angry

Můžete hněv vybít sportem?

NNapadlo Vás někdy, že by sport mohl být dobrým způsobem jak vybít svůj hněv (pokud se vás tedy už zmocnil)? Obecně se dá říct, že dát volný průchod hněvu nepřinese katarzi. Když lidé ventilují své pocity agresivním způsobem, velmi často se potom cítí hůře, stoupne jim tlak a oni se rozzlobí ještě více. My si ale myslíme že jde o úhel pohledu, jde o to jakým způsobem se svůj hněv rozhodnete ventilovat.

Ventilování hněvu má totiž zcela opačný účinek obvykle právě tehdy, když člověk nějak zaútočí přímo na někoho druhého, což teorie kognitivní disonance také předpovídá. Když uděláte cokoli, co jiné lidi poškodí – dostanete je do potíží, sprostě jim nadáváte, nebo je pošlete hákem k zemi – zapojí se do hry nový mocný faktor: potřeba ospravedlnit to, co jste provedli. Vezměme si například kluka ze skupiny sedmáků, kteří zesměšňují nebo šikanují nějakého slabšího hocha, jenž nikomu z nich nic neudělal. Ten kluk je rád, že do té party patří, ale šikanovat někoho jiného mu není vůbec po chuti. Později cítí kvůli tomu, co provedl, určitou disonanci. „Jak může slušný kluk jako já,“ ptá se sám sebe, „dělat něco tak krutého tomu hodnému, nevinnému malému chlapci?“TRIDA

Aby disonanci redukoval, pokusí se přesvědčit sám sebe, že jeho oběť nebyla ani hodná, ani nevinná: „Je to trouba, co se neumí s nikým skamarádit, a ubrečenec. A udělal by mi totéž, kdyby měl možnost.“ Jakmile ten kluk začne takhle obviňovat svou oběť, je pravděpodobné, že se na ni při příští příležitosti vrhne s ještě větší zuřivostí. Ospravedlňováním svého prvního agresivního činu si připravuje scénu pro ještě větší útočnost. Proto je hypotéza o očistných vlastnostech katarze mylná.

Výsledky prvního experimentu, který tuto skutečnost demonstroval, znamenaly pro výzkumníka, jenž ho prováděl, naprosté překvapení. Michael Kahn tehdy studoval na Harvardu postgraduálně klinickou psychologii a navrhl geniální pokus, který měl prokázat – jak si byl jist – pozitivní přínos katarze. Vydával se za medika a vždy změřil nějakému studentu tlak a puls pro potřeby údajného lékařského experimentu. Když prováděl toto měření, předstíral ale velké rozladění a pronášel urážlivé poznámky (týkající se matky příslušného studenta). Ten se rozzlobil a stoupl mu tlak. Experiment spočíval v tom, že Kahn některým z těchto studentů pak umožnil, aby si na něj stěžovali, a tak ventilovali svůj hněv. Ti byli pak přesvědčeni, že mu způsobili velké potíže. Druhá kontrolní skupina nedostala možnost dát průchod své zlobě.

Výsledek pokusu však Kahna, přesvědčeného freudovce, zcela šokoval: katarze naprosto selhala. Ti studenti, kteří směli dát průchod svému hněvu, k němu pak cítili mnohem větší nepřátelství než ti, kdo tu příležitost nedostali. Navíc jim při tom ještě více stoupl již tak zvýšený tlak. Vysoký krevní tlak těch, kteří si na Kahna nemohli stěžovat, se naopak pomalu vracel k normálu.tlak

Když Kahn pátral po nějakém vysvětlení tohoto neočekávaného vzorce, objevil disonanční teorii, která na sebe právě v té době začínala poutat pozornost, a uvědomil si, že může krásně vysvětlit výsledky jeho experimentu. Studenti si mysleli, že mu svou stížností způsobili vážné problémy, a tudíž museli nějak ospravedlnit svůj počin. Sami sebe proto přesvědčili, že si to zasloužil, a to byl také důvod, proč se na něj ještě více rozzlobili – a proč jim stoupl krevní tlak.

Takže, pokud se rozhodnete vybít svůj hněv a zvolíte si za pomocníka sport, zřejmě špatně neuděláte. Dávejte si ale pozor, aby jste někoho třeba neostřelovali tenisovými míčky, nebo na něj dokonce nevzali tenisovou  raketu přímo. Svůj hněv nikdy neobracejte proti nikomu, raději ani imaginárně. Váš hněv využijte jako nabuzení k tréninku, k vyšším výkonům. Využijte nahromaděné emoce k překonání svých hranic, využijte toho, že jste jako přehřátý parní kotel a nahromaděnou energii využijte produktivně, překonejte stereotyp, využijte příležitost a překonejte sami sebe.. běžte jinak, dál, rychleji..

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com