hawai

Hawaiský Ironman čakajú zmeny

Časopis Triathlete na svojom webe zverejnil rozhovor s Andrewom Messickom (CEO Ironman), v ktorom sa šéf najväčšieho triatlonového seriálu vyjadril k zmenám, ktoré čakajú najsledovanejšie preteky tohto športu – Majstrovstvá sveta Ironman, každoročne konané v Kone. Dostať sa však na štart pretekov, ktoré sú najväčším športovým snom nejedného triatlonistu nie je až také jednoduché. Kvalifikačné Ironmany majú len obmedzený počet slotov a séria pretekov sa neustále rozširuje. Naposledy pribudli do kalendára Ironman Barcelona a Ironman Taiwan. Triatlonovú verejnosť tak začala trápiť logická otázka – bude sa teda počet slotov na jednotlivých pretekoch ešte znižovať?

Problémom Kony je výkonnosť pretekárov

Andrew Messick zdôraznil, že pretekári sa nemusia báť znižovania počtu slotov. V rozhovore priblížil, že obmedzený počet štartujúcich nepramení z toho, že by Kona nezvládla vyšší počet ľudí. Problém je v tom, že pretekári, ktorí na Majstrovstvá sveta prichádzajú, majú výbornú výkonnosť a keďže je štart pre všetky vekové kategórie spoločný, problém nastáva hneď počas a po plaveckej časti. Napríklad, minulý rok v priebehu 15 minút (v čase 0:55 – 1:10) vyplávalo 1 100 pretekárov, ktorí dokážu odjazdiť aj dobrú cyklistiku.

A práve toto je náš problém. Musíme premýšľať nad tým, ako zaistiť každému rovnaké podmienky a zároveň, aby preteky stále boli férové.  Ak sa nám podarí elegantne vyriešiť tento limitujúci faktor, Kona môže dokonca rásť a počet slotov na jednotlivých pretekoch môže byť v konečnom dôsledku vyšší. Už teraz nám je jasné, že tento rok budeme mať dva oddelené štarty – pre mužské a ženské vekové kategórie. Cieľom je zredukovať hustotu pretekárov, ktorí vyplávajú v približne rovnakom čase. Veľká masa plavcov s približne rovnakou výkonnosťou totiž znamená prehustenú cyklistiku a riziko hákovania. (A. Messick, CEO Ironman)

Messick ďalej zdôraznil, že vďaka takýmto zmenám predpokladajú, že do budúcnosti sa štartovné pole na Kone dokonca rozšíri. Čo znamená, že počet slotov sa v budúcnosti znižovať určite nebude, ale naopak, mal by sa zvýšiť. Či sa to však Ironmanu pri ich expanzívnej politike skupovania pretekov podarí ukáže asi až čas.

Bude prehustená cyklistika na Kone minulosťou?

Bude prehustená cyklistika na Kone minulosťou?

Menej kvalifikačných Ironmanov 70.3

Môže sa to zdať nelogické, ale na hawaiský Ironman sa môžete kvalifikovať aj na vybraných pretekoch na polovičných objemoch – Ironman 70.3. Steve Meckfessel, výkonný riaditeľ pretekov pod značkou Ironman vysvetľuje: „Cieľom kvalifikačných Ironmanov 70.3 je, aby sa možnosť hawaiskej kvalifikácie dostala do viacerých regiónov sveta. Napríklad Ironman 70.3 St. Croix je jedinou možnosťou vyjazdenia si štartu v Kone pre pretekárov v Karibiku.“

Politika Ironamnu však je, že počet týchto polovičných Ironmanov ponúkajúcich sloty na Hawai sa bude znižovať. Napríklad, doteraz kvalifikačný Ironman 70.3 Japan už nebude ponúkať sloty na Hawai – tie sa presunuli do nových pretekov Ironman Japan. Malú posun je akurát v tom, že zatiaľ čo japonský polovičný Ironman ponúkal 30 slotov, plný Ironman Japan dáva k dispozícii 40 slotov.

S pribúdajúcimi kvalifikačnými pretekmi po svete je Ironmanu jasné, že do Kony bude prichádzať stále viac pretekárov z najrôznejších kútov planéty. A to je dobré. Messick však zdôraznil, že nechcú, aby tieto sloty boli na úkor slotov, ktoré majú k dispozícii historicky najsilnejšie ironmanské krajiny: Amerika, Kanada, Nemecko a Austrália. Je to všetko o hľadaní rovnováhy..

hawai

Source: Triathlete, ironman.com, Photo Credit: Nils Nilsen, tririg.com

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com