PF_2014_web

Prečo nezvládame novoročné predsavzatia?

AAni sme sa nenazdali a opäť sme sa ocitli v ďalšom novom roku. Sme v očakávaní toho, čo nás čaká a neminie, a aby sme celé svoje smerovanie nenechali len v rukách osudu, každoročne sa snažíme ovplyniť svoj život novoročnými predsavzatiami. Podľa Forbesu však len 8% ľudí splní svoje záväzky. Prvé dni 2014 už máme za sebou – ako ste na tom teda vy so svojimi tohtoročnými predsavzatiami? Ak si vravíte, že rok ešte len začal a ešte máte čas na ich naplnenie, už teraz ste vykročili ľavou nohou..

Slabá vôľa alebo lenivosť?

Naplnené januárové športoviská, ktorých počet návštevníkov s pribúdajúcimi mesiacmi klesá nabádajú k otázke – je to slabá vôľa alebo lenivosť, ktoré nás odvádzajú od nášho vytúženého cieľa?

Ste pripravený na zmenu?

Podľa psychológa Timothyho Pychyla sú predsavzatia formou „kultúrnej prokrastinácie“ (prokrastinácia – odkladanie vecí na neskôr), odzrkadľujú našu snahu o seba-zdokonalenie. Pychyl tvrdí, že predsavzatia si dávame preto, lebo potrebujeme motiváciu. Problém je však v tom, že nie sme pripravení na zmenu v našich životoch – chceme zmeniť svoj zlozvyk, ale nie sme na to pripravení.

Je vaše predsavzatie reálne?

S ďalším dôvodom nášho zlyhávania prichádza doktorka Avya Sharma z Canadian Obesity Network, ktorá upozorňuje na to, že ľudia si dávajú nereálne ciele a majú nereálne očakávania. Takže, ak ste si pri novoročnom prípitku predsavzali, že tento rok už toho Peťa Vabrouška porazíte, môžete mať vážny problém. Navyše, ak si o sebe vytvárate príliš pozitívny a nereálny obraz, nielenže zlyhávate pri dosahovaní svojich cieľov, ale si aj značne podkopávate svoje sebavedomie a hrdosť – syndróm márnej nádeje vám veľa pozitívneho do života neprinesie.

Čo očakávate od svojho predsavzatia?

Dosiahnutie nášho vytúženého cieľa pre nás znamená tak veľa, že s postupom času začneme mať prehnané očakávania. Myslíme si, že sa zmení celý náš život – všetky naše problémy zázračne zmiznú a my sa budeme vznášať v nebeských výšinách na oblakoch nekonečného šťastia. Ostante radšej nohami pevne na zemi. Veľmi ľahko totiž skĺzneme do fantastických predstáv, že keď dokončím Ironmana, kolegovia ma budú obdivovať, v práci ma povýšia, budem zarábať veľa euráčov, kúpim si veľkú vilu a rýchle auto, zbalím krásnu, milú a úžasnú ženu, budeme mať spolu nádherné a úspešné deti a budeme žiť šťastne na večné veky. Na rozprávky síce neveríme, ale svoje predstavy často neudržíme na uzde.. Možno aj vás už skúsenosti naučili, že je lepšie od života nič neočakávať. Vtedy vás to, čo príde môže len (milo) prekvapiť.

Základom úspechu je „nové myslenie“

Podľa vedcov zaoberajúcich sa štúdiom mozgu je dôležité pri snahe o zmenu v našom živote zmeniť aj naše myslenie. Antoni Damasio, Jeseph LeDoux a Stephen Hayes pomocou MRI zistili, že naše správanie je tvorené vzorcami myslenia, ktoré vytvrárajú nervové dráhy a spomienky a tie sa stávajú „prednastaveným“ základom pre naše správanie. Tvrdia, že ak sa budeme snažiť zmeniť toto svoje prednastavené správanie tým, že si povieme, že niečo už nebudeme robiť, má to práve opačný efekt – svoj (zlo)zvyk tým len posilníme. Zmena totiž vyžaduje vytvorenie nových nervových dráh na základe nového myslenia.

Nenechajte sa odradiť

Cieľom tohto článku nie je ukázať vám, že predsavzatia sú nad naše sily. Určite je dobré, ak ste si nejaké dali. A ak ste to nestihli, ešte stále máte čas – veď nový rok ešte len začal – nevravte si na začiatku, že už je neskoro. Aj keď v svojich predsavzatiach možno nevytrváte, môžu vás posunúť znova o niečo ďalej na vašej ceste k hviezdam. Slovami Pauly Radcliffovej: „Aim for the moon – even if you don’t touch it, you will land among the stars“ (Mier na mesiac – ak sa ho aj nedotkneš, pristaneš medzi hviezdami).. a X3me Vám praje šťastný let 2014!

arctic_triathlon

Source: psychologytoday.com, Photo Credit: Rurikkk

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com