Radka_w

Radka Vodičková senzačne porazila aj majsterky sveta

Ironman 70.3 St. Croix je jeden z mála polovičných Ironmanov, ktorý ponúka sloty aj na hawaiské Majstrovstvá sveta v dlhom triatlone. Preteky sa konali včera, 4. mája a česko-slovenským fanúšikom triatlonu priniesol veľkú radostnú správu. V Karibiku včera totiž nevyčíňali piráti, ale česká profi triatlonistka Radka Vodičková.

Napriek tomu, že deň pred pretekmi v Karibiku sa v St. George konali Majstrovstvá U.S v polovičnom Ironmane, na štarte ženských pretekov sa vyskytli aj zvučné mená svetového triatlonu – zraky sa upierali najmä na aktuálnu Majsterku sveta z Hawaia, Mirindu Carfrae a na Britku Leandu Cave, ktorá v roku 2012 dokázala vyhrať double – Majstrovstvá sveta v polovičnom aj dlhom Ironmane.

Radka Vodičková nenechala nič náhode a už od začiatku pretekov sa držala medzi najlepšími. Z vody vyplávala spoločne s Laurou Bennett a spomínanou Leandou Cave – táto trojica si na plávaní vypracovala slušný takmer trojminútový náskok. Favoritky pretekov Mirinda Carfrae a Catriona Morrison strácali po prvej disciplíne 2:49 – 3:02 na najrýchlejšie plavkyne, ale očakávalo sa, že 90-kilmetrevá cyklistika a záverečný polmaratón zamiešajú poradím.

Prekvapenie sa však konalo v tom, že nič podstatné sa na trati nestalo. Radka Vodičková dorazila do druhého depa spoločne s Leandou Cave, minútu a osem sekúnd do depa dorazila Catriona Morrison s najrýchlejšou cyklistikou dňa. V tejto chvíli bolo viac-menej jasné, že o bedňu sa pobijú práve tieto tri dámy, pretože ďalšia pretekárka strácala takmer 9 minút.

Radka však nasadila ostré tempo, ktorému sa nedokázali priblížiť ani najlepšie atlétky medzi dlhotraťovými triatlonistkami (Carfrae a Morrison). Beh za 1:24:08 bol o viac ako 3 minúty rýchlejší pred druhou najrýchlejšou bežkyňou dňa, Catrionou Morrison. Radka Vodičková tak zvíťazila v čase 4:30:13 s viac ako štvorminútovým náskokom pred Catrionou Morrison. Tretie miesto si odniesla Leanda Cave v čase 4:37:15 a Mirinda Carfrae skončila „až“ štvrtá.

Medzi mužmi zvíťazil Timothy O’Donnell (4:07:00) pred Austrálčanom Bradom Kahlefeldtom (4:08:29). Po tretie miesto si dobehol Švajčiar Ruedi Wild (4:10:12)