PF

Petr a Filip – nejen o jejich vztahu k ženám

Využili jsme vzácnou příležitost setkání s Petrem Vabrouškem a Filipem Ospalým mimo závodní shon a s jejich dovolením jsme si přisvojili část jejich času pro rozhovor, který vám přinášíme.

 • Petře/Filipe, jaké by sis zvolil číslo z rozsahu od 1 do 226.

Petr 7 – v červenci se nám narodily obě děti
Filip 10

Tady si dovolíme malou vsuvku a vysvětlení. Nejen pro vás, ale také pro Petra a Filipa. U standartního rozhovoru přicházejí odpovědi přirozeně, pořadí vyplyne ze situace. Pokud ale máte zvolit pořadí odpovědí ex post, až ze záznamu, dostáváte se do situace společensky delikátní. Využili jsme proto odpovědi na první otázku jako klíče. Petrova odpověď 7 tedy zajistila, že jeho odpovědi budete číst jako první.
 • Všichni vás vnímáme jako sportovce (nejen obrazně) nedostižné. Zajímalo by nás samozřejmě cokoliv co by nám napovědělo, jak na to. Je ale čas adventu a tak, přestože sport a triatlon neopustíme, pojďme se ptát na věci o kterých si myslime že jsou neméně zajímavé.. Jaká je vaše úplně první vzpomínka na sport ve smyslu „až budu velký …..“?

Petr …tak se vůbec nebudu hýbat a všude budu chodit jen autem. Až do 10ti let věku mne sport spíš odrazoval a vítězila lenivost. Pak se to přes veslování zvrtlo naopak…
Filip Být profesionálním sportovcem to určitě nebylo.

 • Láká tě i jiný sport tak, že bys jej chtěl nejen zkusit, ale že by tě třeba napadlo: „kdybych nedělal triatlon, jsem ……..“

Petr Veslař, cyklokrosař, házenkář, šachista, sportovní rybář…
Filip Ani ne. Plavu, jezdím na kole, běhám a posiluji – to mi jde a baví mě to. Žádné choutky dělat naplno jiný sport nemám.

 • Já osobně mám takový „problém“ , je tedy spojený jen s jedním závodem, zřejmě je to dáno okolnostmi. V půlce maratonu se těším do cíle na skvělý obložený rohlík, který tam mají. Potkalo tě někdy něco podobného ? Máš s nějakým závodem spojenou asociaci, která už prostě k tomu závodu patří?

Petr Ironmanů už mám za sebou tolik (136), že mi zážitky z nich často splývají, takže vypíchnout něco specifického je těžké. Do cíle se ale těším vždy hodně!
Filip Asociaci přímo s určitým závodem nemám. Spíš s oblastí, kde v poslední době často závodím. Tou oblastí je Florida a k závodům na Floridě patří, že tam musím navštívit outlety v Orlandu a koupit dětem, co si přejí. Naštěstí mě nakupování baví, takže těch pár hodin uteče jako voda. Jen pak při odletu z Floridy domů mám všechna zavazadla k prasknutí.

PV

Cílová rovinka s Věruškou.

 • X3me X3me X3me X3me X3me X3me X3me X3me X3me X3me X3me X3me 
 • Troufám si říct, že každý z nás co se pokouší dělat triatlon se dostal do stavu, kdy mu triatlon zasáhl do osobního života. Teď nemyslím situace kdy triatlon doslova změní náš život, a my s díky říkáme jaké že štěstí nás to v životě potkalo. Ty jsou skvělé a přál bych je každému (ano, dokonce i já mohu napsat že s tím mám osobní zkušenost). Otázka se týká spíše opačného pólu, může potkat něco podobného i tebe, a nebo se to týká jen hobíků. A v případě že ano, měl by jsi pro nás nějakou radu?

Petr Vzhledem k tomu, že má rodina mne jinak než profi triatleta nikdy neznala, tak to jako zásah „shůry“ asi neberou. Když jsem doma, je to super, protože na ně mám spoustu času a ve všem se můžu přizpůsobit. Když jsem na závodech bez nich, jsou o to naštvanější, že doma nejsem… Proti hobíkům, mám tu výhodu, že je to současně i má práce a naše živobytí. Asi bych poradil, zkuste rodinu co nejvíce zapojit, ale oboustranně – takže, když s vámi vyrazí na závody, musí ten výlet obsahovat alespoň 50% netriatlonových povyražení, která budou bavit především je!
Filip Na rozdíl od hobíků mám jako profesionál výhodu, že trénuji nebo se věnuji rodině. Už nic dalšího není. Chápu hobíky, kteří mají ještě k tomu práci a znám hodně těch, kteří i přesto trénují víc než já. Domnívám se, že pak rodinný život trpí, pokud i ostatní rodinní příslušníci nepropadli triatlonu. V tomto případě bych poradil, aby to s tím tréninkem nepřeháněli. Někdy je méně více a pokud člověk trénuje pravidelně několik let, tak mu občas ten vynechaný trénink nebude chybět.

 • Vzpomeneš si, kdy jsi zaregistroval že existuje Petr Vabroušek/Filip Ospalý?

Petr To už je přes dvacet let – soupeřili jsme spolu na místních závodech kolem Brna. V roce 1995 jsme spolu už bydleli na MS v triatlonu a duatlonu v mexickém Cancunu.
Filip Petr je o tři roky starší, takže jsme se v dorosteneckých a juniorských kategoriích u nás minuli. Ale jelikož studoval v Brně potkávali jsme se na běžeckých závodech a duatlonech. Na jaře 1995 jsme již bydleli spolu při ME v duatlonu v Maďarsku.

 • Máš nějaký životní vzor? Neptám se na sportovní vzor, ale může se to krýt, i to se stává.

Petr Konkrétní osobu, která by trčela nad ostatní asi ne. Spoustou lidí jsem se ale nechal inspirovat – ve sportu i mimo něj.
Filip Ne.

 • Existuje jídlo, které opravdu nemusíš?

Petr Asi ne. V tomto směru jsem velký univerzál! Snad pokrmy v aspiku…
Filip Žádné se mi nevybavuje… co jsem kdy ochutnal, bych snědl znovu.

S bratrem na večeři (nebo jak se jmenuje jídlo, které se konzumuje krátce po půlnoci:)) po Ironman Florida v Hooters

S bratrem na večeři (nebo jak se jmenuje jídlo, které se konzumuje krátce po půlnoci :))
po Ironman Florida v Hooters.

 • X3me X3me X3me X3me X3me X3me X3me X3me X3me X3me X3me X3me 
 • Napadlo tě někdy při cestách po světě „toto by byla země pro ideální trenink“?

Petr Mnohokrát: Austrálie, Okinawa, Nový Zéland, jižní Kanada, Kalifornie, Sardínie, jižní Španělsko,…
Filip Když jsem si to někdy řekl, tak jsem tam pak jel a trénoval tam. V mém případě to byl např. Mauritius, kde jsem byl na začátku roku 2008 na pár dní v rámci pracovní cesty a pak se tam v březnu vrátil na soustředění a o čtyři roky později znovu.

 • Líbí se ti když ženy dělají triatlon, triatlonistky jako takové? (mě moc)

Petr Myslím, že to, jakému sportu se žena věnuje, ji až tolik nedefinuje. I když i moje Verča už triatlon absolvovala (ještě za svobodna na gymplu a dokonce vítězně), takže líbí!
Filip Všude se dají najít pěkné i škaredé…

 • Co by jsi popřál Petrovi Vabrouškovi/Filipu Ospalému?

Petr Když už nám to spolu v tom sportu vydrželo přes 20 let, ať si to společně dotáhneme minimálně na čtvrtstoletí. Filip se hned svým prvním Ironmanem zapsal do dějin (stejně jako kdysi v olympijském a na půlkách). Jen tak dál, Filipe!
Filip Aby byl stále zdravý a pokračoval v úspěšném sbíraní umístění Top10 na závodech Ironman!

 • Petrův obrovský úspěch za polárním kruhem by mohl být možná vnímán, minimálně v triatlonových kruzích, že ne Santa či někdo jiný, ale že právě Petr je tím kdo přináší vánoční svátky ze země věčného sněhu a ledu do našich krajů. A tak mi nedá, abych se vás nezeptal, co by jste k Vánocům popřáli našim čitatelům.

Petr Určitě hlavně zdraví a radost ze života. Ne každý si bohužel obojího umí dostatečně vážit a místo toho stráví většinu života honbou za méně důležitými věcmi…
Filip Aby si ty vánoce užili se vším všudy, tj. cukroví, pohádky v televizi, štědrovečerní večeře i obědy během svátečních dní!!!

Zprostředkovat celý rozhovor včetně atmosféry bohužel možné není, za svou osobu bych tedy rád dodal že být v takové společnosti je velmi příjemné a vlastně také trochu překvapivé. Jsou našimi hvězdami ke kterým vzhlížíme a my jsme jejich nebe.

Photocredit: Ladislav Adamek (sportimage.cz), osobní archív Petra a Filipa

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com