sm_f2

Slovakman 226: história, ktorá má čo povedať

DDňa 2. 8. 2003 sa v Nitre začala písať história podujatia, ktoré si za 11 ročníkov získalo srdcia nielen slovenskej a nielen triatlonovej obce. Keď sa na štart prvého ročníka postavilo 21 mužov, z čoho Slovákov bolo len 11, už vtedy bolo jasné, že medzinárodná hviezda Slovakmanu bude už len stúpať. Podujatie začínalo svoju triatlonovú púť v Nitre, na domácej pôde organizátorskej dvojice Vlado Baron, Palo Peciar. V roku 2011 však Slovakmana presťahovali do Piešťan. Osviežujúci vánok zmeny pretekom prospel a Slovakman sa posunul do ďalšieho levelu. Ako Slovakman vidí jeho tvorca Vlado Baron? Hlavný organizátor, ktorého poznajú všetci, (ktorí sa aspoň trochu zaujímajú o triatlon) hlavne ako moderátora (prevažne) triatlonových podujatí (nielen) na Slovensku si našiel čas, aby sa s nami podelil o svoje spomienky a plány, radosti a starosti..

Slovakman 226 má za sebou už 11 úspešných ročníkov. Pamätáte si ešte ako to celé začalo?

Áno, celkom presne. Dva roky ma Palo Peciar prehováral, aby sme skúsili na Slovensku zorganizovať dlhý triatlon. Nakoniec sa mu to podarilo a myslím, že to nebol až taký zlý nápad. Základ sme tomu však položili pri našej prvej účasti na Hawaii, kde sme spolu zdieľali spoločnú izbu.

Slovakman začínal v Nitre. Čo bolo dôvodom jeho „presťahovania“ do Piešťan? Ste s piešťanskou lokalitou spokojnejší?

Áno, našim cieľom bolo vybudovať Slovakmana v našom rodnom meste. Ale problémy, ktoré tam boli nakoniec rozhodli o presťahovaní do Piešťan. Plávanie v Šuranoch, a tým pádom aj dve depá značne zvyšovali rozpočet a nepridávali na pohodlí. Bola aj ponuka od miestneho sponzora všetko usporiadať v Nitre, ale nebolo kde plávať. Do úvahy prichádzala rieka Nitra pri hydrocentrále. Technicky to bolo možné, ale hygienický rozbor vody bol katastrofický.

A v neposlednom rade aj mesto Nitra sa k nám nestavalo obzvlášť ústretovo a myslím, že dopravný inšpektorát policajného zboru SR si vydýchol asi najviac, že nemusí zabezpečovať nejaké križovatky počas cyklistiky. Tam keď nás s Palom videli na chodbe, všetci sa zamykali v kanceláriách ako pred smrteľnou chorobou. Piešťany musím pochváliť. Tam je prístup úplne iný. Primátor nám hneď povedal, že nebude brániť podujatiu, ktoré mu prinesie do mesta na víkend pár stoviek návštevníkov. Jediný problém, na ktorý sme narazili sú krajskí policajti v Trnave.

Slovakman začínal v Nitre, na domácej pôde organizátorského klubu.

Slovakman začínal v Nitre, na domácej pôde organizátorskych klubov. (rok 2004)

Žiaden organizátor sa nevyhne ťažkým chvíľam. Mali ste niekedy tak ťažké obdobie, že by ste si povedali, že do ďalšieho Slovakmana už nejdete?

Je to tak skoro po každom ročníku. Po poslednej vete komentovania zo mňa spadne veľký balvan a chcem mať od všetkých a všetkého pokoj. Akurát asi po posledných dvoch ročníkoch som bol hneď rozhodnutý povedať, že bude aj ďalší. Oveľa lepšie sa nám dýcha, odkedy sme súčasťou českého pohára v dlhom triatlone. Spolupráca s ČTA je vysoko profesionálna a STÚ mi popri nich pripadá ako z doby kamennej.

Je pre Vás niektorý z jedenástich doterajších ročníkov niečím výnimočný?

Výnimočný je každý ročník. Každý má nejaké svoje naj. Prvý asi preto, že bol prvý, a nevedeli sme čo nás čaká. Nikto nemal skúseností s organizovaním tak časovo náročného podujatia. Ale najviac som spokojný s posledným – podarilo sa nám vybudovať najväčší triatlonový areál v histórii slovenského triatlonu. Bola použitá najväčšia dobehová rampa, najväčšia veľkoplošná obrazovka a najsilnejšia zvuková aparatúra. Počas zvukovej skúšky v noci z piatka na sobotu  dorazili do  Lodenice mestskí policajti v rekordne krátkom čase, a že či nám dr…. o druhej v noci skúšať zvuk.

Ľudia si radi čítajú o katastrofách – podelili by ste sa s nami o nejaký prúser z histórie pretekov?

Najväčší „prúser“, bol podľa pána Bryndu, keď sa odtrhla bója počas plávania a všetci jazdili v háku a na behu si skracovali trať a on ako majster „Katalánska“ nevyhral Slovakmana. Bolo samozrejme pár nedorozumení, keď zaspali na tretí ročník zvukári a v Šuranoch sme boli ráno bez ozvučenia, pravidelne policajti v Nitre prišli neskoro na križovatky.

A najväčší adrenalín bol prvý rok v Piešťanoch, keď v stredu oznámil policajt z Trnavy, že zamieta žiadosť o užívanie komunikácie na zvláštne účely, čo v preklade znamená, že nepovolili cyklistiku. Vtedy som si utvoril rekord v používaní mobilu, a za deň som prevolal asi 8 hodín. Nakoniec sa to podarilo, a aj policajt uznal, že nepočítal, že budeme mať známosti až tak vysoko. (Policajný prezident.) Jeho vyjadrenia „Cyklistiku treba zrušiť, bicyklovať by sa malo iba na ihrisku,“ „Žiadnu žiadosť takého charakteru som neschválil, šport mi zvyšuje nehodovosť na cestách“ (a on prichádza o prémie) nakoniec tiež dopomohli k jeho odvolaniu.

Nahliadnutie do zákulisia nitrianského Slovakmana..

Nahliadnutie do zákulisia nitrianského Slovakmana – sympatická Eva Žáčiková sa trápi s výsledkami. Na čipy si Slovakman musel ešte počkať.. (rok 2007)

Aký bol (zatiaľ) Váš najsilnejší slovakmanovský zážitok?

Vždy keď sa na vyhlásení tlieska víťazom, a uvedenie do siene slávy Eda Urbana in memoriam. Vtedy som sa musel celkom slušne nadýchnuť, aby som to odmoderoval.

Ktorý Slovakman zažil najhoršie počasie? Pamätáme si aj víchricu (2009), aj spaľujúcu horúčavu lanského ročníka.

Tak jednoznačne víchrica. Vtedy prišiel aj príkaz zrušiť podujatia na verejnom priestranstve. Ale súťažný výbor ma prehlasoval a pokračovalo sa. Naštastie to dopadlo dobre. O pretekárov sme sa postarali v športovej hale a teraz už len veselo spomíname. Ale vtedy mi do smiechu nebolo. Vlaňajšie teplo nebolo také strašné. S tým každý počítal.

Prvý ročník v roku 2003 dokončilo 21 pretekárov. Aké ste mali vtedy očakávania z budúcnosti?

Povedal som si, že keď nebude na piatom ročníku sto pretekárov, tak skončíme. Bolo ich sto, ale aj so štafetami a všetci ma presvedčili, že aj to sa počíta. A ozaj, aj na prvom ročníku bolo poriadne teplo.

Myslíte si, že jeden dlhý triatlon na Slovensku stačí alebo by naši triatlonisti uvítali aj dva?

Určite stačí aj jeden. Na Slovensku je malá základňa, polovicu štartového poľa tvoria cudzinci. A keď si zoberieme susedné Rakúsko, ktoré má iba IM Klagenfurt a Podersdorf, tak si myslím, že druhý by mal na Slovensku problém. Ale keď to chce niekto skúsiť, nech sa páči.

sm7_w

Pavel Kašpárek, český pretekár, ktorý na Slovakmanovi pretekal niekoľkokrát. V roku 2005 si vybojoval aj cenné druhé miesto.

Poradili by ste začínajúcim organizátorom nejaký patent na úspech?

Neviem, či je Slovakman úspešný, to musia povedať iní, nie ja, ale keď môžem poradiť, netreba sa báť ísť do niečoho, čo sa robí z presvedčenia. Na prvý rok nepríde 150 ľudí (výnimka Oravaman), ale keď ukážete, že Vám nejde iba o zisk, ľudia začnú chodiť.

Chystáte nejakú zmenu do tohto ročníka?

Nič veľké sa meniť nebude, budú novinky a vylepšenia, ale to tu zatiaľ vyťahovať nebudeme. Slovakman každý rok niečo vylepšil a verím, že sa to podarí. Môžem prezradiť,  že pracujeme na uzávierke cyklistiky. A možno na vyhlásení bude ešte väčšia sláva, aká bola naposledy.

Kde vidíte Slovakmana o ďalších 10 rokov?

Zisťoval som, koľko stojí licencia Ironman, tak keby ste vedeli o niekom, kto má navyše 400 000€ pošlite ho za mnou. Som rád, že sme v sérii Ford Czechman Tour 2014, a ako jediní usporiadatelia tam máme dve podujatia. A to považujem možno za organizátorský úspech celého kolektívu, ktorý pri Slovakmanovi tých 11 rokov stál.

Vladovi ďakujeme za odpovede a Slovakmanovi prajeme ďalších veľa, veľa vydarených ročníkov a snáď aj toho sponzora, ktorý by chcel investovať 400 000 eur do dobrej veci.. 

SLOVAKMAN 2003 – 2013

Aby naše historické ohliadnutie bolo úplne, prinášame Vám ešte niekoľko zaujímavostí a čísel:

– ženy na prvom ročníku chýbali. O rok neskôr však prišli hneď „až“ tri – ikona slovenského triatlonu Marika Kuriačková, Kristína Lapinová a manželka organizátora, Janka Baronová. Marika je najúspešnejšou „Slovakmankou“ – na víťazstvo premenila všetky svoje tri štarty, tri roky po sebe.

– česká ikona Petr Vabroušek na Slovakmana prišiel prvýkrát v roku 2004, ale „len“ v rámci štafety. Nie je však žiadne prekvapenie, že so svojou štafetou Staré Železo skončil na prvom mieste. K triumfu mu pomohli ďalšie dve zvučné mená – Jan Čelůstka (olympionik) a Jiří Daněk (otec Moraviamana). Ich výsledný čas 8:24:25 bol dovtedy najrýchlejším finishom v rámci Slovakmana.

Vyhlásenie výsledkov 2009 - s víchricou si najlepšie poradili Michal Kulich, Karol Džalaj a Andrej Orlický.

Vyhlásenie výsledkov 2009 – s víchricou si najlepšie poradili Michal Kulich, Karol Džalaj a Andrej Orlický.

najlepší ženský výkon na Slovakmane má hodnotu 9:59:09 a patrí českej pretekárke Simone Vykoukalovej z roku 2012.

najlepší mužský čas dosiahol Karol Džalaj (8:24:11) v roku 2010. Na tomto ôsmom ročníku ale musela byť skrátená cyklistická trať z dôvodu výstavby diaľnice, takže za najrýchlejší Slovakman by sme asi mali považovať ročník 2012, kedy Petr Vabroušek dorazil do cieľa v čase 8:24:44.

najtesnejšie zvíťazil v roku 2011 Petr Vabroušek v čase 8:25:26. Karol Džalaj zaplával takmer o minútu a pol lepšie, cyklistiku napálil a svoj náskok zvýšil takmer o ďalších 9 minút. Na behu si dlho držal prvé miesto, strojovému tempu českého fenoména však nedokázal odolať. Víťazstvo mu ušlo len o minútu a päť sekúnd.

prvýkrát magická 9-hodinová hranica Slovakmana padla v roku 2005. Čas 8:57:43 zaručil Tomášovi Bednářovi víťazstvo. Na ďalší rok ten istý pretekár prišiel do cieľa o 10 minút skôr, stačilo to však „len“ na druhé miesto. Petr Vabroušek svoj prvý individuálny štart na Slovakmanovi premenil na víťazstvo vo vynikajúcom čase 8:31:36. Od roku 2005 bol už víťazný čas vždy pod 9 hodín.

najrýchlejší Slovakman bol jubilejný 10. ročník v roku 2012. Petr Vabroušek zajazdil čas 8:24:44, ženský slovakmanovský rekord padol aj u žien (Simona Vykoukalová, 9:59:09), Kristína Lapinová zlepšila slovenský rekord o viac ako 20 minút a až 7 (najviac v histórii podujatia) pretekárov v tento deň šlo pod 9 hodín. Rekord padol aj medzi štafetami – P’art of Heart Men (v zostave Hlávek, Matanín, Žiška, Klúčik, Karas, Janžo) sa do cieľa prirútili v neuveriteľnom čase 7:43:38.

Charizmatický moderátor a organizátor Vlado Baron dokáže hýbať s masami.

Charizmatický moderátor a organizátor Vlado Baron dokáže hýbať s masami. Na fotke z prvého Slovakmana v Piešťanoch v roku 2011.

najúspešnejší pretekár v histórii Slovakmanu je (nič prekvapujúce) už niekoľkokrát spomínaný Petr Vabroušek, ktorý každý štart premenil na víťazstvo. Vyhral 5x (2006, 2007, 2011, 2012, 2013).

jediný finisher všetkých 11-tich ročníkov je Slovák Martin Baláž. Za celú históriu Slovakmana do cieľa dobehlo 764 štartujúcich jednotlivcov (štafety sme nezapočítavali).

najviac pretekárov vzdalo Slovakmana v roku 2009, kedy sa počas podujatia prehnala víchrica, z 85 štartujúcich nedokončilo 24 pretekárov (28%). Triatlonistov vytrápilo počasie aj minulý rok (2013). Zo 174 štartujúcich jednotlivcov sa do cieľa nepozrelo až 36 pretekárov (20%). Stojí ale za zmienku, že ďalších 32 prihlásených sa na štart ani nepostavilo.

najviac žien štartovalo v roku 2012 – na štart sa ich postavilo 7, dokončilo 6. Zároveň je to jediný ročník, kedy žena nedokončila Slovakmana. Hoci je ženská účasť veľmi nízka, percento dokončenia pretekov je u žien veľmi vysoké.

Medailisti Slovakmana:

Medailisti Slovakmana:

Petr Vabroušek CZE (5-0-0)

Karol Džalaj SVK (1-4-1)

Michal Kulich SVK (1-2-2)

Tomáš Bednář CZE (1-1-1)

Filip Kristl SVK (1-1-0)

Andrej Orlický SVK (1-0-2)

Jaroslav Ždanov UKR (1-0-0)

Martin Šimkanin SVK (0-1-1)

Pavel Kašpárek CZE (0-1-0)

Jan Oppolzer CZE (0-1-0)

Matej Režný SVK (0-0-2)

Lukáš Krpec CZE (0-0-1)

Lukáš Vrobel CZE (0-0-1)

Medailistky Slovakmana:

Medailistky Slovakmana:

Mária Kuriačková SVK (3-0-0)

Kristína Lapinová SVK (2-2-1)

Andrea Dermeková SVK (1-0-1)

Zuzana Ďuranová SVK (1-0-0)

Gabriela Loskotová CZE (1-0-0)

Alena Stevens SVK (1-0-0)

Simona Vykoukalová CZE (1-0-0)

Šárka Kolbová CZE (0-2-0)

Daniela Tylšová CZE ((0-1-2)

Marcela Kovářová SVK (0-1-1)

Martina Maňasová CZE (0-1-1)

Silvia Blahová SVK (0-1-0)

Jiřina Kociánová CZE (0-1-0)

Petra Krejčová CZE (0-1-0)

Jana Baronová CZE (0-0-1)

Petra Hostinská CZE (0-0-1)

Katarína Zajacová SVK (0-0-1)

Photo Credit: archív Slovakman

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com