BIGM

Roman Jaroš: „Czech BIGMAN 2015, aneb proč jsme se dnes nepotkali“

Vyslovení slova Bigman u nás vyvolávalo od počátku spoustu emocí. Oznámení, že se od příštího roku stane součástí Challenge tyto emoce ještě zjitřilo a domácí triatlonová scéna se rozdělila na dva tábory. Správa, že Bigman letos nebude vytvořila velký prostor dohadům a spekulacím. Přinášíme Vám vyjádření organizátora, které uvádí tyto dohady na pravou míru.

Ani ve snu mě nenapadlo, že budu dávat všanc své „zdravotní portfolio“. Avšak české triatlonové prostředí se spoustu dotazů co za zrušením Czech BIGMAN FESTIVAL – PRAHA 2015 opravdu stojí, mi moc možností nedává. Je to má neschopnost letos realizovat festival, nemám finanční zdroje, odvolání ministra MŠMT Marcela Chládka (převzal záštitu), proč to za mě nedokončí někdo jiný, proč se vymlouvám na zdraví, bojím se ČTA, chci vyklidit ČTA pozici pro jejich závod v Praze ….??? To jsou otázky, které na mě neustále doráží.

Realita je jiná. Přesně před měsícem jsem z plného aktivního života šel jednoho dne k lékaři s pro mě banálním důvodem: nemohu spát (cca 2 hod spánku), jsem stále unavený, v hlavě se mi nedaří vypnout a občas mi natékají nohy. Svůj pohled na diagnózu jsem měl jasný, trochu víc jsem pracoval tak jako každý rok touto dobou. Dostanu něco na spaní popř. na tlak a pojedu dál. Během jediné minuty se však všechno začalo měnit a bortit. Od lékaře jsem již neodcházel po svých (byť jsem se na to cítil), ale z lůžka jsem byl přesunut na pojízdné křeslo, rychlá záchranka a směr motolská nemocnice. Následovala delší nemocniční hospitace, série nepříjemných vyšetření …………. se závěrem, srdíčko je unavené a přepracované, jediná možnost léčby a dalšího žití je operace srdce. Základní podmínkou je k tomu je komplikovaný stomatochirurgický výkon vytržení 11 zubů, jakožto možných zdrojů infekcí při operaci. Tvrdit, že to byla rána, je slabé slovo, během jediné minuty se mi změnil svět, hodnoty i priority.

Dnes jsem ve fázi po chirurgických stomatologických zákrocích a v nejbližších dnech nastupuji opět do nemocnice na operaci srdce.

Proto se dnes nepotkáme na startovní čáře, neplácneme si před startem stejně jako v letech předešlých a ve večerních, či spíše v nočních hodinách si spolu neposlechneme státní hymnu na počest těch nejúspěšnějších v závodě BIGMAN. I když pro mě jsou vítězi všichni, všichni, kteří se postaví na start a své závody dokončí.

V letošním roce pro Vás byly připraveny nové tratě v plavecké i běžecké části a i zázemí a depo závodu jsme přesunuli do jiných lokalit. Vše směřovalo jako test k příštímu roku, kdy se má konat Challenge family. Veškerá povolení, zázemí, materiální, technické i zdravotní zabezpečení včetně cen (diamanty, přívěsky, vesty, finanční ceny) bylo připraveno k úspěšné realizaci Czech BIGMAN FESTIVAL – PRAHA 2015. Oslovil jsem své nejbližší spolupracovníky, kteří se mnou závody již pár let pořádají, zda by se nezhostili mé role, ale všichni odmítli takovou odpovědnost vzít na sebe, byl to z mé strany pokus a já jejich rozhodnutí chápu a respektuji. Vím, jaká nezvratná rozhodnutí musí během závodu padnout (speciálně vůči Strakonické dálnici a dalším omezením) a jakým stresem každoročně procházím.

Díky tomu, co se stalo, mám další novou získanou zkušenost, kterou však žádnému pořadateli nepřeji – zrušení závodu. Z mého pohledu je to daleko nesrovnatelně náročnější a stresující než závod pořádat (doufám, že se k tomuto článku mí ošetřující lékaři nedostanou). Mezi jednotlivými lékařskými vyšetřeními a zákroky jsem postupně závod rušil (což mi také dvakrát nepřidalo): partneři, povolení, omezení, závodníci domácí i zahraniční, dobrovolníci, policie, záchranáři ……. až mi opět můj zdravotní stav připomněl, v jaké rovině se nacházím a opět jsem musel začít brzdit. Postupně odesílám závodníkům startovné, takže prosím pouze o trochu trpělivosti. Nikdy jsme závodníkům nic nedlužili a nestane se to ani v tomto případě.

Nepochopitelný paradoxem a pro mě dalším stresujícím faktorem je skutečnost, že závodníci, ať již domácí ale i ze zahraničí se stále hlásí do jednotlivých závodů, byť na webu v obou verzích je již dlouho avízované zrušení Czech BIGMAN FESTIVAL – PRAHA. Prvně za devět let doufám, aby závodníci nepřijeli.

V každém případě, chci vyvrátit fámu, že vyklízím pozici ČTA a jejich srpnovému závodu (na polovičních tratích) v Praze. Pravdou je, že ČTA nikdy Czech BIGMAN FESTIVAL – PRAHA nepřála. Prakticky každoročně jsem inicioval schůzky a potkával se s tehdejším předsedou ČTA ohledně případné spolupráce, ale vždy bezúspěšně. Po volbách jsem lehce očekával vstřícnější jednání a inicioval osobní schůzku i s novou předsedkyní ČTA, ale ta se sejít odmítla. Velice mě překvapila následná reakce magistrátu hl. města Prahy, když jsem je oslovil s nabídkou přivést a uspořádat v roce 2016, kdy se Praha prezentuje jako hlavní evropské město sportu závod ve spojitosti se světovým seriálem Challenge family, že s nimi již údajně jedná ČTA. Teprve po konfrontaci se zjistilo, že tomu tak není. Další překvapení mě čekalo, když mi magistrátní úředníci sdělovali, kde by se měl závod ČTA v Praze konat. Velice se totiž podobá (pokud není totožný) se závodem o kterém jsme společně jednali cca před pěti lety s Carlem Capalbem (PIM), jenž byl iniciátorem závodu. Rukou dáním jsme si při osobním jednání slíbili, že pokud by měl v Praze vzniknout takovýto závod, budeme o něm jednat společně, popř. oba naše aktivity sjednotíme, abychom netříštili své zájmy i triatlonovou veřejnost. Takže žádné pozice nevyklízím.

Slibovat však teď, že Czech BIGMAN FESTIVAL – PRAHA 2016 bude, by byla ode mě troufalost, drzost a možná i rouhání. V první řadě je úspěšná operace, rekonvalescence ….

Dnes jsem pochopil, že ZDRAVÍ JE OPRAVDU TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ.

Mottem BIGMAN zní:

„BIGMAN je výzvou, která nechá člověka klesnout až na samé dno psychických i fyzických sil, aby mohl v cíli zažít ten neopakovatelný pocit štěstí z překonání sama sebe“.

Já jsem teď ve fázi klesnutí na dno psychických sil a nemohu se dočkat, abych již viděl svůj cíl na dohled v podobě úspěšné operace s myšlenkami na další výzvy, včetně Czech BIGMAN 2016.

Přeji Vám v letošní sezoně naplnění vašich sportovních cílů, ale hlavně pevné zdraví.

Využívám tohoto prostoru a děkuji všem, kteří mi poslali své povzbuzující vzkazy.
roman_jaros

Mgr. Roman Jaroš
prezident Czech BIGMAN FESTIVAL – PRAHA

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com