LR

Jeden z Vás: Ľuboš Riša

Tímto příspěvkem otevíráme novou rubriku ve které bychom Vás rádi seznámili s jedním s Vás. S někým, koho osobně znáte, s kým se potkáváte na závodech, anebo jste se s ním možná ještě nesetkali. Budeme Vám představovat Vás, sportovce, které jsme potkali a kteří by Vás mohli zaujmout stejně jako nás zaujalo setkání s nimi. Je to jedna ze součástí našeho mapování sportovního nebe, které je plné hvězd.
LLuboše jsme poprvé potkali na Slovakmanovi v roce 2012. Jeho vůbec první triatlon a hned ironman. Potkat jej ráno před startem by se dalo definovat jako zjevení. Pro nás, kteří už věděli co na každého čeká, nastala situace, kdy si musel položit otázku jestli je při smyslech. Lubovi jiskřili oči tak, že by podlehla každá žena a možná i nejeden muž by mohl zapochybovat (smích). Jeho stav mohl u slabších povah vyvolávat až závist. Měl v sobě tolik nadšení, odhodlání a očekávání …… přiznávám, pro mě byl tehdy hrdinou dne. Tolik ryzích emocí v jednom člověku se vám podaří potkat jen málokdy. Byla to čistá radost v tak obrovské míře, že po setkání s ním musel chtít závodit i ten, koho by to do té doby nikdy nenapadlo a to dokonce i kdyby byl zásadně proti něčemu tak šílenému jako je ironman.

Dokončil tenkrát na celkovém 105. místě,  v porovnání s ostřílenými matadory dobíhal do cíle dost zničený, ano, i já si to myslel a ono to tak i skutečně bylo. Ale jen do chvíle, než jste se mu podávali do tváře a uviděli jeho odzbrojující úsměv.  Jeho slova „bolo to strašné, mám toho ešte veľa pred sebou, stále je čo zlepšovať“ byla upřimná. Ale jeho zavolání přes rameno „nabudúce idem znova“ když se vzdaloval od cíle stylem, který by jste jako chůzi pojmenovali jen máte-li hodně bujnou fantazii, byla posledním dílem do mozaiky kterou před vámi ten den vytvořil. Luboš se stal jedním z vítězů Slovakmana 2012.CIL

Položili jsme Lubovi několik otázek a jeho odpovědi jsme si nenechali jen pro sebe, ale s jeho dovolením je nabízíme i Vám
 • Máš vyhlídnutého někoho konkrétního koho toužíš porazit? Ze strategických důvodů jeho jméno uvádět nemusíš, my to pochopíme, stačí ANO.

Samozrejme, mám. Každé ráno sa mu pozerám do očí v zrkadle.

 • Jak ses k triatlonu dostal?

Sledovaním streamu MS Kona 2011. Púvodne som chcel vidieť len nový shiv, ale časový posun zapríčinil, že som to pozeral od štartu do 1o hodiny preteku a potom unaveny zaspal. O 4 hodiny som už opäť sedel pred notebookom a sledoval posledné 3 hodiny. A práve tie rozhodli. Povedal som si, že keď to zvládne taký dedko a babka, tak prečo nie ja.  Až neskôr som zistil, že neviem plávať ani behať (smiech).

 • Mohl by ses vyjádřit k tomu jak vnímáš triatlonisty a ostatní sportovce? Vnímáš mezi nimi nějaké povahové odlišnosti?

Som v týchto kruhoch nováčik, ale myslím, že v každom športe je to rovnaké. Od  kamarátov až po nenávisť a vykrikovania si, kto koho v minulosti kde a ako podviedol. Ale tých pozitívnych je väčšina, a tak to je dobre.

 • Je nějaký závod, který by jsi chtěl vyzdvihnout, jako že je tvým nej a rád by jsi jej doporučíl?

Absolvoval som len 5 pretekov, tak mi je ťažko odporúčať. Každý mal svoje čaro, či piešťanských 226 alebo mikulášsky superšprint, ktorý sa este vyvíja  a pomaličky rastie každým rokom do väčšieho podujatia.

 • A je nějaký závod který je tvým snem a rád by jsi jej absolvoval ? (jestli se dozvíme proč bude to fajn, ale chápeme, že i triatlonisté mají svá tajemství)

Plány sú vždy veľké. Samozrejme KONA. Ak všetko pôjde ako z rozprávky, tak najprv dať dlhý pod 11 hodín, potom ísť niekam do sveta, tam to úspešne absolvovať a kúpiť si lístok do lotérie a čakať (smiech).

 • Ovlivnil/ovlivňuje triatlon tvůj život (všichni jsme zvědaví jak).

Samozrejme, mám vďaka ďalším dvom športom ďalšie dve skupiny kamarátov. Ja nevidím žiadne zmeny, ale možno okolie to vníma inak.

PLAVEC
 • Doporučil bys absolvování dlouhého triatlonu raději svým přátelům, nebo nepřátelům?

Priateľom. Načo si kaziť priateľskú atmosféru nepriateľskými ľuďmi.

 • Mohl by jsi se s námi podělit o svůj nejlepší, nejkrásnější, nejpozitivnější zážitek spojený s triatlonem?

Celý úspešne absolvovaný dlhý triatlon v piešťanoch. Keď sa po 2o týždňoch príprav podľa tréningového plánu stiahnutého z internetu ukázalo, že môžem byť minimálne taký dobrý ako dôchodcovia na Hawaii.

 • Otázka která se nabízí, a teď jsme zvědaví na zážitek z opačného pólu, měl jsi i takový??

 Nestetol som sa s takým, ktorý by mi mal tento šport znechutiť.

 • Jak se Ti daří skloubit přípravu na závody a sezónu s takříkajíc běžným životem.

Ja mám zatiaľ každoročný vrchol prvý augustový víkend, čiže od polovice marca do augusta som neviditeľný – len spánok, šport, práca, šport, spánok. Potom som otvorený aktivitám každého druhu.

 • Pokládáš své stravování v průběhu závodu za vyladěné, nebo cítíš, že je ještě stále na čem pracovat?

Za 2 roky som naskúšal hocičo. Už len doriešiť posledné ranné jedlo pred pretekmi, lebo to  je také špecifické, že všetko, čo funguje pri bežnom ráne nefunguje.

 • Co pokládáš za největši událost uplynulého roku. Nemusí se jednat o oblast triatlonu, dokonce ani sportu. Jde o to co vnímáš jako nej ty sám.

Že sme sa úspešne dožili dnešného dňa a môžeme si aj naďalej blbnúť každý po svojom.

FLR

Letos jsme se potkali znovu a shodou okolností opět na Slovakmanovi. Kromě toho, že byl rychlejší a připravenější tak se nezměnil – tu nezaměnitelnou radost nešlo přehlédnout. I když se to ráno dalo tušit, přesto nikdo nepřipouštěl, že to co všechny čeká, bude peklo. Lubo se držel statečně a bojoval způsobem sobě vlastním, s úsměvem na tváři. Ale letos byl Slovakman opravdu těžký a příroda všem ukázala, že umí věci, na které se my připravit nedokážeme.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com