IM_lottery_f

Posledná Kona Lottery! Koniec šťasteny na Hawaii?

Hawajský Ironman, legenda a história triatlonu patrí medzi najviac cenené preteky v zbierke triatlonového nadšenca. Prestíž pretekov stúpa aj vďaka tomu, že dostať sa na posvätnú pôdu (nielen) triatlonových bohov nie je vôbec jednoduché. Okrem vysokých finančných výdavkov je v tom ešte jeden háčik – výkonnosť. Vybojovať si slot na niektorom z kvalifikačných Ironmanov nie je nemožné, ale predsa len s rastúcou fyzickou zdatnosťou štartovného poľa musíte patriť jednoducho medzi tých najlepších vo svojej vekovej kategórii. Bola však ešte jedna možnosť. Mohli ste skúsiť šťastie v Lotérii.

Ako to fungovalo? Kúpili ste sebe (alebo svojmu kamarátovi/kamarátke/manželovi/manželke) lístok v Kona Lottery a čakali ste, či sa na Vás usmeje hawajské šťastíčko a Vy vyhráte možnosť zaplatiť si štartovné (cca 850 USD) na Majstrovstvá sveta v Kone. Jeden lístok do lotérie stál 50 USD. Veľa? Málo? To si zváži každý sám podľa svojich predstáv a možností. Ak Váš plán dostať sa na Hawaii však počítal so šťastenou Kona Lottery, budete musieť svoje vízie pozmeniť

Víťazi Kona Lottery roku 2015 sú poslední, ktorí sa na Hawaii dostali vďaka doposiaľ známemu systému Lotérie. Za celou vecou sa skrýva politika. Pred niekoľkými mesiacmi Ironman kontaktoval U.S. Department of Justice (oddelenie spravodlivosti), aby im oznámil, že ich lotéria nie je v súlade so súčasnými zákonmi o letériach a hazarde. Ironman vydal vyhlásenie, v ktorom oznamuje, že s úradom pre spravodlivosť úzko spolupracovali a hoci nesúhlasia s ich interpretáciou statusu lotérie a nesúhlasia s tým, že v ich činnosti bolo niečo „nepriaznivé a nevhodné“, nebudú pokračovať v Kona Lottery. Neostalo to ani bez sankcií – Ironman bude musieť zaplatiť  $2 761 910 do štátnej pokladnice. Je to odvod zo zisku, ktorý spoločnosť vygenerovala na Lotérii od októbra 2012.

Tradícia, ktorá siaha až do roku 1983 tak naposledy uvidí svojich víťazov na tohtoročnom Hawaii. Ironman vyhlásil, že sa bude sústrediť na svoje hlavné priority – na svojich pretekárov a na svoje preteky. Vízia ich zakladateľov, Collinsovcov – aby každý pretekár akejkoľvek výkonnosti mal možnosť stáť na štarte Majstovstiev sveta Ironman na Hawaii je však stále dôležitá a počas roka budú informovať o nových plánoch ako napĺňať svoje poslanie.

Vyhlásenie WTC vzbudilo v triatlonovom svete veľké emócie. Ako to už pri takýchto záležitostiach býva, vznikli dva tábory. Sociálne siete nastavili WTC dve zrkadlá – jedno podporujúce, ktoré zatracuje domácu politiku, pretože vzala ľuďom možnosť dostať sa na Hawaii vďaka Lotérii a druhé, kritizujúce zrkadlo. Najväčšia vlna kritiky sa zdvihla na Twittri, kde sa najviac pretriasalo vyjadrenie Ironmanu ohľadne rovnosti, resp. Hawaii pre každého. Hlas ľudu vyslal Ironmanu jednoznačnú správu – triatlonový svet chce lotériu zadarmo. Plus, prajú si, aby na Hawaii mohlo pretekať 50 profesionálnych triatlonistiek – rovnaký počet ako mužov. Keď už má byť reč o rovnosti.

Ironman určite niečo vymyslí. História ukazuje, že o nápady vo WTC nie je núdza. Je však otázne, aký to bude mať dopad. Ironman kvôli Lotérii príde o značný príjem a je len očakávateľné, že dieru bude treba nejakým spôsobom zaplátať. Čas však ukáže..

IM_lottery_2

Photo Credit: Michael Rauschendorfer, ironman.com

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com