lottery_f

Ironman na Hawaii? Vyhrajte štart!

HHawaiský Ironman je magický. Tí, ktorí tam už boli sa tam túžia vrátiť, tí, ktorí tam neboli snívajú, že raz budú aj oni mať to šťastie.. Dostať sa na Hawai vôbec nie je jednoduché. Rok od roka sa výkonnosť vo vekových kategóriach posúva smerom k nižším časom a pre priemerného triatlonistu hawaiský Ironman naozaj ostáva len predmetom skrytých/otvorených túžob. Veď uznajte sami – najlepší amatér, Kyle Buckingham šiel tento rok na Hawaii za neuveriteľných 8:37:26 (bol by 16-ty medzi profesionálmi) a najlepšia amatérka, Catherine Faux sa v cieli objavila po brutálnom výkone 9:15:16 (stačil by jej na 10. miesto v ženskej profi kategórii).

Viac o neskutočných výkonoch amatérov na Hawaii si prečítate TU

Klasický postup zaistenia si štartovnej miestenky na Hawaii je, že sa pretekár musí kvalifikovať. Pri rastúcej výkonnosti to na európskych Ironmanoch je stále ťažšie a ťažšie. Pre porovnanie, pozrime sa na hádam najobľúbenejší zahraničný dlhý triatlon Slovákov – Ironman Klagenfurt:

Rok 2012 – kategória 30-34 rokov, najlepší mužský výkon 8:54:36, najlepší ženský výkon 10:21:00

Rok 2013 – kategória 30-34 rokov, , najlepší mužský výkon 8:40:55, najlepší ženský výkon 9:32:09

Mužský výkon z roku 2012 by tento rok stačil na tretie miesto, ženský minuloročný čas by bol tento rok až siedmy. Samozrejme, je ťažko porovnávať výsledky z roka na rok, nikdy nie sú rovnaké podmienky a akékoľvek porovnanie môže byť zavádzajúce. Ale nedá sa poprieť, že trend je neúprosný. A vôbec nepraje tým, ktorí triatlon berú ako voľnočasovú aktivitu. Čo teda, keď túžite po Hawaii, ale kvalifikácia je pre vás sizyfovské úsilie? Nebojte sa, Ironman myslí aj na nás „normálnych“ ľudí. Nevravíme, že je to záruka, ale nádej umiera posledná..

Na Ironmane je super to, že na štart sa postavia amatéri spolu s tými najlepšími profesionálmi planéty.

Na Ironmane je super to, že na štart sa postavia amatéri spolu s tými najlepšími profesionálmi planéty.

Lotéria a Passport Club

Najlacnejšia možnosť je lotéria. Pokúšať šťastie sa môže vyplatiť. Aj keď Ironman si dáva záležať na tom, aby aj na lotérii zveľaďoval svoje zisky. Prebieha to tak, že si zakúpite žreb vo výške 50 USD. Žreb si môžete zakúpiť len jeden. Ale, ak chcete svoje šance zvýšiť, máte možnosť zaplatiť si členstvo v tzv. Passport Club-e ktoré vás vyjde taktiež 50 USD. Čo za členstvo v Passport Clube dostanete? Nečakajte žiadne zľavy na produktoch značky Ironman. Členstvo vám ponúka len dve veci – zvyšuje vašu šancu vyhrať v lotérii a dostanete skvelý darček – Ironman DVD. Slovami klasika: „No nekup to..“

Skvelý marketing

Pokiaľ ide o lotériu, je tu ešte jedna marketingová vychytávka. Samozrejme, ak v lotérii nevyhráte, žreb nie je prenosný do ďalšieho roka. Znova si zakúpite nový za 50 dolárov. Ale Ironman hneď podotýka, že je pre vás lepšie, ak si žreb kupujete každý rok. Získavate tak akýsi pomyselný kredit, ktorý znova zvyšuje vaše šance uspieť. Ak však účasť v lotérii na jeden rok prerušíte, o celý „naškrečkovaný“ kredit prídete a začínate od nuly. Ironman nikde bližšie nešpecifikuje o koľko presne vaša šanca stúpa a či by nás to teda vôbec malo zaujímať. Pre dobrý marketing stačí naznačenie toho, o čo by človek mohol prísť..

Víťazstvom v lotérii to nekončí

Za zmienku ešte stojí, že ak v lotérii štartovné naozaj vyhráte, podmienkou je absolvovať v roku 2013 aspoň jeden dlhý triatlon pod značkou Ironman. V konečnom dôsledku vám teda Ironman „daruje“ štart na Hawaii, vy mu však zaplatíte štartovné na jednom z jeho ďalších pretekov.

Vernosť značke sa môže vyplatiť

Značne „výhodné“ vernostné programy veľmi dobre poznáme z bežného života. Legacy Program Ironmana je naozaj len pre tých najvernejších „zákazníkov“. Jeho výhodou je, že počet triatlonistov, ktorí spĺňajú jeho podmienky je neporovnateľne menej ako tých, ktorí si zaplatia lotériu, takže šance sú o to vyššie. Aj v lotérii aj vo vernostnom programe sa vyberá 100 pretekárov. Jeho nevýhodou je, že nevyhrávate štartovné, ale len možnosť štartu, t.j. štartovné (825 USD pre rok 2014) si musíte zaplatiť. Svoj štart môžete zrušiť do 7. augusta a dostanete čiastočnú refundáciu vo výške neuveriteľných 175 USD. A to sa vyplatí. Ale poďme sa zbližša pozrieť na podmienky v tomto programe.

Podmienky pre uchádzanie sa o štart v Legacy Program-e

  • do 31. decembra 2013 musíte mať (úspešne) za sebou minimálne 12 dlhých triatlonov pod značkou Ironman
  • ešte nikdy ste neštartovali na Majstrovstvách sveta IRONMAN na Hawai
  • v roku 2012 a aj v roku 2013 ste dokončili aspoň jeden dlhý Ironman
  • musíte byť registrovaný aspoň na jeden dlhý Ironman na rok 2014

Ako vidíte, dostať sa na Hawai vôbec nie je jednoduché. Na druhej strane, aj preto je to miesto, ktoré je súčasťou tak veľa túžob; ktoré by mohlo rozprávať tak veľa príbehov. Ak nad lotériou nakoniec predsalen začnete uvažovať, dôležitá informácia je, že sa do nej môžete zapojiť práve teraz – táto možnosť bude trvať do 28. februára 2014. Viac informácií o registrácii TU

Finisherská rovinka vo svetle reflektorov.. Na Hawaii je hviezdou každý.

Finisherská rovinka vo svetle reflektorov.. Na Hawaii je hviezdou každý.

Source: ironman.com, Photo Credit: Nils Nilsen

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com