JR

S Honzou Řehulou přichází profi team

JJsme moc rádi, že jsme mohli položit několik otázek Honzovi Řehulovi a s jeho dovolením Vás seznámit s jeho odpověďmi. Použít formulaci „rádi bychom Vám představili..“ by bylo trochu out. Představovat Honzu českým a slovenským triatletům by bylo asi zbytečné, držitele bronzové medaile z Olympiády ze Sydney zná pravděpodobně každý.

Od Tvé Olympijské medaile už přešel nějaký ten pátek – jak se s odstupem času díváš na tento výkon?

Olympiáda – krásné vzpomínky, byl to opravdu skvělý závod. Díky mému trenérovi B. Suttonovi jsem byl důkladně připraven, věděl , že ji prodám v den D. Brett byl pro mě mentor, jak v tréninku, tak v živote. Měl pro vývoj mé kariéry rozhodující vliv. Vedl mě a otvíral mi nové obzory i cíle, o kterých bych si ani nedokázal nechat zdát, kdybych ho nepotkal. Měl tvrdý život, o to víc jsme se snažili v závodech bojovat. Teď jsem v té samé situaci v roli coache. Dostávám nové talenty a rychle z nich musím udělat top závodníky. Nikdo si tu v Austrálii na nic nemůže hrát a za nic se schovávat, ať závodnici tak trenéři. Tady se bere jen vítězství na MS, či placka z OH! Není to jako u nás, kde řada závodníků „sní“a odkládá stanovené cíle o rok dál.

Po několika letech trénování korejské reprezentace ses na podzim 2011 stal trenérem juniorské reprezentace a K23, později ses vypracoval až na hlavního trenéra. Tvé australské učinkování začalo v předolympijském období a pod Tvým trenérským vedením byla zvučné jména jako Brendon Sexton a Erin Densham. Oba to dotáhli až na olympiádu, kde Erin dokonce vybojovala pro Austrálii bronz.  

V Austrálii mám na starost juniory a K23 v organizaci zvané National Talent Academy, jež se snaží zabezpečit nejvíce talentované závodníky. Postupem času jsem dostal příležitost i trénovat Victorian Institute of Sport. Zde jsem se nějakou dobu staral o Erin a Brendana. Brendan špatně plaval, byl běžně 2min za první skupinou a nebylo v mých silách to během pár měsíců změnit.

Erin byla velmi rezervovaná závodnice, věděla přesně co chtěla, a štvalo ji měření mezičasů. Byla opravdový rváč, doslova ji těšilo drtit své soupeřky. Po pravdě řečeno, nikdy v životě jsem nezažil větší bojovnou osobnost v ženském triatlonu. Měla na jaře 2012 fantastickou formu – bylo to z trenérského hlediska až nervy zdrcující,  když máte někoho v závodě hlídat na tempu pro 10km a ona si běží tempem na 5km a dotáhne to až do cíle. Byla to velice cenná zkušenost, hodně jsem se ve VIS naučil a získal. Mám tam skvělé vztahy.

Jaký to byl pocit vidět svou svěřenkyni se stejnou medailí jakou jsi si odnesl z Austrálie v roce 2000? Měl jsi větší radost z medaile, kterou jsi vybojoval na trati, a nebo z té, ke které jsi pomohl svými zkušenostmi?

Srovnáváni potěšení z výsledků jsou dvě jiné škatulky, ta osobní je více egoistická, dá se více ovlivnit. Ta trenérská je více o umění dávat a umět se vcítit do pocitu závodníka a rychle a přesně reagovat na nepředvídatelné.

Máš nějaký trenérský sen? jjr

Mé trenérské cíle jsou úplně jasné – ta nejvyšší úroveň. No discounts. Změnil jsem poslední rok přístup. Systém je tvrdý na mě a já jsem stejně tak tvrdý k závodníkům a funguje to. Často jsou mí závodníci překvapeni, jak se zlepšili.

Šušká se, že plánuješ návrat „na rodnou hroudu“ a že v Čechách vznikne pod Tvým vedením první profesionální triatlonový team.

Profesionální Team bude cílený na Olympijský triatlon. Složení bude 2 závodnici do 15 let a 2 z juniorské, či K23. Jde o projekt, který by měl pomoci vytvořit solidní tréninkové možnosti pro vysoce talentované závodníky, kteří budou cíleně připravováni k závodům světové úrovně, tak, aby byla podpořena kontinuita úspěšnosti českého olympijského triatlonu.

V současné době se zpracovává legislativní platforma pro to, aby tento typ tělesa byl replikovatelný v prostředí českého triatlonu. Dalším, určitě ne méně podstatným dopadem je zvýšení konkurence výkonnostní základny ve výše uvedených kategoriích a návrat k fungováni většího počtu plně profesionálních teamů, které českému triatlonu přinášely úspěchy na ME a OH. Složení teamu je momentálně v jednání. S českým triatlonem postupně rozšiřuji spolupráci, ideální by byla syntéza a využití protikladných ročních období, zvýšení konkurenceschopnosti, vznik nové silné tréninkové skupiny na světové úrovni. Vše je v tvůrčím procesu.

Tvůj čtrnáctiletý syn se také věnuje triatlonu a jeho dosavadní výsledky dávají předpoklad ke slibné kariéře. Chce pokračovat ve Tvých šlépějích, anebo se touží stát například pilotem?

Jakub a Šimon Řehulovi: „Máme sport rádi. Pravě jsme prožili několik týdnu spolu v Austrálii.“RHJ

Byl to pro ně zážitek. Pochopili i náplň mého dne, potřebu učit se jazyky, poznali zdejší závodní scénu i tréninkové možnosti včetně plavání a surfování v moři. Budu je podporovat v tom, co je baví a bude důležité pro jejich další život.

Jestli sleduješ naši triatlonovou scénu, mohli bychom se zeptat jestli Tě někdo z Čechů či Slováků zaujal, že sis řekl že se rodí možná nová hvězda ?

Nechtěl bych jmenovat. Je několik závodníků, kteří by to mohli dotáhnout hodně vysoko. Myslím, že od věku kolem 14ti let nám začíná ujíždět vlak, či kontakt s výkony na světové úrovni. Závodnici i jejich rodiče musí mít to odhodlání podřídit triatlonovému tréninku, co je v jejich silách. Dnešní generace má spoustu možností, svaz má velice progresivní trendy v přípravě mladé generace. Myslím, že identifikace talentu, testováni je v ČR ze světového měřítka na vynikající úrovni. Spíš bych viděl mírný nedostatek v řízení a prioritách v rámci RTC a dlouhodobých cílů, stejně tak, jako tvrdší práci na kempech a „DRIVE“ za úspěchem.

Řekl bys, že u nás chybí nějaký závod, či rozměr závodu, úroveň, nebo máš pocit, že množství i úroveň odpovídá situaci?

Myslím, že pořádání Kontinentálních Cupů juniorů je výborná cesta, jak našim juniorům ukázat, kde si stojí z mezinárodního měřítka. Karlovy Vary mají ve světě jméno a jsou skvělou prezentací českého triatlonu.

Kdyby Ti někdo položil otázku zda je ještě místo pro někoho dalšího kromě série Ironman a Challenge, jaký by byl Tvůj názor?

Prostor na novou sérii určitě je, i když světová závodní listina je už docela plná (v USA např Rev 3).

Myslíš si že triatlon přitahuje narcisy víc než jiné sporty ?

Zda triatlon přitahuje narcisy nevím, je to tvrdý sport, a je jedině dobře přitáhne-li více zájemců nezávisle na jejich majetkovém, či akademickém statusu.

Na závěr bych chtěl popřát všem čtenářům kvalitní přípravu, pevné zdraví a spoustu vydařených závodů v roce 2014.

Děkujeme Honzovi za čas, který nám věnoval, za ochotu s jakou odpovídal na naše někdy možná až příliš zvídavé otázky, i za to, že nám umožnil nahlédnout za oponu do zákulisí velkého světového triatlonu.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com