aq_f

Napínavé MČR v Aquatlone

EEšte len druhý ročník zlínskeho aquatlonu na Moravu prilákal 227 pretekárov. Podujatie s oficiálnym názvom Levné Tisky – Moraviaman Aquatlon 2014 iskrilo nervozitou a očakávaniami, pretože šlo o veľa – bojovalo sa o národné tituly Majstrov ČR v aquatlone pre tento rok a (nielen) favorizovaní pretekári sa chceli ukázať v čo najlepšej forme.

Voda v zlínskom 50-metrovom bazéne vrela už od rána. Najskôr si na kratších tratiach (100 a 200 m) zaplávali tí najmladší pretekári, ktorých neskôr vystriedali rozplavby na 400-metrov pre všetkých nad 16 rokov (dorastenci, juniori, seniori). Najviac zvedavosti sa spájalo s poslednými troma rozplavbami, kde sa stretli najväčší favoriti a favoritky o celkové prvenstvo. Republikové majstrovstvá prilákali silnú konkurenciu – padli nielen celkové traťové rekordy, ale aj rekordy jednotlivých disciplín. Ten ženský plavecký rekord Mirky Bednarovičovej (5:03.8) zlepšila ešte len juniorka Tereza Zimovjanová na hodnotu 4:51.9. Vylepšenia sa dočkal aj mužský plavecký rekord Jakuba Powadu (4:13.8), keď mladý reprezentant Jakub Kočař zaplával za 4:08.7.

V poslednej najrýchlejšej rozplavbe sa plávalo tempo, z ktorého sa vodu musela zohriať o pár stupňov.

V posledných najrýchlejších rozplavbách sa plávalo tempo, z ktorého sa aj voda musela zohriať o pár stupňov.

Poobede bola na programe bežecká časť. Počasie sa rozhodlo, že keď ide o aquatlon, tá aqua musí byť všadeprítomná a nad zlínsky atletický štadión sa spustil veľký čierny mrak, ktorého zásoby sa valili na zem v potokoch. Najviac si to odniesli malí Benjamínci – kategória detí do 7 rokov, pre ktorých bola vyhlásená súťaž na 200 metrov. Napriek nepriazni počasia sa ich na štart postavilo úctyhodných 13. Niektorí do cieľa šprintovali, iní len cupotali, ale všetci sa usmievali a ostatným ukázali, ako vyzerá radosť zo športu.

Hlavne s úsmevom..

Najmaldším pretekárom silný dážď ani trochu neprekážal.

Veľký zápal ukázali aj žiaci (8-11 rokov), ktorí si odbehli na tartane jeden kilometer. Štartovalo sa Gundersenovou metódou, takže preteky pripomínali hon na líšku. Obzvlášť napínavý bol súboj o prvé miesto v dievčenskej kategórii, kde bola na cieľovej páske Štěpánka Michalčíková o tesné dve sekundy rýchlejšia ako Hana Marciánová. Štěpánka si z plávania odniesla náskok tesnej jednej sekundy a ani jedna z dvoch dievčat sa na behu nechcela vzdať víťazstva a ukázali veľkého bojovného ducha. Na tretie miesto sa vďaka tretiemu najrýchlejšiemu behu prepracovala z deviateho miesta po plávaní Denisa Červenková. V chlapčenskej kategórii si víťazstvo odniesol Jakub Marek, ktorý bol po plávaní tretí, ale najrýchlejším behom sa dostal s prehľadom do čela. Druhé miesto si doslova vybehal Vojtěch Burian, ktorý bol po plávaní deviaty, ale druhým najrýchlejším behom si ukoristil miesto na bedni. Najrýchlejší plavec, Vojtěch Cihlář si domov odniesol bronzovú medailu.

Víťazný Jakub Marek a prvé dve dievčatá v ostrom súboji o prvenstvo.

Víťazný Jakub Marek a prvé dve dievčatá – Štěpánka Michalčíková a Hana Marciánová – v ostrom súboji o prvenstvo.

Po žiakoch prišli na rad hlavné kategórie, ktoré štartovali v dvoch rozbehoch. Medzi ženami úlohu favoritky potvrdila Petra Kuříková, česká triatlonová nádej pre Rio 2016. S časom 5:05.2 na 400 m v bazéne bola po plávaní síce „až“ štvrtá, na behu však nenechala priestor na pochyby o svojich kvalitách a veľmi rýchlo sa prepracovala do čela, kde si strážila prvenstvo.

 

Dnes se mi šlo docela dobře. Vyhovovali mi i podmínky – jako holce z hor mi spíše vyhovuje chladnější počasí, horko moc nemusím,“ pochválila organizátorov a ich objednávku počasia v cieli Petra Kuříková.

Z ďalších Petriných plánov prezradíme, že sa veľmi teší na Akademické Majstrovstvá sveta v triatlone do Brazílie, ktoré sa uskutočnia koncom apríla, kde by chcela obhájiť minimálne piate miesto spred dvoch rokov z Taiwanu. V máji ju budete môcť vidieť na Európskom pohári v Bratislave a v júni príde ďalší vrchol sezóny – Majstrovstvá Európy v alpskom Kitzbüheli. A keďže Petra má kopce rada, veríme, že sa jej podarí zájsť výsledok, s ktorým bude spokojná.

Na druhé miesto sa katapultovala Slovenka Romana Gajdošová, ktorá bola po plávaní pätnásta, bežala však najrýchlejšie a zlepšila aj bežecký traťový rekord Kateřiny Hálovej (18:46.4) na 17:56.9. Tretia skončila minuloročná víťazka, už spomínaná Kateřina Hálová. Najrýchlejšia plavkyňa dňa, Tereza Zimovjanová sa piatym behom prepadla na štvrté miesto celkového poradia, vyhrala však juniorskú kategóriu.

Petra Kuříková potvrdila rolu favoritky a stala sa Majsterkou ČR v aquatlone.

Petra Kuříková potvrdila rolu favoritky a stala sa Majsterkou ČR v aquatlone.

Medzi mužmi tiež nevíťazili tie úplne najrýchlejšie plavecké časy. Na čelo sa postupne prepracoval František Kubínek (4. po plávaní), ktorému však dýchal na krk najväčší favorit, Martin Debnar (po plávaní 6.). Zo zadu sa míľovými krokmi približoval víťaz lanského ročníka, Luboš Gaisl. Ak by v sobotu bola vyhlásená aj súťaž o skokana dňa, víťazom by bol určite práve Luboš Gaisl, ktorý sa napriek 35. plaveckému času vynikajúcim behom prepracoval až na štvrté miesto – bedňa mu ušla o dve sekundy – Jiří Kalous si svoje tretie miesto postrážil. Luboš aj zlepšil svoj minuloročný bežecký traťový rekord z 15:10.2 na 15:01.3. Martin Debnar nakoniec úlohu favorita potvrdil, František Kubínek skončil druhý.

Vo veteránskej kategórii sa všetky oči upierali na svetového Ironmana Petra Vabrouška v očakávaní ako si poradí s hyper rýchlou traťou. K priamej konfrontácii však nakoniec bohužiaľ nedošlo, pretože Petr svoj rozbeh strávil na spinneri v susednom fitnescentre, takže beh absolvoval už „len“ mimo poradia s druhým rozbehom. Jeho cieľový čas 22:54.2 by mu v kategórii vyniesol druhé miesto.

 

Určitě spokojenost. Odplaval jsem na dlouhém jen o 8 vteřino pomaleji než vloni na krátkém – takže asi trochu zrychlení. Pak jsem stihl 80 minut na spinningu (takže krásný přechod) a na závěr pětka na dráze za 17:33, což je na mne až skoro zbytečně moc rychle (smiech). Díky malé dezinformaci ohledně startu jednotlivých vln do běhu, jsem nakonec místo prvního rozběhu, běžel až v tom druhém, takže jsem ve výsledcích jen neoficiálně mimo soutěž. Na bednu ve čtyřicátnících jsem tak pustil Miru Horáka a sobě ušetřil čas (smiech),“ spokojne zhodnotil svoju tréningovú sobotu Petr.

Petr Vabroušek (v strede) už bežal "len" mimo poradia, ale vzal to ako stopercentný tréning a medzi plávaním a behom stihol aj odbicyklovať.

Petr Vabroušek (v strede) už bežal „len“ mimo poradia, ale vzal to ako stopercentný tréning a medzi plávaním a behom stihol aj odbicyklovať.

Traťový rekord: 20:07.4 (Martin Debnar), 23:06.3 (Petra Kuříková)

Najlepší plavecký čas: 4:08.7 (Jakub Kočař), 4:51.9  (Tereza Zimovjanová)

Najlepší bežecký čas: 15:01.3 (Gaisl Luboš), 17:56.9 (Romana Gajdošová)

Sobota tak priniesla veľa športovej akcie a veľa vynikajúcich športových výkonov. Česká republika už dekorovala svojich aquatlonových majstrov a všetci sme už veľmi zvedaví, ako sa im bude dariť počas triatlonovej sezóny – tá už nesmelo začína klopať na dvere, aj keď počasie si momentálne vzalo do hlavy, že nás ešte trochu ponapína. A ako je so sobotným podujatím s miernym odstupom času spokojný hlavný organizátor Jiří Daňek?

 

Plavaní v pohodě klapalo. Škoda toho počasí na běhu – při vyhlašování se už klubalo i sluníčko a škoda, že Vabr nestihl start. Luboš Gaizl zašel úplně super běžecký čas 15: 01.3 – mám pocit, že to je i traťový rekord Stadionu mládeže od dob, kdy tam mají tartan. Zajímalo by mě, jak běhají 5 km v 1. lize atleti. Vyhlašování výsledků bylo dlouhé, táhlé, prostě škoda, že to nejde vyhlásit hned, ale jsou nějaké pravidla, které se musí dodržovat a tím, že tam proběhli nějaké protesty, z mého pohledu zbytečně, se to ještě víc protáhlo.“

IMG_8225

Organizátor Jiří Deněk bol nervózny, keď nemal čo na práci..

 

Organizátor však jedným dychom dodáva: „Proběhl taky jeden protest ohledně rodin a ten asi zbytečný nebyl, ale zase tyto výsledky nebyli vyvesený, což byl průser, ale kdyby jsme je vyvěsili, tak tam jsme doteď.. tento protest se ale určitě dá do pořádku – šlo tam o špatně spočítané koeficienty.“

Výsledky

Ženy: 1. Petra Kuříková 23:06, 2. Romana Gajdošová 23:32, 3. Kateřina Hálová 23:39, 4. Jana Jiroušková 24:18, 5. Tereza Ďurdiaková 24:29, 6. Tereza Skuhrová 26:06.

Muži: 1. Martin Debnar 20:07, 2. František Kubínek 20.17, 3. Jiří Kalus 20:40, 4. Luboš Gaisl 20:42, 5. Jakub Powada 20:44, 6. Jakub Kočař 20:47.

Fotogaléria

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com