IMG_9193_wf2

Prestigio City Triatlon Bratislava – keď je aj šprint ťažký

Bratislava zažila najväčší slovenský triatlonový sviatok. (Nielen) Európsky pohár žien a mužov prilákal do hlavného mesta triatlonistov z celého sveta, ktorí na objemoch šprint triatlonu bojovali o cenné body do olympijského rebríčka. Bratislava sa tak spoločne s japonskou Jokohamou stali cez víkend prvými pretekmi, ktoré otvorili boj o miestenky pre Rio 2016. A hoci sa u nás konal „len“ šprint triatlon, nič nebolo zadarmo – počasie so sebou prinieslo starosti pre organizátorov a pretekárom pripravilo podmienky, ktoré dokázali potrápiť. Občas tváre mladých (prevažne) triatlonistiek boli zmáčané aj niečím iným ako dažďom..

Bratislavská Kuchajda žila triatlonom už od soboty. Na programe samozrejme neboli len preteky Európskeho pohára – na svoje si prišli všetky vekové a výkonnostné kategórie. V rámci víkendových pretekov prebehli aj prvé kolá Slovenského a Českého pohára v triatlone. Muži aj ženy pretekali tiež na objemoch šprint triatlonu, mužské preteky však boli ozvláštnené semifinálovými kvalifikáciami. Do nedeľňajších pretekov slovenského a českého pohára postupovali len tí najrýchlejší zo sobotňajších kvalifikačných pretekov.

Tá najväčšia paráda sa teda odohrávala až v nedeľu. Už ráno o deviatej skákali do ľadovej 14- stupňovej vody ženy, juniorky a dorastenky v rámci domáceho a českého pohára. Teplota vzduchu bola zrána ešte zaspatá a ani zbožné priania veľkej časti pretekárok ju nedokázali posunúť cez okrúhlu hranicu desiatich stupňov. Dážď situácii vôbec nepomáhal. Najrýchlejšie si s traťou a počasím poradila juniorka Ivona Miklóšová pred českými pretekárkami – Pavlínou Poláčkovou a Janou Jirouškovou. Do prvej desiatky sa v absolútnom poradí dostali už len dve Slovenky – Ľubomíra Kalinová a Danka Ignačáková.

Kompletné výsledky ženských pretekov TU

IMG_9289_wf

Nedeľné doobedie patrilo výlučne ženám – o pol dvanástej sa na móle nastúpili pretekárky z rôznych kútov sveta a Európsky pohár žien bol odštartovaný. 43 pretekárok ochutnalo chladné májové vody Kuchajdy, do cieľa však 6 z nich neprišlo. Škoda, že ženy nemali veľkú divácku odozvu – upršané počasie do ulíc veľa ľudí nevytiahlo a samotní triatlonisti sa sústredili na svoje poobedné štarty, takže v bratislavských uliciach boli ženy v nedeľu trochu zabudnuté. Pre víťazstvo si dobehla Nemka Sophia Saller so 6 sekundovým náskokom pred (ešte len) 16-ročnou Francúzskou Cassandre Beaugrand. Tretie miesto si udržala Talianka Gaia Peron. Rolu česko-slovenskej favoritky s prehľadom potvrdila Petra Kuříková, ktorá si dobehla po siedme miesto. Výbornú formu z Českého pohára v Akvatlone avizovala Romana Gajdošová, ktorá medzi Slovenkami zažiarila najlepším, 14-tym miestom.

Kompletné výsledky Európskeho pohára Ženy Elite TU

Poobede sa dostali k slovu znova muži, ktorí mali možnosť zakúsiť si trať naostro už predchádzajúci deň v rámci jednotlivých semifinálových pretekov. Finále šprint triatlonu mužov v rámci českého a slovenského pohára tak oddelilo štarty Európskeho pohára žien a mužov. Do finále postúpilo 75 najrýchlejších mužov zo soboty, na štart sa však postavilo „len“ 65 triatlonistov, z ktorých sa až do cieľa dostalo ešte o ďalších 6 pretekárov menej. Zahraničná konkurencia nechýbala ani na týchto pretekoch – zvíťazil Austrálčan Chris Wigell, len 4 sekundy pred Nemcom Danielom Schöttlem a Čechom Jakubom Powadom. Boj o druhé a tretie miesto bol napínavý – Jakubovi Powadovi však nestačilo ani najrýchlejšie plávanie a beh – vo finiši prehral o „prsia“. Najlepším Slovákom bol Jan Pavlík, ktorý dobehol na piatom mieste absolútneho poradia.

Kompletné výsledky mužských pretekov TU

IMG_9859_wb

Čerešničkou na torte celého triatlonového víkendu bol štart Európskeho pohára mužov, na ktorý sa domáci fanúšikovia špeciálne tešili aj vďaka nášmu želiezku v ohni – Richardovi Vargovi, ktorého všetci našinci chceli vidieť na stupňoch víťazov – čím vyššie, tým lepšie. Na pretekárov a divákov, ktorých na záverečných pretekoch bolo najviac, bolo dokonca zvedavé aj slnko, ktoré občas trochu vykuklo, aby zhodnotilo situáciu na trati. Tempo vo vode podľa očakávaní diktoval slovenský reprezentant, ktorý za sebou ťahal dlhý vláčik pretekárov. Tým najrýchlejším z vody sa však podarilo vytvoriť malú skupinku, ktorá jazdila pred obrovským hrozivým balíkom. Napršané potoky vody, šmykné električkové koľaje a rozbité bratislavské cesty veľmi nepriali komfortnej rýchlej a zbesilej jazde, našťastie sa však nič vážne nestalo.

Na behu sa strhol tuhý boj o najvyššie priečky, Nemecký reprezentant Justus Nieschlag, juniorský Majster Európy v triatlone z Pontevedry 2011 nahodil hneď od začiatku rýchle tempo a s Richardom v tesnom závese sa rútili traťou. Nakoniec prvenstvo putovalo o 5 sekúnd rýchlejšiemu Nemcovi. Na tretie miesto sa vďaka najrýchlejšiemu behu dňa prepracoval Talian Matthias Steinwandter. Najrýchlejším českým reprezentantom bol Jan Čelůstka, ktorý skončil 16-ty. V prvej dvadsiatke však ešte dobehli ďalší jeho dvaja krajania – Martin Novák (17.) a František Kubínek (18.). Zo 76-členného štartového poľa dokončilo 69 pretekárov. Boli aj dve diskvalifikácie – hlavne Nemca Christophera Hetticha bude asi nepopulárne DSQ mrzieť, keďže mohol bojovať o tie najvyššie pozície.