla po celou dobu udržovaná byla nepřehlédnutelná, to bohužel je achillovou patou v našich poměrech. Při závěrečném vyhlášení mě překvapila bezprostřednost, žádná strojenost, což by mohla váha tak prestižního závod a jeho věhlas vyvolávat.

AW

Potkali jsme se v Rothu průběhu několika dnů několikrát, nešlo Vás, přehlédnout. Ty s číslem 999 vyzařující nepřehlédnutelnou sílu osobnosti a Tvůj support který prostě přehlédnout nešel a v den závodu nešel ani přeslechnout. Jaký je jeho pohled na Roth jako support a diváka?

Můj support – Franz Josef – Solarberg byl jeho nejsilnější emocionální zážitek, měl slzy v očích a šťastný, že mohl být součástí. S davem fanoušků – skandovat s nimi a vidět to úsilí závodníků a nesmírnou podporu publika po téměř celé trati. Roth hodnotí velmi pozitivně, vše čisté, dokonale zorganizované, bezpečné (odložil kolo na místo, kde ho bez jakýchkoliv bezpečnostních zajištění odložilo dalších 300 lidí a po třech hodinách ho našel na svém místě..).

Chtěla by jsi se do Rothu někdy vrátit a už be zdravotních problémů si pořádně zazávodit, a nebo si říkáš „bylo to hezké, ale jednou to stačilo“?

Původní myšlenka byla IM v Rothu jednou a příští rok vylézt Grossglockner, Kilimandžáro nebo nějaký podobný kopec Ale Roth mě natolik uchvátil, že v IM budu určitě pokračovat, to jsem cítila bezprostředně po dosažení cíle.
Ano, určitě každý, kdo se věnuje sportu, chce zlepšovat své cíle, takže i já bych ráda věděla, co ve mně je a věřím, že mě už žádný handicap nepotká. Takže říkám ano, zazávodím si naplno v příští sezoně a určitě si to i užiju (smích).

kola
Pro lepší vykreslení nejen atmosféry v Rothu, ale především okolností za jakých Alena do Rothu jela, Vám nabízíme citaci členky jejího supportu.

Moje nejlepší kamarádka – máma úžasnýho kluka, obětavá manželka, dcera pečujíci o svoje rodiče, normálně zaměstnaná ženská na 110 % v soukromé ordinaci a naprosto skvělá kamarádka, která dokáže podpořit spoustu lidí okolo sebe – se rozhodla že to zkusí, IRONMANA.

Nejdřív jsem moc nechápala o co vlastně jde – teprve, když mi na podzim 2013 vyprávěla o každodenním ranním teŕninku, došlo mi, že to myslí vážně a je ochotná tomu obětovat všecho co bude možné. A taky obětovala!

Když jsem jí jednoho krásnýho květnovýho dne napsala jestli dáme odpoledne kolo, když je tak hezky a dostala odpověď, že by mi dneska nestačila – že je na áru v nemocnici po akutním pneumotoraxu, zase jsem moc nechápala proč zrovna Ála???

Do startu zbývalo něco okolo osmi týdnů – všichni trénovali a Ála ležela v nemocnici s dírou do hrudníku a co se jí honilo hlavou asi nikdy nikomu neřekne.
Asi 3 týdny před startem bylo rozhodnuto – jedeme.

Atmosféra závodu byla nepopsatelná, úžasný lidi všude kolem – závodníci, fanoušci, obyvatelé Rothu – prostě všichni! Po pravdě mi bylo tak trochu jedno, kdo vyhraje, celý závod jsem se snažila maximálně podpořit Álu. Snad to alespoň trochu pomohlo. Když zvládla plavání a kolo, bylo jasný, že už to dá. Honička dovézt šampaňský včas do cíle a pak ten nejúžasnější zážitek – vidět jí v cíli zdravou a s úsměvem.

Ředitelkou letošního výročního Challenge Roth byla Kathrin Walchshöfer. Nikoho, kdo dění okolo Challenge sleduje to však nepřekvapilo, jednalo se o událost sice hodně nezvyklou, ovšem dopředu avizovanou včetně důvodů, proč tomu tak je.
Kathrin je vnímána jako srdce a duše celého Challenge, zatímco Felix je takříkajíc jeho výkonnou jednotkou. Obecně je toto rozdělení přijímáno velmi pozitivně, neboť se jedná o rozdělení skvěle fungující a přinášející (především závodníkům) to nejlepší z možného.
Oslava třiceti let trvání, poděkování, připomentutí i slib. Těch paralel a obrazů byl nespočet, oficiálních i těch zcela soukromých, každý si mohl najít tu svoji.
Letošní rok tak byl přelomový v mnohém, registrace na závody se stala už příliš hypotetickou nato, aby mohla být brána jako jakási jistota pokud se člověk rozhodne. Roth na svém výročí potvrdil pověsti, je živoucí legendou a největším závodem královské distance na světě.
Poprosili jsme Kathrin o několik málo vět pro Vás.


vyhlaseni

Novodobá historie Challenge Roth

2002

V roce 2001 Detlef Kühnel s ohledem na nepřijatelné požadavky tehdejšího prezidenta WTC vrací licenci Ironman, Kühnelův nástupce Herbert Walchshöfer se s odvahou pouští do nového podniku pod zcela novou značkou „Quelle Challenge Roth“. Premiéra dne 14. července 2002 měla okamžitý a přesvědčivý úspěch. „Roth zůstává Rothem“ a „Fanoušci zůstali věrní svému triatlonu“ to jsou některé z novinových titulků těch dnů. Lothar Leder, „král Rothu“, dělá hattrick a vyhraje závod potřetí v řadě časem 8:17:25 hodin, následuje Cameron Brown (08:21:29 ) a Thomas Hellriegel (8:21:53). První ženou je Nina Kraft s časem 09:12:41, Erika Csömör z Maďarska přichází asi o 20 minut později a Nicole Leder obsazuje třetí místo časem 09:46:00.

2003

Rok 2003 je v historii triatlonu slavným právě svým „heartbeat final“ mezi favorizovaným Lotharem Lederem a Chrisem McCormackem. Oba dva jsou jako tandem do 39. kilometru. Leder rozhoduje závod na posledních 200 metrech a protíná cílovou linii v neuvěřitelné sprintu. Vyhrál závod časem 8:11:50 hodin, jen tři sekundy před jeho konkurentem! Jeho manželka Nicole, která je v absolutní top formě, zlepšuje výsledek z roku 2002 o více než půl hodiny a vyhrává soutěž žen ve vynikajícím čase 9: 15:01 hodin. Lederovi tak získávají „první dvojité vítězství“ v Rothu.

2004

Od roku 2004 může být nazýván Quelle Challenge Roth poprvé „největším světovým dlouhým triathlonem“ pokud jde o účastníky. Diváci byli svědky závodu světové třídy, ve kterém hráli hlavní role Faris Al-Sultan a Timo Bracht, od kterých se očekávali časy pod osm hodin. Ale nakonec se vítězem závodu stal někdo jiný: Chris McCormack slaví triumfální vítězství a zůstává pod magickou osmihodinového limitu s časem 7:57:50. Faris Al-Sultan protíná cílovou linii jen o minutu později v 07:58:57. Nicole Leder opět vyhrává soutěž žen časem 09:13:57, a ustanovuje nový rekord na trati maratonu časem 2:52:46.

2005

V tomto roce získává vítězství časem 07:58:45 Chris McCormack. Je to jeho druhé vítězství v Rothu za sebou. Druhým je Alex Taubert, čtvrtý finišer z Hawaie. Do cíle doráží o deset minut později s časem 08:08:17 a získává titul německého mistra. Jeho stájový kolega Timo Bracht uzavírá časem 8:14:26 podiová mužská umístění. Ženskou soutěž vyhrává také Australanka – Belinda Granger, časem 09:14:06 ve svém teprve druhém závodě v Rothu. Vítězka minulého roku, Nicole Leder je tentokrát s časem 09:25:42 druhá.

2006

2. července 2006 získává Chris McCormack v Rothu vítězství potřetí v řadě. Cílovou linii protíná po 08:00:52 hodin, nechává se slavit tisíci fanoušků na jeho cestě stadionem, vzdává jim svůj hold navzdory tomu, že mu tak uniká magický limit osm hodin. Je to pro něj „nejtěžší vítězství v Rothu“ – a samozřejmě vítězství proti vítězi na Hawaii jímž je Faris Al-Sultan, který končí vynikající závod časem 08:03:29 na druhém místě. Kieran Doe z Nového Zélandu končí překvapivě časem 8:11:07 třetí. Výsledek soutěže žen je stejně nečekaný: Joanna Lawn z Nového Zélandu je novou „královnou Rothu“. Ve svém prvním závodě v Quelle Challenge Roth protíná cílovou linii v čase 9:01:17 hodin a vyhrává závod. Belinda Granger končí ve svém osobním rekordním čase 9:10:27 na druhém místě.

2007

V roce 2007 je to přesně deset let, co Luc van Lierde z Belgie vytvořil světový rekord 7:50:27. TEAM CHALLENGE se rozhodl, že nabídne vítězi odměnu ve výši 100.000 dolarů. Tak trochu byl myšlen především jako podnět pro Chrise McCormacka na nový špičkový výkon. Macca vyhrál „nejlepší starý závod“ počtvrté. Jeho čas dokončení 07:54:23 nebyl dost na to, aby vytvořil nový světový rekord – ale vyvolal jistě dost ohlušující potlesk a naprosté nadšení ze strany fanoušků. O hodinu později, je tu další překvapení Rothu: Yvonne van Vlerken z Nizozemska vyhrává soutěž žen, a svou první účast v Rothu korunuje pohádkovým časem 08:51:53 hodin – jen jednu minutu za světovým rekordem.

2008

V tomto roce vyhrává překvapivě Patrick Vernay z Nové Kaledonie časem 08:09:34. Déšť provází sportovce od začátku, ustává na chvíli v odpoledních hodinách, kdy Vernay vyhrává závod. Na druhém místě dobíhá s časem 08:12:53 Pete Jacobs z Austrálie, před třetím Torbjørnem Sindballem. Ale opravdovou senzaci dne je opět Yvonne van Vlerken, která dobíhá do cíle ve světovém rekordu 08:45:48. Druhá je Erika Csomor z Maďarska s časem 08:47:05 před třetí Paulou Newby-Fraser.

2009

Chrissie Wellington (GB) doslova rozbíjí rekord, který byl ustanoven v Rothu o rok dříve a dokončuje s neuvěřitelným časem 08:31:59. Wellington zlepšuje rekord o téměř čtrnáct minut a tím nastavuje zcela nové standardy v ženském triatlonu. Také druhá Rebekah Keat z Austrálie se s časem 8:39:24 dostává pod dosavadní světový rekord a završuje tak senzaci Rothu 2009. Na třetím místě dobíhá Catriona Morrison, pro niž je to první závod na dlouhé distanci. Michael Göhner vyhrává soutěž mužů ve čtvrtém

nejrychlejším čase, který se kdy podařilo dosáhnout v Rothu (7:55:53). Takže Göhner na druhém místě finišuje Pete Jacobs (USA) jehož čas je o 6:08 minut pomalejší. Na třetím místě překvapivě přichází Richard Ussher z Nového Zélandu.

2010

Chrissie Wellington vítězí 9. ročník Challenge Roth v novém světovém rekordu časem 8:19:13 hodiny. Jako druhá dobíhá Rebeka Keat v čase 08:52:10 hodin, a Tereza Macel končí třetí s časem 9:09:29 hodin. Mezi muži vítězí časem 07:52:36 Rasmus Henning z Dánska, který v Rothu závodí poprvé. Sebastian Kienle končí na druhém místě časem 07:59:06 hodin, a Eneko Llanos ze Španělska si zajišťuje třetí místo časem 8:02:33 hodin.

2011

Chrissie Wellington a Andreas Raelert dávají Challenge dvojí světový rekord, který se zapisuje do historie všech dob, a změní Challenge Roth na skutečný mýtus. Andreas Raelert dokončuje svůj první závod v Rothu ve fantastickém čase 07:41:33 hodin. Třešničkou na dortu je třetí vítězství Chrissie Wellington na Challenge Roth v řadě – a další nový světový rekord. Nejlepší triatlonistka světa opět podkopává svůj vlastní rekord z předchozího roku, a s časem přesně o jednu minutu kratším překonává cílovou čáru (08:18:13).

2012

Challenge Roth poprvé hostí oficiální ETU Evropský šampionát v dlouhém triatlonu. A to je také pozoruhodný závod z atletického hlediska. Vítězem se stává James Cunnama z Jižní Afriky časem v 07:59:59 hodin. Timo Bracht končí druhý a vyhrává titul ETU Evropského Long Distance Championa, a Mike Aigroz ze Švýcarska uzavírá třetím místem trojici prvních mužů. V soutěži žen vítězí Rachel Joyce z Velké Británie časem 8:45:04 hodin a získává titul ETU Evropského Long Distance Championa, druhá je Sonja Tajsich z Německa a Julia Gajer dobíhá na třetím místě.

2013

V Rothu vyhráli závod dva nováčci – Dirk Bockel, který žije v Lucembursku, a Caroline Steffen ze Švýcarska. Bockel vítězí časem 07:52:01, na druhém místě přichází do cíle o dvanáct minut později James Cunnama. Timo Bracht si zajišťuje třetí místo časem 08:08:18 hodin, své vedoucí postavení v závodě ztrácí v důsledku defektu na kole. Caroline Steffen vítězí časem 8:40:35, na druhém místě dobíhá o 05:47 minut později Yvonne van Vlerken z Nizozemska. Na třetím místě o dalších pět minut později dobíhá první německá triatletka Julia Gajer.

Fans

Felix Walchshöfer jeden z CEO Challenge Roth. Za celou dobu, kdy se ujal vedení seriálu Challenge nikdy jako ředitel nenastoupil do svého závodu jako závodník, dokonce ani ve štafetě.
Toto nepsané pravidlo dodržované napříč světovými závody bylo letos zdánlivě porušeno. Přesto, že jsou závodníci citliví na to, když ředitel závodu místo, aby se staral o jeho průběh a o ně samotné, závodí. Myslím, že letos by mu to odpustili, přeci jen 30 let trvání závodu se každý rok neslaví.
Jenže Felix nic takového neudělal, už dlouho dopředu avizoval, že závod má na starosti Kathrin, která se tak letos starala o vše podstatné, aby se v den závodu stala i jeho ředitelkou.
A tak Felix v nejen pro něj velmi emotivním závodě uctil památku svého otce, vzdal hold všem, díky kterým dospěl triatlon v Rothu do třiceti let, doběhl do cíle a mohl pyšně nosit finišerské tričko, což také okázale dělal.

FELX

 

Challenge Roth 2014 v obrazoch:

Photo Credit: X3me.eu, archív pretekárov

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com