Lierde

Ironman Hawaii: Božská komédia Kony

Najväčší triatlonový sviatok pre tých, ktorí vyznávajú pôvodné triatlonové vzdialenosti je už dávno za nami. Posvätné miesto triatlonových bohov rozdalo aj tento rok karty, s ktorými nie každý zvládol hrať úspešnú hru. Úspech a neúspech sú však relatívne pojmy. Zatiaľ čo pre niekoho bolo najväčším úspechom sa na Konu vôbec kvalifikovať, pre iného bolo sklamanie neodniesť si umiestnenie na tých najvyšších priečkach. V duchu hesla „Práca chvatná málo platná“ Vám prinášame pohľad na Konu s oneskorením, ktoré je vo väčšine médií neakceptovateľné. Pravdepodobne ste si už však zvykli, že dodržiavanie konvencií nie je našou silnou stránkou.. nakoniec, kedy je lepšia doba na ohliadnutie sa za perlou sezóny ak nie pred koncom roka?

Dante Alighieri kúpajúci sa v prvých lúčoch talianskej renesancie mal pred očami meniaci sa život. Paralela s dnešnou dobou sa natíska nenásilne, prirodzene. Moderný svet meniaci sa zo dňa na deň, z hodiny na hodinu, zo sekundy na sekundu uháňa ako bláznivý vlak, ktorého smer je ťažké odhadnúť a ktorého cieľovú stanicu nikto nepozná. Slovo istota stráca svoj význam a slovo hodnota mení šaty ako roztopašná panička. A tradície.. sú ešte vôbec nejaké?

11-ty október 2014 ukázal, že tradície sú živé a hodnoty neskazené. Aspoň v určitom zmysle slova. Ako už totiž býva dobrým zvykom, v havajskej Kone sa na Majstrovstvách sveta Ironman zišiel pestrý prehľad svetového triatlonu. Neboli to len tí najlepší bojujúci o nesmrteľnosť a večnú slávu. V sobotné ráno sa z nepokojných ticho-oceánskych vôd vynárali aj postavy, ktorých motívy zachádzali oveľa viac do spletitých útrob ľudskej existencie. Železní muži a ženy, ktorým sa na ceste životom zrútili tie najneochvejnejšie piliere podopierajúce krehkú podstatu bytia. Medzi nimi je aj Lisa Hallett.

Keď sa život rozsype na milión črepín

„Jeden čeká, že se doba změní. Jiný pevně ji chytí a hned jedná!“ Lisu Hallett si nebudete pamätať z výsledkových listín. Rekordy prekonáva len tie svoje a na pretekoch víťazí hlavne sama nad sebou a svojím osudom. Pred piatimi rokmi sa s manželom, kapitánom Johnom Hallettom tešili na narodenie dcérky. Johna povolali do Afganistanu. Tesne pred narodením Heidi. Domov sa už nevrátil. Tri týždne po odchode, tri týždne po narodení Heidi, Lise oznámili, že John pravdepodobne zahynul pri výbuchu. 28-ročná Lisa sa upla na slovo „pravdepodobne“. Nie je predsa možné, aby osud bol tak krutý. Smrť má však svoj vlastný svet, ktorý len ťažko prepúšťa odpovede na otázky „prečo“. John odišiel a Lisa ostala sama. S troma deťmi. 3-ročným a ročným synom a trojtýždňovým dievčatkom, ktoré sa so svojím ocinkom nestihlo strenúť. A tak Lisa začala behať. Dôvodom nebola snaha o únik pred bolesťou, dôvodom bola snaha posunúť bolesť do inej úrovne. Predsa len, nikto nie je tak rýchly, aby ubehol bolesti. Prišli maratóny. Prišli ultramaratóny. Ironman bol logickým pokračovaním. Ale Lisa sa bránila. Kamarátka ju presviedčala na Ironman Kanada. Odpoveď bola nie. Budúcnosť už ale mala iné plány. Ironman Kanada sa totiž konal 25. augusta. V deň štvrtého výročia Johnovej smrti. Lisa nemohla osudu povedať nie druhýkrát..

hawai_d

Vo vyhni

Peklo, očistec, ráj. La divina commedia. Aj duchovne najneprístupnejší ľudia sa na trati havajského Ironmana dokážu dostať do svojich najhlbších, mystických útrob, o ktorých pravdepodobne ani nepripustili, že existujú. A možno ani nikdy opäť nepripustia. Na rozpálených lávových poliach, s otupenými zmyslami a vedomím, že cieľ nie je vôbec istý, málokto spochybní existenciu pekla. A každý potvrdí, že raj je len za zásluhy. Viac než čomukoľvek inému, havajskí bohovia sa smejú nepokore. Vo svojej histórii už vytrestali toľko sebavedomých a veľkohubých pretekárov, až človeka prekvapuje, že ľudstvo ostáva nepoučiteľné. Pamätáte sa, koľko rokov dobýval Konu Chris Macca McCormack Neporaziteľný? A ani tento rok nebola núdza o prístup „Som tu, aby som vyhral“.

V predštartovných diskusiách hádam najviac zarezonoval sebavedomý Andrew Starykowicz, ktorý si za posledné dva roky vyslúžil nálepku najlepšieho cyklistu v ironmanskom poli. V roku 2012 vyhral Ironman Florida s cyklistikou za 4:04:39, čím sa postaral nielen o nový cyklistický traťový rekord, ale zároveň zlepšil svetový rekord ironmanskej cyklistickej časti Andreasa Raelerta z roku 2011 o neuveriteľných 7 minút a 4 sekundy. (Raelertov rekord padol počas pretekov Challenge Roth, kedy zároveň ustanovil stále neprekonaný rekord ironmanských objemov s celkovým časom 7:41:33) V roku 2013 naďalej trhá asfalt a na Ironmane Florida prekonáva svoj cyklistický rekord – na aktuálnych 4:02:17. Na víťazstvo to však nestačí. Do cieľa dobieha druhý. Prvýkrát (a zatiaľ aj posledný) sa však dostáva pod konečných 8 hodín a je tak jediným Američanom, ktorého meno figuruje medzi prestížnymi Sub-8. Pochopiteľne, krajania od neho na Hawaii veľa očakávajú. Starykowicz sa necháva strhnúť a v rozhovoroch pred pretekmi tvrdí, že do Kony prišiel vyhrať: „Ak skončím druhý, domov budem odchádzať sklamaný.“ Jeho plán je jasný – na cyklistike ísť absolútnu hranu, aby mal na začiatku behu dostatočný náskok. Prípadne, ak sa niekto udrží, tak ho energeticky vycucať, že ho beh zabije. Čo k tomu dodať? Snáď len to, že Andrew nakoniec druhý neskončil, takže sklamaný by byť nemal. Andrew totiž preteky nakoniec nedokončil. Nekonalo sa ani avizované prekonanie bradatého cyklistického traťového rekordu Normana Stadlera. Andrew jadzí na čele, útočí, uniká, ale nie na dlho. Ešte pred polovicou cyklistiky je jeho vedenie minulosťou a nádej na víťazstvo sa postupne prepadáva poľom (v ten deň) rýchlejších cyklistov. Andrew na cyklistike zaostal viac ako polhodinu za neskorším víťazom Sebastianom Kienlem.

Ironman Hawaii očami česko-slovenských „Havajčanov“:

Havaj každoročně prožívám. Ze začátku to bylo v podobě havajských večírku, kdy jsme sledovali závod ve větším počtu nadšenců… poslední dva roky si v obýváku pustím přenos z dataprojektoru a trávím u toho noc (a u toho pochrupávam – hold jsem už starý tatínek – smích). Letos jsem se tesil na premiéru Filipa Ospalého a samozřejmě jsem fandil i Sebastianovi, protože ho beru tak trochu za našeho, když ho trénuje český trenér. Při přenosu vždy sleduji jak fouká a dívám se na palmy, jak jsou zohlé. Přirovnávám to k tomu, jak jsem to před těmi lety zažíval na Havaji já. Před závodem jsem sledoval reporty Jardy Hýzla a nostalgicky vzpomínal… protože když jsem tam byl já, byl tam mimo jiné právě i Jarda. Vždy se dívám, zda neuvidím domeček, kde jsme na Ali Drive bydleli.

A co ve mě zanechala.. určitě je to úplně jiný závod, než jsem měl šanci po světe poznat. Plavání je tak trochu boj o přežití – po 150 metrech jsem to chtěl i na moment vzdát. Na kole fouká tak, že se pomalu bojíte napit, aby Vás to nezhodilo. Z kopce se jede na kole rychlostí cca 25 km/h.. a maraton? Pokud nejste v cíli, pořád nevíte, zda Vás to někde nepoloží, zda to zvládnete až do konce.

Z Havaje jezdi téměř každý zklamán. Hold, ty podmínky jsou pro závod šílené a jsou nepopsatelné. Člověk to musí zažít, aby věděl o čem to je. Představy jsou vždy, ale ta realita je úplněh2 o něčem jiném. Člověk si sáhne na dno a ve skrytu duše ví, že mohlo být lépe, ale prostě to nejde. Když jsem z Havaje odjížděl, říkal jsem si, že se tam chci ještě vrátit a s havajským ostrovem si vyřídit účty a zajet to tak, jak bych si představoval. Ale to už je teď velmi nereálné. Možná někdy jeden z mých dvou synů..

Jiří Daněk,
Organizátor Moraviamana – jediného triatlonu ironmanských objemov v ČR

hawai_e

Pre Sebastiana Kienleho nebol havajský Ironman žiadnou novinkou. Pred dvoma rokmi štvrtý, minulý rok tretí. Mesiac a pol pred Konou však Sebastian dostáva tvrdý úder – nevychádzajú mu Majstrovstvám sveta IM 70.3, kde bol najvyššie nasadeným pretekárom. Ak by zvíťazil, bolo by to jeho tretie víťazstvo na týchto prestížnych pretekoch v rade. Psychická ujma je však oveľa horšia ako fyzická. Sebastian sa v príprave trápi a vyhliadka Kony nepomáha. Všetko zlé sa začína meniť na dobré až dva týždne pred pretekmi. A Sebastian sa necháva počuť, že tento rok chce na Kone vystúpiť na najvyšší stupienok: „Pred pretekmi som začal každému hovoriť, že mojím cieľom tento rok je víťazstvo. Myslím si totiž, že ak nedokážete povedať, že chcete tieto preteky vyhrať, nepodarí sa Vám to, pretože nebudete mať dostatok sebavedomia. A tak mám pocit, že tohtoročné víťazstvo som si tak trochu „vyrozprával.“

To, čo nakoniec predvádza počas pretekov je famózny výkon šampióna. Na 60.-tom kilometri cyklistickej trate je už v čele pretekov a celému svetu ukazuje, kto je v súčastnosti kráľom druhej triatlonovej disciplíny, keď aj napriek veľmi ťažkým poveternostným podmienkam zaostáva za cyklistickým traťovým rekordom Normana Stadlera (2006) len niečo cez dve minúty. Andrew Starykowicz sa prepadáva do zabudnutia – čelu cyklistiky kraľuje Sebastian Kienle spolu s krajanom Mikom Twelsiekim. Sebastian si svoj náskok udrží aj počas bežeckej časti a stáva sa tak prvým mužom od roku 2006, ktorý dokázal svoje prvenstvo po cyklistike udržať na celej trati maratónu.

Až do konca pretekov som mal strach. Na Kone síce nepatrím medzi veteránov, ale už veľmi veľa krát som videl ako niekto bežal za víťazstvom a každý si myslel, že už sa nič nemôže stať – že už má prvenstvo v kapse. Nakoniec mu to však nevyšlo. Nechcel som, aby sa niečo podobné stalo aj mne. Oslavovať som začal až tesne pred cieľom a ten pocit bol ako explózia emócií. Veľa ľudí sa Vás spýta: „Prečo to vlastne robíš? Je to hrozne ťažké a určite to nie je zábava.“ Je pravda, že zábavné to naozaj veľmi často nie je, ale viete, práve ten moment, keď pretnete cieľovú pásku, to je to, čo stojí za všetku tú námahu a obetu – to je ten dôvod, prečo tento šport robíte.

 Ironman Hawaii očami česko-slovenských „Havajčanov“:

Každý rok sledujem druhú sobotu v októbri priamy prenos z MS Hawaii. Je to pre mňa ako vytúžený štátny sviatok pre tvrdo pracujúcich ľudí (smiech), lebo viem aká drina čaká na všetkých triatlonistov, ktorí sa tam kvalifikovali. Sama som stála dvakrát na štarte v zátoke Kailua Kona a absolvovala celého ironman-a. Vždy sa teším na priamy prenos z Kony a jednotlivých reportérov, ktorí vtipne podávajú reporty, či už pred štartom, alebo z trate.

V ženách som fandila Mirinde Carfrae, verila som tomu, že si obháji svoje minuloročné víťazstvo. Obdivujem ju, ako vie krásne zabehnúť maratón hlboko pod 3 hodiny a pritom vyzerá, ako keby si to užívala a iba vyklusáva. Priznám sa, že som bola trošku zaskočená výkonom Caroline Steffen. Očakávala som veľký boj na maratóne medzi ňou a Mirindou.

V chlapoch ma príjemne prekvapil bývalý olympionik Jan Frodeno. Slušne sa popasoval a už udomácnil na dlhých tratiach. U chlapov som nemala žiadneho favorita, len som s úžasom sledovala drvivú cyklistiku Sebastiana Kienleho a neverila som tomu, že bude schopný udržať toto vysoké tempo aj na maratóne.

Týmto, by som chcela pogratulovať všetkým českým pretekárom k dokončeniu havajského ironmana a tým, ktorým h3sa podarilo už kvalifikovať na MS Hawaii 2015 prajem veľa síl a chuti do ďalšieho tréningu.

Andrea Dermeková,
Slovenská triatlonistka zameraná na dlhé triatlony a Xterru

hawai_f

Nádej zomiera posledná

„Optimismus byl vždy zachráncem lidstva.“ Zvíťaziť systémom štart-cieľ je výsada šampióna. Zvíťaziť po tvrdohlavom prekúsavaní sa morom pretekárov pred Vami, keď sa Vaše nádeje blížia takmer nule je koncert nezlomnej vôle a viery. S podtónom šialenstva. Mirinda Carfrae bola horúcou favoritkou na titul. Bolo by to jej tretie víťazstvo v týchto prestížnych pretekoch. V kurze je však aj Švajčiarka Daniela Ryf – nováčik na ironmanských tratiach. Počas roka ukázala obrovský potenciál a nikto nevie, čo od nej môže čakať. To, že je neskutočne dobrá je absolútne jasné. Ale Kona je Kona – zvlášť pre nováčikov často prisilné sústo. A tak, na začiatku pretekov až 55% divákov hlasujúcich v online prenose tipuje na víťazstvo Mirindu. Daniela Ryf sa musí uspokojiť „len“ s 20-timi percentami. Mirinda z vody vychádza na 19. mieste so stratou 5:50 na čelo. Nie je však žiaden dôvod na paniku. Každý vie, že voda nie je pre ňu priateľské prostredie. Je v tom však jeden malý (švajčiarsky) háčik – Daniela Ryf. Tá sa so stratou 2:31 trpezlivo prekúsava dopredu. Čím viac Daniela získava, tým viac Mirinda stráca. Mirindine preferencie klesajú. Keď z druhého depa vybieha s nekonečnou stratou 14:32 na Danielu, len 17% divákov verí, že Mirinda ešte môže zvíťaziť. Väčšina očí sa upiera na vedúcu Daniela Ryf a jej tieň Rachel Joyce, ktorá síce stráca 2:01, ale na behu dokáže ukázať rožky (aj nožky). To, čo však na ďalších 42-och kilometroch predvádza Mirinda je z inej plánety. Pokročilá mágia, ktorá súperky doslova valcuje, Mirindu vynáša až na absolútny vrchol. Šesť kilometrov pred cieľom. Havajský maratón za 2:50:26 Mirinde upevnil miesto medzi hviezdami triatlonového neba. Málokedy dokáže byť Ironman taký napínavý.

Jan Frodeno otvára preteky vo veľkom štýle a drží sa tam, kde ho väčšina očakáva – na čele. Prvé znamenie, že dnes to nebude zadarmo prichádza ale pomerne skoro – defekt nie je nič o čo by ktokoľvek stál. Fodeno stráca približne štyri minúty, vzápetí však prichádza druhý, oveľa nepríjemnejší úder – po defekte sa zaraďuje do balíka, neustriehne si predpísaný odstup a dostáva penaltu. Frodeno sa prepadáva a do druhého depa prichádza sa stratou 13:06. Čo je však oveľa horšie – vôbec nevyzerá dobre. Kona ho zvalcovala a on sa jej poddal. Ľudské telo však dokáže neuveriteľné veci. V druhej polovici maratónu sa Jan zázračne oklepáva a vyráža za takmer nenaplnenou senzáciou. Tretie miesto je zrazu dôvod na oslavu. Na druhý deň po pretekoch priznal:

Včera to bolo naozaj veľmi ťažké. Najskôr defekt a potom penalta. Tá ma psychicky poriadne rozhodila. Nikdy predtým som penaltu nedostal a úplne ma to zložilo. Vzdal som sa. Na behu mi to vôbec nešlo, tak som prvýkrát v živote vypol Garminy, aby som nevidel tie hrozné čísla. Jediné na čo som myslel, bolo dokončiť. Utešoval som sa tým, že veď je to môj prvý Hawaii, som tu, aby som nazbieral skúsenosti, nikto mi nemôže nič vyčítať. Ale ako sa blížila polovica maratónu, uvedomil som si, že sa cítim celkom dobre, žiadne kŕče neprichádzali, tak som si povedal, že to skúsim – nasadím ostré tempo a budem ho držať, až kým tie kŕče neprídu.“ (smiech) Zároveň však jedným dychom dodáva: „Ak mám byť ale úprimný, najväčší hnací motor bola Mirinda. Hrozil som sa toho, že by zabehla rýchlejšie ako ja. Minulý rok som sa všetkým smial (v roku 2013 zabehli na Hawaii maratón rýchlejšie ako Mirinda len dvaja muži) – nemohol som si dovoliť nechať sa ňou predbehnúť. Zvlášť ak je vašou manželkou Ema Snowsill a v rodine tak máte vždy tvrdú konkurenciu – musel som spraviť všetko preto, aby som z tohto mikrosúboja neodišiel so zveseným chvostom.“ (smiech)

Ironman Hawaii očami česko-slovenských „Havajčanov“:

Ironman Hawaii 2014 som ako vždy sledovala a tajne závidela všetkým zúčastneným (smiech). Priznám sa, že tento rok nestíham popri 10-mesačnom synčekovi sledovať detailne triatlonovú scénu, ale mám šťastie, že manžel je tiež zanietený triatlonista a všetky info mi interpretoval. Najviac sme boli zvedaví na výkon Filipa Ospalého. Manžel mu veľmi veril, ale ja som vravela, že na prvýkrát tam väčšinou Európan pohorí a aj sa tak nakoniec stalo.

V ženách bol výkon Mirindy Carfrae úplne super. Musel to byť pre ňu úžasný pocit, obiehať všetky súperky a doslova preletieť maratónom za víťazstvom. O dôvod viac pre mňa ďalej behať a nevzdávať sa kvôli zlému plávaniu. Ak pobežím (podobne) ako Miranda, nebudem mať problém sa na budúci rok nominovať na Hawaii v Agegroup ani z dobre                                        h4obsadzovaného Klagenfurtu, na ktorý sme sa už prihlásili. Bude to ťažké, ale dúfam, že nie nemožné. Mám na Hawaii totiž čo naprávať po mojej prvej a zatiaľ jedinej účasti v roku 2009.

Kristína Néč-Lapinová,
Slovenská reprezentantka zameraná hlavne na dlhé triatlony a duatlony

hawai_b

Rookie time

„Žádná bolest se nesnáší hůř než vzpomínky na štěstí v době neštěstí.“ Nováčikovia to v Kone nemajú ľahké. Obzvlášť ak ide o tých, od ktorých sa veľa očakáva. Psychický tlak médií, sponzorov a vlastné ambície v kombinácii s nevyspytateľnosťou havajských bohov dokážu vytvoriť nezávideniahodné podmienky. Pohľady svetových médií sa s lačnou apetítom po senzáciach upierali na nemeckého olympijského víťaza z Pekingu (2008) Jana Frodena a na švajčiarsku reprezentantku Danielu Ryf, ktorá vzala svetovú ironmanskú scénu tento rok útokom – bývalá majsterka sveta do 23 rokov v triatlone a siedma žena pekingskej olympiády si po minuloročnom ochutnaní polovičných Ironmanov zmenila menu na dlhé trate a z fleku si vyjazdila titul Majsterky sveta Ironman 70.3 v kanadskom Mt. Treblant a hrozivo dobrým výkonom na svojom prvom Ironmane v Zürichu poslala do sveta odkaz, že s ňou treba v Kone počítať. Domáca scéna sa s vysokými ambíciami upínala na českého reprezentanta Filipa Ospalého, ktorý minulý rok debutoval na Ironmane Florida časom 7:58:44, čo ho katapultovalo do elitnej spoločnosti hŕstky triatlonistov, ktorí zvládli ironmanské objemy pod 8 hodín.

Od najrýchlejšieho česko-slovenského ironmana histórie sa veľa očakávalo. Obrovský potenciál, ktorý zažiaril na Floride sľuboval veľkú budúcnosť. Sám Filip si stanovil cieľ naháňať sa v Kone s tými najlepšími. Ľudia mienia, havajskí bohovia menia.. Konečné 31. miesto je pre Filipa sklamaním a následne oznamuje, že s dlhým triatlonom končí. Povedali by ste si, že predčasné rozhodnutie ovplyvnené sklamaním z výkonu. Filip sa však nechal počuť:

Toto rozhodnutí nepadlo v sobotu odpoledne po závodě, ale ještě před mým odletem na Havaj v srpnu. A proč? Nejsem stroj, abych uspěl na každém závodě, na jehož start se postavím. Začínal jsem u krátkého triatlonu, kde jsem zaznamenal nějaký ten úspěch. Když jsem viděl, že už na nejlepší nestačím, zaměřil jsem na krátké bezhákové a střední triatlony a byl opět úspěšný. Od těchto závodů už je kousek k tomu zkusit si i dlouhý triatlon. Zkusil jsem ho, ale zjistil, že to není závod pro mě.“

 Ironman Hawaii očami česko-slovenských „Havajčanov“:

Ironman na Havaji jsem samozřejmě sledoval – po 15 letech ne primo z trati, ale pouze přes internet. Favorita jsem samozřejmě měl – Filipa Ospalého. Trošku jsem se mu snažil před závodem předat své zkušenosti a myslím, že udělal vše co mohl. Na Havaj přiletěl s 5ti týdenním předstihem, takže z hlediska aklimatizace a eliminace časového posunu to bylo optimální. Za tu dobu tam stihl na tratích závodu natrénovat více, než já za těch 15 let dohromady (já jsem obvykle stihl před závodem jen 2-3 dny tréninku). Měl s sebou i svou rodinu, která ho podporuje, což taky hraje nemalou roli. Na místě byl i ve spojení s Lubošem Bílkem a jeho svěřencem Sebastian Kienlem, takže i tam určitě načerpal nějaké zkušenosti z čela závodu. Pevně jsem věřil, že se mu podaří atakovat první desítku v cíli a pořád si myslím, že na to má – jen to může být otázka dalších 2-3 let a nevím, zda se mu do toho s takto dlouhodobou vyhlídkou bude chtít jít.

Aktuálně nad Ironmanem zlomil hůl, ale určitě by nebyl první, kdo si to časem rozmyslel (smiech). Po plavání byl přesně tam, kde jsem ho chtěl vidět a v úvodu cyklistiky se nikam neschovával a hýřil aktivitou – v jednu chvíli dokonce šlapal na čtvrtém místě. Z toho jsem usuzoval, že se cítí velmi dobře a těšil se na závěr závodu. Kolem 60.km, kdy se trať začne výrazně vlnit a obvykle se objevuje silný nárazový boční vítr se ale začal na mezičasech propadat. Doufal jsem, že to byl jen defekt a půjde zpět do závodu, ale bohužel to mělo setrvalý efekt a až do koce cyklistiky se vyloženě protrápil. Pořád byla šance na výrazný posun h5pořadím, pokud by běžel na 100% svých možností, ale únava fyzická a určitě i psychická ho brzy zpomalila i na maratonu. Smekám klobouk za dokončení závodu. Hodně dalších hvězd světového profi triatlonu se letos do cíle vůbec nepodívalo…

Petr Vabroušek,
Český reprezentant s najväčším počtom dokončených dlhých triatlonov s umiestnením v Top10 na svete

hawai_a

V skratke:

 • Sebastian Kienle je prvým človekom planéty, ktorý v rovnakom roku vyhral aj Majstrovstvá Európy aj Majstrovstvá sveta série Ironman.
 • Vyhrať havajské majstrovstvá aspoň trikrát sa doteraz podarilo len štyrom ženám: Chrissie Wellington, Natasche Badmann, Paule Newby-Fraser a po novom aj Mirinde Carfrae.
 • Najstarším víťazom v Kone je Craig Alexander, ktorý pri svojom treťom víťazstve v roku 2011 mal 38 rokov. Zároveň stanovuje nový traťový rekord s hodnotou 8:03:56, ktorý je zatiaľ neprekonaný. Tento rok končí na 13.-tom mieste za 8:36:25.
 • Najbradatejším rekordom Hawaia je maratónsky výkon Marka Allena z roku 1989, kedy bežal za 2:40:04. Druhý najrýchlejší bežecký výkon histórie padol v rovnaký deň – za 2:41:03 bežal jeho veľký rival Dave Scott v pretekoch, ktoré sa dodnes označujú ako Iron War. Najbližšie sa k nim priblížil Pete Jacobs v roku 2010 s časom 8:41:06. Tento rok bol najrýchlejším behom dňa výkon Ivana Ranu 2:44:38.
 • V prvej desiatke žien tohtoročného Havaja je len šesť krajín (2x Austrália, 2x Švajčiarsko, 2x Veľká Británia, 1x Nemecko, 2x USA, 1x Nový Zéland), u mužov ešte menej – päť (3x Nemecko, 2x USA, 2x Francúzsko, 1x Austrália, 2x Belgicko).
 • Pretekári počas havajského ironmana stratia v priemere 3-5% telesnej hmotnosti.
 • Andy Potts patrí v súčastnosti medzi najrýchlejších plavcov medzi triatlonistami – od svojho prvého štartu na Hawaii v roku 2008 sa nestalo, že by z vody nešiel v najlepšom čase. Minulý rok na štart nakoniec nenastúpil a tento rok o svoj vodný primát musel bojovať telo na telo s Janom Frodenom. Oficiálna časomiera im určila na sekundu rovnaký plavecký čas. Hoci sa Andy Potts vždy v poradí prepadával hlavne pre slabú cyklistiku, tento rok prekvapil a nakoniec si vybojoval cenné celkové štvrté miesto.
 • Najlepší plavecký výkon má však už tiež svoje roky. Má hodnotu 46:41, a stanovil ho Američan Lars Jorgensen v roku 1998, kedy o tri sekundy prekonal svoj vlastný rekord z roku 1995. Tohtoročný plavecký výkon Andyho Pottsa, resp. Jana Frodena je 50:56.
 • Preteky na Hawaii trvajú do polnoci – amatéri tak majú 17 hodín na celú dávku ironmanských objemov. Limit pre plávanie je 2 hodiny 20 minút a cyklistiku musia zvládnuť do 10 a pol hodiny od začiatku pretekov.
 • Na Ironmane Hawaii sú zakázané diskové kolesá. Je to pre bezpečnosť pretekárov, keďže vetry sú tu silné a nevyspytateľné.
 • V prípade technického problému môžu profesionálni triatlonisti využiť služby servisného vozidla jazdiaceho na konci pretekov. Amatérom však nie je poskytnutá žiadna oficiálna servisná pomoc – prijatie akejkoľvek (nielen servisnej) pomoci má za následok diskvalifikáciu.
 • Najčastejšie zdravotné problémy s ktorými prichádzajú triatlonisti do stanu lekárskej pomoci sú: dehydratácia/vyčerpanie, žalúdočné problémy, kŕče a pľuzgiere.

„Jen nebuď líný, pohodlí je vrah,

k slávě na polštáři

nedojdeš nikdy, ani v peřinách,

kdo o ni nedbá, celý život zmaří,

beze stop zmizí, jak dým odvane,

splaskne jak pěna i s tou bílou září.

Neklesej, vzhůru, zlomit se, to ne,

bez ducha bychom všichni zahynuli,

jen duch ať s těžkým tělem neklesne.

Na cestě vzhůru nejsme ani v půli.

Poradit dej si, zvítězíš jen vůlí.“


 

V reči čísel:

 • 84 – vek najstaršieho človeka, ktorý dokončil Ironman na Hawaii. Bol to Lew Hollander v roku 2012. Jeho čas mal hodnotu 16:45:52.
 • 166 – počet Ironmanov, ktoré absolvoval (a dokončil) Kanaďan John Wragg.
 • 1 – počet žien na druhom ročníku havajského Ironmana v roku 1979. A vyhrala „svoju“ mužskú kategóriu!
 • 29 °C – priemerná teplota počas pretekového dňa na Hawaii.
 • 46 °C – obvyklá teplota asfaltu pri Natural Energy Lab – približne 24-tý kilometer maratónu.
 • bacon914 metrov – taký je výškový rozdiel na trati cyklistiky.
 • 11:06:00 – priemerný čas v cieli počas Ironmanu Hawaii v roku 2013.
 • 44 plátkov slaniny – približne toľko by potreboval priemerný profi triatlonista na doplnenie kalórií stratených počas IM Hawaii.
 • 6 240 šálok kávy – toľko vypijú triatlonisti v miestnych kaviarniach v priemere každý deň počas pretekového týždňa.
 • $ 3 729 800 – je hodnota bicyklov, ktoré čakajú cez noc v depe na svojich majiteľov.
 • 1 000 – toľko plaveckých okuliarí predá značka TYR počas pretekového týždňa na expe.
 • 4 % – len takýto „zanedbateľný“ pomer tvoria profesionálni triatlonisti k amatérom.
 • 19 hodín – amatéri prichádzajúci do Kony venujú v priemere toľkoto hodín týždenne tréningu.
 • 11:46:58 – víťazný čas inauguračného Ironmanu na Hawaii v roku 1978.
 • 8 – najvyšší počet víťazstiev na Hawaii dosiahnutých jedným človekom. Tento rekord drží Paula Newby-Fraser.
 • 30 – najvyšší počet absolvovaných ročníkov havajského Ironmanu jedným človekom (v neprerušenom slede). Rekordér sa volá Ken Glah.

Výsledky Ženy 2014

Výsledky Ženy 2014

1. Mirinda Carfrae (AUS) 9:00:55 (1:00:14 – 5:05:48 – 2:50:26)
2. Daniela Ryf (CHE) 9:02:57 (0:56:55 – 4:54:33 – 3:07:00)
3. Rachel Joyce (GBR) 9:04:23 (0:56:47 – 4:56:49 – 3:06:27)
4. Jodie Swallow (GBR) 9:10:19 (0:54:28 – 5:02:46 – 3:08:45)
5. Caroline Steffen (CHE) 9:12:43 (0:56:53 – 5:02:03 – 3:08:43)
6. Julia Gajer (DEU) 9:16:58 (1:00:17 – 5:06:13 – 3:04:39)
7. Elizabeth Lyles (USA) 9:18:11 (1:00:19 – 5:10:15 – 3:03:24)
8. Gina Crawford (NZL) 9:19:21 (0:55:04 – 5:17:30 – 3:01:49)
9. Mary Beth Ellis (USA) 9:20:46 (0:54:56 – 5:00:04 – 3:21:24)
10. Liz Blatchford (USA) 9:23:34 (0:54:59 – 5:13:30 – 3:10:16)

České pretekárky:
Jana Richtrova 10:21:29 (1:18:23 – 5:21:15 – 3:36:05) /6. miesto Ag.30-34
Tamara Maxantova 12:08:44 (1:25:53 – 6:37:34 – 3:58:04) /53. miesto Ag.30-34

Výsledky Muži 2014

Výsledky Muži 2014

1. Sebastian Kienle (DEU) 8:14:18 (0:54:38 – 4:20:46 – 2:54:36)
2. Beh Hoffman (USA) 8:19:23 (0:51:20 – 4:32:20 – 2:51:25)
3. Jan Frodeno (DEU) 8:20:32 (0:50:56 – 4:37:19 – 2:47:46)
4. Andy Potts (USA) 8:21:38 (0:50:56 – 4:36:56 – 2:48:18)
5. Cyril Viennot (FRA) 8:22:19 (0:54:32 – 4:31:18 – 2:51:55)
6. Nils Frommhold (DEU) 8:22:29 (0:51:14 – 4:34:11 – 2:52:45)
7. Timothy van Berkel (AUS) 8:23:26 (0:51:21 – 4:36:45 – 2:50:53)
8. Frederik van Lierde (BEL) 8:24:11 (0:51:03 – 4:32:17 – 2:56:21)
9. Bart Aernouts (BEL) 8:28:28 (0:55:43 – 4:37:47 – 2:50:12)
10. Romain Guillaume (FRA) 8:30:15 (0:51:08 – 4:34:23 – 2:59:58)

Českí pretekári:
Filip Ospalý 9:10:57 (0:51:06 – 4:59:00 – 3:16:08) /31. miesto Muži Pro
Miroslav Vraštil 9:45:50 (1:10:54 – 5:06:15 – 3:18:14) /65. miesto Ag.30-34
Miroslav Rybáček 9:48:33 (0:58:54 – 5:06:55 – 3:35:50) /35. miesto Ag.25-29
Jan Sneberger 9:58:08 (1:06:25 – 5:14:48 – 3:28:40) /46. miesto Ag.25-29
Ondrej Teply 10:26:15 (1:10:23 – 5:35:05 – 3:33:26) /138. miesto Ag.35-39
Pavel Petr 10:26:43 (1:07:13 – 5:25:16 – 3:42:31) /70. miesto Ag.45-49
Jaroslav Hýzl 10:30:40 (1:03:38 – 5:19:58 – 3:59:26) /77. miesto Ag.45-49
Jan Falge 10:31:43 (1:12:02 – 5:21:57 – 3:48:29) /147. miesto Ag.35-39
David Prochazka 10:55:15 (1:06:03 – 5:32:07 – 4:10:22) /163. miesto Ag.35-39
Daniel Machek 10:57:07 (0:59:51 – 5:37:36 – 4:10:45) /20. miesto Ag.55-59

Photo Credit: Nils Nilsen, Citáty: Dante Alighieri, Božská komédia.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com