LK_f

Lukáš Krpec – pretekár veľkého srdca a pokory

Lukáš Krpec má za sebou sezónu, na ktorú môže byť právom hrdý. Lukášove umiestnenia na pretekoch Česko-slovenského pohára v dlhom triatlone boli v tejto sezóne vždy v prvej sedmičke – na konto si pripísal druhé (Slovakman 226), tretie (Moraviaman), štvrté (Czechman), piate (Pilman) a siedme miesto (Slovakman 113).Dve najcennejšie umiestnenia majú toho spoločného viac ako by človek na prvý pohľad čakal. V obidvoch prípadoch sa Lukáš na cyklistike dostal do čela pretekov a vyzeralo to, že by sa mohol stať prvým mužom histórie, ktorý zlomí dlhoročnú neohrozenú vládu matadora Petra Vabrouška.

Na Moraviamanovi sa však senzácia rozplynula už na konci prvého bežeckého kola. Do značnej miery sa pod to podpísali Lukášove problémy s chrbtom. Správa ale bola vyslaná. Na trať Slovakmana 226 Lukáš vyrazil s neoprenovým pásom na krížoch a dlho to vyzeralo, že práve piešťanské preteky napíšu novú kapitolu. Lukáš však znova prichádza o víťazstvo – tentokrát ale až v poslednom 7-kilometrovom bežeckom okruhu. Petr Vabroušek tak ostal neporaziteľným na dlhých tratiach ďalšiu sezónu. Iróniou osudu už ostal fakt, že Lukáš sa pred Petrom musel skloniť aj v konečnom poradí Česko-slovenského pohára v dlhom triatlone, kde ho od víťazstva delilo len neuveriteľných 1,55 bodu..

Previous
Next
1
14
13
12
11
10
9
8
7
6
5
4
3
2
 
Lukáš, ako Ty hodnotíš túto sezónu? Bedňa na Moraviamanovi aj Slovakmanovi je parádny výsledok. Na druhej strane, zvlášť na Slovakmanovi Ti k víťazstvu nechýbalo veľa. Takže, spokojnosť alebo sklamanie?

Se sezonou bych měl být určitě spokojený, ale já jsem člověk, který vidí napřed své chyby a rezervy a až potom to, co se mu povedlo. Myslím, že i proto mám pořád obrovskou motivaci do další práce.

Peťo Vabroušek je najstíhanejším súperom na domácej scéne – aký to bol pocit byť na trati pred ním po tak dlhú dobu?

Když jsem se rozhodl, že si zkusím dlouhý triatlon poprvé a potřeboval jsem základní rady a informace, obrátil jsem se na Petra Vabrouška a napsal mu mail. Moc jsem nevěřil, že by mi odpověděl, ale po dvou dnech mi odepsal a omlouval se, že píše se zpožděním, ale že cestoval na závody. Což mě ujistilo, že jsem si vybral správný sport, kde ani největší hvězda si na nic nehraje a rád poradí začátečníkovi. Takže jestli se ptáš jaký to je pocit být 8,5h před takovou ikonou dlouhého triatlonu – je to skvěly pocit! I když v daném závodě přemýšlíš úplně nad jinými věcmi (smiech).

Automaticky sa ponúka ďalšia otázka – čo si myslíš, že je tá správna tréningová a preteková stratégia na zdolanie tak kvalitného a skúseného súpera akým je Peťo?

Petr má za sebou přes 130 ironmanů takže už zažil všechny možné scénáře závodů a různé taktiky soupeřů, proto už ho asi nic nepřekvapí a zvolit taktiku není jednoduché. Navíc, každý má dle svých silných a slabších disciplín jinou taktiku, plus, taktika se může měnit dle vývoje závodů, Co se týká mě, tak já se budu snažit do další sezóny zapracovat na svých slabinách a vylepšit svojí výkonnost.

Tento rok si sa zameral na domáce preteky. Ako vidíš nasledujúcu sezónu? S akým cieľom do nej plánuješ vstúpiť?

Zahraniční závody jsou rok od roku víc finančně náročné, navíc závody Českého poháru jsou čím dál víc prestižnější, takže jsem si letos vybral české a slovenské závody. Stejně to plánují i na příští sezonu – jediná změna by byla pokud se mi povede nominační závod na ME, tak bych rád jel do Poznaně v Polsku.

Tohtoročný Slovakman si zvládol v čase 8:47:32. Je to Tvoj osobný rekord na dlhej trati? Aká je Tvoja dlhodobá časová méta?

Můj nejlepší čas je z minulého roku v Podersdorfu 8:39, ale výkon v Piešťanech z letošního roku byl mnohem lepší, i když čas tomu neodpovídá. Bylo to ovlivněno velmi teplým počasím, během o 1km delším a taky ne moc rychlou běžeckou tratí, proto se neupínám k času, ale k výkonům. Je však pravda, že čas pod 8:30 by se mi líbil (smiech).

Problémy s chrbtom Ťa znova potrápili aj túto sezónu, na Slovakmanovi 226 to už ale vyzeralo, že si ich dostal pod kontrolu. Bolo to len zdanie alebo to tak skutočne bolo? Našiel si recept, ktorý u Teba zaberá?

Poprvé mě letos záda potrápila na Moraviamanu, kdy jsem měl na Petra po kole velmi zajímavý náskok, ale v prvních 12km běhu jsem nebyl schopen závodit a tím jsem se vyřadil z boje o lepší místo. Funguje to tak, že čím chladnější počasí tím horší záda, proto jsem zvolil na další závody bederní neoprénový pás a zdálo se, že je problém vyřešen až do posledního závodů sezony – halfu v Chorvatsku. Tam jsem měl závod velmi dobře rozjetý, ale na běhu mě opět chytla záda, jsem za to ale  vlastně rád, protože se ukázalo, že ten problém stále trvá a já se na něj musím prioritně zaměřit přes zimní období. K čemu je dobře vyladěná forma, když ji nemůžeš prodat v závodě! Je to další výzva, ale jsem odhodlaný udělat vše pro to, abych se příští sezónu mohl soustředit pouze na taktiku v závodě!

Predstav si, že by sa Ti zhmotnil sen väčšiny triatlonistov – ponuka exkluzívnej profesionálnej zmluvy. Šiel by si do toho?

(Smiech) V mém věku jsem realista, takže vím, že tato nabídka není reálná. Ale i kdyby byla, zřejmě bych do toho nešel – mám vysněné povolaní a jsem vděčný, že můžu dělat to, co mě vnitřně uspokojuje (alespoň občas – smiech) a navíc mám rodinu, takže potřebuji nějakou finanční jistotu.

Počas sezóny bola na pretekoch neprehliadnuteľná Tvoja najmladšia fanynka – dcérka Natálka. Bolo vidieť, že si pretekovú atmosféru dokáže naplno užiť a že jej triatlonové prostredie nie je cudzie. Ako to vnímaš Ty? Chceš ju k triatlonu viesť?

Máš pravdu. Natálka s námi jezdila na závody ještě než se narodila, takže se v triatlonu pohybuje už nějaký ten rok a opravdu si to umí užít a moc se těší na každý závod, moc mi fandí a prožívá to se mnou a já se vždy těším jak si spolu užijeme cílovou rovinku a vyhlášení. Kladný vztah ke sportu a pohybu vidí u obou rodičů už od malička. Podnikali jsme s ní výšlapy do hor a později vyjížďky na kole. Má tedy velmi kladný vztah ke sportu a je stále v pohybu nebo spíš v poklusu (smiech). Už má i svůj první pohár z běhu. A když jsem ji vysvětloval, že nemusí vyhrát – stačí, když do závodu dá vše a bude mít z toho dobrý pocit, říkala: „Já vím, ale já stejně vyhraji“ (smiech). Takže myslím, že závodění má v sobě, ale nechtěl bych, aby si vybrala vrcholový sport. Podporovat ve sportování pro radost jí však budu určitě.

Vianočné obdobie je bohaté na rôzne sviatočné bežecké preteky. Zvykneš sa zúčastňovať takýchto akcií? A keď sme už pri tom, ako prežívate advent a vianočné sviatky s rodinou?

Přes zimní období nezávodím nebo zcela výjimečně a přes svátky se raději věnuji rodině a hlavně Natálce! Přípravu na vánoční svátky jsme spolu s Natálkou začali už koncem listopadu, kdy jsme měli výrobu cukroví ve školce rodiče společně s dětmi, poté zdobení perníčků – je to pro mě zcela nová zkušenost, ale Natálku to moc baví a užíváme si to spolu naplno (smiech).
Jinak advent prožíváme asi standardně, vše se točí kolem Natálky – pro ní to jsou krasné svátky a pro nás rodiče tím pádem taky. Chodíme do přírody, na betlémy, na hory a samozřejmě čteme pohádky a neopomínáme návštěvy rodiny.

IMG_2061

Photo Credit: archív Lukáša Krpca, X3me.eu

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com