Roth – závod, který změní váš pohled na triathlon

Jsou místa, vyslovením jejichž jména vyvoláme emoce. Roth dokáže vyvolat směsici podivných pocitů okolo žaludku, euforii sdíleného nadšení tisíců ironmanů a statisíců fanoušků a příznivců, kteří vždy, za jakéhokoliv počasí, povzbuzují všechny co se do toho pustili, všechny dohromady a každého zvlášť. Stovky dobrovolníků a skvělá organizace závodu, to všechno je fenomén Roth. Něco, co se dá jen velmi těžko popsat, něco co nedokážete předat druhému, je to něco, co se musí zažít a ten kdo to zažil, na to nikdy nezapomene. Roth je droga, kdo ji okusil se přes proklamace pronášené v průběhu závodu a těsně po něm vrací, je těžké odolat a tak sladké podlehnout.

R1

Diváci, tisíce diváků, nadšení, euforie. Obrázek, který ve Vás po Rothu už navždy zůstane.

Roth, město, které pokládají tisíce triatletů za své přesto že jim nepatří. Místo jehož genius loci je nesdělitelné. Kouzlo které vás uchvátí, které se neptá, nerozlišuje zda jste přijeli závodit či povzbuzovat. Zanechá ve vás stopu které se už nikdy nezbavíte, co přesně se tam stane nedokážu nikomu říct. Kdo tam nebyl, o Rothu ve skutečnosti mluvit nemůže, a kdo jej zažil, ví že to nedokáže. O Rothu se dá skutečně „mluvit“ snad jen beze slov, prožijete-li Roth, pochopíte stejně jako každý rok statisíce diváků a přes tři tisíce závodníků že slova jsou zbytečná.

Kde se ale vzal??

V roce 1984 Herbert Walchshofer se svým kamarádem Detlefem Kühnelem uspořádali v Rothu první triatlon kterého se tehdy účastnilo 25 závodníků. Lidé v Rothu byli fascinováni. Říkali si:

„To je tak šílené, že to musíme podpořit, jdeme do toho“.

V roce 1985 se už v Rothu pořádalo Francké mistrovství, o rok později mistrovství Bavorska, potom mistrovství Německa a pak i mistrovství Evropy. Začala spolupráce s WTC a v Rothu se objevil seriál Ironman. V roce 2001 Detlef ze společnosti odchází, je to rok kdy se začíná psát novodobá historie Rothu. Majitelem společnosti se stává Herbert Walchshofer, jednání s WTC o pokračování serie Ironman se však začnou díky podivným požadavkům ze strany WTC komplikovat.

Solar

Stoupání na Solar se stalo legendou. I kvůli němu se do Rothu jezdí. Zažít ten pocit, který cítí hvězdy Tour de France.

A tak Herbert činí klíčové rozhodnutí, které se nakonec ukáže jako velmi šťastné, bude pokračovat v pořádání triatlonu v ironmanském objemu na vlastní pěst. K požadavkům WTC a jejich splnění tehdy řekl:

„ Myslím že by to poškodilo závod, bylo by to proti zájmům sportovců. Můžeme se spolehnout na naši sílu. Můžeme se spolehnout na komunitu, na dědictví událostí, historii a vše co jsme doposud dokázali“.

Tenkrát si všichni mysleli že je šílený, Ironman byl všude, a měl faktický monopol. Chtěl, aby cena kterou musí sportovci platit výrazně klesla. Chtěl jim dát lepší zážitek a lepší kvalitu. Svou vizi oznámil starostovi, prezidentovi kraje, hlavnímu sponzorovi i ostatním sponzorům a také svému týmu. A – bylo absolutní ticho..

A pak někdo z nich řekl:

„Hervie, ať je to tak nebo tak, jsme vaši přátelé a všichni budeme na vaší straně. Ale opravdu nevím kam to celé pujde“.

A Hervie odpověděl:

„No jsem si jistý kam to pujde, a jsem tím nejšťastnějším mužem na světě, protože jste zůstali na mé straně“ 

A tak vznikl Roth takový, jak jej známe dnes.

Pochodeň, kterou zapálil Hervie teď nesou jeho děti, a nesou ji víc než dobře.

FA

Belinda Granger, Kathrin Walchshofer, Alice Walchshofer, Felix Walchshofer, Victoria Murray-Orr

Když se zeptáte Felixe na to co má na triatlonu rád, odpoví vám:

„ Je to tvář sportovce na cílové čáře. Promlouvá milionem slov aniž by pronesla jediné. Je to jedna z nejvděčnějších věcí na světě. Vidět to, mě neuvěřitelně nabíjí. Je to úžasné, vidíte tisíce osobních příběhů, je to obrovská chvíle pravdy, čestný moment. Vidíte je křičet i smát se, vidíte je se zlobit, plakat, vidíte i štěstí – uvidíte všechny možné druhy emocí. Ale pro mě je to tou nejinspirativnější věcí každého závodu. To je důvod, proč jsem tam, na cílové čáře, od prvního do posledního závodníka.“

Rodině Walchshofer se s jejím Challenge family podařilo naplnit sen, nejen ten Herbertův. Svůj sen díky nim prožívají tisíce lidí z celého světa a zájem zažít to, co skutečně znamenají slova Challenge family rok od roku roste. Registrace na rok 2014 byla napněna behem tří minut (štafety do 50 sekund).

6. prosince už tradičně přichází Mikulášská nadílka v podobě registrace jejíž výtěžek organizátoři věnují na pomoc potřebným. Takže zájemci mají ještě naději a může je hřát, že svou registrací v čase adventu udělají radost i někomu druhému.

finish

Dirk Bockel – vítěz ročníku 2013. V cíli je ale vítězem každý.

Pro ty, kteří se na svůj první dlouhý triatlon teprve chystají – není lepšího místa, kde by k tomu mělo dojít, než je právě Roth.

Sources: www.challege-roth.com, www.triathlete-europe.competitor.com, Photo Credit: Challenge Family

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com