IMG_2236_featured

Moraviaman – iron dreams

Moraviaman . . . . . . . . . . . a dál byž by se nemuselo psát nic. Ne proto, že by nebylo co, bylo by a hodně. A čím víc by se psalo, tím víc by bylo jasné, že ani vodopád slov nedokáže popsat Moraviaman jaký byl,  jakým je a vůbec nejtroufalejší by bylo pokoušet se napsat jakým Moraviaman bude.

A přesto se o to pokusíme, ne pro tu troufalost, ale proto, že je o čem psát. Je dost závodů, o kterých se povídá hodně věcí, dávají se jim různé přívlastky. Každý druhý je horou, často obdobného jména. Je to trochu matoucí, mám pocit že Moraviaman nikdo nepojmenoval ani Gerlachem, dokonce ani Sněžkou ne. Moraviaman nepotřebuje přívlastek, nikdy se nepotřeboval za nic schovávat nebo se dělat jiným. Moraviaman je značka která mluví sama za sebe, za ty roky se stala pojmem a sám se stává etalonem.

Absolutním vítězem se dle očekávání stal nestárnoucí Petr Vabroušek v čase 8:33:08 – za vlastním traťovým rekordem zaostal jen čtyři minuty. Starý traťový rekord ale padl v ženské kategorii. Jeho novou hodnotu 9:38:51 ustanovila Petra Krejčová. Rekord Jany Candrové z roku 2010 posunula téměř o 20 minut.

Letošní Moraviaman byl vyjímečný v mnoha ohledech. Nemyslím tu paralelu, že se konal v den výročí popravy sedmadvaceti českých pánů. Dokonce nepoukazuji ani na rekordní závodnickou účast. Pamětníci se shodli, že to byl nejlepší ročník v historii. Moraviaman je ale vyjímečný pokaždé. Ti kteří vědí, vědí, ale kdybych o tom psal šířeji, nepochybuji o tom že by se to obrátilo proti Moraviamanu. Naše životy to jsou lidé, i Moraviaman jsou lidé. Lidé jsou těmi, kteří dělají život takovým jaký je a Moraviaman Moraviamanem. Moraviaman, snad díky kouzlu které se nad ním vznáší, dal dohromady lidi, kteří Moraviaman vytváří, budují.. o kterých se dá bez dlouhého přemýšlení prohlásit, že i oni jsou Moraviaman.

Moraviaman toho má dost, co jiné závody nemají , jeden z těchto atributů je však nepřehlédnutelný, nezapomenutelný , tvořící nezaměnitelnou atmosféru závodu, kulisu, kterou vnímají asi víc diváci a support teamy než samotní závodníci. Moraviaman má totiž pravděpodobně nejlepší komentátory triatlonových závodů. Těch kteří je tak vnímají je opravdu hodně a kdo je slyšel v akci, musel uznat, že to, co předváděli už není prosté komentování, to je čisté umění hodné Moraviamana. Kombinace připraveného amatéra s připraveným mediálním profesionálem přitom oběma aktivními triatlety a ne jen tak ledajakými, je prostě vidět. Na Moraviamanu můžete být svědky komentátorského koncertu v podání Standy Bartůška a Pepína Svobody. Byla by velká škoda nepoložit jim několik otázek týkajících se Moraviamana i jich samotných, zvláště, uvážíme-li že i oni jsou těmi kdo tvoří pojem jménem Moraviaman.

 

Kdy jsi zaznamenal existenci Pepína Svobody / Standy Bartůška a kdy jsi se s ním poprvé setkal?

.

Standa

Standa Jeho existenci jsem zaznamenal, když na stránkách triatlet.cz začaly vycházet jeho osobité a svým způsobem výjimečné postřehy-články ze závodů. Kdy přesně to bylo? Zřejmě v době, kdy na ironmanských tratích začal ztrácet dech a já naopak nabral správné tempo na cestě k budoucí totální skleróze. Holt, stárnutí je hrozná mrcha!

Pepino

Pepíno Existenci Standy Bartuška jako novináře jsem zaznamenal cca před 20ti lety. Jeho článek „Ironman musí být žena“ je pro mě již dnes kultovním dědictvím moderního triatlonu. Jinak v 90tých letech jsme se potkávali na tratích dlouhého triatlonu jako závodníci… Jestli mě registroval Standa to netuším.

Znáte se natolik, že si můžete navzájem dávat dobře míněné rady. Co by jsi tedy Pepínovi / Standovi doporučil protože mu to třeba jde z Tvého pohledu líp – povolil by jsi mu to komentování / závodění, nebo má raději závodit / moderovat?

.

Standa My se známe natolik dobře, že už si můžeme dávat i rady, které nejsou dobře míněné. Takže: „Přestaň konečně s tím závoděním! Vždyť při tvém plavání mají pohotovost i vodní záchranáři na Sahaře, při cyklistice na hrazdě usínáš a Tvůj běžecký styl už nebezpečně připomíná ten můj. Což je horší diagnóza než Alzheimer.“
Pepíno Standa je 100% profesionál a moderování mu jde jakoby samozřejmě. A jednu radu bych mu jistě dal. A to: „Stando, je čas postavit se na start Tvého dvacátéto Ironmana a užít si to….!

Co pro Tebe znamená Moraviaman?

.

Standa Moraviaman je bezkonkurenční jedničkou v dosavadní historii závodů (na klasických ironmanských tratích) na česko-slovenském území. Moraviaman je diamant vybroušený srdcem Jirky Daňka a jeho ženy. Nebo spíše jeho ženy a Jiřího Daňka…
Pepíno Moraviaman je pro mě závodem, který jsem si sám několikrát užil a několikrát ho protrpěl. Ale hlavně špičkově připravenou sportovní akcí, za kterou stojí 2 skvělí lidé a já se na něj vždy moc těším!

Co byl pro Tebe největší zážitek letošního Moraviamana 2014?

.

Standa Výkon José Libertada.
Pepíno Letos to bylo o jiném počasí než v posledních letech. A to vše přispělo k neuvěřitelným časům. Zážitkem pro mě jsou výkony noviců i těch, kteří ví o čem dlouhý triatlon je. Nemůžu vypíchnout jeden nej zážitek…

Zažíval jsi pocity triatlonisty, který se závodu účastní jako divák a přistihuje se při tom že jim závidí?

.

Standa Ne.
Pepíno Musím říct, že jako stále aktivní závodník neprožívám pocity závisti nad těmi co se dřou na trati. (smích) Většinou týden po Otrokovicích mě stejně jako letos čeká závod Ironman v zahraničí a tak si pozici diváka, moderátora a fanouška v jednom nesmírně užívám.

Dokázal by jsi zodpovědně říct, co se Ti zdá náročnější? Jít Ironmana, nebo jej moderovat?

.

Standa Moraviamana jsem v roli závodníka neokusil. Avšak mohu zodpovědně říci, že JÍT Ironman Hawaii je snažší než moderovat Moraviamana. Současně je mnohem snažší moderovat Moraviamana než BĚŽET Ironman Hawaii. Sorry!
Pepíno Po pravdě jsem vždy po mederování více urvaný než po absolvování závodu jako takového. To asi proto, že moderování trvá delší dobu než obvykle trávím na trati. A kromě nohou a rukou mě druhý den ještě bolí hlasivky.

Jste nepopiratelně sehraná komentátorská dvojice – stalo se, že Tě Pepíno / Standa dostal do situace kdy jsi si řekl : „uff, tak z toho bude těžké se dostat“?

.

Standa V tomto významu nemáme problém (ani jeden z nás) dostat se z čehokoli. Jen se někdy rozhodujeme, máme-li se vůbec z prekérní situace dostávat. Mnohdy usoudíme, že je to pod naší úroveň.
Pepíno Vlastně si takovou situaci ani neuvědomuji nebo nepřipouštím… Jde to prostě z nás a panuje mezi námi velká pohoda. Mimochodem jsem zvědav co na tuhle otázku odpoví Standa. (smích)

Kdyby jsi byl sudička a mohl Moraviamanu něco dát do dalších let, co by to bylo?

.

Standa Peníze, peníze, peníze a přízeň ouřadů.
Pepíno Přeji pořadatelskému týmu (především Silvě a Jirkovi) pevné nervy, jelikož při vyřizování povolení a dalších legislativních překážek prokazují nesmírnou míru profesionality. A hlavně si přeji, aby Moraviaman byl stále tím, čím je. To znamená nejlepším Ironmanem v Česko-slovensku!
Všichni, kdo Vás někdy slyšeli moderovat Moraviamana se shodnou na tom že jste přetékajícím zdrojem pozitivní energie. Každého jistě zajímá jestli za to nějak může Moraviaman, jestli se na to nějak speciálně ladíte, a nebo to přichází samo, a přesto že očekáváno, vždy to svým způsobem překvapí? .

 

Standa Pozitivní energii mají všichni „zlatí lidé“ motající se kolem „železných závodů“. Jen ji každý uvolňuje, potažmo vyzařuje jinak. My s Pepou moderováním Moraviamana.
Pepíno Nějaká příprava je jistě zapotřebí a každý ji věnujeme nějaký čas. Ale to je jen zlomek toho, co ve finále slyšíte. Oba těžíme z toho, že víme o čem dlouhý triatlon je a pak to přichází samo….

Uvědomuješ si že jste vnímáni jako pravděpodobně nejlepší komentátoři triatlonu v Česko-slovensku?

.

Standa Jsme bezpochyby absolutně nejlepší komentátorskou dvojicí triatlonu na česko-slovenském území. Neznám totiž jinou moderátorskou dvojici triatlonu…
Pepíno Beru to jako obrovskou poklonu! Jsme ideálně složená dvojice. Profesionál a amatér… (smích) Je faktem, že jak Standa, tak já v průběhu roku separátně moderujeme ještě jiné závody. Já tedy jen závody dobrých kamarádů, kteří vědí co je v mém podání čeká a nebojí se toho… (smích)

Bylo pro Jirku Daňka velmi těžké Vás získat?

.

Standa Tězké nikoli. Drahé!!!
Pepíno Doufám, že moc ne. (smích) Jirkova Valašská kyselica si mě získala na věky – AMEN!

Spousta účastníků se shodla na tom že se letos jednalo o nejlepší Moraviaman v historii, jak jej vnímáš Ty?

.

Standa Je mi ctí, že jsem letos v Otrokovicích moderoval nejlepší závod na ironmanských tratích v historii českého i slovenského triatlonu. A je mi také ctí, že jsem ho moderoval s nejlepším českým triatlonovým bavičem planety.
Pepíno Moraviaman zraje jako víno. Ostatně jak jinak v srdci Moravy. Letos to bylo super!
Děkuji Vám za rozhovor, Váš čas, i za to co pro nás závodníky, a nejen nás, na závodech děláte.

IMG_2640_wide

Byl to závod plný příběhů. O některých se můžeme doslechnout, i když se je celé nikdy nedozvíme. Je kouzelné vyslechnot si rodiče zastrčené mezi zaparkovanými auty povzbuzující svého syna prohlásit (poté co projel kolem na kole): „Kdyby měl kolo jako ten Vabroušek, má o hodinu lepší čas,“ řekl táta – ale aby jste si nemysleli, že do všeho mluví jen muži, tak maminka dodala: „A tenisky.“ Bylo to opravdové, protože to oba mysleli naprosto vážně.

Jedna z partnerek závodníka poté, co její milý projel, prohodila ke kamarádce : „ … jede jak drak. Doufám, že ví co dělá!!“ – mělo to v sobě velkou paletu zabarvení.

Bylo chytlavé sledovat strhující atmosféru v jednom support teamu složeného pravděpodobně ze samých štafetářů, když se ten jejich borec objevil na sjezdu směrem k rovince, na které bývá už tradičně nejvíc lidí, nejvíc povzbuzování a největší koncentrace emocí … a také občerstvovačky. Jásot, řev a povzbuzování nemělo hlasitostí moc daleko ke startu tryskového letadla. Byla to směs radosti, že jej vidí, nadšení jak jim to jde, i projev ocenění času, v jakém to zvládl. Do chvíle, než se přiblížil k občerstvovačce a vzal si banán.. V tu chvíli nikdo z nás stojících poblíž nepochyboval o tom, že vážněji než oni to ten den bere asi málokdo, samozřejmě s lehkou nadsázkou. Neboť zoufalý povzdech jednoho z teamu: „Ježiši on pořád žere, tak jeď, makééééj,“ vyvolal salvu smíchu, ale také dosáhl kýženého výsledku.

Při fandění a čekání se rozvedla i menší debata nad povzbuzováním ve stylu „vypadáš dobře“. Možná by to bylo na všeobecnou diskusi, protože k jednoznačnému závěru jsme nedospěli. Za sebe říkám, že by mě to moc nepovzbudilo, vím jak vypadám už po pěti minutách a tak by u mě milosrdná lež vyvolávala pocity spíš opačné než je povzbuzení, uznávám ale, že je to, jako většina jiných věcí, záležitostí veskrze individuální.

Ale možná tím největším příběhem který se všem, kteří tam byli, odehrával před očima aniž by to většina tušila, byl velmi urputný  a opravdový souboj dvou mužů bojujících takříkajíc na život a na smrt. Byl to souboj pro nějž byl vlastní závod vlastně jen kulisou, prostředkem vymezujícím mantinely a zajišťujícím dodržování pravidel. Pod pokličku se nám proniknout zcela nepodařilo, ale něco se přeci jen zachytit a odhalit dalo. Dva muži, v silné či slabé chvíli se z důvodů a příčin nám neznámých, v čase který uplynul, vsadili, že se přihlásí na ten triatlon v Otrokovicích a vyhraje ten, kdo dokončí první a nebo, což byla jak jsme pochopili varianta kterou předpokládali, kdo déle vydrží a později vzdá. Vím ale, že na běhu ještě bojovali oba. Každý z nich podporován a obklopen svým teamem, informujícím ho o stavu v druhém táboře. U nikoho jsem letos neviděl tak čistou esenci vyčerpání, zoufalství a odhodlání. Bylo to až neuvěřitelné pozorovat muže kteří evidentně nemohli už ani jít, jak se pokouší běžet, když zjistili že ten druhý ještě stále běží. Slyšet jejich hlasy které nedokázali zakrýt to, že to jejich dno už není na dohled, ale že se jej už dotýkají, jak prosí celý svůj team ať udělají něco, aby ten druhý skončil. Přiznávám, že nevím jak ten souboj dopadl, sám jsem musel na trať. A i když jsem měl nutkání to zjistit, nakonec jsem to neudělal, protože to byla záležitost hodně privátní.

Každý z Vás jistě nejeden příběh zahlédl a nepochybně byl nejednoho příběhu součástí. Ocitli jsme se na místě, kde se setkávají lidé mající podobné touhy, podobné cíle, potkávají se zde kamarádi a dávní známí. A nebo lidé kteří se teprve seznámí, aby z toho bylo přátelství na celý život, založené ještě na něčem víc než je plavání, cyklistika a běh. Přátelství na jehož začátku stál právě Moraviaman.

IMG_3001_wide

Vítězky Moraviamana:

Vítězky Moraviamana:

FINISH

rok 2004

 1. 11:43:08.2 Šárka KOLBOVÁ
 2. 12:50:57.5 Eva BLAHOUŠKOVÁ

rok 2005

 1. 11:33:40.5  Barbora FABIÁNOVÁ
 2. 12:27:21.9 Šárka KOLBOVÁ
 3. 14:08:02.5 Eva BLAHOUŠKOVÁ

rok 2006

 1. 12:25:24.5  Šárka KOLBOVÁ
 2. 13:55:52.1 Eva BLAHOUŠKOVÁ

rok 2007

 1. 11:15:19.4  Jiřina KOCIÁNOVÁ
 2. 12:12:39.0 Šárka KOLBOVÁ

rok 2008

 1. 9:57:38.3  Eva NOVÁKOVÁ
 2. 10:37:57.3 Andrea DERMEKOVÁ
 3. 11:04:22.7 Zuzana ROHLEDEROVÁ

rok 2009

 1. 09:57:06.0 Jana CANDROVÁ
 2. 10:57:54.2 Petra KREJČOVÁ
 3. 11:42:30.6 Daniela TYLŠOVÁ

rok 2010

 1. 10:27:15.9  Jana CANDROVÁ
 2. 10:58:28.2 Petra KREJČOVÁ
 3. 11:40:29.7 Daniela TYLŠOVÁ

rok 2011

 1. 10:47:14,4  Kristína LAPINOVÁ
 2. 11:17:42,2 Daniela TYLŠOVÁ
 3. 11:35:28,5  Petra STOČESOVÁ

rok 2012

 1. 10:47:09,637  Kristína LAPINOVÁ
 2. 11:57:44,91 Gabriela HEJTÍKOVÁ
 3. 13:31:17,167 Věrka KRÁLOVÁ

rok 2013

 1. 10:36:59,3  Petra HOSTINSKÁ
 2. 11:49:42,5 Jacomina EIJKELBOOM
 3. 12:50:26,1 Tereza RYDVANOVÁ

rok 2014

 1. 09:38:51.8  Petra KREJČOVÁ
 2. 10:08:50.6 Jana CANDROVÁ
 3. 11:05:14.3 Daniela TYLŠOVÁ

Vítězové Moraviamana:

Vítězové Moraviamana:

FINISH

rok 2001

 1. 9:16:05 Jan STRANGMULLER
 2. 9:41:08 Jaroslav HÝZL
 3. 9:55:08 Ondřej EXNER

rok 2004

 1. 9:11:54.3 Pavel KAŠPÁREK
 2. 9:17:59.3 Petr KUČERA
 3. 9:24:07.0 Tomáš BEDNÁŘ

rok 2005

 1. 9:36:17.7  Jan KOVALOVSKÝ
 2. 10:10:38.3 Robert FOJT
 3. 10:22:36.4 Petr ŠVARC

rok 2006

 1. 8:45:50.4  Petr VABROUŠEK
 2. 8:55:32.5 Lukáš VROBEL
 3. 9:07:54.1 Tomáš BEDNÁŘ

rok 2007

 1. 9:24:27.1  Michal KULICH
 2. 9:26:41.0 Karol DŽALAJ
 3. 9:50:38.1 Michal URBÁNEK

rok 2008

 1. 8:58:42.4  Petr VABROUŠEK
 2. 9:05:33.6 Karol DŽALAJ
 3. 9:15:58.5 Tomáš BEDNÁŘ

rok 2009

 1. 9:01:25.0  Rudolf COGAN
 2. 9:05:40.3 Karol DŽALAJ
 3. 9:12:21.6 Jozef VRÁBEL

rok 2010

 1. 08:41:00.1  Petr VABROUŠEK
 2. 09:09:49.0 Rudolf COGAN
 3. 09:16:13.7 Tomáš MIKA

rok 2011

 1. 8:29:18  Petr VABROUŠEK
 2. 8:59:23 Rudolf COGAN
 3. 9:03:15  Jozef VRÁBEL

rok 2012

 1. 08:41:19.3  Petr VABROUŠEK
 2. 08:50:46.5 Jozef VRÁBEL
 3. 08:55:54.4 Tomáš KOŘÍNEK

rok 2013

 1. 8:51:46,5  Petr VABROUŠEK
 2. 9:01:10,7 Jozef VRÁBEL
 3. 9:09:58,2 Rudolf COGAN

rok 2014

 1. 8:33:08.5  Petr VABROUŠEK
 2. 8:42:58.6 Petr MINAŘÍK
 3. 8:45:17.5 Michal URBÁNEK

Fotogaléria:

Photo Credit: X3me.eu

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com