kompenzace1

Nadměrná kompenzace a nejlepší z nejlepších

Říká se, že nejlepší kůň prohrává se slabšími soupeři, ale ty lepší dokáže porazit.

Ono se toho říká obecně hodně, něco už patří do sportovní latiny, něco má svou protiváhu v jiném sloganu, či ustáleném slovním spojení. A tak nás napadlo zkusit, zda by se nedalo zjistit něco právě o reálném základu této věty.

Nedostatečná kompenzace vznikající v důsledku absence stresorů, nedostatečná výzva, tedy jakási horní meze naruby, dokáže zničit i ty nejlepší z nás. Baudelaire hovoří ve své básni o albatrosech, jimž jejich obrovská křídla znemožňují chůzi – a mnozí z nás zvládají integrální počet pro pokročilé lépe než ten pro začátečníky.
Popsaný mechanismus nadměrné kompenzace lze zažít na těch nejnečekanějších místech. Zápasíte-li po dlouhém zaoceánském letu s únavou, dopřejte si místo odpočinku fyzickou námahu ve fitcentru. Potřebujete-li, aby byl určitý úkol dokončen co nejdříve, známým trikem je zadat ho tomu nejzaneprázdněnějšímu (či druhému nejzaneprázdněnějšímu) člověku na pracovišti. Většina lidí totiž svůj volný čas úspěšně promarní, protože mají-li jej, ztrácejí motivaci, píli i schopnosti – a čím jsou zaměstnanější, tím aktivněji si počínají i při dalších úlohách. Opět zde přichází ke slovu nadměrná kompenzace.

Takže, nechceme nijak navádět, ale ukazuje to možná nejen na způsob řešení standartních životních situací.

Například Nassim Nicholas Taleb, libanonsko-americký esejista, odborník v oboru pravděpodobnosti a finanční matematiky, se při přednáškách naučil jistému triku. Na konferencích jej organizátoři opakovaně přesvědčovali, že k získání pozornosti publika je nutné mluvit zřetelně, s přehnanou artikulací ve stylu televizních hlasatelů, ne-li dokonce tančit. Myslí si, že místo hulákání je lépe šeptat. Mluvit tak trochu neslyšitelně, méně zřetelně. Jako parketový trader (jeden z těch šílenců, kteří se překřikují v přeplněné obchodní aréně) pochopil, že hlasitost projevu tradera je nepřímo úměrná jeho postavení: ti nejmocnější jsou nejtišší, stejně jako je tomu u mafiánských bossů.

kmotr
Člověk by měl projevit dostatek sebekontroly a přimět posluchače vynaložit určité úsilí, protože tak přinutí jejich intelekt pracovat na vyšší obrátky. Tento paradox již byl částečně vědecky prozkoumán, v podobě empirických důkazů takzvaného „efektu dysfluence“. Duševní námaha nás nutí přepnout na vyšší otáčky a aktivuje výkonnější a analytičtější části mozku. (Mírná dodatečná námaha podle všeho funguje jako přepínač mezi dvěma odlišnými mentálními systémy. Jeden z nich je intuitivní, druhý analytický; psychologové je označují jako Systém 1 a Systém 2.)

Přední odborník v oblasti managementu Peter Drucker a psychoanalytik Jacques Lacan dokázali strhnout publikum jako nikdo jiný, představovali však zároveň dokonalý protiklad vybroušeného stylu strojených řečníků či vycizelované artikulace televizních hlasatelů.

Díky témuž nebo podobnému mechanismu nadměrné kompenzace se rovněž lépe koncentrujeme, slyšíme-li na pozadí drobný šum, jako kdyby nás to nutilo zvýšit duševní pozornost. Nelze si nevšimnout, s jak pozoruhodnou účinností dokáží lidé odfiltrovat hluk v pozadí a rozpoznat v baru plném hovořících osob zvuk, který signalizuje, že alkoholické nápoje jsou k mání za nižší ceny. Nejsme tedy jen uzpůsobeni k nadměrné kompenzaci, ale šum někdy vysloveně vyžadujeme. A nezapomínejme ani na to, jak příjemné je šumění listů či mořských vln těsně před spaním: existují dokonce elektronická zařízení k produkci takzvaného bílého šumu, který dopomáhá ke kvalitnějšímu spánku.

Podobně jako horní meze fungují tato drobná rozptýlení přirozeně jen do určité míry. Například napsat životně důležitou esej či provést kontrolu rozsáhlého účetnictví uprostřed rušné křižovatky (jako příklad rozptýlení), nebo běžet třeba jen před smečkou rozzuřených psů (nemusíme zacházet až ke gepardům) asi nikdo z Vás nezkoušel, ale nepochybujeme, že by to bylo poměrně obtížné.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com