Tabata – rozbite sa za 4 minúty

UUpadá váš tréning do stereotypu? Ak už tretí mesiac naháňate objemy a pri predstave ďalšieho dvojhodinového behu sa vám nechce ani vytrčiť päty z domu, je čas rozpumpovať srdce a zabaviť sa. Lapanie po dychu a infarktové stavy vás zaručene vytiahnu z priepasti nudy.

Tabata pochádza z Japonska a pod jej zrod sa podpísal Izumi Tabata. Táto metóda je vlastne vysokointentzívny intervalový tréning. Séria trvá síce len 4 minúty, ale nemali by ste mať problém začať sa potiť. Totiž, počas tých štyroch minút striedate 20 sekúnd makania na 170% a 10 sekúnd oddychu.

Presvedčivý marketing nechýba

Tabata je rozšírená hlavne v posilňovniach – jej zakladateľ totiž tvrdí, že nie je nič lepšie na chudnutie, tvarovanie postavy a zlepšovanie kondície. Ale to je predsa každá metóda – marketing býva snaživý.. Nebudeme vám podsúvať výskum Izumi Tabatu, z ktorého vyplýva, že skupina atlétov trénujúcich touto metódou posunula svoj aeróbny aj anaeróbny prah oproti kontrolnej skupine, ktorej tréningy boli v ľahkom vytrvalostnom tempe. Je to predsa logické. Treba však byť kritický, počúvať svoje telo a s intenzitou to neprehnať.

Z posilňovne na cesty

Hoci sa Tabata v posilňovniach cíti naozaj dobre, jej využitie sa presunulo do rôznych športových odvetví. Od boxu cez CrossFit až po jednu z najobľúbenejších aktivít – behanie. Ak ste doteraz behali len objemy v ľahkom vytrvalostnom tempe, dávajte si pozor – nezabúdajte, že menej je niekedy viac a začnite radšej s menším počtom opakovaní. Túto metódu môžete aplikovať na beh po rovine, v lese, v kopcoch, na schodoch.. jediné pravidlo: makajte viac ako môžete, ale stále to majte pod kontrolou – zdravie na prvom mieste.

fit

Viac informácií nájdete na: tabatatraining.org

Photo Credit: simplyshredded.com

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com