500311615sh175 ironman fran

IM Frankfurt: Kienle, Frodeno aj Van Lierde.. čo na to Luboš Bílek?

Frankfurt 5. júla 2015 privíta Majstrovstvá Európy na dlhých tratiach série Ironman. To samozrejme nie je žiadna novinka. Štartovná listina sa však pomaly začala zapĺňať a hoci si človek nikdy ničím nemôže byť istý, už teraz to vyzerá na veľký súboj Titanov. Svoj štart totiž potvrdil  Sebastian Kienle (aktuálny Majster sveta Ironman), Frederik Van Lierde (Majster sveta Ironman 2013) a Jan Frodeno (víťaz OH 2008). Zvučné mená neobchádzajú ani ženskú časť pretekov – Daniela Ryf (aktuálna Majsterka sveta Ironman 70.3), Caroline Steffen (Majsterka Európy Ironman 2012) a nemecká ironmanská senzácia Julia Gajer (6. miesto Majstrovstvá sveta Ironman).

Frankfurt sa chystá na to, aby ponúkol veľkolepé divadlo nielen súbojmi tých najlepších z najlepších, ale aj na organizačnom poli. Svetoznáma nemecká precíznosť, skombinovaná s vášňou sú ideálnym receptom na úspešné a elektrizujúce športové podujatia. Nemecko je totiž silná triatlonová krajina, je rodiskom konkurenčnej série Challenge a (pravdepodobne) aj vďaka vyostrenému konkurenčnému boju s Ironmanom sa práve v Nemecku rodia perly svetového triatlonového kalendára. Na pretekárov tak budú čakať davy približne 300 tisíc divákov a fanúšikovia sa môžu tešiť na 10 hodín live prenosu.

V očakávaní veľkého súboja Titanov..

Majstrovstvá Európy série Ironman majú vo Frankfurte už slušnú tradíciu – prvé medaile európskych šampiónov tu WTC rozdalo v roku 2005. Minulý rok preteky ovládol domáci Sebastian Kienle v traťovom rekorde 7:55:14. Bolo to akurát v deň jeho okrúhlych, tridsiatych narodenín – darček ako stvorený pre špičkového triatlonistu. O tri mesiace neskôr Kienle víťazí aj na ikonickom Hawaii – titulom Majstra sveta a zároveň Majstra Európy v jednom roku sa zapísal do histórie ako prvý, komu sa podarilo takéto cenné double.

Obhajoba minuloročného titulu však nebude jednoduchá. Nie, keď sa na štart postaví aj olympijský víťaz Jan Frodeno (Nemecko) a Majster sveta Ironman-u Frederik Van Lierde (Belgicko). „Bude to jeden ťažký, ale zaujímavý deň. Vyhrať vo Frankfurte, pred očami môjho domáceho publika pre mňa znamená veľmi veľa. Nehodlám titul len tak niekomu darovať. Ktokoľvek, kto ho bude chcieť získať, bude musieť oň silno bojovať.““

Frodenov prechod na dlhé trate bol impozantný. Debutoval práve minulý rok vo Frankfurte a aj napriek komplikáciam s roztrhnutým neoprenom, aj napriek defektom a silným kŕčom na záverečnom maratóne prišiel do cieľa tretí, v čase 8:20:32. Frodeno umiestnenie zopakoval (opäť aj s technickými problémami) na havajských majstrovstvách – ďalšie tretie miesto do zbierky za víťazným Kienlem a druhým Američanom Benom Hoffmannom.

Van Lierde sa minulý rok pri objahobe svojho titulu Majstra sveta nejako zvlášť nepredviedol, ale tento rok už potvrdil svoje kvality, keď minulý mesiac vyhral Africké majstrovstvá v Port Elizabeth (Ironman South Africa) so zdrvujúcim 14-minútovým náskokom pred druhým Ivanom Ranom.

frankfurt_w

Na slovíčko s Lubošom Bílkom, nielen o Frankfurte:

Proč právě Franfurkt? Je tím nejlepším závodem z nostalgie, pověrčivosti.. nebo Vám prostě nejvíc sedí?

Frankfurt je ME v Ironmanu, nejvíce bodů (co se kvalifikace u profíku týká), a asi největší pozornost médií mimo Ironmana na Havaji. Se Sebastianem jedem už od začátku taktiku pouze dvouch dlouhých triatlonů v roce, tak kromě Havaje nemáme moc na výběr. Musí to být závod v sérii Ironman, a tady se nám Frankfurt nejvíce hodí. A také tam bývá nejlepší konkurence. Vždy jsme zastávali se Sebastianem názor, že pokud chceme vyhrát Havaj, musíme závodit proti těm nejlepším. A nejlepší konkurence kromě Havaje se schází pravidelně ve Frankfurtu.

Troufáš si tipnout pódiové umístění? A jak to vidíš s umístěním žen, aby to nevypadalo že na ně zapomínáme.

Myslím, že na prvních třech místech se umístí ti stejní sportovci jako vloni. Snad i ve stejném pořadí: Kienle, Van Lierde, Frodeno. U žen si myslím, ze Daniela Ryf vyhraje relativně s přehledem, druhá Carolin Steffen a třetí Julia Gajer.

Očekáváte že se bude taktizovat, nebo bude závod rozhodovat spíš hrubá síla, kdo vydrží a komu dřív dojde?

Myslím, že bude šíleně rychlé plavání, kde se vytvoří asi 4-5 členná skupina. Budou se snažit vytvořit na Sebastiana co největší náskok už ve vodě. Začátek kola bude hodně hektický, ale nikdo nebude útočit, budou se snažit v rámci pravidel spolupracovat. Myslím, že někde před půlkou Sebastian ten balík sjede, jeho ztráta po plavaní nebude tak veliká jako v posledních letech, protože se s největší pravděpodobností letos bude plavat bez neoprenu (profíci mají nová pravidla), a to hraje Sebastianovi do karet. A co bude dál, se uvidí (smích).

Sebastianove třetí místo v Cannes některé možná zaskočilo, někteří jej chápou jako součást taktiky, strategii. Pokud tomu tak je, pravděpodobně to neprozradíš (smích). Přesto, nastínil by jsi aspoň co to pro Vás znamená?

Cannes byl pro nás první závod v roce, máme za sebou několik hodně těžkých tréninkových týdnů. Skoro bych i řekl, že jsem očekával výsledek o něco horši. Ale Sebastian ze sebe vždy vydá vše, když už někde závodí. Plavaní bylo tak nějak normální, na kole chyběla ta výbušnost, která by na tuto trať byla zapotřebí (asi nejtěžší trať kola na půlce, co znám), a běh byl super. Celkově jsme spokojení a víme, na čem máme dále pracovat, aby do léta vše bylo jak má být.

Nová sezóna už začala, tvrdit že je v plném proudu by bylo asi trochu přeháněním, ale závodů už bylo pravděpodobně dost na to, aby se dala odhadnout úroveň a trend. Zdá se Ti že by se letos mohlo objevit nějaké překvapení, že někdo hodně zamíchá kartami? lubos_bilek

O největší překvapení se letos postará Lionel Sanders, kterého moc lidí ani nezná, ale pozná (smích).

Luboš Bílek,
Tréner Sebastiana Kienleho

Boj o švajčiarsku nadvládu?

Švajčiarka Daniela Ryf vtrhla  na ironmanskú scénu v roku 2014 grandióznym spôsobom. Minulý rok v júni počas jedného víkendu vyhrala v Zürichu olympijský bezhákový triatlon (5150) a aj dlhý Ironman, ktorý bol pre ňu premiérový. Počas ďalších pár mesiacov pridala do zbierky slušnú kolekciu víťazstiev – triumfovala na Majstrovstvách Európy Ironmanu 70.3, pridala druhé víťazstvo na ironmanských objemoch v Copenhagene a porazila aj celé hviezdne štartovné pole na Majstrovstvách sveta Ironmanu 70.3 v kanadskom Mont-Tremblant. Aby to však nebolo úplne dokonalé, z Kony si odniesla „len“ druhé miesto.

Prechod na dlhé trate si Daniela Ryf si so smiechom pochvaľuje:

„Pravdupovediac, samú ma prekvapilo, že prechod z olympijských triatlonov sa mi zdal tak jednoduchý. Vždy som bola dobrá na cyklistike a pri mojom prvom polovičnom ironmane som si uvedomila, že je to parádny kopec zábavy – na bicykli človek odjazdí slušnú dávku kilometrov, takže tam môžem nahnať dosť času. Mám rada náročné tréningy a obzvlášť milujem dlhé cyklistické tréningy. A počas svojho prvého Ironmana v Zürichu som si uvedomila, aké to je super – jasné, mala som zopár krízových momentov, ale v podstate to bolo celé ako dlhý tréningový deň – tempo bolo len o trochu vyššie, ale oproti tréningu bolo všade naokolo veľa ľudí, ktorí ma povzbudzovali a keď som prišla do cieľa, ešte som dostala aj jedlo a peniaze. Nemôžem si sťažovať.“

Veľkou konkurenciou Daniele Ryf by mala byť krajanka Caroline Steffen. Hoci Caroline posledné dve sezóny nevyšli úplne podľa predstáv, stále s ňou treba počítať – predsa len má na konte dve druhé miesta z Kony a je dvojnásobná šampiónka Ázijsko-Pacifických majstrovstiev z Ironman-u Melbourne. Pri svojom druhom melbournskom titule v roku 2012 sa časom 8:34:51 zapísala do historických tabuliek ako druhá najrýchlejšia žena za fenomenálnou Chrissie Wellingoton. Tento rok však v Melbourne dobehla „až“ na treťom mieste. Ako si teda poradí s frankfurtskými traťami a silnou konkurenciou?

Svoju špičkovú formu pred domácim publikom bude chcieť určite ukázať aj Julia Gajer, ktorá minulý rok prekvapila svojím šiestym miestom v Kone (len o priečku nižšie ako Caroline Steffen). Na Hawaii nepatrila medzi top favoritov – na svojom konte má len jedno víťazstvo na Ironmane (Arizona 2013), druhé miesto z Ironmanu Texas, plus jedno druhé a dve tretie miesta z Rothu.

frankfurt_w1

Source: ironman.com, Breakfast with Bob, Photo Credit: ironman.com, tri2b.com

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com