Ikonická Chrissie Wellington

PProfesionálna kariéra britskej „Ironman-ky“ trvala len 5 rokov. Ale aj za tak krátke obdobie sa stihla zapísať do triatlonovej histórie veľkými zlatými písmenami. Christine Ann Wellington na začiatku roka 2012 vyhlásila, že si od triatlonu dáva na rok/dva pauzu. A keď tento rok oznámila, že sa rozhodla ukončiť kariéru, triatlonový svet si povzdychol nad stratou veľkej šampiónky. Jej kniha „Life without Limits“, ktorú vydala minulý rok je už konečne v českom preklade (Život bez hranic) aj na našom trhu

Vyhrajte autobiografiu Chrissie Wellington

Chcete si ju nájsť pod vianočným stromčekom? Alebo ju chcete darovať niekomu zo svojich blízkych? Kliknite TU a súťažte.

Od bulímie a anorexie k triatlonu

Chrissie vo svojej knihe načiera hlboko do seba a odkrýva aj „démonov“ svojej minulosti. Poruchy prijímania potravy človeka poznačia. Chrissie nie je výnimkou. Našla však cestu von a stala sa silnejšou. Pretransformovala telo, ktorým pohŕdala na mega-stroj schopný (takmer) čohokoľvek. Svoj prvý maratón bežala ako 25-ročná amatérka za 3 hodiny 8 minút. O 5 rokov neskôr dala v práci výpoveď a naskočila do kolotoča profesionálneho triatlonu.

So športom som začala z čisto sebeckých pohnútok – aby som bola tak dobrá ako to len bude možné. Túto túžbu v sebe stále mám, ale čím viac sa športu venujem, tým viac zisťujem, že môžem robiť aj niečo iné. Považujem za veľké šťastie, že môžem ľuďom svojim príkladom ukázať, čo všetko sa dá. (Takmer) nič nie je nemožné. (Chrissie Wellington pre Guardian, 2012)

Prvé profesionálne kroky

Veľký podiel na Chrissinom vstupe do sveta profesionálneho triatlonu mal austrálsky legendárny a zároveň kontroverzný tréner Brett Sutton. Chrissie trápili pochybnosti. Profi triatlon ju lákal, ale riziko bolo veľké a nebola si istá, či si môže veriť. Plná rozporu sa v januári 2007 vybrala na radu kamarátky do Švajčiarska, aby počula názor od odborníka – Bretta Suttona. Výsledok? Do piatich dní podala výpoveď a vo februári odletela do Thajska s Brettovým TeamTBB. Brett na tréningu nič nedával zadarmo a hoci je v súkromí popisovaný ako citlivý človek, na svojich zverencov je ostrý.

Brett na mňa vrieskal: „Si slabá! Nikdy nebudeš najlepšia!“ Plavecké okuliare som mala plné sĺz, ale moje druhé ja si vravelo: „Však ja ti ukážem, ty bastard! Dokážem ti, že nie som slabá!“ Potrebovala som to. A bolo to vlastne pohodlné a oslobodzujúce prenechať opraty Brettovi. V tom čase to bolo nepochybne dobré rozhodnutie – spravilo to zo mňa športovca, akým som teraz. (Chrissie Wellington pre Guardian, 2012)

 Od olympíjskeho triatlonu k Ironmanu

Chrissie začínala svoju profesionálnu kariéru s tým, že bude pretekať na krátkych „klasických“ vzdialenostiach. A nie že by sa jej nedarilo. Koncom júla však tréner nadhodil, že prišiel čas vyskúšať Ironman. Chrissie nesúhlasila. Jej tréning bol šitý na krátke preteky. Za celý čas pri Brettovi netrénovala objemy typu 3-hodinové bežecké tréningy. Necítila sa na to. Ale Brett vedel. Povedal, že je pripravená aj s tréningom, ktorý má za sebou. 26-teho augusta sa postavila na štart pretekov Ironman Korea. Vyhrala. V pekelne horúcom počasí. Druhá žena prišla do cieľa o 50 minút neskôr. Pred Chrissie dobehlo len 6 mužov.

Brett mal na môj život veľký vplyv. Videl môj potenciál. Videl vo mne niečo mimoriadne. Vedel, že to dokážem. Vedel, čo dokážem. Vedel to dlho, dlho pred ostatnými. A vedel to oveľa skôr ako ja. (Chrissie Wellington pre Guardian, 2012)

chrissie_2

Svoj posledný Hawai si Chrissie odtrpela.

 

Kráľovna Ironmana

V Kórey sa Chrissie kvalifikovala na Majstrovstvá sveta v Ironmane na Hawaii. Preteky sa konali o necelé dva mesiace. Ironman na Hawaii je známy svojimi náročnými podmienkami a je známy tým, že dokáže zložiť na kolená aj tých najtvrdších a najostrieľanejších borcov. Pred Hawaiiom má rešpekt každý, kto ho zažil. A nováčikom sa odporúča pokora. Veľa pokory. Chrissie sa podarilo niečo, čo Hawaii ešte nezažil. Prišla ako naváčik a vyhrala. Vo veľkom štýle. Päť minút pred druhou ženou. Triatlonový svet bol šokovaný. Kto to je, odkiaľ prišla a ako je to možné, že je tak diabolsky rýchla?

Spanilá jazda plná rekordov

5 rokov v znamení rekordov. 5 rokov ženský dlhý triatlon poznal víťazku ešte pred pretekmi. Chrissie nezastavilo (takmer) nič. Dokázala vyhrávať aj po technických problémoch na cyklistike, po defektoch, po chorobe, po nehode.. a s náskokom hodným veľkej šampiónky. Jej svetový rekord na objeme Ironmana z Rothu 2011 s hodnotou 8:18:13 je z ríše zázrakov – najviac sa mu priblížila Caroline Steffen v Melbourne 2012 s časom 8:34:51.

Nezastavilo ju takmer nič, jedine v roku 2010 sa nepostavila na štart Majstrovstiev na Hawaii kvôli chorobe. Všetky ostatné štyri štarty korunovala víťazstvom. Dokonca aj ten posledný v roku 2011. Po nepríjemnej nehode na bicykli, dotlčená a vo veľkých bolestiach. Pár dni pred štartom bola ešte v nemocnici a bolo jej povedané, že ak preteky vôbec dokončí, bude to zázrak.

Labutia pieseň veľkej šampiónky

Jej posledné víťazstvo na Hawaii bolo emotívnou bodkou za neskutočnou kariérou drobnej ženy s buldočou vôľou. Úsmev, ktorým bola na pretekoch známa, úsmev, ktorý ukazoval ako miluje život a ako si Ironmana užíva na Hawaii 2011 chýbal. „Cestné lišaje“ na jej tele nevyzerali vôbec dobre. Jeden pohľad stačil na pochopenie toho, čo sa na trati odohráva. Kvôli zraneniam bola nútená plávať pomalšie ako bol jej štandart a aj na cyklistike nedokázala tak talčiť na pílu ako boli všetci u nej zvyknutý. Na beh vybiehala s 21 minútovou stratou na líderku. A aj tak vyhrala. S troma minútami k dobru. Výkon, z ktorého šli zimomriavky. A Chrissie prišla k rozhodnutiu, že táto jej cesta sa týmto zavŕšila..

Som spokojná. A som šťastná. Už nemusím nikomu nič dokazovať. Ani sama sebe. (Chrissie Wellington pre Guardian, 2012)

chrissie_1

Chrissie a jej obľúbená finisherská „póza“.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com