LD_f2

Laurenc Dívald – príklad pre všetkých maloverných

Na veku nezáleží. Fráza, ktorá sa v posledných rokoch s obľubou prediera na svetlo sveta a stotožňujú sa s ňou športovci najrôznejších vekových kategórií. Laurenc Dívald ju však nielenže napĺňa absolútne do bodky; svojimi sedemdesiatimi rokmi jej nasadil extrémnu korunu. Po roku tréningu sa kvalifikoval na havajský Ironman, kde preteky úspešne dokončil (14:51:32) na siedmom mieste v kategórii 70-74 ročných a stal sa tak suverénne najstarším Slovákom na Hawaii. Navyše, v celoročnej bodovacej súťaži série Ironman vedie svoju vekovú kategóriu spomedzi 301 triatlonistov.

Bývalý chirurg spod Tatier mal k športu vždy blízko. Aktívne sa venoval horolezectvu a má za sebou niekoľko výprav do Himalájí. Svoju profesiu však nezaprel ani v športe a patril medzi prvých v Česko-Slovensku, ktorí sa venovali tzv. vysokohorskej medicíne. Navyše, ako lekár bol členom zimných olympijských hier vo Vancouvri (2010). Okrem viacerých odborných článkov vydal v roku 2009 knihu Kontrolovaný tréning. Čiperný Popradčan sa však netají tým, že v hlave mu drieme námet na ďalší titul, ktorý by mal byť preskúmať, či sa človek aj v tak pokročilom veku dokáže sám voči sebe zlepšovať. Vzhľadom k tomu, že na svojom konte má tento rok už tri Ironmany, dúfa, že odpoveď na túto otázku sa začne kryštalizovať už budúci rok. Jeho najrýchlejším Ironmanom bol tento rok ten klagenfurtský, ktorý dokončil za vynikajúcich 13hodín 17minút.

Pán Diváld, stále mi nejde do hlavy ako ste sa zvládli pripraviť na ironmanskú dávku kilometrov len za rok a zároveň dosiahnuť tak skvelý čas (13:17:20). Veľa oveľa mladších hobbíkov (bez urážky) má problém dosiahnuť takýto výkon.. 

Genetické dispozície treba využívať a nie zneužívať. Tak ako všade inde, aj u nás je množstvo talentov, ale tréner chce presadiť najmä seba a dobrý genetický material zničí. Deje sa to stále a zmena je zatiaľ v nedohľadne..

Čomu konkrétne pripisujete svoju formu? Máte nejaký tajný recept?

Treba sa vyhýbať sa stredu diagramu. Každý už vie, že existujú tréningové pásma, ale v našom postkomunistickom okolí som nestretol osobu, ktorá by ich na základe praxe alebo teoretických znalostí aplikovanej fyziológie a aplikovanej biochémie správne používala. Stále pretrváva názor, že kvalita tréningu sa buduje najmä v pásme ANP. Toto pásmo je vlastne tréningový bastard. Ak ho používate, po tréningu budete vždy dobre unavený, ale určite nebudete ani rýchly ani vytrvalý, ale dobre „zapečený“! Stále ho presadzujú na fakulte, v praxi, v literatúre – jednoducho hrôza.

Tréning má dve dimenzie. Základná je budovacia, všetko, čo nás nabíja fyzicky aj psychicky. Je to prvé základné pásmo, volám ho dolný kyslíkový režim A-1. Je to niečo ako idiánsky beh. To znamená, že nie ste zadýchný, úsmev na tvári, radosť žiť. A k tomuto treba napasovať druhú dimenziu – stresovaciu! A toto je umenie. Aký dlhý tréning naplánovať, ako často ho zaradiť, aké watty, aké pulzy, aké hodnoty laktátu, aké pauzy..

Keď sme už pri tých receptoch, čo Vy a stravovanie? Držíte sa nejakého špeciálneho jedálnička? 

To teda nie. Myslím, že ľudia by sa mali zbaviť závislosti od odborníkov na diétu. Odporúčam to ani nečítať a nedať sa vtiahnuť do debaty. Sú pozadu milióny rokov! Existuje len príjem a výdaj energie. Ja osobne jem to, čo mi chutí a stále, do nekonečna to v mojom okolí opakujem, niekedy aj úspešne. Som ale v absolútne nepatrnej menšine. Obrat neočakávam.

Rovnako sa treba zbaviť závislosti od lekárov. Áno, treba prísne dodržiavať prevenciu, ale bohužiaľ, všetko ostatné čo odporúčajú, nám škodí. Napríklad, povedia Vám, že máte svoj vek, takže by ste sa mali šetriť a užívať lieky na cholesterol. Ja ho ale chcem mať čo najviac! Prečo? Lebo to je hlavná stavebná látka. A tak by sme mohli ísť ďalej.. vysoký krvný tlak – zásadne sa nelieči tabletkami. Lieky na tzv. riedenie krvi majú závažné, život ohrozujúce vedľajšie účinky. Tabletkové vitamíny sú neúčinný chemický odpad. Prášok kreatín je už v niektorých štátoch zakázaný ako potenciálna karcinogénna látka. Glutamín – máme ho v tele štvornásobok viac ako je potrebné, takže ten, ktorý užívame naviac, musíme cez chúďa pečeň dostať z tela preč. A tak by som mohol dlho pokračovať. Na túto tému som opakovane prednášal, ale mám pocit, že úplne zbytočne.

Ako v praxi vyzerá Váš tréning? Koľko hodín týždenne približne odtrénujete? 

Počet tréningových hodín pre ironmana sa odporúča okolo 25 za týždeň!? Ja trénujem spolu režim A-1 a režim T-1 (tolerancia laktátu) týždenne 10-12 hodín. Tento rok sa ale vyvíjal netypicky, až nevhodne. Neočakával som takýto prvý rok. Po prvých pretekoch (bolo ich 5) som nevedel, či mám oddychovať, regenerovať, vylaďovať, trénovať.. Bol z toho taký bastard. V budúcnosti sa tomu chcem určite vyvarovať. Ďalšie ale veľmi prezrádzať nebudem – hodnotiť to budem zase o rok.

Váš vzťah k športu je zasvetenému človekovi celkom jasný. Ale, aký je Váš vzťah k ženám? (smiech)

Mám maximálne pozitívny vzťah k ženám. Len do dnešného dňa neviem pochopiť, že vždy majú pravdu.

4

Ako hodnotíte túto sezónu?

Sezóna bola veľkým prekvapením. Zatiaľ  vediem  bodovaciu  súťaž série Ironman vo svojej vekovej kategórii. Ešte však budú jedny preteky v Austrálii, kde bude štartovať aj Majster sveta a ak ich dokončí, nazbiera dosť bodov, aby súťaž vyhral. Už teraz mohol vyhrávať, ale jeden z troch Ironmanov nedokončil a mne sa podarilo dostať sa do cieľa na všetkých troch. V Klagenfurte som  bol druhý, Mastricht som vyhral a na MS som  bol  7. To  je zatiaľ najlepšie umiestnenie Slováka na  Hawai. Okrem toho som vyhral halfironman vo Švajčiarsku – Rapperswil a na MS v halfironmane – Zell am See (Rakúsko),  som  bol 14. Myslím, že nemôžem byť nespokojný.

Hovorí sa, že čím starší, tým pohodlnejší (resp. lenivejší). Podpísali by ste sa pod to? (smiech)

To, že u nás športujú starší ľudia menej je ich vina len čiastočne. Určite sú pohodlní, ale vinná je aj spoločnosť, ktorá presadzuje výhody civilizácie bez kompenzácie. Naše telo bolo evolučne modelované na fyzickú námahu a tej už niet. Keď k tomu pridáme nezmyselné odporúčania od lekárov, tak jednoznačným víťazom je farmaceutický a potravinársky priemysel a my sme na celej čiare prehrali! A čo teraz? Podrobne som to opísal v mojej knižke – nie moc úspešne, lebo ďaleko populárnejšie sú knihy o zdravom stravovaní od mojich kolegov, ktorí si nechcú pripustiť, že sú zbytoční no a už vôbec nie, že škodia! Určite nikoho nenahováram, aby v 70ke robil ironmana, ale do smrti budem presadzovať myšlienku, aby sme naše telo v každom veku používali na to, na čo bolo stvorené.

Ste jediným triatlonistom nad 70 rokov v rámci Ironmanu z bývalého Východného bloku, vďaka čomu v zahraničí pútate dosť veľkú pozornosť médií. Máte nejakú teóriu prečo je takýchto „dospelých“ triatlonistov na Západe mnohonásobne viac?

Naozaj je na svete v mojej kategórii 250 ironmanov, pričom z bývalého postkomunistického bloku som jediný a zatiaľ som v rankingu prvý. Je to fantastické, ale rovnako aj smutné. Nie som ničím výnimočný. Moje okolie dopláca na vyššie uvedenú vetu – výhody civilizácie nie sú kompenzované!

Photo Credit: archív Laurenca Dívalda

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com