Silné video z hawaiského Ironmana

Kona, Hawai. Je víkend. Skoro ráno. Vo vzduchu cítiť napätie. Možno strach. Očakávanie a vzrušenie. Nervozita je všadeprítomná. Rozľahnutá vo všeobjímajúcej tme. Stovky postáv, stovky tvári, tisíce príbehov.. 35-ty ročník kultového Ironmana na Hawaii začal dávno pred štartovným výstrelom.

Záznam z pretekov, ktorý pred niekoľkými dňami odvysielal športový kanál NBC je viac ako „len“ dokument. Chytá za srdce, hovorí jazykom emócií a dostáva sa aj pod kožu železných mužov. Dvetisíc pretekárov sa postavilo na štart, dvetisíc ľudí sa pustilo do boja, ktorého merítkom úspešnosti je cieľová čiara po 3,8 km plávania, 180 km cyklistiky a 42 km behu. Pod spaľujúcim hawaiským slnkom. Medzi lávovými poliami. Odolávajúc bájnym protivetrom ho’omumuku, ktorých rýchlosť 20 m/s preverí skutočnú lásku k cyklistike. K triatlonu. K Ironmanu. K životu..

Na Hawaii sa prvé slnečné lúče dotýkajú obzoru. Dvetisíc ľudí vie, že za chvíľu príde naplnenie ich očakávania. Dôvod ich dlhej cesty na ostrov, ktorý nikomu nedá nič zadarmo. Každý jeden má pred sebou 8 – 17 hodín samoty a bolesti. Odhliadnuc od pár najlepších, jedinou odmenou za celodenné utrpenie a nespočitateľné hodiny tréningovej prípravy bude finisherská medaila. Ale ani tá vlastne nie je až taká dôležitá. Na smrť vyčerpaní pretekári, ktorí cieľom prechádzajú štvornožky vedia najlepšie vysvetliť, prečo je človek dobrovoľne ochotný podstúpiť tieto muky. Keď vidíte v cieli plakať tých najtvrdších borcov, cítite, že Ironman je viac ako len šport. Viac ako triatlon. Ironman je synonymum života.

Chris McDonnell prišiel na Hawai s manželkou a synom. Bez milovanej dcéry Grace, ktorá by mala dnes osem rokov. 14. decembra 2012 sa nevrátila zo školy. Tak ako 19 ďalších detí a 6 učiteľov. Masaker v Sandy Hook je považovaný za jeden z najhorších v americkej histórii. Chris preteká vo fialovo ružovej kombinéze a v cieli ho čaká manželka so synom. Ich životy už nikdy nebudú také isté. Ale musia bojovať. Život sa nevzdáva. Tak isto ako Ironman.

Hawai zažíva každý rok veľký boj. Najlepší z najlepších bojujú o popredné umiestnenia, ale najväčší boj sa odohráva vnútri. Nezáleží na výkonnosti, na veku, na národnosti. Každý zvádza najťažší a najdôležitejší súboj sám so sebou. Príbehov je veľa. Neskutočná cesta za víťazstvom Mirindy Carfrae, ktorá po cyklistike strácala na čelo poriadnych 8 minút, ale neuveriteľným behom si vyslúžila titul. Jej maratón za 2:50:38 bol z inej planéty – len dvaja muži bežali rýchlejšie! Dvaja z najväčších favoritov, Pete Jacobs a Craig Alexander bežia bok po boku ďaleko za nalepšími. Tentokrát patrí deň iným. Liz Blatchford dostáva po cyklistike 4-minútovú penaltu za „littering“ na lávových poliach. Aj tak dokáže dobehnúť na treťom mieste.

Mirinda Carfrae (víťazka) a jej snúbenec Tim O'Donnell (5. miesto).

Mirinda Carfrae (víťazka) a jej snúbenec Tim O’Donnell (5. miesto).

Polnoc odbíja. Karen Aydelott je ešte stále pár metrov pred cieľom. Má za sebou už 12 dokončených Ironmanov na Kone. Dnes to má však ťažšie. Od nehody v ktorej prišla o nohu sa cieľová páska stala ešte náročnejšou métou. 47 sekúnd po záverečnom limite, za obrovského aplauzu tisícov divákov, Karen na pokraji úplného vyčerpania prechádza cieľovou čiarou. Oficiálne by mala byť diskvalifiková. Ale nikto nemá to srdce odoprieť jej finisherskú medailu. To najmenej, čo môže dostať. Aj o tom je Ironman..

Photo Credit: Nils Nilsen (www.ironman.com)

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com