goral_front

Maratón cez 3 štáty

Goral-maratonV septembri odštartoval prvý ročník náročného behu v kopcovitom teréne Čiech, Poľska a Slovenska s názvom Goral Marathon. Pretekári si počas 42,2 kilometroch užili  1 600 m prevýšenie. Pretekalo sa však aj na kratších objemoch – polmaratónci odbehli 23,5 km s prevýšením 1 135 m a minimaratón s 6,85 km a prevýšením 217 m bol len mini-malou ochutnávkou toho, čo čakalo na tých odvážnejších.

Preteky štartovali na Trojmedzí – v bode, kde sa stretávajú hranice troch spomínaných štátov. Výborná myšlienka, ale trochu logistický problém, keďže z českej strany (obec Hrčava)  je k miestu zákaz vjazdu a tak treba ísť 2 km peši (nie 1 km, ako uvádzali propozície). Cieľ pretekov v poľskej Ochodzite bol ďalšou premennou, ktorá situácia viac komplikovala ako riešila.

Prostredie pretekov má však svoje čaro. Krajina, v ktorej akoby sa zastavil čas, v tomto predjesennom období dýcha atmosférou diel romantických autorov a v kombinácii s hmlou a sychravým počasím vás silno vtiahne do iného sveta.

Samotné preteky boli vďaka strmým stúpaniam náročné a srdce si zamakalo vo frekvencii, ktorej sa zvykne vyhýbať. Na bežcoch bolo vidieť veľkú únavu, ale aj napriek tomu väčšina dobiehala s úsmevom na tvári. Hoci, možno to bola len póza pre fotografov. Alebo to bola radosť, že už je koniec?

klobukPre Goralský maratón to bol prvý ročník a slovenská bežecká komunita ho prijala s rozpakmi. Medzi výčitkami na adresu organizátorov sa hlavne pretriasal sľúbený goralský klubúk v štartovacom balíčku, ktorý potvrdil ako rôzne sa dá akýkoľvek pojem interpretovať. Pretekári dostali goralský klobúk, ktorý popiera zaužívané historické reálie, ktoré si bežný človek pod týmto pojmom zvykne predstavovať. Veď posúďte sami…

Preteky mali viacero sprievodných podujatí a boli spolufinancované medzinárodným Višegradskym fondom, ktorý túto dvojdňovú akciu podporil sumou 5 960 €. Na slovenské bežecké pomery veľmi slušný rozpočet, len je škoda, že sa pri organizovaní takejto veľkej akcie zabudlo na pretekárov. Keď sa do niečoho zapletie politika, je ťažké zmenežovať to tak, aby aj vlk bol sýty aj ovca celá. Organizátori by však mali pamätať na to, že nestačí, aby ovca bola celá. Tá musí byť v prvom rade spokojná.

Záver: Goral Marathon je originálne podujatie s veľkým potenciálom do budúcna. Spojenie tradičnej kultúrnej akcie (poľské dožinkové slávnosti) s maratónom v náročnom teréne troch štátov môže vytvoriť vynikajúci zážitok. Ak si organizátori vypočujú spätnú väzbu samotných pretekárov a odstránia nedostatky, máme sa v budúcnosti na čo tešiť.