LB_f

Luboš Bílek – osobnost trénující osobnosti

Luboš Bílek je považován za nejlepšího trenéra triatlonu na dlouhých tratích v rámci Česko-Slovenska, řadí se však mezi nejlepší trenéry i celosvětově. V roce 2014 vítězí jeho svěřenec Sebastian Kienle na MS v Koně. Letos se mu přes impozantní nástup prvenství obhájit nepodařilo. Ovšem usuzovat z toho na opouštění pozic by bylo velice krátkozraké. Ten, kdo se o triatlon opravdu zajímá ví, že podceňovat soupeře se nevyplácí. A slušelo by se také připomenout, že Luboš, to není jen tandem se Sebastianem.

Luboši, rok 2015 se pomalu chystá předat vládu roku následujícímu, konec roku je časem hodnocení toho jaký byl, je čas na analýzy. Napadlo nás, že se Tě zeptáme, jako osoby mající respekt spolu s nezbytným odstupem, jak že vidí Luboš Bílek rok 2016 v Česko-Slovenském triatlonu.

Rok v Českem triatlonu z mého pohledu odpovídá posledním letům, kdy jsou hlavně vidět jména Filipa Ospalého a Venduly Frintové. Od našich východních sousedů ješte Richard Varga. Škoda zranění Radky Vodičkové, protože jsem přesvědčený, že by na MS v 70.3. v Zell am See skončila kolem 5. místa.

Nešlo si nevšimnout, že je Tě doma víc vidět. Chystá se rozšíření Tvého působení směrem ku Praze, případně chystáš přibrat pod svá křídla nějakého našince?
Ani bych neřekl, že jsem častěji doma. Mé návštěvy Čech se drží už několik let stabilně, 4-5 krát do roka na 10-14 dní. Z českých sportovců mám Tomáše Řenče, který skončil v Praze na půlce druhý za Filipem, a příští rok ho tímto vyzýváme na souboj o vítězství (smích). A jestli bude ještě někdo nový, to se uvidí.

Když jsme u žen, nelze si nepovšimnout toho, že když se u nás někomu podaří prosadit, je to povětšinou žena, české ženy jsou ve světovém triatlonu vidět víc než muži. Máš pro to nějaké vysvětlení?
To bych viděl spíše naopak. Výsledky Jana Řehuly, Filipa Ospalého, Petra Vabrouška jsou super. I když výsledky dřive Lucky Zelenkové, a teď Radky Vodičkové a Venduly Frintové jsou dobré, ale třetí místo Jana Řehuly OH nebo první místo Filipa Ospalého na ME to nevyrovná.

A vlastně, otázka, která se nabízí. Trénuješ raději ženy nebo muže? Máš pro ženy jiný přístup vyplývající z toho že jsou ženy?
Trénink mužu a žen je šíleně rozdílný. Mě těší, že mám úspěchy na závodech u obou pohlaví. I když ty největší úspěchy zajel Sebastian jako muž, tak třeba vítězství Ricardy Lisk na Světovém poháru v Hamburgu 2008 si cením také šíleně moc. Možná i nejvíce, protože to bylo mé první velké vítězství jako trenéra. Trénovat ženy je o něco jednodužší, protože skoro všechny (s vyjímkou Ricardy) udělají to, co stojí na plánu, neptají se a prostě jdou na trénink. To chlapy mají pořád spoustu otázek, proč tak, či tak. Obojí je ale velka výzva (smích).

Pravděpodobně se Tě na to ještě nikdo nezeptal, ale mě to vážně zajímá, a asi nejen mě. Máš rád Karla Gotta?
Miluju Tři oříšky pro Popelku, kde Karel Gott nádherně zpíva.

Lance Armstrong má distanc, který příští rok sice zůstává, přibylo tam ale. Těch podmínek, za kterých by mohl nastoupit do závodu je dost. Kloníš se k názoru, že pustit jej do triatlonu by bylo mnohem větším přínosem, než to, aby byl ze sportu už navždy vyloučen?
Tak k tomuto tématu mám jasný názor. Lance na žadný triatlon nepouštet. NIKDY!

S koncem roku přichází předsevzetí, přání a očekávání. Moc nás zajímá, co by si v životě přál Luboš Bílek, ale ještě víc nás zajímá to, co by si přál udělat Luboš Bílek, kdyby mu někdo v tento sváteční čas dal možnost splnit druhému jakékoliv přání.
Ale ja tu možnost mít budu, abych splnil přání. Mám dva bratránky a každý ma dvě děti. A ježíšek jim přinese to, co si přejou. Udělat radost dětem je přeci to nejkrásnější.

Bývají Tvé Vánoce a advent klasický až Ladovský? Jaké budou letos vánoční svátky u Luboše Bílka?
Vánoce trávím vždy v Čechách na chatě, s tetou a strejdou. Doufám, že letošní Vánoce budou bílé, sníh k Vánocům patří.

Previous
Next
LB8
LB7
LB6
LB5
LB4
LB3
LB2
LB1

 
Photo Credit: archív Luboše Bílka

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com