Oravaman – závod vyvolávající emoce

 

Letos se 12. července bude na Oravě konat již čtvrtý ročník závodu o němž lze bez nadsázky napsat, že naplňuje slogan „bude ako nebolo“, který mu dal do vínku ředitel závodu a jeho duchovní otec Peter Paľa. Oravaman je závodem, kterému se daří nebýt nikdy stejným (a nemáme na mysli třeba letošní prodloužení tratí). Čtyři roky jsou věk, kdy už některé děti myslí na to, jaké to bude ve škole, základní dovednosti ovládají a myslí dál, výš.. na až budou velké. Čtyři roky jsou věkem, kdy už bývá závod vidět, je o něm slyšet, protože už se o něm ví a mluví se o něm.  Oravaman je jiný i tady, byl slyšet hned při jeho narození a od té doby je jej všude plno. Čtyři roky jsou i věkem, kdy se závody zbavují svých dětských nemocí, nejen my jsme tedy zvědaví, jaký že bude Oravaman tentokrát.

Na téma Oravaman se toho napsalo už dost, a ještě se toho jistě spousta napíše. My jsme se rozhodli dnes představit Oravamana jinak, vlastně jej nebudeme ani představovat my. Položili jsme otázky týkající se Oravamana a dění okolo něj hvězdám, triatletům, o kterých víme, že budou promlouvat do pořadí prvních míst na letošním Oravamanovi. Oni sami jsou natolik skromní, že se hvězdami necítí i přes nepřehlédnutelné atributy, například zástupy těch, které se tísní kolem nich v naději, že na nich ulpí alespoň odlesk jejich svitu. Nic naplat, oni jsou hvězdy a my jsme jejich nebe.

 

Petr Vabroušek 

Představovat Petra nejen triatlonistům je ještě větší pošetilost než nosit pověstné dříví do lesa. Triatlon, Ironman a Petr Vabroušek jsou synonyma, a zůstanou už navždy, to co doposud dokázal je něčím, k čemu se doposud nikdo na světě ani nepřiblížil.

 • Organizátoři letos prodloužili tratě na distance (téměř) regulérního HIM-u. A protože sloganem závodů je „Bude ako nebolo“.. Dokážeš si Oravaman představit v objemu Ironmana?

Já určitě ano, jen je otázka, kolik by se nás na startu potom sešlo (smích). Šel bych do toho!

 • Počasí na Oravamanovi není nikdy jisté – co by jsi Ty sám pro tento závod považoval za ideální?

Počasí si zásadně nevybírám. Takovými spekulacemi se člověk jen vnitřně oslabuje. Beru, co přijde. Pokud bych to ale mohl ovlivnit, tak beru extrémy – velkou zimu a déšť nebo naopak úporné vedro – aby „Bolo ako nebolo!“

 • Letošní Oravaman nebude Tvůj první, Macca se chystá letos vyhrát Norsemana, můžeme to chápat jako trend přesunu hvězd na extrémní závody a těšit se, že jich startovky začne provětrávat jméno Petr Vabroušek?

To už dávno dělám (Oravaman, Silverman, Israman, Embrunman, Antarktida, Perun,…). Norseman mne už dlouho láká, ale zatím se vždy konal v termínové kolizi se Slovakmanem.

 • Jak by podle 140-násobného Ironmana měl vypadat poslední, vylaďovací týden závodníka, který jde Oravamana poprvé?

Určitě hodně spánku, psychická pohoda, minimum tréninku (tak 30% obvyklého objemu). V posledním týdnu už se nic nedožene.

 • Tvůj tip na první trojku?

Jurkovič, Vabroušek, Zamora (v abecedním pořadí – smajlík).

PVO

„Z rychlých sjezdů se zatáčkami jsem posraný vždycky. Tady se navíc přidává mokrá silnice a nedůvěra v brzdné schopnosti korkových špalků na karbonových ráfcích. Aby toho nebylo málo tak už při velmi lehkém přibrždění se mi začíná třást celé kolo. Kolem mě projíždí ti, co jsem do kopce pracně předjel a já nadávám na k—y šikmooké, kteří můj bicykl vyrobili. V cíli se žlutým hochům omlouvám a nadávám sobě, páč zjišťuji, že příčinou vibrací byl uvolněný střed řízení. Zuberec projíždím s husí kůží. Důvodem není zima, ale fantastická atmosféra kolem trati. Fandí, zvoní, štěrká tu snad více lidí než má samotná obec obyvatel, prostě nádhera. Svině záda bolí proto až do cíle dělám na kole cca každý km protahovací gymnastiku. Tohle když nezasvěcený vidí tak si musí říkat, že jsem magor, no ale na rozdíl od Aulinu to pomáhá.“ …

„Cestou domů se shodujeme, že nikdo z nás zatím lépe uspořádaný závod nezažil a to už máme i pár zkušeností na západ od našich hranic. Pořadatelsky to vzhledem k různým místům dep, cíle a základny muselo být nesmírně náročné  zvládnout. Fakt klobouk dolů. A když se k tomu přidají skvělí fanoušci, výborné ubytování, jídlo, přátelští pořadatelé a spoluzávoďáci tak ani nevadí, že počasí není nejpříznivější. Na jaře 2013 budeme sedět u klávesnice a jako supi číhat na spuštění registrace.“

Aleš Velička (celý text TU)

TJ
Tomáš Jurkovič

Tomáš Jurkovič se řadí mezi přední česko-slovenské závodníky v terénním triatlonu. V zimním období se s oblibou věnuje zimním triatlonům, kde dosahuje velmi dobrých výsledků. Je dvojnásobným vítězem Oravamana a tak s napětím nejen my očekáváme, zda se mu podaří hattrick.

 • Myslíš, že prodloužení trati Ti bude lépe vyhovovat ?

Nie (smiech). Mne ideálne vyhovovala pôvodná trať, ale teším sa aj na tú novú. Je to pre mňa takisto výzva.

 • Jaký máš letošní kalendář závodů – bude Oravaman Tvým najťěžším závodem sezóny?

Začiatok sezóny som musel kvôli zraneniu veľmi obmedziť. Dúfam, že na Oravamane budem už 100% v poriadku. Náročnosť pretekov hodnotím podľa konkurencie. Na Oravamane bude tento rok mimoriadne silná konkurencia, takže to budú určite veľmi ťažké preteky.

 • Na co by jsi jako skušený „Oravaman“ upozornil závodníky, kteří se na trať vydají poprvé?

Šetriť sily až na záverečný výjazd na Tatliakovu chatu a následny beh, tam sa všetko láme. Samozrejme, nepodceniť prípravu, nachystať si vhodné oblečenie a výživu. Raz počas prípravy na minuloročný Oravaman som dostal „hlaďák“ pri výbehu na Rákoň a vtedy sa každý meter zdá nekonečný (smiech).

 • Máš na trati úsek na který sa těšíš a naopak, bez kterého by jsi sa obešel?

Záverečný úsek bicykla na Tatliakovu chatu, dá sa tam veľa získať ale aj stratiť. A potom si celkom užívam aj zbeh po koreňoch do Látanej doliny. Aj tam platí to isté, čo som už spomenul. Najviac som si ale užil vždy cieľovú rovinku.

 • Tvůj tip na první trojku?

Verím že tam budem (smiech).

 

„Keď som raz večer pozeral internet, náhodou som zistil, že sa dodatočne uvoľnili nejaké sloty na Oravamana. Na druhý deň som bol už zaregistrovaný a mohol som začať riešiť, do čoho som sa to vlastne namočil. Spýtal som sa head coacha, čo si o tom myslí a či na to mám. Keď mi povedal, že ho síce dám, ale budem sa z toho 14 dní spamätávať, napoly ma upokojil a napoly zneistel. A tým začala moja schizofrénia, ktorá pokračovala až do konca. Raz som sa na preteky tešil, raz som sa presviedčal, že som si toho nabral na svoje mladé triatlonové rohy priveľa… Skúste napríklad nájsť v okolí Bratislavy cyklotrasu s prevýšením 1400 m, bežeckú trasu s prevýšením 600 m, (ešteže plávanie tam nie je do kopca…). A času na takýto druh horského tréningu tiež nebolo veľa…

Posledný klinec do mojej schizofrenickej rakvy som zatĺkol, keď som prišiel do Zuberca a vo štvrtok pred pretekmi som si dal stúpanie od Liptovskej Mary na Huty a stúpanie na Ťatliačku… Moje ambície sa vtedy scvrkli na 3 ciele – stihnúť to pred stop časmi, nezomrieť a aspoň troška si to užiť…“

Vlado Štefek (celý text TU)

Tomáš Mika 

Tomáš Mika, triatlonový objev roku 2010, redaktor všem známého a všemi čteného etriatlon.cz, kde můžete číst jeho postřehy přímo z „první ruky“ tak, jak vidí závody a dění kolem triatlonu svýma očima.  A v neposlední řadě vynikající triatlet, který ještě neřekl poslední slovo. Je tedy zajímavé, a pro nás obzvlášť, nastínit pomocí několika otázek, jaké asociace a očekávání vyvolává Oravaman právě u něj.

 • Proč ses rozhodl pro Oravamana? Je pro Tebe dalším korálkem v náhrdelníku závodů, nebo dokonce aspiruje na třešínku na dortu, anebo sis jen řekl ‚proč to nezkusit‘?

Pro letošní sezónu jsem se rozhodl jezdit především kopcovité závody a Oravaman tuto podmínku dokonale splňuje. Už loni jsem přemýšlel, zda tento závod nevyzkoušet, ale bohužel mi nezapadal do kalendáře závodů. Letos se tedy naskytla příležitost, a tak jsem si řekl „proč to nezkusit“.

 • O Oravamanovi se toho hodně napsalo – na co se nejvíc těšíš?

Nejvíce se těším na závěrečný běh, který bude asi hodně náročný – slyšel jsem, že se v některých pasážích chodí pěšky.

 • Jsi zkušený závodník a znáš většinu favoritů – dokázal bys odhadnout, kde se bude závod „lámat“?

Podle mého názoru se bude závod lámat právě na již zmiňovaném běhu. Stoupání rozhodnou o tom, kdo se nakonec postaví na bednu a kdo odejde „poražen“.

 • Tvůj tip na první trojku?

V první trojce by neměl chybět Marcel Zamora, kdo ho doplní na stupních vítězů lze jen těžko odhadnout. Budu se snažit tam být!

mika
„Sobota ráno – nastupujeme do autobusu horko-ťažko prechádzame cez Huty na Maru. Testing vody prezrádza, že voda sa trochu schladila oproti piatku. Pomaly sa zapĺňa depo na bicykle, plavci sa pripravujú na rozplavbu, pribúda divákov. Pri rozplavbe zisťujem, že voda je oveľa studenšia ako sa zdala byť. Zahrievam sa rýchlym tempom a už sa idem pripraviť na štart. A je odštartované! Prvých 150 metrov sa držím na špici, ale studená voda robí svoje a pomaly zamŕzam. Pomaly sa prepadávam dozadu, našťastie sa dostávam do tempa a začínam sa drať dopredu. Prvé kolo za nami, blíži sa cieľ . Z posledných síl vylietavam z vody a predávam štafetový čip. Krátko nato ma prekvapuje fakt, že nezodvihnem ruky. Aspoň v tomto mi studená voda pomohla. Po známostiach nastupujem do jedného zo sprievodných vozidiel a sledujem, ako sa cyklisti driapu na Huty. Pri zjazde do Zuberca fúka silný protivietor a cyklisti majú problém to roztočiť na vyššie rýchlosti. Dochádzame na parkovisko v Spálenej doline, kde sa začína formovať cieľ.“

Patrik Luptak (celý text TU)

JV
Jozef Vrábel

Slovenský triatlet Jozef Vrábel.. a tady bychom už mohli s klidným svědomím přestat. Triatlonisti se mezi sebou většinou poznají, alespoň od vidění a Jozefa zná opravdu každý, a aby ne. Ono snad ani nejde nevšimnout si někoho, kdo je na bedně tak často, že jej prostě přehlédnout ani nemůžete. 

 • Co je tím motorem, který Tě pohání na Oravu každý rok znovu a znovu?

Úprimne, nie sú to žiadne vzletné ciele. Je to asi Peťo Paľa a jeho neuveriteľné zanietenie pre tieto preteky. No a aby som to odľahčil, samozrejme vidina tej najlepšej afterparty… kde niekedy lietajú aj triesky a to doslova (smiech).

 • Jako účastníka všech ročníků bychom se Tě rádi zeptali: poradil bys organizátorům nějakou změnu a nebo je pro Tebe Oravaman dokonalým závodem?

Tu už nie je čo radiť, organizátori to majú zvládnuté výborne, keď ešte pridajú kadibúdky na štart, tak to bude dokonalé. Druhá vec je, ako to celé bude v tomto roku, trať sa značne predĺžila a pre usporiadateľov to bude podstatne náročnejšie. Doteraz nemuseli riešiť občerstvenie na cyklistike a na behu iba v minimálnom rozsahu. Tento rok to bude zásadná vec. Pre priemerného pretekára sa pretek natiahne takmer o 3 hodiny a to už je na hranici… tu už bude treba riešiť občerstvenie skoro ako na Ironmanovi.

 • Tvůj týmový kolega Marek Nemčík na Oravaman kempu radil účastníkům jak na přípravu před závody, má nějakou radu nejen pro Ty, co půjdou Oravaman poprvé taky Jozef Vrábel?

Oravaman v tohtoročnom vydaní bude už naozaj dosť tvrdá záležitosť. Pre čistokrvných pretekárov je to štandardný pretek a veľakrát si niečo podobné dajú aj na trošku dlhšom tréningu. Pre hobíkov, ktorí na tréning nemajú dosť času je situácia úplne odlišná a pri tomto type pretekov si pravdepodobne siahnu až na úplné dno fyzických aj psychických síl. Takže moja rada je pripraviť sa najlepšie ako sa dá a potom to pôjde hladko. Ísť na Oravaman s tým, že to „nejako dám“ je nerozumné a môže to viesť k slušnej deštrukcii organizmu a na dosť dlhú dobu…

 • Tvůj tip na první trojku?

Ja tento rok triatlon moc neprežívam a nesledujem. Vôbec som nevidel štartovku. Viem že by mal prísť Marcel Zamora. Pretekal som s ním 3x (Embrunman, Barcelona, Nice) – vždy vyhral, a to pomerne deštruktívne. Ak ešte stále robí triatlon vážne, tak je určite najväčším favoritom. Tomáš Jurkovič je určite kandidát a rád by som videl ako si to z Marcelom rozdajú o víťazstvo. Keďže sa trať natiahla, tak aj Peťo Vabroušek bude určite jeden z favoritov. Ak sa dá zdravotne dokopy Tomáš Mika, aj ten by mohol prekvapiť – je to ľahká váha, ako stvorený pre tento typ pretekov. Určite bude na štarte ešte kopa pretekárov, ktorí budú mať šancu na dobrý výsledok… tak snáď sa neurazia keď som ich nespomenul. Ja osobne túto sezónu žiadne ambície mať nebudem, tento rok je u mňa skôr pracovný a tak sa prídem asi iba zúčastniť… ale ešte stále sú do pretekov skoro dva mesiace…

„Stresoval jsem s neoprénem jestli jo nebo ne, nakonec jsem si ho nevzal a byla to blbost. Zbývá pár minutek do startu a já tam stojím v plavkách mezi samými neoprény. Je chladno, voda má asi 19 stupňů a už tuším, že neoprén jsem měl vzít. Ale co, nějak to vydržím. Konečně startujeme, lezu do vody, je opravdu studená a ihned začínám pádlovat. Poky v neoprénu zvládá trať pod půl hodiny, Koudy necelých 35min. a já s 2min. ztrátou na něj. Plavali jsme dva okruhy s oběhnutím bóje na břehu. Skok do vody do druhého okruhu byl pro mě již utrpením, měl jsem husí kůži a údy ztuhlé. Když pak lezu z vody, nemůžu skoro ani běžet natož chodit. Dobelhám se do depa, utírám se a převlékám na kolo. Koudy proběhne kolem, tak se vzájemně povzbuzujeme. Na kolo nasedám chvíli před Jeníkem Kempou, ten mě však ihned předjíždí a mizí v dáli. Ještě zahlédneme Tamču jak se vrací s kolem zpět a netváří se nadšeně. Brzy se na kole zahřívám do patřičných otáček. Před hlavním stoupáním na Huty dojíždím Koudyho. Málem jsem si ho nevšimnul pokud by se neozval. Na kole se mi jelo dobře. V kopcích jsem občas šlapal ve stoje. Měl jsem dostatek pití i tyčinku, kterou jsem však nesnědl.“

Jan (celý text TU)

Jan Oppolzer

Honza je osobou v triatlonu obecně známou, zvláště po loňském Slovakmanovi, takže jej vlastně představovat nemusíme, ale to asi nikoho jehož odpovědi tady dnes čtete. U Honzy si ale neodpustím jej ocitovat, protože promlouvá nejen ke mně, ale k nám všem.

„Jen na doplnění kontextu mám jednu poznámku. Od loňského Slovakmana jsem už vystřízlivěl a uvědomil si pár souvislostí a teď by si to měli uvědomit ještě ostatní… A to včetně Tebe (smajlík). Nejsem žádná hvězda.“

 • Na loňském Slovakmanovi jsi překvapil druhým místem – ani vítězný Petr Vabroušek netušil, že jsi těsně za ním. Chystáš podobné překvapení i na letošního Oravamana?

Ano, loni jsem překvapil všechny a to včetně mě. Nicméně jsem měl velmi kvalitní zimní přípravu na běžkách, dvě cyklistická soustředění před sezónou a sedla mi superkompenzační dieta. Navíc před Slovakmanem bylo několik týdnů tropické počasí, ve kterém jsem tvrdě trénoval a vše mi nakonec při závodě sedlo včetně té pekelné výhně. Chyběli tam však někteří velmi dobří závodníci a na jiných se podepsalo tropické počasí. A Petr Vabroušek? Ten prostě kontrolovaně vyhrál, na něj jsem rozhodně neměl. Petr je vynikající a zkušený sportovec, k čemu by mu bylo, kdyby do cíle dorazil o 20 minut dříve? Prostě zkušeně pošetřil síly na další závod. Jestli se mi ale někdy (natož letos) podaří něco takového zopakovat, to netuším. Spíše o tom pochybuji. A není to jen strategie, kterou se snažím ukolébat startovní pole. Letos (po nepříliš povedené zimní přípravě) mi chybí motivace do závodění. Pokud budou tedy nějaké sázky, na sebe bych si nevsadil (smích). Ostatně Czechman brzy naznačí, na co letos mám a na co ne – sám jsem zvědavý. Na Krušnomanovi jsem totiž kvůli křečím slušně propadl a byl jsem rád, že jsem vůbec dokončil, takže uvidíme, jak to letos všechno nakonec bude.

 • Už jsi vyzkoušel výhody i úskalí superkomenzační diety. Uvažuješ o ní vzhledem k jejím výsledkům i na Oravamana, zvláště pak doslechl-li jsi se o After Party, kterou je Oravaman pověstný?

Superkompenzační dietu považuji za velmi intenzivní zážitek svého života (smích). Člověk při ní žasne, jak dokáže strava s organizmem pod zátěží zacvičit. Na Oravamana ale superkompenzační dietu neplánuji. Tu si nechám na Slovakmana… Tedy, pokud se postavím na start, o čemž ještě nejsem rozhodnut.

 • Obsazení Oravamana slibuje silnou konkurenci. Myslíš, že čelo pojede na krev, nebo bude taktizovat?

Jak pojede čelo závodu, to opravdu netuším. Nevidím ostatním lidem do hlavy (smích). A co se týče taktizování, tak mě nenapadá, jak by se dalo na takto kopcovitém závodě taktizovat. Seběhy dolů budou nebezpečné, takže spoléhat na to, že půjde nějaká ztráta seběhnout se moc nedá, pokud člověk nechce riskovat zuby (smích).

 • Tvůj tip na první trojku?

Nemám nejmenší ponětí. Ještě jsem neviděl startovní listinu. A jelikož nemám žádné ambice na umístění, tak mi je celkem jedno, čí záda uvidím. Budu spokojený, když mé cílové umístění bude nižší než mé startovní číslo… Můžu dostat nějaké vysoké? (smích)

HO

„V depe som bol akýsi šuchtavý a opúšťal som ho posledný zo skupiny. Dokonca ešte aj Vabrouch ma predbehol. Hovorím si v prvom depe sa tento pretek nerozhoduje a tak pohodička… Na prvých troch kilometroch sa snažím nejako upratať na kosačke. Obuť sa, vydýchať a ide sa na to. Docvakávam si Peťa a predbiehame Pavla Mužíčka. Zozadu sa približuje Filip . Toho zase odtrhávame pri prvom kopci. Je tu zjazd a Huty. Huty sú nenáročné stúpanie s profilom 2km kopec, kilometer rovina a 3km kopec.

Začíname s Petrom spoločne, ale každý si ide svoje. Trošku sa mu vzďaľujem – na vrchole kopca je to asi 40 sekúnd. Ešte v prvej časti Hút predbieham Šimona Žáčika, na vrchole už vidím Joža Tomašoviča – asi len 200m predo mnou. Nasleduje zjazd, ktorý je zo začiatku celkom v pohode, iba záver je prudký s dvoma zátačkami. Cesta je ale mokrá, a tak idem radšej opatrne. Tu mi Jožo uniká, ale viem, že ešte nejaké tie kopce prídu. Blížime sa na otočku okolo kužeľa a vidím, že v čele je Dan Polanský so slušným náskokom na Tomáša Jurkoviča. Dan má predo mnou náskok asi 3 minúty. Potom už vidím Joža Tomašoviča asi tak 30 sekúnd predo mnou a za mnou tak do 40 sekúnd Peťo Vabroušek…“

Jozef Vrábel (celý text TU)

KD
Karol Džalaj

Je hodně důvodů, které lákají napsat, že Karol je král, ale je také jeden proč to neuděláme… smích. Je označován jako nejrychlejší česko-slovenský triatlonista na kole, a řadí se mezi nejrychlejší česko-slovenské triatlonisty – ironmany vůbec. Je prostě nepřehlédnutelný, a to nejen kvůli své výšce.

 • Na startovce jsi se objevil teprve nedávno – co Tě přimělo nastoupit do rozjetého vlaku jménem Oravaman?

Môj tohtoročný plán pretekov bol pôvodne iný. Troška som ho prekopával pár dní dozadu a vyskytli sa tam miesta na nejaké polovičné Ironmany. Do úvahy prichádzalo viacero, ale nie je dôvod trmácať sa svetom, keď tuná za kopcom máme jeden krásny, slovenský.

 • Obecně jsi vnímaný jako nejrychlejší česko-slovenský cyklista na ironmanských objemech – myslíš si, že letos na Oravamanovi to budeš Ty, kto stanoví cyklistický rekord nové trati?

Súperi budú viac než zdatní, takže je to otázne. Nemám skúsenosti s vyslovene vrchárskou cyklistikou na triatlonových pretekoch. Nie som ani somatotyp typického vrchára a sám som zvedavý, ako si s oravamanským profilom poradím. Silnejšieho síce nezmlátim, ale to neznamená, že to neskúsim…

 • Ve světovém triatlonu se objevuje trend, kdy se špičkoví ironmani začínají objevovat na extrémních závodech. Jaký je Tvůj vztah k takovým závodům a k horám vůbec?

Myslím, že aj tí najlepší občas zatúžia po zmene a niečom novom. Tieto podujatia im to ponúkajú. Turistika v našich horách mi nie je cudzia ani občasný prebeh nejakým hrebeňom. Rád si to užívam aj v zime na bežkách. Horšie je to s mojou horskou cyklistikou. Moja zručnosť v tejto oblasti je taká mizerná, že to už radšej ani neskúšam.

 • Co myslíš, do jaké míry může Tvoje profesie ovlivnit Tvůj výkon na Oravamanovi?

Momentálne som zamestnancom VŠC Dukla Banská Bystrica, ale desať rokov som slúžil u pluku, ktorého krédom je „Crescid in adversis virtus“ – V ťažkostiach statočnosť rastie. Ak by sa počas preteku vyskytlo nejaké extrémne počasie, čo na Orave a v nadmorskej výške, kde sa bude bežať nie je vylúčené, bola by to voda na môj mlyn.

 • Tvůj tip na první trojku?

Nové vzdialenosti, kopec nových silných triatlonistov, netrúfam si to tipnuť.

„V depe bolo ešte veľa bikov, tak som mal problém zbadať ten môj. Napriek tomu, že som myslel, že viem kde je, pomýlil som si uličku a musel vycúvať. Šuchtal som sa tam dosť. Ešte som aj vestu zapínal na dva krát, nechápem na čo. Medzitým vyšlo slnko a bolo teplo. Na biku som sa nevedel trafiť do pedálov. Podobne s nim bojoval aj niekto vzadu, nepozeral dopredu a vletel mi kolesa. Mal šťastie, že som nespravil vlnu, inak by pocítil tvrdosť vozovky. Rozkrútil som kolesá a začalo mi byť pekne zle, možno z tej vody od Mary. Potreboval som si dať gel a piť. Bál som sa, že by sa vrátili, tak som čakal ako sa to vyvinie. Za Trnovcom sa mi podarilo čosi do seba dostať. Hore kopcom som išiel ako stroj. V pohode, ľahko a rýchlo. Davy jazdcov som predbehol. Dole v zjazde do Matiašoviec som stratil fľašu s kolou a ostala mi len 750ml voda na celú jazdu.

Pardon, mrzí ma to chlapci, nechcel som sa vystatovať, ale išlo sa mi dobre a ľahko. Niekde v strede kopca som si dokonca vydýchol dolu kopcom, ale to bola veľká zrada, nohy sa opäť nechceli oprieť do pedálov, po chvíle prehovárania pochopili, že iná šanca nie je a myslím to vážne. Kopec nemal konca kraja. Povzbudzovačov bolo dosť, ba dokonca aj Tomáš Kamrla horlivo povzbudzoval a to som si pri penzióne vážne nič v run shope nekúpil. Posledné zákruty boli kruté, ale dávali nádej, že to prežijem.

Roman Rybanský (celý text TU)

Jaroslav Hýzl

Jeho sportovní život je spojen s plaváním a o jeho plaveckých kempech povídají i ti, kteří ani neví co to triatlon je. Velkou část sportovního života ovšem obětoval triatlonu, čtyřikrát se kvalifikoval na Hawai a setkáte-li se s ním na nějakých závodech, je statisticky velká pravděpodobnost, že to co budete moct zahlédnout nebude Jardův obličej.

 • Pro většinu závodníků je Oravaman „pouze“ závod – Tebe s ním spojuje daleko víc – myslíš, že by to mohlo pro Tebe znamenat konkurenční výhodu?

Pro mě to opravdu není „jen závod“, pro mě je to velmi krásný závod s jednou z nejlepších atmosfér okolo něj a v překrásném prostředí. Je to velmi těžký závod a v podstatě je to i taková „výzva“. A jelikož už se harcuji po světě triatlonů více než dvacet let, mohu si dovolit tvrdit, že je to jeden z nejkrásnějších, nejpříjemnějších, ale zároveň nejtěžších závodů na světě (nebo alespoň z těch, co jsem absolvoval). Konkurenční výhodu nemám asi velkou, proti ostatním, ledaže by věk (45) a zkušenosti k tomu patřily (smích). Ale vážně… asi mám, vloni jsem absolvoval kratší vzdálenost a byl jsem trénovat na začátku května tamní tratě, takže asi mám… určitě jsem to nepodcenil.

 • Tvé plavecké kempy jsou pověstné – jak tipuješ své poradí po plavaní?

Děkuji za pochvalu kempů, ale já už si nedovolím tipovat moje umístění po plavání. Umím plavat, slušně plavat, ale už je na závodech dost plavců rychlejších a mnohem rychlejších než já. Přesto nedám metr zadarmo, i když na bojkách už se necpu za každou cenu – raději uplavu o metr více a obeplavu ji, než jít do kotle a tzv. se „mydlit“ (smích), v každém případě se budu snažit získat co nejlepší pozici do výběhu z vody a na kolo.

 • Loňský Slovakman Ti nevyšel. S některými soupeři se setkáte ale na letošním Oravamanu – hodláš jim ukázat, že se s Tebou musí stále počítat?

Loňský Slovakman mi opravdu nevyšel, nebylo to ani tak fyzickou kondicí, jako spíše kondicí hlavy, ta to jednoznačně nezvládla, respektive, prostě jsem to nezvládnul hlavou. Vzdal jsem jen dva závody v životě, protože mě zradila hlava, a to v roce 1994 na MČR v OH triatlonu v Plzni a druhý závod byl loňský Slovakman. Mimo to dva další, ale to bylo kvůli technickým problémům na kole a jednou pro „zmrznutí“, kdy jsem totálně promrznul na kole v Jihlavě někdy v roce 1994. Pamětníci určitě pamatují šot v televizi… to je zzzzziiiiiima (smích). Počítat ale se mnou soupeři určitě musí, budu se snažit, jak je mým dobrým zvykem.

 • Plavání na Oravamanovi je s výběhem mezi jednotlivými koly. Co by jsi poradil těm, kteří s takovým plaváním nemají zkušenosti? Případně, na co jiné bys upozornil v souvislosti s oravamanským plaváním?

Přebíhání v jedntolivých kolech v plavání je častý jevem na triatlonech. Je to atraktivnní pro diváky, méně však pro závodníky – rozhazuje to rytmus plavání a hlavně dýchání. Proto to doporučuji opakovaně trénovat v tréninku. Při výběhu a vracení se zpět do vody běžte opatrně – bývá dost kamínků, stačí špatně došlápnout a pak pata, či celé chodidlo bolí celý závod a někdy i déle a navíc, nic se nedohoní ani nepokazí při opatrnějším běhu do dalšího kola plavání.. a ještě jedna moje rada. Nemusí s ní každý souhlasit – co nejdéle plavat, až téměř na břeh, a ve vodě zase hned plavat. Běh vodou je velmi pomalý a namáhavý, tak raději více plavat.

 • Tvůj tip na první trojku?

Můj typ na vítěze? je to velmi těžký závod a může se stát mnoho věcí, ale asi v popředí bude loňský a předloňský vítěz, určitě se musí počítat s Marcelom Zamorou a Peťou Vabrouškem, a jsou tam další skvělá jména, uvidíme v cíli.

JH

Príprava na Oravaman má veľa podôb a rôzne tréningové náhľady. Pre ilustráciu Vám prinášame nasledujúcu komunikáciu, ktorá sa odohrala na webe jednej obľúbenej tréningovej aplikácie po tom, čo Marcel H. odbicykloval niečo cez 156 km za 5 hodín a nejaké tie drobné:

Pavol V.: Príprava na Tour v plnom prúde.

Lukáš M.: Tak toto je riadna porcia. No kedy sa vidíme na nejakom triatlone? Myslím, že Ironmana by si dal v pohode.

Marcel H.: Hehe, idem na Oravaman, ale len štafetu – cyklistický úsek, tak berem prípravu vážne, ale riť už protestuje auuu (smiech).

Lukáš M.: (smiech) Tak to sa tam vidíme – ja idem celého. Ľahko ma nájdeš – ja budem ten, čo ho zobrala sanitka. 

DP
Dan Polanský

Pamatujeme si jej jako jednoho z nejúspěšnějších triatlonových juniorů. Má za sebou i zkušenosti z života cyklisty a v neposlední řadě není sám, kdo v rodině dělá triatlon. Prostě, skvělý background. A to jsme se ještě nezmínili o formě a současných výsledcích. Zkrátka, Dan byl loni na Oravamanovi druhý, ale letos už pro něj nebude natolik neznámým závodem, přesto že se trať o něco natáhla. A kdo ví, i to by mohla být výhoda..

 • Trať už pro Tebe není neznámou, Tomáš Jurkovič opět startuje, přibilo pár dalších zvučných jmen, ale přesto nám nedá nezeptat se, nechceš si letos vystoupit na stupeň nejvyšší?

Kdo by nechtěl..? (smích) Samozřejmě že ano, ale při pohledu na startovní listinu musím sportovně přiznat, že letos to na rozdíl od loňského roku asi nebude reálné.. Co se týče tréninku a podmínek jsem naprostý amatér a tak by asi byla ostuda (samozřejmě ne pro mě), kdybych byl schopen držet krok s profíky jako je třeba Marcel Zamora. Tím ale nechci říct, že se nebudu snažit.

 • Myslíš, že prodloužení tratí Oravamanu je správným krokem a závodům prospěje?

Prodloužení tratí na polovičný ironman určitě závodu dodá na prestiži. A to, že bude pořádán na celosvětově uznávaných objemech je určitě dobře. Na druhou stranu to bude opravdový extrém a tak, jak jsem loni neměl, tak letos z něho mám velký respekt.

 • Máš do tréninku začleněné něco speciálně kvůli přípravě na Oravamana? Jaký je Tvůj tréninkový tip pro novice?

Trénuji standardně a na tento závod se zatím nijak extra nepřipravuji. V zimním období zařazujeme 1x týdně výběhy do 14tého patra a 1x týdně delší běh v kopcích. Těsně před závodem určitě ještě nějaké kopce poběhám a pojezdím. Loni jsem si ale ověřil, že běh který je na Oravamanu, je natolik specifický (jak směrem nahoru tak i dolů), že se na něho v místních podmínkách Polabské nížiny téměř nedá připravit. S cyklistikou je to již naštěstí o dost lepší a v případě delších tréninků se i tady u nás dá dostat do pěkných kopečků.
Závodníkům, kteří se na tento závod chystají poprvé bych určitě doporučil strávit co nejvíce času na kole v kopcích a také to, aby při běhu zařadili co nejvíce kilometrů z kopce dolů. Loni jsem totiž neměl ani tak problémy s výběhem jako se seběhem (smích). Ten je na Oravamanovi opravdu výživný a nohám dá pořádně zabrat. Výhodou jsou také jistě crossové boty, lehké silniční „šlupky“ bych doporučil nechat doma.

 • Tvůj tip na první trojku?

Svůj tip bych si dovolil nechat pro sebe (smích).

„Potom sme pokračovali v družnej debate  vo vedľajšej chate pri pivku so šumienkou či čím (Radler sa to volá tuším) a pivom naozajstným a kuli sme taktické plány na zajtra. S Paľom Šurdom sme rozmýšľali, že si pomôžeme pri plávaní, predsa len by sme mali byť najrýchlejší plavci podľa štartovky. Ale potom sme to prehodnotili, keď sme si uvedomili, že je tu aj Tamara Stonová, takže asi zahákujeme ju a pôjdeme jej po nohách vo vlne – ako správni džentlemani (smiech). A tak isto, že kto sa ako naoblieka do tej zimy a dažďa čo bude na druhý deň.

Potom sme na izbe s Tomášom Jurkovičom a Jožom Tomašovičom prerátavali ako dlho budeme asi pretekať a koľko gelov si teda zoberieme na bike a beh. Vyšlo nám to cca na 3 a pol – 4 hodiny. (Vabrouch to dal nakoniec za 3 hodiny!) Zaspávali sme pri otvorenom okne, ale kravy pod oknom nám začali hrkotať zo zvoncami, tak som vytiahol štuple do uší (smiech). Jožo už nevnímal a Tomáša to po chvíli vraj tiež omrzelo počúvať a tak to okno zavrel.“

Andrej Orlický (celý text TU)

Šimon Žáčik

Šimon Žáčik je nejmladším závodníkem loňské top10. Přes nízký věk se mezi ostřílenými triatlonisty neztrácí a dává jim pocítit, že mladá generace je šetřit nebude. Překvapí mladá krev také na letošním Oravamanovi?

 • Spolu s Jozefem Tomašovičem jste nejmladší mezi nasazenými závodníky – jak vidíš Vaše šance proti zkušenějším triatlonistům na trati polovičního ironmana?

Štartové pole je tento rok naozaj nabité silnými pretekármi, takže umiestnenie na prvých miestach nevidím reálne. Ale to, že nepatríme medzi hlavných favoritov by mohla byť nakoniec naša výhoda, pretože budeme môcť len prekvapiť. Navyše, je to už môj tretí štart na Oravamanovi, trať teda viac-menej poznám. Dufám teda, že sa mi to podarí zúžitkovať a vybojujem pekné umiestnenie.

 • Vaše společné mikrosouboje s Jozefem bývají napínavé – na letošním City Triatlonu byl mezi Vámi odstup jen 7 sekund – poskytují síly vynaložené do rychlého plavání na Oravamanovi podle Tebe taktickou výhodu?

Na krátkych pretekoch je rýchle plávanie nutnosť. Ale myslím, že pri dlhších pretekoch ako je Oravaman je to tiež veľká výhoda. Sily vynaložené plávaním na čele sú niekedy menšie ako sily vynaložené pri bitke vo velkej skupine. A hlavne pocit vychádzať z vody prvý je super, len je potom tažké nenechať sa strhnúť atmosférou a neprepáliť začiatok cyklistiky (smiech).

 • Minulý rok jsi na Oravamanovi vyplaval první – s 40 sekundovým náskokem před druhým Danem Polanským. Jaká bude Tvá taktika pro tento rok?

Minulý rok bola vypísaná prémia pre najrýchlejšieho plavca, čo bol jeden z mojich cieľov. Tento rok, po predĺžení tratí to bude najťažší pretek akého sa zúčastím a preto celkom neviem, čo môžem očakávať. Určite budem chcieť vyplávať opäť na čele, na cyklistike ušetriť nejaké sily na začiatočné stúpanie na Rákoň a potom zbehnúť čo najrýchlešie do cieľa. Píše sa to jednoducho, viem že to také ľahké nebude, ale aj tak sa teším.

 • Tvůj tip na první trojku?

Marcel Zamora, Tomáš Jurkovič, Dan Polanský.

sz

„O predĺžení trate sme uvažovali už dlhšie. Chýbala nám trochu lepšia atmosféra v cieli (dosiaľ bol v lyžiarskom stredisku Zverovka – Spálená), preto sme ho chceli posunúť pred penzión Pribiskô, kde je zázemie pretekov. Tak sme riešili, ako sa tam dostať. Predĺžili sme beh a vyšlo to na 21 kilometrov. Potom bolo potrebné predĺžiť aj cyklistický úsek – najskôr sme uvažovali o 70 kilometroch, ale nakoniec je z toho deväťdesiat.
Oravaman sa tak dostal na vzdialenosti polovičného ironmana. „Nebol to prvotný cieľ, ale tak nám to vyšlo. Chceme na štart prilákať aj hviezdy a znie lepšie, ak im ponúknete polovičný ironman. K cyklistickému úseku pribudne 38 kilometrov, bude tam päťkrát stúpanie so sklonom 12 percent, celkové prevýšenie je 2000 metrov.“

šéf pretekov Peter Paľa

jozef
Jozef Tomašovič


Jozef je dalším mladíkem, který dokáže ukázat záda i zkušenšjším závodníkům. Jeho silnou stránkou je cyklistika – přeci jen, jako výborný kros triatlonista to na kole opravdu umí.

 • Společně s Šimonom Žáčikom jste najmladší mezi nasazenými závodníky – jak vidíš Vaše šance proti zkušenějším triatlonistům na trati polovičního ironmana?

K najmladším pretekárom už zrejme patriť nebudem, predsa len je Šimon o pár rokov mladší. Oravaman 2014 budú úplne iné preteky ako ročník 2013 a neviem ho porovnať ani s žiadnym polovičným ironmanom u nás či v Čechách. Takže naše šance by som zhrnul tak, že štart aj cieľ majú všetci rovnaký (smiech) – ostatné je už na pretekároch.

 • Vaše společné mikrosouboje s Šimonom bývají napínavé – na letošním City Triatlonu byl mezi Vámi odstup jen 7 sekund – jak odhaduješ Vašeho letošního Oravamana?

Minulý rok bol Šimon jednoznačne lepší, takže výsledok z Bratislavy ma teší a dúfam, že natrénované hodiny dokážem zúročiť aj na ostatných pretekoch počas sezóny.

 • Víc Tě poznáme z tratí kros triatlonoů – myslíš, že by Ti dlouhé a kopcovité triatlony mohli sednout? Umíš si představit například Norsemana?

Mám rád triatlony, v ktorých nerozhoduje špekulovanie a vozenie sa v „háku“, čo sú práve krosy a extrémne triatlony typu Oravaman. Samozrejme, Norseman je sen, ktorý by som si niekedy rád splnil.

 • Tvůj tip na první trojku?

Nerád tipujem… stať sa môže čokoľvek.

Očakávaný termín konania ORAVAMAN-u sa blížil a posledné prípravy finišovali. V mojom prípade to bolo hlavne zháňanie neoprénu, keďže druhý ročník už známeho triatlonu ORAVAMAN sa mal konať v duchu hesla: „bude ako nebolo“. Neviem, či toto heslo vystihovalo predpoveď ALADINA, alebo organizátori si na nás pripravili niečo extra.

V piatok už od rána mi myseľ ubiehala od platenej práce do Roháčov.Len malé zníženie pracovného sústredenia stačilo, aby myšlienky skĺzli na plánovanie stratégie. Proti šéfkinmu odhaleniu som využíval overenú kamufláž – položené ruky na klávesnici a zamyslený pohľad do monitora. Keď konečne padla, mohol začať pre mňa ORAVAMAN. Príprava v počiatku spočívala v neustálom kontrolovaní predpovede počasia, ale po pár hodinách sledovania bolo jasné, že chlapci v hydrometeorologickom ústave už víkendovali a predpoveď sa nechystali zmeniť. Posilnený myšlienkou hesla „bude ako nebolo,“ som vzdal bezcenné čakanie na zmenu predpovede a príprava sa mohla posunúť do fázy chystania.“

Tomáš Pukaj (celý text TU)

Miroslav Kovalík

Jak vypadá sportovec, který triatlon bere „jen“ jako sportovní vyžití v průběhu letní sezóny? Takto! Miroslav je vynikající ukázkou toho, jak pro většinu neznámé jméno dokáže prekvapit.

 • V triatlonu Tě dlouho neregistrujeme – minulý rok jsi ovšem byl až do finálového kola v čele Slovenského poháru v kros triatlonu a také v Senci na středním triatlonu jsi se postavil na bednu. Jaká byla Tvá cesta k triatlonu?

Triatlon je nádherný šport – pre mňa je už dvanásť rokov letnou zábavou popri ďalších športoch. Závodne som sa venoval do svojich dvadsiatich štyroch rokov judu z ktorého som postupne prešiel na atletické, vytrvalostné disciplíny. Šport je pre mňa každodennou záležitosťou meniaci sa od ročného obdobia. V zime je to skialpinizmus a lezenie ľadov hlavne v Tatrách, ktoré s jarnými mesiacmi plynule prejde do cestného a horského bicykla.

 • Na Oravamanovi jsi minulý rok vyplaval až 67., ale cyklistikou a během jsi se propracoval na vynikající osmé místo. Chystáš sa tento rok překvapit soupeře lepším plaváním?

Na samotné triatlony sa osobitne nepripravujem, preto určite aj to slabšie plávanie. V Martine máme veľmi zlé plavecké podmienky a dochádzať do Žiliny na 50m bazén je časovo náročné. Takže plávať začínam až na otvorených vodách v okolí, keď vystúpi ich teplota na prijateľnú hodnotu. Na zlepšenie to asi nevypadá takže žiadne prekvapenia. Skôr sa budem spoliehať na bicykel a beh, kde sa trate oproti plávaniu zdvojnásobili, a keďže pochádzam z hornatého kraja, pokúsim sa to využiť.

 • Proč právě Oravaman – podle čeho si vybíráš závody?

Za tie roky si vyberám už len tie, ktoré sa mi páčia. Rolu hrá aj štartovné, ktoré z roka na rok rapídne rastie. Spolu s cestovnými a ďalšími nákladmi na preteky podstatne limitujú počet pretekov za sezónu. Je tiež škoda, že dva nádherné triatlonové preteky idú po sebe, tj. Bátovský polironman a Oravaman. Keďže sa jedná o dlhé a náročné preteky, je ťažké za týždeň zregenerovať, preto sa veľa ľudí môže zúčastniť len na jednom z nich.

MK

„A je to tu, bicykle v depe, voda pokojná, rodinní príslušníci všade okolo a pretekári nastúpení. Nikdy som ešte neštartovala v takej mase ľudí. Zrazu sa všetci vrháme do vĺn Mary. Počkám si na druhú polovicu závodníkov a nasledujem ich. Prvý záber, druhý, niekto ma kopne a zas a zas a zas, potom kopnem niekoho ja (fakt nie naschvál), lakťovka,… teraz už viem o čom hovorili Ironmanisti, keď spomínali strkanicu vo vode. Po prvých metroch sa to ale trošku rozpadá a ja si hľadám parťáka, ktorého sa budem držať stále si prízvukujúc: „Len sa nikam nenáhli, ešte máš toho pred sebou dosť!” Po prvom kole si už prajem, aby som sedela na bicykli. Plávanie mám najslabšie a sily mi dochádzajú. Nejako to však doplávam a teším sa, že teraz sa pre mňa preteky môžu konečne začať.“

Soňa Vnenčáková (celý text TU)

PK
Petr Kopřiva

Přesto, že je Petr jako tréner vytěžovaný triatlonem přeci jen trochu jinak, stále si drží výbornou výkonnost a (nejen) pro své svěřence je velkou motivací.

 • Chodíš všechny možné typy závodů – přes půlky a dlouhé triatlony, až po zimní a kros triatlony. Bude pre Tebe prodloužení tratí Oravamana výhodou?

Určitě prodloužení trati beru jako pozitivní změnu. Nejsem příliš špičkový plavec a delší distance pro mne mají výhodu stáhnout manko z plavecké části. Navíc se nyní jakožto trenér a sparing věnuji přípravě na dlouhé triatlony, takže to určitě beru jako výhodu.

 • I na zahraničních triatlonech se dokážeš umístnit v kategorii v první desítce (např. Ironman 70.3 St. Pölten) – myslíš, že se Ti podaří udržet tento trend i na letošním Oravamanovi?

Byl bych velmi spokojen, kdyby se tomu tak podařilo. Oravaman je čím dál více populární, s větší konkurencí. Takže umístnění první desítce beru všemi deseti!

 • Z Tvého bohatého portfólia závodů to vypadá, že máš rád výzvy – je náročná trať Oravamana to, co Tě na Oravu tahá také tento rok a nebo je to víc „sociální“ stránka těchto závodů?

Obecně mám rád triatlony, kde rozhoduji všechny 3 disciplíny, což se u mnoha triatlonu po rovině říci nedá. Na Oravamanu se mi líbí, že neexistuje rovina, tzn. převážně na kole jede každý sám za sebe a nemusí se hlídat drafting. Tím, že se prodloužily distance to bude opravdová výzva. Dále určitě výborné organizační zajištění závodu včetně celkové atmosféry.

 • Tvůj tip na první trojku?

Vzhledem k nabitému startovnímu poli je adeptů velmi mnoho. Nechám se překvapit.

„Dostanete se až k nebi, můžete se téměř dotknout hvězd a přitom být v tu samou chvíli úplně na dně. Oravaman je tak trochu jiným závodem, je něčím co nemá v „Česko-Slovensku” obdoby, a dost možná se mu nepodobá ani žádný závod na světě.
Je to závod, jenž dostal do vínku překrásnou přírodu a scenerii Oravy, včetně počasí, které k tomuto drsnému kraji patří. Penzion Pribiskô, který by mohl být označen jako základna Oravamana, je vlastně jeho zázemím a poskytuje mu základní a stěžejní support. Dokonce se najde hodně závodníků, kteří by v určité nadsázce jako Oravamna označili právě penzion Pribiskô.
Přesto že Oravamana někteří vnímají jako ples triatlonistů v létě, je to těžký závod, který neodpouští (a o kterém platí bezezbytku první věta).“

X3me.eu

Lukáš Slatinský

Lukáš je stálicí českého triatlonu hlavně na dlouhých tratích. Přesto, že s triatlonem začal později, dostal sa na výkonnost, která jej pravidelně dostává do cíle na popředních pozících.

 • Už několik roků jsi stálicí českých dlouhotraťových triatlonů. Bude Oravaman Tvojí slovenskou premiérou?

Již třikrát jsem se zúčastnil středního triatlonu v Bátovcích. Slovenská krajina je nádherná a těším se na závod samém srdci Západných Tater.

 • Oravaman jsi ještě nešel – myslíš, že neznalost tratí může být v jistém smyslu výhodou?

Myslím, že řada lidí neví do čeho jde. Já se naopak těším a je to výzva. Miluji kopce a zejména na cyklistice. A přesná odpověď na Tvou otázku? Uvidíme v cíli (smích).

 • S triatlonem jsi začal poměrne pozdě a přesto jsi se dostal na „bedňovú“ výkonnost. Co by jsi poradil lidem, kteří s triatlonom teprve začínají, ale mají vysoké ambice?

Nezapomínat na své drahé polovičky, naslouchat svému tělu a rozhodně nedělat něco z donucení. Trénink Vás musí především bavit a přinášet Vám potěšení. Neúspěchy Vás nesmí svazovat a nešetřete na palivu pro své tělo. Je mnohem důležitěšjí, jak funguje Vaše tělo zevnitř, než to kolik gramů váží Vaše tretry a pedály…

 • Tvůj tip na první trojku?

Španěl – Slovák – Čech (smajlík).

LS

„Preletela som tých pár kopčekov a taktiež moje obľúbené zjazdy, no začala som si to užívať až od rampy, hore na Ťatliakovu chatu, ktorej trať nebola v médiách očiam prístupná. Už presne viem aj prečo. Tachometer ukazoval 45 km, však to už je len kúsok. Lámala som to hore 7km/hod rýchlosťou a čo bolo najhoršie, 50 km za mnou a depo nikde. V hmle som registrovala len pár ľudí, ktorí si kľučkovali zo strany na stranu, lebo priamo by nás to asi prekotilo dozadu (smiech). Tie posledné km boli fakt nekonečné a tu už padli aj prvé nadávky, ale v kľude, tie deti tam fakt boli a nevadil im zjavne ani ten dážd, hm..

Konečne som sa roztrasená doteperila do depa, kde to vyzeralo ako v záchrannej stanici, kde zbierajú posledné obete a hádžu ich do vriec. Tých tam bolo naozaj kopu, ale mali v tom fakt poriadok a v sekunde som dostala to svoje a mohla sa opať preodieť do suchého, aspoň na tú chvíľku. To mi našťastie už toľko netrvalo, schrúpla som nejaký ten melón, druhý, tretí… .ale musela som si švihnúť – zo zadu už na mňa číhalo nie málo obetí.“

Veronika Kermietová (celý text TU)

MN
Martin Navařík

Martin miluje hory na všechny způsoby. O svém loňském jedenáctém místě na Oravamanovi sám mluví jako o životním výsledku. Také jste zvědaví jak se mu bude dařit tento rok?

 • Víme o Tobě, že máš rád hory – myslíš, že horské prostředí mělo pozitivní vliv i na Tvůj loňský výkon na Oravamanovi?

Vyhledávám triatlony hlavně v těchto horských oblastech. V přípravě na Oravamana mal pro mňe velmi pozitívny vplyv týdenní přechod v Alpách na těžko. Získal jsem sílu do noh a to mi taky pomohlo v kopcích při závodě.

 • Čím se Ti Oravaman tak zalíbil, že se sem vracíš i tento rok?

Na Oravamana se vracím kvůli atmosféře závodu, náročnosti tratí a taky kvůli tomu, že loni to byl asi můj životní výsledek.

 • Kdyby jsi měl tu možnost, jak bys trať upravil?

Trať bych nechal na původních objemech.

 • Tvůj tip na první trojku?

1.Ten Španěl, 2. Jurkovič, 3. Snad nějaký Čech (smích).

Top postrehy Vilka (z pera Andreja Orlického):

„super korbáčiky… pekná príroda… Peter Paľa a jeho snaha aby všetko klapalo… dokončenie Miša Vargu a s úsmevom… že došiel chleba ku gulášu akurát keď som prišiel na rad… zbory detí popri trati, spievajúce ako za komunistov… penalizácia ,,4 sekundami“ za súbežnú jazdu… MECHOVÉ PRETEKY – pre mňa najlepšie na Slovensku.
…nedobehnuteľná Lapinová v kopci… že som dvakrát obiehal Paľu, a som myslel, že on si to ako domáci skrátil niekade cez les a potom som si spomenul, že sú dvaja bratia (smiech).

romuald

Romuald Lepers

Romuald is a very experienced triathlete from France, who has raced worldwide – also in extreme triathlons. He is a sport scientist, so his job and his passion complement each other.

 • You have already raced many Ironmans and you have also taken part in extreme races such as Swissman and Inferno. Do you see Oravaman as a challenge?

I raced about 20 Ironmans, 4 times Hawaii, 1 time the Norseman, 1 time the Swissman and 3 times the Inferno. I really love the challenging races. Even if Oravaman is a challenging race on a smaller distance, it will hurt anyway because the effort will be more intense. The race course in the mountains will be also very beautiful and that’s one reason why I decided to take part of Oravaman.

 • You have PhD in Physiology and Biomechanics. What was first – interest in science or love for sport?

Actually, I am a sport scientist. I have sometimes tried to combine my passion (triathlon) with my job (researcher in physiology). For example, one of my research interest is physiology of ultra endurance but I am also involved in more fundamental aspects such as neuromuscular fatigue. See my website (www.romualdlepers.com) for more information.

 • Do you think that after all you have already experienced Oravaman can still anyhow surprise you?

I have never raced a very challenging race on half Ironman distance like Oravaman. This aspect will be interesting. Very few races in the world propose such a concept in a nice place.

 • You are experienced triathlete and you have finished also extreme races – what would you advise someone for whom Oravaman will be the first tough race?

Pacing strategy is the key on such challenging race. If you start too fast, you will explode for sure. It is better to start slow and increase the speed progressively than start to fast and decrease thereafter. We call that the Negative Split : slow at the beginning , fast at the end. But such a pacing requires experience.

Romuald Lepers

Romuald je Francúz, ktorého triatlonová knižnica je veľmi bohatá na preteky a zážitky (aj) z extrémnych triatlonov. Je športovým vedcom, takže jeho práca a triatlon sa navzájom dopĺňajú..

 • Máš za sebou veľa Ironmanov a tiež si sa zúčastnil extrémnych triatlonov ako je Swissman a Inferno. Je pre Teba Oravaman výzvou?

Mám za sebou približne 20 Ironmanov, 4 účasti na Hawaii, raz som bol na Norsemanovi a Swissmanovi a trikrát som sa zúčastnil Inferna. Náročné preteky jednoducho milujem. Aj keď Oravaman bude na kratšej trati, je to výzva a bude to bolieť, pretože kratšie preteky znamenajú väčšiu intenzitu. Taktiež, trať zasadená do vysokohorského prostredia bude určite veľmi pekná a aj preto som sa rozhodol zúčastniť sa Oravamana.

 • Máš doktorát z fyziológie a biomechaniky. Čo bolo skôr – záujem o vedu alebo láska k športu?

Vlastne, som športovým vedcom. Občas sa snažím skombinovať svoju vášeň (triatlon) s mojou prácou (vedecký výskum vo fyziológii). Napríklad, jedna z oblastí môjho výskumu je fyziológia ultra-vytrvalca, ale zaujímam sa tiež o vedeckejšie oblasti ako je napríklad neuromuskulárna únava. Pre viac informácií si môžete pozrieť moju stránku (www.romualdlepers.com).

 • Myslíš, že po tom všetkom, čo si už zažil Ťa môže Oravaman ešte stále niečím prekvapiť?

Nikdy som nepretekal na náročných pretekoch s objemom polovičného ironmana ako je Oravaman. Takže v tomto to bude zaujímavé. Veľmi málo podujatí na svete ponúka takýto koncept pretekov na peknom mieste.

 • Si skúsený triatlonista a máš taktiež úspešne za sebou aj extrémne preteky – čo by si poradil tým, pre ktorých bude Oravaman prvými náročnými pretekmi?

Na takto náročných pretekoch je najdôležitejšie držať si svoje tempo. Ak prepálite začiatok, určite zvädnete. Lepšie je začať pomalšie a tempo budete postupne zvyšovať. Hovoríme tomu Negative Split – pomaly na začiatku, rýchlo na konci. Ale takáto tempová stratégia vyžaduje skúsenosti.

MH

Morten Hornnes

Z ďalekého severu (z Nórska) prichádza na Oravu triatlonista, ktorý stíha rodinu, prácu letového dispečera a tréning. Minuloročné víťazstvo v Nórskom pohári v triatlone je dôkaz, že Morten vie ako efektívne využiť svoj čas.

 • V našich očiach je Nórsko tvrdá krajina – myslíš, že Ti Tvoj pôvod pomáha v extrémnych pretekoch?

Určite to bude výhoda. Som zvyknutý na bicyklovanie a behanie v horskom teréne.

 • Každý triatlonista má s Nórskom zasociovaného Norsemana. Preto nám nedá nespýtať sa – prečo Oravaman a nie Norseman?

Myslím, že Oravaman bude lepšia príležitosť. Pri zostavovaní pretekového kalendára som si naplánoval 3 veľké preteky: IM Texas, Oravaman a IM Copenhagen. Oravaman vychádzal ako lepšie preteky pred Copenhagenom. Nakoniec však Copenhagen kvôli svadbe nepôjdem.

 • Minulý rok si vyhral Nórsky pohár v triatlone, v Rothe si zašiel čas 9:23 a pred dvoma týždňmi si na IM Texas skončil v prvej desiatke v kategórii. Máš konkrétny cieľ na Oravamana?

Dúfam, že na Orave so dostanem do Top10. Prekvapilo ma, akých výborných triatlonistov sa organizátorom podarilo dotiahnuť, takže to bude ťažké. Samozrejme, jeden z mojich cieľov je poraziť môjho slovenského kamaráta Mareka (Nemčíka).

 • Na pretekoch neštartuješ medzi profesionálmi – čomu sa venuješ a ako stíhaš skĺbiť prácu s vysokými porciami tréningu? Aký tip by si dal ďalším pracujúcim triatlonistom?

Mám úžasnú rodinu, ktorá mi umožňuje trénovať. Svoje tréningy musím prispôsobovať rodine a práci letového dispečera. Práca na zmeny mi niekedy umožňuje trénovať aj počas dňa, čo je veľká výhoda. Viem, že neoddychujem toľko, koľko by som mal, ale musím robiť kompromisy. Taktiež musím byť veľmi flexibilný kde a kedy trénovať. Rozhodujúca je rodina a práca. Moja rada je – buďte kreatívni a naučte sa vidieť príležitosti!

Morten Hornnes

This year, Oravaman will host a special guest from Norway – triathlete who manages to divide his time among family, work of Air traffic controller and training. Morten simply knows how to use time effectively.

 • We see Norway as a country for very tough people. Do you think that your origin is an advantage and it helps you in extreme races?

It’ll definitely be an advantage. I’m used to bike and run through mountainous terrain.

 • For every triathlete Norway means Norseman. So we have to ask you – why Oravaman and not Norseman?

Well, I think this one is a better opportunity. When I planned my season I had 3 big races. IM Texas, Oravaman and IM Copenhagen. Oravaman was a better race ahead of Copenhagen. Plans have changed and due to a big wedding, I’m not racing Copenhagen after all.

 • Last year you won Norway Triathlon Cup, in Roth you managed time under 9:24 and two weeks ago you achieved Top10 result in IM Texas. Have you got a specific aim for Oravaman?

Hope to make it in top 10 in Oravaman. I’m impressed that you’ve gathered that many strong athletes for Oravaman and it will be tough. Of course one of my goals is to beat my Slovak friend Marek (Nemcik).

 • You are not a professional athlete – what do you do for living and how is it possible for you to combine work with big training loads? What would you advise other working triathletes?

I’ve got a great family that allows me to train. I have to plan my training week between family-time and my work as an Air traffic controller. The shiftwork allows me to sometimes train in daytime, which helps me a lot. I know I don’t rest as much as I should, but I’ve got to compromise. I also have to be very flexible on when and where to train. Family and work decide. So what is my advice to busy triathletes? Be creative and learn to see the opportunities!

david

Dávid Bartos

It is general knowledge that Hungarian triathletes are very good. Proof of this is also David, who is multiple national champion. And since he is strong in the mountains, he shouldn’t be underestimated.

 • Why did you decide to participate in Oravaman?

I decided to set off in this race because I love the challenges and the Oravaman seems very hard path. I’m good at high elevations of the bike, and I love to run off-road.

 • You are several-times Champion of Hungary in sprint and olympic distance triathlon, but you have already also tried longer courses. How you see your chances in Oravaman?

Yes, I have won several times at these distances, but it will not be the first half-ironman distance. I have already started Ironman run. I think I’m going to have a good chance Oravaman race, though it will be a very strong field. If everything will be all right with me, then I look forward to the top six.

 • In general, we see Hungary as a flat country and Oravaman is in mountainous region – won’t that be a problem for you?

As I already said, I love when a high elevation. I do not have any problem with that. The spring training camp in Majorca us. There’s a lot of elevation were collected, and they went pretty well for me in the mountains. In fact, so well that I can not prepare for this, but I will do everything that will go well.

 • Is Oravaman an „A“ race of your schedule or will it be just a preparation for a brand new Ironman 70.3 Budapest?

Not Oravaman this year will be the main event. Then, two weeks will be held in Hungary Ironman National Championships Nagyatád. I’m getting ready more, but the station will be very good Oravaman that is where I stand. Of course, I go to Budapest at Ironman 70.3 as well.

Dávid Bartos

O maďarských triatlonistoch sa u nás vie, že sú veľmi dobrí. Potvrdzuje to aj Dávid, ktorý je niekoľkonásobným majstrom svojej krajiny a keďže mu kopce vyhovujú, treba s ním počítať.

 • Prečo si sa rozhodol zúčastniť sa Oravamana?

Pre tieto preteky som sa rozhodol, pretože milujem výzvy a Oravaman sa zdá byť nekompromisne náročný – žiadna zlatá stredná cesta. Veľké prevýšenia na cyklistike mi sedia a taktiež milujem trailový beh.

 • Si niekoľkonásobným majstrom Maďarska v šprint triatlone i olympíjskom triatlone, ale máš za sebou už aj dlhé trate. Ako vidíš svoje šance na Oravamanovi?

Áno, niekoľkokrát som vyhral na krátkych vzdialenostiach a už som aj naskočil do vlaku s cieľovou stanicou Ironman. Myslím, že na Oravamane by som mohol mať celkom dobré šance, hoci je štartovné pole veľmi silné. Ak neprídu nejaké komplikácie, dúfam v umiestnenie v prvej šestke.

 • Maďarsko vo všeobecnosti považujeme za rovinatú krajinu – nebude Ti robiť problémy vysokohorský terén?

Ako som už spomenul, mám rád veľké prevýšenie a vysokú nadmorskú výšku. Nemám s tým problém. Na jar som sa zúčastnil tréningového kempu na Mallorke, kde som najazdil veľa kopcov a nazbieral veľkú tréningovú dávku výškových metrov. V kopcoch mi to šlo dobre, tak dúfam, že to na pretekoch zúročím.

 • Patrí Oravaman medzi „A“ preteky Tvojho súťažného kalendára, alebo bude skôr prípravou na Ironman 70.3 Budapest?

Mojím vrcholom sezóny budú Majstrovstvá Maďarska v dlhom triatlone, ktoré sa uskutočnia dva týždne po Oravamanovi. Samozrejme na Orave sa budem snažiť a preteky budú zároveň veľmi dobrou spätnou väzbou. Samozrejme, chystám sa aj na Ironman 70.3 Budapest.

unnamed

Photo Credit: soukromé archívy závodníků a Oravamana

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com