MV_f2

Michal Varga – Keď má brácho prima bráchu

Michal Varga si svoje pevné miesto v slovenskom triatlone vyslúžil nie svojimi výkonmi, ale mravenčou prácou na všetkých frontoch – od snahy pozdvihnúť preteky na domácej scéne, cez trénerskú prácu až po post manažéra najlepšieho slovenského triatlonistu, Richarda Vargu. Zhoda mien nie je žiadna náhoda. Áno, Richard je Michalov mladší brat. Dnes však budeme trochu skúpy na slovo. S Michalom Vám totiž budúci rok plánujeme priniesť rozsiahly rozhovor a nechceme vykrádať vlastné články. Našim dnešným hosťom Vám teda chceme skôr spraviť chuť na to, čo ešte len príde..

Previous
Next
28
27
26
25
22
15
20
14
12
11
9
2
 

Michal, olympijská sezóna je za dverami a Rišo má už olympijskú miestenku viac-menej vo vrecku – aká panuje vo Vašom bratskom dvojtíme nálada? Ako hodnotíte kvalifikáciu? Ste spokojní s výkonmi posledných dvoch rokov?

Pekný deň prajem všetkým čitateľom v prvom rade. Kto sa troška venuje triatlonu a sleduje ho, vie, že Rišo sa ešte do Ria nemusí baliť. Ale je pravda, že kvalifikáciu má rozbehnutú lepšie ako pred štyrmi rokmi. Pred štyrmi rokmi o takomto čase to bola iba veľká kalkulácia, v súčasnosti mu však stačí z chuti si zajazdiť na jar na dvoch pretekoch seriálu majstrovstiev sveta. A potom už len čakať na 16. mája 2016 kedy sa definitívne uzavrie rebríček. K doterajšej kvalifikácii treba povedať, že nám vlastne začala bezprostredne po londýnskej olympiáde. Vtedy sme si povedali, že musíme spraviť všetko pre to, aby bol Richard v ITU rankingu čo najvyššie a tak následne na základe dobrej pozície mohol pretekať na všetkých pretekoch, ktoré budú potrebné pre olympijský ranking. V zásade, Richardova úloha bola dostať sa do triatlonovej pohody a nečakať do poslednej chvíle, či bude môcť štartovať alebo bude musieť ísť na preteky inde.

Očakávania pred londýnskou olympiádou boli, že dobrý výkon Riša vytiahne do stabilnej svetovej špičky a tieto očakávania sa nakoniec aj vyplnili. Máte nejaké očakávania aj od olympiády v Riu?

Richard jednoznačne nechce ísť do Ria len aby sa zúčastnil olympiády, ale chce zabojovať o čo najlepšie umiestnenie. No bude to olympiáda a bude tam ďalších 54 pretekárov, ktorí si chcú splniť svoj sen pod olympijskými kruhmi.

Čím sa olympijská sezóna líši od tých kvalifikačných? Ktorá je z Tvojho pohľadu náročnejšia?

Noo, pre nás bola olympiáda prioritou číslo jeden, tým pádom sme všetko podriadili príprave na olympiádu, rozložili si to na 4 roky a na jednotlivé sezóny. V každej sezóne bolo dôležité v prvom rade zlepšovanie výkonnosti v jednotlivých disciplínach, až potom bol pre nás dôležitý výsledok v sezóne. Aj keď treba tiež povedať, že na každé preteky sa Richard snaží pripraviť na dvesto percent.

Brownleeovci s Gomézom budú obhajovať najvyššie tri priečky. Túto sezónu však začali vystrkovať rožky aj ďalší triatlonisti a naopak, Brownleeovcov nebolo až tak vidieť. Do Ria je síce ešte ďaleko, ale aj tak – ako momentálne vidíš medailové pozície?

Myslím si, že nikto po tejto sezóne nevie povedať poradie ani mená tých, ktorí budú stáť na bedni. Jednoznačne, Brownleeovci sa pripravujú na olympiádu tak ako nikdy predtým, určite chcú dokázať celému svetu, že ešte neskončili. Španieli majú perfektných nástupcov Javiera. Mario Mola môže vyhrať, hlavne, ak bude len jeden veľký balík. Juhoafrická republika má obdobné riešenia ako Španieli. V plaveckých pretekoch je Shoman jednoznačne nebezpečný a v behu zas Richard Murry. Francúzi prišli do svetového triatlonu s úplne novým tímom a majú veľmi komplikované rozhodnúť, kto tam bude pretekať, pretože taký pretekár ako David Haus sa ešte vôbec nepoberá do olympijského dôchodku. Nemci majú zase veľmi silných 23-károv. Podľa mňa, do celkového poradia bude vedieť niečo povedať aj Austrália s Novým Zélandom vďaka svoju systému, v ktorom ich zaujíma len olympiáda. Myslím si, že aj krajiny ako USA a Brazília niečo chystajú a všetci budeme prekvapení z pretekárskej úrovne ich zverencov. Kristian Blumenfeld je určite chlapec, ktorý nás môže tiež prekvapiť.

Rišo je prvou osobnosťou slovenského triatlonu, ktorej sa podarilo preniknúť aj do mainstreamových médií. Všetci veľmi dobre vieme, že na tom máš výrazný podiel. Dokázal by si porovnať situáciu dnes s tým, aké to bolo pred OH v Londýne? Sú mienkotvorné média v dnešnej dobe viac naklonené triatlonu, resp. Richardovi?

Tak Rišo si svoj rešpekt vybojoval sám svojou tvrdou prácou a následná medializácia je len čerešnička na torte. Na druhej strane, v dnešnej dobe je určite oveľa väčším lákadlom na tlačovky alebo iné mediálne výstupy ako pred rokmi.

V česko-slovenskom kontexte nemá Rišo medzi mužmi konkurenciu, dá sa povedať, že ostatných prevyšuje rozdielom triedy. To pre česko-slovenský triatlon nie je príliš dobrou vizitkou. Všimol si si niekoho, u koho Ti napadlo, že je ešte nádej?

Nádeji a talentov je na Slovensku veľa a určite aj v Česku, no triatlon sa začína po puberte. A tu bohužiaľ máme na Slovensku prázdno. Českú mládež nepoznám osobne, takže nechcem hodnotiť. Na Slovensku máme veľmi dobrých juniorov aj mládežníkov, ktorí majú ako-také zázemie, otázka však je, či sa prenesú cez 20-tku a budú minimálne takí dobrí ako boli Tomáš Jurkovič, Andrej Orlický, Filip Kristl, Tomáš Brna alebo na Slovensku legendárny Gabo Baran.

Jednoznačne je dobré, že v dnešnej dobe je možnosť vycestovať na juniorský pohár na svoje náklady, kde naši juniori môžu zbierať skúsenosti. Myslím si teda, že ich prienik do veľkého triatlonu môže byť ľahší ako hocikedy predtým. Na Slovensku ani v Česku nikdy nebude taká kvalitná konkurencia medzi juniormi ako je na spomínaných juniorských pohároch.

Ani počas adventu nevypínaš a organizuješ obľúbenú akciu Mikulášsky beh. Nás by zaujímalo, kedy oddychuješ? Nie je práve advent a Vianoce ideálnym obdobím na trochu relaxu a vypnutie od všetkého, čo so športovým svetom súvisí?

Oddychovať budem až v hrobe.. (smiech)

MV_2

Photo Credit: archív Michala Vargu

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com