Běhání v různých rychlostech z vás udělá jednoduše komplexnějšího běžce. Takový trénink dá vašim svalům větší sílu určenou specificky na běhání, rozšíří pohybový rozsah, naplno rozvine všechny vnitřní procesy související s běháním a optimálně vás připraví na jakoukoliv běžeckou výzvu, pro kterou se rozhodnete.
Netvrdíme že běžci, kteří netrénují v různých rychlostech, nejsou „skuteční běžci“, ať už to klišé znamená cokoliv. Můžete být spokojení se svým běháním, i když odběhnete stejnou vzdálenost, stejným tempem každý den. Běžci, kteří pravidelně obměňují různé typy tréninku ovšem mají k dispozici úplně jiný typ kondice. Je to kondice, díky které budete mít z běhu větší požitek bez ohledu na to, jestli ji někdy budete chtít otestovat na závodech.
Neexistuje lepší způsob jak zachovat přítažlivost běhání, než jej protkat nitkami intenzity a vytrvalosti. Trénink různorodých rychlostí přirozeně dává vašemu běhání strukturu, která jej dělá zajímavějším.
Když pravidelně děláte různé druhy cvičení, od dlouhých běhů a základních rychlostních jednotek po pomalé regenerační běhy a tempové běhy, tato různorodost zabraňuje tomu, aby se vám všechny dny slili do jednoho. Jednotlivé dny totiž nemají význam jen samy o sobě, ale také v kontextu toho, co jim předcházelo a co po nich následuje.
Když už jsme začali přirovnáním k vaření, většina lidí kteří rádi vaří, považuje za zajímavější střídání jídel, od komplexních chodů k jednoduchému smažení, od rychlé praženice k jídlům, jejichž příprava trvá hodiny. V běhání, stejně tak jako i v jiných oblastech života, je motivující, když nevypadá každý den stejně jako ten předcházející.