SLE

Pozor na únavu

Jste vyspalí, neponocujete a spíte pravidelně. O přetrénovanosti se u vás také vzhledem k objemům a intenzitě hovořit nedá (trénovali jste už víc a cítili jste se tehdy skvěle). Přesto, něco není v pořádku, celý den jsme jako bez duše, na nic nemáme chuť ani energii a ani zdřímnutí nám nepomáhá k tomu, abychom v sobě našli tu energii která nám najednou tolik chybí.

Naše klimbání může mít celou řadu příčin – od nevhodné diety až po neléčenou infekci.

Příčina první: Nediagnostikovaná porucha štítné žlázy

Za vaší únavou může stát porucha malého orgánu, jehož přítomnost si možná ani neuvědomujete, štítné žlázy. Hypotyreózou, onemocněním, při němž žláza neprodukuje dostatečné množství hormonů, trpí až 15 – 20 % žen v České republice. Přičemž jedním z příznaků, vedle příbytku na váze a ztráty vlasů, je také únava. Ta je způsobená sníženou rychlostí metabolismu v důsledku nedostatku potřebného hormonu. Problémy se štítnou žlázou se obvykle řeší užíváním léků, které upraví hladinu hormonů na normální úroveň.

Příčina druhá: Neodhalená deprese

DEPZtráta energie, kterou na sobě pociťujete, možná souvisí víc než se stavem vašeho fyzického zdraví s tím duševním. Deprese patří mezi nejčastější rizikové faktory unavenosti a nedostatku spánku a právě jimi často ohlašuje svůj náhlý příchod. Logickou příčinou únavy je nevyspalost, ale ta sama o sobě může být vyvolána právě depresivními stavy. Pokud zažíváte přetrvávající únavu a nedostává se vám chuti do života jako dříve, řekněte to svému ošetřujícímu lékaři. Nepovažujte své potíže za nepodstatné, protože jinak se budete stále hlouběji propadat do bezvýchodnosti depresivních stavů.

Příčina třetí: Nediagnostikovaná spánková porucha

Podezření na spánkovou poruchu vzniká ve chvíli, kdy věnujete spánku dostatečnou dobu, a přesto se cítíte unavení. Spánková porucha totiž způsobuje, že spánek není tak kvalitní, jak by měl být, a vaše tělo si při něm dostatečně neodpočine. Porucha spánku projevujíci se zástavou dechu (spánková apnoe) například vede k tomu, že spánek je přerušovaný, epizody zástav dechu ale často zůstávají po dlouhou dobu neodhalené. Trpí jí až 20 % lidí, kteří během spánku chrápou. Pokud jste na sobě zaznamenali intenzivní únavu během dne, víte, že chrápete, nebo se v noci často budíte lapáním po dechu, ráno vstáváte více unavení než odpočinutí a máte problémy s pamětí a koncentrací, nenechávejte si to pro sebe a svěřte se do rukou lékaře.

Příčina čtvrtá: Neléčená močová infekce

Mezi běžné příznaky močové infekce patří bolest, pálení a podráždění, únava se sice nemusí jevit jako relevantní symptom, protože není tak zjevná, ale proto byste jí neměli podceňovat. Ve skutečnosti se někdy projevuje pouze ona a ostatní typické obtíže zůstávají v pozadí. Přitom vyčerpání je v tomto případě běžné. Zánět totiž aktivizuje imunitní systém, především produkci interleukinů bílými krvinkami. Lékař vás v tomto případě poprosí o vzorek moči a pošle vás na odběry krve. Močová infekce se léčí pomocí antibiotik, důležité je ale také přijímat velké množství tekutin, které pomůžou pročistit močové cesty.

Příčina pátá: Vaše strava

To, co jíte, má přímý vliv na to, jakým množstvím energie vaše tělo disponuje. Pro optimální poměr mezi energetickým výdejem a příjmem nestačí jen dostatek kalorií a proteinů, ale vaše tělo potřebuje i jiné živiny. Například pokud nemáte dostatek železa, budete se zákonitě cítit slabí a unavení, protože vaše tělo nedokáže produkovat dostatečné množství hemoglobinu důležitého pro zásobování buněk kyslíkem. Stav může vyústit až ve vznik anémie. Ta může být způsobená nejen stravou, ale třeba i masivní ztrátou krve nebo silným krvácením během menstruace. Mezi nejčastější důvody únavy tedy patří nejen celkový nedostatek jídla, ale i nedostatek správného jídla. Přitom stačí sledovat jídelníček a ohlídat si, že jeho součástí je 5 vyvážených jídel denně. Pokud vám chybí některá z důležitých živin, zahrňte do jídelníčku potraviny, které ji obsahují, nebo se poohlédněte po náhradě v podobě doplňku stravy.POTR

Příčina šestá: Skrytá potravinová alergie nebo nesnášenlivost

Asi by vás nenapadlo, že alergie na jídlo se projevuje právě únavou, ale princip je podobný jako v případě infekce, tělo spouští obrannou reakci a ta tělo vysiluje. Běžně únava provází například celiakii (nesnášenlivost lepku). Pokud máte podezření na potravinovou alergii či nesnášenlivost, neotálejte s návštěvou lékaře, jen on dokáže určit specifický alergen a navrhnout vám nejvhodnější léčbu.

Příčina sedmá: Příliš mnoho kofeinu

Pijete kávu, abyste zahnali únavu, ale přemíra kofeinu může mít zcela opačný efekt. Pokud pijete více než 4 šálky kávy denně, zaděláváte si na problémy se zdravím. To, že má vaše tělo dost kofeinu, vám dává najevo například nespavostí, podrážděností, bolestmi hlavy, úzkostí a v neposlední řadě také únavou. Popřemýšlejte nad tím, jestli nechcete vyměnit kávu za čaj, který obsahuje menší množství kofeinu. Zcela určitě ale omezte jeho objem jakýmkoli způsobem. Lépe než kofein vám energii dodá pravidelný pohyb nebo sklenička studené vody.

Příčina osmá: Skrytá cukrovka

Počet lidí s cukrovkou druhého typu neustále stoupá, statistiky zůstávají ale do určité míry zkreslené, protože u mnoha nemocných zůstává nemoc skrytá. Cukr udržuje naše tělo v chodu, takže pokud ho má tělo nedostatek, objevují se první varovné signály, například právě v podobě únavy v kombinaci se zvýšeným pocitem žízně nebo potřebou močení. Když se k těmto příznakům přidá ztráta váhy, podrážděnost, vaginální kvasinkové infekce nebo rozostřené vidění, je na čase navštívit lékaře, který provede test na diabetes. Klíčem k úspěchu je včasné zachycení onemocnění, jinak vám hrozí vážné poškození některých orgánů.

Pokud se tedy cítíte delší dobu abnormálně unavení, pokuste se udělat nějaké změny ve vašem životním stylu. Když se váš stav ani po několika týdnech nezlepší, nečekejte a vyhledejte lékaře. Za vaší únavou totiž nemusí stát jen shora uvedených osm příčin, důvodů může být samozřejmě víc, podobně se může ohlašovat například rakovina, proto únavu rozhodně nepodceňujte. Je to signál, jímž nám naše tělo dává najevo, že něco není v pořádku. A je na nás, abychom s tím něco udělali. Pokud nepomůže změna životního stylu, je potřeba vyhledat pomoc lékaře.

Source: health.today.com, Photo Credithdw.eweb4.com

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com