radka_f

Radka Vodičková: „Nič nie je nemožné“

Select Language: Slovakia United_Kingdom

Nie je veľa ľudí, ktorí žijú svoj život na plno. Radka Vodičková je však jednoznačne jedným z nich. Zastihli sme ju na ceste späť zo Srí Lanky – čo nepatrí zrovna medzi tuctové destinácie. Hoci Radka pred Vianocami strávila nejaký ten čas aj doma, nakoniec sme sa „stretli“ až v online svete a hoci takýto druh rozhovoru má svoje limity a nevýhody, stále môže priniesť zaujímavé informácie. Pre nás bolo česť aspoň narýchlo vyspovedať najlepšiu českú triatlonistku na vzdialenostiach polovičných ironmanov, ktorá sezónou 2014 prešla vo veľkom štýle. Cennými víťazstvami a medailovými umiestneniami kdekade po svete si upevnila miesto v svetovej špičke, ktoré naplno potvrdila vynikajúcim 6. miestom na Majstrovstvách sveta Ironmanu 70.3. Ako sa však na svoju sezónu pozerá samotná Radka? A aké sú jej plány do budúcna?

Ako si si užila zimné prázdniny? Sezóna 2014 asi nebola práve najkratšia..

Moja sezóna 2014 bola veľmi dlhá. S pretekmi som začala už vo februári a končila som až v decembri, takže na toto obdobie som sa už poriadne tešila. S trénerom sme sa rozhodli, že tento rok skúsime dať po sezóne mesiac voľna. Domov do Čiech som prišla až po roku! Bolo to fakt super stretnúť sa s rodinou!

Svoje posledné preteky sezóny (Challenge Bahrain) si nedokončila kvôli zraneniu kolena. Je to už lepšie?

Zranenie bolo jedným z nežiadúcich vedľajších efektov dlhšej sezóny. Myslím si, že nie moja hlava potrebovala odpočinok, ale moje telo… V Čechách mám vynikajúceho fyzioterapeuta, ktorý sa o mňa dobre postaral, takže momentálne je to oveľa lepšie, ale ešte stále nebehám.

Na Challenge Bahrain bola veľmi dobrá spätný väzba z radov profi triatlonistov. Myslíš, že z týchto pretekov by sa mohli stať „druhé“ Majstrovstvá sveta?

Tieto preteky nemusia byť Majstrovstvami sveta. So svojim prize money, dobrou reklamou a vynikajúcou starostivosťou o triatlonistov, tieto preteky značne menia hru! Navyše, Challenge oznámil sériu Triple Crown pre rok 2015 s prize money vo výške 1 milióna amerických dolárov!

Si známa tým, že máš veľký pretekový apetít – už si si spočítala koľko pretekov si absolvovala minulý rok? Podarilo sa Ti prekonať úctyhodnú zbierku 31 pretekov z roku 2013?

(Smiech) Je pravda, že pretekanie milujem, ale tento rok som zmenila trénera. A s novým trénerom (Brad Kahlefeldt) sme sa rozhodli, že trochu znížime počet pretekov. Takže za rok 2014 to je „len“ 22 pretekov.

radka2

Ako by dvadsiata žena londýnskej olympiády ohodnotila svoju sezónu 2014? Sledujúc Tvoj výsledky z predchádzajúcich 3-4 srokov sa nám zdá, že sa postupne zlepšuješ.. Cítiš to podobne?

Je to ťažké zhodnotiť. Ale môžem povedať, že každoročné zlepšenie ma teší. Tento rok som prvýkrát úplne vynechala ITU preteky a zamerala sa len na bezhákové preteky, takže tréning bol trochu iný – menej plávania, viac bicyklovania… Môj rok 2014 bol skvelý. Bola som šiesta na Majstrovstvách sveta IM 70.3, vyhrala som seriál Rev3 a skončila som druhá v sérii Life time fitness. A vyhrala som slávny Ironman 70.3 San Croix.

Tvoje šieste miesto na Majstrovstvách sveta IM 70.3 bol vynikajúci výsledok – tento pamätný deň pre český triatlon sme tiež oslávili. Ako vidíš svoj výkon v Mont Tremblant teraz, na konci sezóny?

Ako som už spomenula vyššie, tento výsledok je jedným z mojich najlepších v kariére. Štartovná listina bola nabitá tvrdou konkurenciou a aj trať pretekov bola náročná. Už teraz sa teším na ďalšie Majstrovstvá sveta, ktoré budú tentokrát v rakúskom Zell am See!

V posledných troch sezónach si na prestížnych pretekoch Hy-Vee Triathlon skončila vždy v top10. Po ukoristení siedmeho miesta v poslednej sezóne, myslíš, že top3 (alebo víťazstvo) je možné?

Nič nie je nemožné. (smiech)

Sú nejaké preteky, na ktorých si ešte nebola, ale určite by si ich chcela absolvovať?

Možno Beijing triathlon a Wildflower triathlon.

Rok 2016 sa rýchlo blíži – ešte stále zvažuješ vrátiť sa na okruh ITU a začať zbierať body na Olympiádu v Riu? Zdalo sa, že Tvoj tréner to moc neschvaľoval.

Ako som už spomínala, mám nového trénera. Obidvaja sme si zažili úžasnú olympíjsku atmosféru v Londýne a Brad aj v Pekingu. Olympiáda je super, ale už som sa rozhodla presedlať na bezhákové triatlony a so svojím rozhodnutím som spokojná. Vďaka tomu som teraz sama sebe šéfom, môžem pretekať, kde chcem (smiech).

Chcela by si sa vyjadriť k triatlonu v Česko-Slovensku?

Sme síce malá krajina, ale v triatlone sme vcelku známi! V histórii sme už mali niekoľko vynikajúcich výsledkov!

Pokúšanie s ironmanom si zvykla zaháňať argumentom, že miluješ pretekať a „zotavenie“ po ironmanovi je príliš dlhé na to, aby si mohla naďalej tak veľa pretekať. Ale aj tak, nemáš zimomriavky, keď zhliadneš videá z Kony? Nesnívaš o tom odrpieť si niekde na trati 8 a viac hodín?

Minulý rok som v nejakých rozhovoroch povedala, že Ironmana pôjdem už v roku 2015, niekedy na konci sezóny. Ale teraz, keď vidím ako to rýchlo letí, cítim, že by som mala ešte chvíľu počkať… Polovičnú vzdialenosť jednoducho milujem.

Aké máš plány do sezóny 2015?

Ak môj rok 2015 pôjde tak dobre ako 2014, bola by som veľmi šťastná! Zranenia sa mi vyhýbali až do decembra. Musím ostať zdravá a zvyšok je už „ľahký“ (smiech).

Je pre Teba „kočovný“ životný štýl stále uspokojujúci? Nepremýšľala si už nad založením rodiny?

Pred dvoma mesiacmi som oslávila tridsiate narodeniny a samozrejme, cítim, že už nie som tak mladá… Rodina znie úžasne, pretože milujem deti, ale zároveň, stále milujem pretekanie a cestovanie. Je to ťažké rozhodnutie a musia byť naň dvaja (smiech)..

Kde sa vidíš, povedzme o 10 rokov?

S dvoma deťmi na cestách medzi Austráliou a Európou (smiech)..

…..

Radke ďakujeme, že si našla čas na naše zvedavé otázky. Je síce ešte „len“ január, ale preteková sezóna je tu čo nevidieť. A pre rok 2015 by sme chceli zaželať nielen Radke, ale aj všetkým našim čitateľom zdravie a šťastie, pretože ako hovorí Radka, zvyšok je už „ľahký“.