cheetah

Jaká je správná technika běhu ?

Nadešla chvíle vám oznámit, že jediná univerzální ideální a nejlepší technika běhu neexistuje. Ale myslíme si, že to je něco, co jste už minimálně tušili.

Každý z nás běží svým typickým způsobem díky jedinečnému uspořádání těla, délce trupu v poměru k nohám, tvaru chodidel, uspořádání kostí, váhových poměrů jednotlivých částí těla, komunikaci mezi mozkem a svaly a miliónem dalších věcí.

Existují vrozené důvody, proč běžíte právě tak, jak běžíte, a do jisté míry by jste se to ani neměli snažit změnit. To ale neznamená, že by jste vaši techniku nemohli posunout žádoucím směrem. Možná jste se teď trochu zarazili, protože mezi po sobě následujícími větami je zjevný rozpor. Pokud jsme tím způsobili u některých mírné zmatení či nejistotu, tak se omlouváme a následujícími řádky se pokusíme vysvětlit jak že jsme to vlastně mysleli.

Každý z nás má něco jako rozsah, ve kterém se jeho jedinečnost běhu, jedinečnost jeho běžecké techniky projevuje. Když jedno anebo vícero míst na vašem těle působí strnulostí či slabostí, vaše běžecká technika se v rámci zmíněného rozsahu posunuje k okraji tohoto rozsahu, který je méně žádaný. Pravděpodobně když jste byli děti, obzvlášť pokud jste měli aktivní dětství, byla vaše technika mnohem blíž k okraji, který se dá považovat za žádoucí.

child

Přirozenost a nasazení.. Napadlo by vás hledat techniku?

Vybudováním silnějšího, pružnějšího těla můžete zajistit, že se budete pohybovat tou „lepší“ verzí techniky běhu z vašeho rozsahu. Bude obsahovat vaši vlastní verzi prvků správné techniky: došlapování nad těžištěm těla, lehký, rychlý rytmus, minimální boční rotaci a něco, co je mnohem lépe vidět než se dá vycítit – uvolněné držení těla.

A jaké že nedostatky vás mohou ve vašem rozsahu posouvat tím nežádoucím směrem? Podívejme se tedy na ty, které se mohou týkat kohokoliv z nás.

Napětí v ramenech a krku. Jsou-li vaše ramena a krk mírně napjaté (u někoho až v mírné křeči), máte sklon běžet s vytaženými rameny a rukama od těla. Letmý pohled by na vás prozradil, že vypadáte jako by jste měli krátký krk. Bráníte tak pohybu vašich rukou vpřed a vzad, což má vliv na frekvenci kroků a plýtváte energií na udržování rukou v jejich nepřirozené poloze. Pravděpodobně vás nepřekvapí, pokud vám řekneme, že se jedná o chybu, za kterou s velkou pravděpodobností může „moderní způsob“ života. Hodiny strávené před monitorem či televizní obrazovkou způsobují, že sedíte s vytaženými rameny, v pozici, ve které jste ztuhli často i na několik hodin a pravděpodobně se tak děje opakovaně a s velkou pravidelností. Tyto návyky držení těla se poté přenášejí i na běh.

Předkloněná hlava. Ideální je mít hlavu nad trupem a ne před ním. Pokud běžíte s předkloněnou hlavou, vyvolává to napětí v krku a horních zádových svalech, které musí udržovat pozici hlavy. Je to plýtvání energie, které nemá nic společné s rychlým a efektivním pohybem. Tento technický nedostatek je stejně jako ten předchozí dalším prokletím moderní doby, způsobený tím, že natahujeme hlavu, aby jsme se podívali na obrazovku která je příliš daleko. (A možná, že se i jedná o vzdálenost přiměřenou, jen my si nedokážeme přiznat, že náš zrak už není tím, čím býval.)

running_businessman

Od „moderního“ životního stylu zlepšení své běžecké techniky nečekejte.

Nadměrný předklon. Jestliže běžíte předkloněni v pase, znamená to, že vaše kříže musí pracovat na tom, aby vás udrželi vzpřímeně a vaše čtyřhlavé stehenní svaly musí vykonávat práci navíc, aby zabránili tomu, že, jemně řečeno, upadnete dopředu. Běžíte tedy méně efektivně, rychleji se unavíte a nohy vás mohou bolet zcela zbytečně. Hlavním viníkem je obvykle přemíra sezení, které postupně připravuje vaše kříže o mírné zakřivení, které by jste měli mít.

Nadměrná boční rotace. Pokud máte nestabilní trup, vaše ruce a nohy se začnou pohybovat jinými směry než přímo vpřed. Při každém vašem kroku tak vynakládáte energii také na to, aby jste dostali své nohy a ruce zpět do střední části těla. Tento problém obvykle způsobují slabé břišní a sedací svaly.

Vytáčení nohou do vnějších stran. Za to, jak přímo došlapujete a odrážíte se, mohou do jisté míry geny. Pokud jste se nenarodili s úplně ideálním uspořádáním kostí, budete mít pravděpodobně trochu ploché nohy. Něco se ovšem napravit dá. Máte-li slabé sedací svaly a (anebo) jsou vaše kyčelní flexory ztuhlé (tyto dvě věci spolu často souvisí), potom velmi pravděpodobně dojde k narušení způsobu dopadu chodidla při běhu.

Shrňme si tedy, co z toho všeho plyne. Náš běžecký styl nepředěláme, je nám daný, je náš, tvoří nás stejně jako naše povaha, barva vlasů.. i on se podílí na tom, kým jsme a jací jsme. Existují ale „neduhy“, ty hlavní jsme si vyjmenovali, které máme ale mít nemusíme (těch neduhů, které mít nemusíme a velmi rádi bychom se jich zbavili je samozřejmě mnohem víc). A přiznejme si, že jsou to i neřesti, které nás spoluvytvářejí, které nás dělají právě takovými jakými jsme. Pokud jsme je schopni definovat, popsat jejich původ, jak vznikly a z čeho vycházejí, potom máme za sebou první krok k tomu se jich zbavit, je to jen na nás. U některých to jde lehce, s některými musíme svádět tuhý boj abychom se jich zbavili. Známe-li příčinu, můžeme pracovat na tom abychom ji odstranili. (Ruku na srdce, někdy se nám při analýzách může jevit, že bychom tou příčinou mohli být my sami, a odstranit sám sebe je špatný nápad – minimálně stylu vašeho běhu to nijak nepomůže.)

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com