ID-100184383

Máte pred operáciou? Vypíšte si rýchlejšie zotavenie!

Metóda známa ako expresívne písanie je obľúbená u psychológov – používa sa na prekonanie tráum a ID-10094911zlepšenie nálady. Nové štúdie však ukazujú, že nielen naša psychika môže mať z nej úžitok.

Podľa Scientiic American Mind nám môže expresívne písanie pomôcť rýchlejšie sa zotaviť po chirurgickom zákroku. Vyplýva to zo štúdie novozélandských vedcov. Skúmali 49 dospelých, ktorí museli absolvovať biopsiu. Ešte pred zákrokom bola výskumná vzorka požiadaná, aby sa venovala expresívnemu písaniu – 20 minút 3 dni po sebe. Zákrok prebehol až o dva týždne (aby sa eliminovali negatívne emócie, ktoré by mohlo písanie vyvolať). Po zákroku každý subjekt absolvoval denne kontrolu, ktorá pomocou fotografií skúmala proces hojenia. Po desiatich dňoch 76 percent z tých, ktorí sa venovali expresívnemu písaniu vykazovalo stopercentné zahojenie, v porovnaní len so 42 percentami kontrolnej vzorky.

Expresívne písanie (expressive writing) – je písanie o negatívnom zážitku. Dôležité je, aby táto „výpoveď“ bola písaná ako prúd vedomia (bez ohľadu na jazykovú alebo štylistickú stránku). Má trvať približne 15 – 30 minút bez prestávky. Prvé tri dni môže dôjsť k zhoršeniu stavu, pretože človek sa viac zaoberá svojimi negatívnymi emóciami. Po troch dňoch však zväčša dochádza k zlepšeniu stavu.

Prečo? Vedci predpokladajú, že rýchlejšie zotavenie by mohlo súvisieť so stresovým hormónom – kortizolom. Štúdie totiž ukázali, že expresívne písanie znižuje hodnoty kortizolu, ktorý vplýva negatívne na imunitný systém.

Elizabeth Broadbent, profesorka medicíny na Univerzite v Aucklande však predpokladá, že nielen expresívne písanie, ale aj spánok napomáha k rýchlejšiemu zotaveniu. Ukázalo sa totiž, že subjekty, ktoré týždeň pred zákrokom spali viac sa zotavili rýchlejšie. Pravdepodobne preto, že spánok zlepšuje veľa telesných procesov, ktoré sa účastnia hojenia.

Čaká vás teda operácia? Alebo chirurgický zákrok? Vyskúšajte expresívne písanie a doprajte si veľa spánku. Za pokus to stojí, nemyslíte?

Source: Scientific American Mind, Photocredit: freedigitalphotos.net

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com