IMG_3436_full

Slovakman 113

Bátovce – Pro mnohé označení mnohem trefnější, protože právě obec s tímto jménem ležící v Nitrianském kraji kousek od Levic bývá už tradičně každý rok dějištěm triatlonové půlky, známější právě jako „Bátovce“. Letos měl závod statut Mistrovství Slovenska ve středním triatlonu a současně byl také součástí Českého poháru v dlouhém triatlonu.

Od letošního ročníku se očekával především souboj mezi ženami, na trati se setkali tři účastnice Ironmena na Hawaii: Andrea Dermeková, Kristína Néč-Lapinová a Jana Candrová, přičemž ani obhájkyni loňského vítězství Světlaně Lipárové nikdo neupíral šance. Dramatičnost ještě zvýšila informace, že přijede i vítězka letošního Moraviamana Petra Krejčová, která letos ustanovila nový ženský rekord moraviamanské trati. Bohužel, nikdo netušil, že v jejím případě bude dramatičnosti přespříliš, při treninku ji srazilo auto a tak se nakonec závodu nezúčastnila.

První do cíle způsobem start-cíl, dorazila Jana Candrová v čase 04:53:12.7. Druhá se v cíli objevila Kristína Néč-Lapinová s časem 04:56:49.4 následovaná Světlanou Lipárovou, která cílovou čáru proťala v čase 05:09:08.9. Andrea Dermeková roli favoritky z Kony pro mnohé možná nenaplnila, ale pokud jste věděli o jejím problému s kolenem, tak jste  mohli uznat, že šla závod opravdu hezky. Dosažený čas 05:33:33.1 byl velmi slušný a usadil ji na šesté místo. (Její „kravičkový“ tajping kolena byl designovým spestřením jejího triatlonového outfitu, i když celý závod nakonec nevydržel.)

IMG_3215_full

Mezi muži se závod odehrával pro mnohé mnohem dramatičtěji, než se očekávalo. Při pohledu do startovky měli totiž všichni víceméně jasno – přijel Král a vyhraje už jen tím, když nastoupí na start. Proto byli mnozí v první půlce závodu trochu zaskočeni, když viděli, že na první pozici krouží s relativně bězpečným odstupem David Hankó z Maďarska a víceméně pro všechny jedinný možný vítěz Karol Džalaj je až za ním. Karol ale očekávání splnil. Davidovy nakonec „naložil“ víc jak pět minut a do cíle dobíhal v pohodové náladě spolu se svou dcerkou v čase 04:05:10.0 (pro přesnost uveďme, že dcerka proběhla cílem dříve jak Karol, takže potom nosila Karolovu finišerskou medaili zaslouženě). David  se nakonec v cíli objevil v čase 04:10:17.5 a pódiovou trojici uzavíral Lukáš Slatinský časem 04:16:32.0.

Závodu letos přálo počasí, přeháňka na konci byla krátká a ne moc prudká, takže závodníky spíš ovlažila než cokoliv jiného. Bylo poznat, že se pořadatelé snaží závod každý rok posunout, přicházet s nápady které by závodníci ocenili, a diváci vlastně také. Nejen nám se moc líbila „mobilní“ hudba na trati. Co si neodpustím a vyzdvihnu zvlášť, protože si to dle mého vyzdvihnout zaslouží, jsou mobilní záchody v místě centra dění. Možná se to může zdát divné poukazovat na něco tak samozřejmého, ale opravdu existují závody, kde si s něčím takovým hlavu nelámou, řekl bych k jejich škodě.

Přál bych tomuto závodu rostoucí účast a přízeň závodníků i diváků, patří k tomu nejlepšímu co se na Slovensku pořádá, vím jak moc těžké je vůbec závod uspořádat a to ani nechci rozebírat, co vše stojí za tím, pokud chcete dosáhnout určité úrovně.

Chtěl bych poděkovat pořadatelům, že se do tohoto opravdu nelehkého úkolu pustili, a že se i přes všechny těžkosti a svízele, které pořádání takového závodu nese, nenechali odradit a pouští se do toho každý rok znovu a znovu. Díky nim mohou být na Slovensku slušné závody, na kterých můžeme závodit.

IMG_3807_full
Fotogaléria:

Photo Credit: X3me.eu

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com