JNB

Je běh za zdravím mýtus ?

UUrčitě už jste nejednou zaslechli komentář ve stylu: „sportem k trvalé invaliditě“, a to se ani nemuselo jednat o situaci, kdy jste se třeba odřeli při pádu, nebo si vůbec způsobili jakoukoliv zřejmou újmu. Brali jste to jako způsob jakým alespoň nějak omlouvají svůj vztah ke sportu a sportování ti jež jej neprovozují. Říká se to tak často, že už se z toho stal folklór, který v podstatě ani jedna ze zůčastněných stran nebere nijak vážně.

Protože ale víme, že svět není černobílý, a že každá mince má dvě strany, pokusili jsme se podívat kriticky na jednu z nejrozšířenějších sportovních aktivit, kterou je běh. Zájem o běh poslední dobou roste přímo úměrně jeho mediální propagaci, a tím nemyslíme jen články v lifestylových časopisech, které rády „předepisují“ běh jako vhodný prostředek ke snížení váhy. Můžeme říct, že se jedná téměř vždy o běh v aerobní oblasti. Takže, jaké jsou závěry, a co všechno nám může takový běh přinést.

Co říká současná věda

LABOUR

Přinese budoucnost odpovědi?

V časopise Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism byla publikovaná studie, ve které výzkumníci zistili, že bežci na dlouhé tratě mají sníženou hmotnost kostí. Výzkum na Loughborough University in Leicestershire zistil, že sprinteři měli v krvi až trojnásobně víc růstového hormonu než vytrvalci. Zjistilo sa také, že vytrvalostní zatěžování ve středním a starším věku snižuje nejen množství růstového hormonu, ale také testosteronu v krvi, zvyšuje destruktivní hladinu kortizolu a obírá člověka, který si myslí, že běhá za zdravím, o silu, svaly, kosti a hmotnost vnitřních orgánů. Další výsledky studií ukazují, že průvodním znakem vytrvalostních (aerobních) aktivit je také zvýšená hladina LDL cholesterolu a triglyceridů, zvýšená oxidace cholesterolu, zvýšení některých zánětlivých faktorů (zvyšuje to kardiovaskulární riziko) a zvýšení rizika osteoporózy. To všechno můžou být výsledky, které jiné studie nemusí potvrdit, jisté je ovšem, že už nejde o ojedinelé hlasy, ale o množství různých studií, na různých univerzitách a výzkumných pracovištích, které dogma aerobní cesty za zdravím vážně zpochybňují.

Jde o úhel pohledu

Možná si někteří po přečtení předchozích řádků říkáte „Co teď?“, možná vás to trochu rozladilo a dost možná se vám to vůbec nelíbí. Snažíme se vás informovat o všem, co by mohlo být podstatné, co má reálný základ, nebo to tak alespoň vypadá.. snažíme se vám ale také říct, že svět je obydlen jedinečnými bytostmi a vy patříte mezi ně. Vše co bylo výše popsáno se týká opravdu pravidelných běžců a i když mezi ně patříte, či jste uvažovali o tom, že by jste se mezi ně rádi zařadili, nemusíte se toho vzdát. Proč? Je to stejné jako v čemkoliv jiném s čím se v životě setkáte. Tak jako má mince dvě strany, stejně tak je nespočet úhlu jakými můžete nazírat na svět kolem vás. Jak to myslíme? Tak jen malá nápověda. Jakákoliv dlouhodobá, cílená činnost vás mění. Budeme předpokládat, že je to kýženým směrem na což existuje hezké přísloví „Opakování dělá mistra“.  A že se změny odehrávají i na úrovni fyzické je víc než jasné.

Naše tělo je svým způsobem moudřejší než jsme my. Pokud jej budeme zatěžovat neustálým treninkem který se mu z podstaty  líbit nebude, ale po nějakém čase a pokusech vás odradit, pochopí, že se nevzdáte. Můžeme říct, že jeho touha po klidu nevymizí, protože ale pochopilo, že mu klidu nedopřejete, udělá vše pro to, aby vše dělalo co nejracionálněji, s „nejmenším úsilím“. A tak zjištěné lehčí kosti a vnitřní orgány, či menší síla, či měřitelný úbytek testostronu mohou být projevem vašeho racionálního těla, které pochopilo, že pro něj bude lepší, když budete vážit méně. A protože vážíte méně a neprovozujete například vzpírání, může i váš kosterní systém odpovídat daným požadavkům. Vaše svaly se vylaďují na běh, ne silové sporty či výbušnost sprintů. Z tohoto úhlu potom vypadají zjištění trochu jinak, ale vždy, nejen při běhu, bude na vás, jak se rozhodnete.

OR

Je běh opravdu cestou za zdravím?

Hubneš, hubnem, hubnete.. ?

Problém je také se schopností aerobních aktivit odbourávat tělesný tuk. V průběhu samotného tréninku se ho totiž odbourá jen zanedbatelné množství a metabolizování tuku se po ukončení tréninku zastaví. A to ještě není konec špatných správ. Výzkumy naznačují, že tělo je moudré a z toho, že se při aeróbní zátěži spotřebovávali ve větší míře tuky, vyvodí závěr, že je potřeba je po tréninku nahradit. Tedy vytvořit ze stravy novou zásobu tuku. Vy bojujete, aby jste spálili tuk, a vaše tělo bojuje, aby ho obnovilo.

Jestliže budete přijímat míň kalorií než vydáte, zaplatíte za to nejen tukem, ale zejména obětováním proteinů  tělesné hmoty, tedy svalů a vnitřních orgánů. A to není z podstaty velmi zdravým řešením. Navíc, když s tím „aerobikem“ skončíte, tělo tukové zásoby dobuduje zázračnou rychlostí. A to dokonce a právě tehdy, jestliže se mu v tom snažíte zabránit stravou bez tuků, ve které převažují uhlohydráty s vysokým glykemickým indexem – to jsou potraviny jako chléb, cereálie či těstoviny. O to se postará zvýšená hladina inzulínu, který metabolizuje cukry, ale také je promptně přemněňuje na tuk.

Chcete-li se změnit, změnte se

Takže, pokud chcete pomocí běhu snížit svou hmotnost, můžeme potvrdit, že to jde. Rady o snížení energetického příjmu na úkor výdaje opravdu fungují, dokonce razantně, ale z dlouhodobého hlediska nejen že postrádají smysl, ale vám nijak neprospějí. Věnování se aerobním aktivitám tak, aby se stali součástí vašeho života má vliv nejen na vaši hmotnost (ale třeba také na činnost mozku – o tom ale až někdy jindy) a je na vás, jestli se rozhodnete svůj život změnit. Tak to funguje nejen ve sportu. Chcete-li trvale změnit něco na sobě, třeba snížit hmotnost, musíte se změnit sami, jinak je to jen pokus být někým jiným než jste. Chcete-li být někým jiným, pak se jím musíte stát..

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com