nz_bf_c

Jeden z Vás: Katarína Zajacová

HHovorí sa, že náhody neexistujú. Nie je teda náhoda, že prednedávnom sme vyspovedali Alenu Stevens a už dnes Vám prinášame rozhovor s ďalšou Slovenkou, ktorá tiež pochádza spod Tatier a jej životný časopriestor je rovnako ukotvený na Britských ostrovoch. A obidve prišli do triatlonu z iného športu – Alenka strávila mladosť na lyžiach, Katka s volejbalkou nad hlavou. Katka však nemá v triatlone profi ambície. Popri práci na univerzite si šport užíva plnými dúškami. Viac Vám však prezradí sama.

web_run

Katka, aká bola cesta spod volejbalového sita k triatlonu?

Úplne náhodná. Keď som sa už nechcela venovať volejbalu, ktorý som predtým hrávala na vrcholovej (juniorskej) úrovni, začala som cez obedné prestávky behať s kamarátmi z práce. Jeden z nich po čase nadhodil, že keď už bicyklujem do práce a trochu behám, nech pripojím aj plávanie. A v tom som bola ale úplny začiatočník.. ako nakoniec aj v behu a bicyklovaní..

Takže si sa naučila plávať a vydala sa na svoj prvý triatlon..

Tak nejak. Ale tá cesta bola tak trochu ako z bláznivého hollywoodskeho filmu. Pôvodne som plánovala v Apríli 2009 bežať „len“ maratón. Mal to byť môj prvý dlhší beh a jeden môj bývalý spolužiak, momentálne tiež triatlonista (Daniel Palko), zo športového gymnázia z Bratislavy, ma mal prísť povzbudiť. Ibaže, trochu sa nám poplietli dátumy a on sa rozhodol ísť Ironman v Juhoafrickej Republike práve v ten istý deň. A keďže on je nebojácny dobrodruh, tak mi hovorí, že však poď aj Ty a odbehneš si ten maratón na konci triatlonu. A tak som si povedala, že idem. Takže môj prvý triatlon bol hneď dlhá vzdialenosť – bol to dosť šok, ale zároveň obrovská radosť, že som to zvládla. Odvtedy, ako hovoria Briti, I never looked back!

Jasné, podľahla si čaru Ironmana. Čo všetko si teda od IM v Afrike stihla?

Z dlhých triatlonov som šla dvakrát Slovakmana, Challenge Barcelona , dvakrát Challenge Henley, Ironman South Africa, Challenge Wanaka a Ironman France som bohužiaľ kvôli technickým problémom nedokončila – po troch defektoch som už nemala náhradnú galusku. Šla som aj polovičné vzdialenosti Ironman 70.3  v Singapure, dvakrát v Anglicku a vo Švajčiarsku. Z kratších som šla len jeden olympíjsky.

Šprintérske chúťky asi nepociťuješ..

To teda fakt nie. Mám radšej vytrvalostné záležitosti – aj umiestnenia mám lepšie, keď je vzdialenosť dlhšia – hlavne v behu. Rada by som sa presmerovala na ultramaratóny.. Minulý rok som šla 3 maratóny za 3 dni na Dorsetskom pobreží (Jurrasic Coast Challenge). Neskutočne náročný pretek – podľa môjho názoru náročnejší ako Ironman. Ale bol to úžasný zážitok.

Spomínala si Slovakmana – na ktorých ročníkoch si bola? Chystáš sa tento rok znova na niektorý česko-slovenský triatlon? 

Slovakmana som šla dvakrát – pred dvoma a pred štyrmi rokmi – bol to aj môj najlepší výsledok (tretie miesto medzi ženami v čase 11:58:09).  Tento rok mi to bohužiaľ nevyjde – mám dosť plný program a aj slovakmanovský víkend už mám obsadený.

Koľkí z Vás už tento rok stihli dlhý triatlon? Katka má už v sezóne 2014 jeden zárez - Challenge Wanaka.

Koľkí z Vás už tento rok stihli dlhý triatlon? Katka má už v sezóne 2014 jeden zárez – Challenge Wanaka.

Minulý rok si na Slovakmana nakoniec nenastúpila – odradili Ťa očakávané horúčavy? 

Nie to nebol dôvod. Príčina bola skôr preťaženie, pretrénovanie, nechuť pretekať a tiež som mala veľa pracovných povinností. Navyše, minulú sezónu som sa veľa venovala plážovému volejbalu – mala som novú partnerku a chcela som s ňou odohrať čo najviac turnajov a zápasov. Spomienky na volejbalovú minulosť živím plážovým volejbalom, ktorému sa venujem popri triatlone.

Svoju účasť na Ironman South Africa si pretavila aj do dobročinnosti – na webe si vyzbierala slušnú sumu pre Breast Cancer UK..

To bolo pred tým prvým Ironmanom a zrovna vtedy mojej blízkej kolegyni diagnostikovali rakovinu prsnika. Bohužiaľ jej podľahla.

Prednášaš sociológiu na University of Surrey – pomáhajú Ti znalosti zo sociológie aj v živote (napr. pri pretekoch)? 

Prednášam aj niečo zo sociológie aj zo sociálnej psychológie, takže psychologické znalosti určite. Motivácia a porozumenie napríklad frustrácii alebo očakávaniam a ako sa s rôznymi takýmito pocitmi vyrovnať. Ale tiež ma z akademického hľadiska zaujíma otázka rodových stereotypov – predsalen šport je stále oblasť, v ktorej dominujú muži a cenia sa vlastnosti ako napríklad mužská zaťatosť a tvrdošijnosť.

Dokážeš skĺbiť tréning so svojou prácou?

Tak na toto je ťažké odpovedať. Je to veľmi náročné a často som poriadne vyčerpaná a nevyspatá, čo pre šport nie je zrovna najlepšie. Ale akosi mi to prirodzene spolu pasuje, a keďže nemám zatiaľ deti, tak sa to ako-tak dá. Tiež sa snažím trénovať rozumne aj popri práci – využívať športoviská univerzity a na tréning využívam aj cestu z/do práce, ktorú jazdím na bicykli. Tiež trénujem cez obed a mojou výhodou je relatívne flexibilitá pracovná doba.

Po 17-tich rokoch v Anglicku si si na miestny život asi zvykla. Ale aj tak, neťahá Ťa to niekedy naspäť domov?

Ja tieto veci tak nevnímam. Myslím tým – geograficky. Rodina mi je veľmi blízka a brala by som, keby sme boli spolu častejšie. Ale aj tak, na Slovensko sa dá skočiť relatívne ľahko. Hm, ale keby som sa sťahovala, tak skôr do teplejších krajín.

A čo plány do tejto sezóny?web_voley1

Na toto leto sa veľmi teším – podarilo sa mi dostať na štartovku náročného a ťažko dostupného Norsemana. Som veľmi zvedavá na jeden z najťažších dlhých triatlonov na svete. Mali prihlášky od takmer 3 000 športovcov a vybrali len 290, tak som veľmi šťastná, že sa to podarilo. Aj keď, samozrejme že mám rešpekt a obavy. Prvýkrát dokonca premýšľam nad tým, že si nájdem aj trénera a nejakého malého sponzora na Norsemana. Okrem toho mám v pláne Ironman Frankfurt, ktorý bude zároveň Majstrovstvami Európy série Ironman. Ale tam som sa prihlasovala predtým ako som vedela, že mám miesto na Norsemanovi, tak stále ešte premýšľam, či nie sú pri sebe príliš blízko (Frankfurt 6. júl, Norseman 2. august). V apríli pobežím maratón v Brightone a v marci pôjdem veľmi ťažký kopcovitý duatlon tu v Anglicku. No a na konci apríla začína beach-volejbalová sezóna. Jednoducho, už sa nemôžem dočkať..

Katke ďakujeme za rozhovor a držíme palce, aby jej plány (nielen) tento rok vyšli ešte lepšie ako si sama praje.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com