DSC_0096

Moraviaman – 15 let dospívaní

Cesta k dokonalosti nie je jednoduchá. Nie je priamočiara a nie je bez prekážok. Nie je bez vyčerpania, odriekania, nie je bez bolesti. Čiastkové úspechy a malé víťazstvá strieda beznádej a pochybnosti. Cesta k dokonalosti má veľa križovatiek, na ktorých jeden tápa, ktorým smerom sa vydať a niekedy trvá celú večnosť, kým sa ukáže, že zvolený smer nebol správny a treba sa vrátiť. Spraviť niekoľko krokov dozadu je však oveľa náročnejšie ako napredovať. Vidina zmareného úsilia je niekedy až príliš veľké sústo.

Cesta k dokonalosti vôbec nie je jednoduchá. A už vôbec nie v dobe postavenej na (pod)priemernosti. Kvantita víťazí nad kvalitou a človek prestáva byť náročný. Dokonalosť nie je stav. Dokonalosť je proces, ktorý si nikdy nerozumel s očakávaním rýchlych ziskov. Dokonalosť si vyžaduje srdce, mozole a pot.

Cesta k dokonalosti vďakabohu nie je jednoduchá. V dobe, kedy vymáhateľnosť práva závisí od počtu núl na bankovom konte, existuje jediná spravodlivosť – tá, ktorú píše život sám. A tí, ktorí sa vydali na cestu dokonalosti vždy zožnú ovocie svojho snaženia. Snaha o dokonalosť nie je podmienená žiadnym statusom. Inými slovami, ak človek skutočne chce, dokáže zázraky..

Nie, netvrdíme, že Moraviaman 2016 bol dokonalý. Úprimne, veľmi si prajeme, aby mu vždy chýbal kúsok k dokonalosti, pretože len tak bude môcť napredovať a ďalej rásť. Myslíme si však, a nie je to len náš osobný názor, že už pri svojom vzniku vykročil tým správnym smerom a počas tých 15-tich rokov, ktoré má za sebou sa vypracoval na kultovné preteky. Aj keď posledné roky dokázali úspešne sprofanizovať pojem kultovný (a jemu podobné), stále má silu, ktorá vyznie v silnom zväzku. A hoci význam slova kultovný netreba vysvetľovať, radi by sme si požičali interpretáciu, ktorá vylúči akékoľvek pochybnosti: „Kultovní znamená legendární. Něco, co nedovolí nechat zapomenout, i když „to“ už skončilo. Seriál nebo film, co Tě nutí pořád vzpomínat, o co asi tenkrát šlo… a s čím to asi souviselo. Plus široká fanouškovská základna, co chce pořád vzpomínat.“

A Moraviaman sa naozaj zaradil medzi preteky, na ktoré sa nezabúda. Tento rok to bol organizačný koncert okorenený emóciami a napätím. Nešlo len o to, že 18 rokov neporazený Petr Vabroušek odovzdal svoje žezlo, navyše na domácej pôde. Nebolo to ani v traťovom rekorde Honzu Oppolzra, respektíve Simony Křivánkovej. V poli pretekárov prebiehalo veľa mikrosúbojov, ktoré tešili víťazov a vzdávali hold porazeným.. Hoci si Moraviaman svoju jedinečnosť budoval dlho, ročník 2016 spravil obrovský skok dopredu a (hádam) všetci pevne verím, že na svojej ceste k dokonalosti bude naďalej pokračovať. Nielen my sa totiž tešíme, čo prinesie v roku 2017..

P.S. Pre tých, ktorých zaujíma ako tento ročník prebiehal – naše live spravodajstvo: Moraviaman Flash News 2016

Fotogaléria:

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com