MS_f

Majstrovstvá sveta Ironman 70.3 u susedov?

WTC už dávnejšie oznámilo, že miesto konania Majstrovstiev sveta v polovičnom Ironmane sa bude každý rok meniť. Podľa tlačovej správy spred pár dní je 25-percentná šanca, že Majstrovstvá roku 2015 sa uskutočnia v susednom Rakúsku.

Z Ameriky do sveta

Prvé kvalifikačné preteky boli v Anglicku v roku 2005 a prvé Majstrovstvá sveta Ironman 70.3 sa konali v roku 2006. Počiatočné ročníky majstrovstiev sú spojené s východným pobrežím Ameriky – s Floridou, odkiaľ sa v roku 2011 presunuli do Nevady. S prechodom do Nevady sa zmenil aj dátum konania majstrovstiev – preteky sa začali organizovať mesiac pred MS v (dlhom) Ironmane na Hawaii. Tento posun umožnil skvalitniť štartovné pole – na preteky tak začali chodiť aj tí, ktorí sa chystajú na Hawaii a majstrovstvá v 70.3 tak berú ako posledný ostrý test pred absolútnym vrcholom sezóny. Prvé majstrovstvá, ktoré sa nebudú konať na americkej pôde sa uskutočnia v roku 2014.

Najskôr Kanada, potom Európa

Budúci rok teda prvé „ne-americké“ majstrovstvá prebehnú v Kanade, v provincii Quebec. Nás však najviac zaujíma rok 2015, kedy sa svetové preteky premiérovo predstavia v Európe. WTC pred týždňom oznámila štyri nominácie, z ktorých sa bude vyberať „víťaz“. Do najužšieho výberu sa dostali tieto preteky:

  • Haugesund, Nórsko
  • Region Moselle, Luxembursko
  • Nice, Francúzsko
  • Zell am See-Kaprun, Rakúsko

Thomas Dieckhoff, riaditeľ Ironmanu pre Európu, Blízky východ a Afriku sa vyjadril:

Tieto finálové nominácie ma veľmi potešili. Všetky spomínané preteky sú skvelými ambasádormi triatlonu a každé z nich by boli fantastickými hostiteľmi svetovej triatlonovej špičky.

(O Thomasovi si môžete prečítať v našom staršom článku TU.)

MS_t

Sebastian Kienle si z upršanej Nevady odniesol titul.

Bude nasledovať aj Hawai?

Majstrovstvá sveta v „dlhom“ Ironmane sa každoročne konajú na Hawaii a ich zotrvávanie na rovnakom mieste je tiež terčom kritiky (nielen) z radov pretekárov. Je pochopiteľné, že MS sú najdôležitejšia a najsledovanejšia udalosť roka. Zatiaľ čo age groupáci chcú uspieť, profíci musia. Hawaiská Kona je však pekelná a kritici poukazujú na to, že nie každému pretekárovi jej podmienky vyhovujú. Medzi najznámejších kritikov patrí Chris „Macca“ McCormack, ktorý sa počas dlhej kariéry umiestnil v prvej trojke 88% pretekov na ktoré sa postavil (76% víťazne) a jediný človek planéty, ktorý má titul majstra sveta aj v olympíjskom triatlone aj v Ironmane. Hawai však nesie historické posolstvo, ktoré organizátori zatiaľ nedokázali opustiť. A čo prinesie budúcnosť, na to si budeme musieť počkať..

Američanka Heather Jackson si dobehla po striebornú medailu.

Američanka Heather Jackson si dobehla po striebornú medailu.

Source: www.ironman.com, Photo Credit: Nils Nilsen (www.ironman.com)

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com