web_f.

Testovali sme: X-Bionic (nielen) pre bežcov

  Švajčiarska firma X-Bionic si pri svojom vzniku v roku 2000 dala za cieľ stať sa svetovým lídrom v oblasti funkčného oblečenia. Za 13 rokov na trhu jej kolekcie prešli veľkými zmenami a stále dokážu prekvapovať novými technológiami a v neposlednom rade aj dizajnom. Dostali sme možnosť otestovať bežeckú výbavu do prechodného počasia a po odbehnutí viac ako 300 kilometrov vám prinášame naše postrehy. Prvý pohľad Časy, kedy funkčné oblečenie bývalo zákonite škaredé sú už našťastie nenávratne preč. Firmy pochopili, že aj športovci chcú dobre vyzerať, a čo je pekné sa aj lepšie predáva. X-Bionic svojou futuristickou technológiou zaujme hneď…

Review Overview

Funkčnosť
Komfort
Dizajn
Cena

Výborné!

Summary : Oblečenie plní svoju funkciu bezchybne a je radosť v ňom (nielen) behať. Prekážkou môže byť akurát pomerne vysoká cena.

User Rating: 4.88 ( 4 votes)

 

produkty_web

ŠŠvajčiarska firma X-Bionic si pri svojom vzniku v roku 2000 dala za cieľ stať sa svetovým lídrom v oblasti funkčného oblečenia. Za 13 rokov na trhu jej kolekcie prešli veľkými zmenami a stále dokážu prekvapovať novými technológiami a v neposlednom rade aj dizajnom. Dostali sme možnosť otestovať bežeckú výbavu do prechodného počasia a po odbehnutí viac ako 300 kilometrov vám prinášame naše postrehy.

Prvý pohľad

Časy, kedy funkčné oblečenie bývalo zákonite škaredé sú už našťastie nenávratne preč. Firmy pochopili, že aj športovci chcú dobre vyzerať, a čo je pekné sa aj lepšie predáva. X-Bionic svojou futuristickou technológiou zaujme hneď na prvý pohľad, a hoci sa nájdu ľudia, ktorým tento dizajn nie je podľa gusta, väčšina uzná, že tieto kúsky odevu vyzerajú jednoducho dosť dobre. My sme si siahli na nasledovné modely:

– tričko X-Bionic Energizer MK2
– mikina X-Bionic Humdinger
– bežecké nohavice X-Bionic Running Pants
– bežecké podkolienky X-Bionic Run Energy
Vďaka reflexnému nápisu a plochám vás bude v Humdingeri vidieť aj v šere.

Vďaka reflexnému nápisu a plochám vás bude v Humdingeri vidieť aj v šere.

Na veľmi príťažlivých baleniach jednotlivých kusov oblečenia nájdete sofistikované grafy a nákresy, ktoré vysvetľujú použité technológie. Pozeráte sa na ne však s veľkou dávkou skepsy – v dnešnej dobe sme si zvykli snaživé veľkolepé vyjadrenia značiek púšťať jedným uchom/okom dnu a druhým von. Dobrý obchodník totiž dokáže predať aj pozemky na slnku a všetci veľmi dobre vieme, že čím etablovanejšia značka, tým lepší marketing. O to viac vás prekvapí, keď sľuby nie sú len prázdne slová..

Funkčnosť.. Čo znamená 37° CCR Technology? 

Každý, čo i len trochu športovec, pozná základnú filozofiu funkčného oblečenia – odvádzať od tela pot a zabezpečovať komfort. X-Bionic však ide ešte ďalej. Pri výrobe Humdingra a Energizera bola použitá 37° CCR Technology. Cieľom tejto technológie je udržať telu teplotu 37°C. X-Bionic uvádza, že pri takejto teplote sa cítime príjemne a naše telo dokáže efektívne využívať energiu na výkon. Hypertermia (prehrievanie) aj hypotermia (podchladenie) sú pre telo vlastne extrémné podmienky. Keď nám je chladno, naše telo reaguje tak, že uzatvára cievy a snaží sa udržať teplotu. A nás trasie od zimy. Pri fyzickej aktivite sa však cievy otvárajú a telo reaguje potením. Obidva tieto stavy telu odčerpávajú energiu. X-Bionic teda tvrdí, že keď telu umožníte udržať si vyššie zmieňovanú teplotu, „ušetrenú“ energiu môžete koncentrovať na výkon. A teraz prichádza na rad vaša dôležitá otázka: No dobre, vypočuli sme si nudnú teóriu – aká je ale prax?

Zmeníte pot na energiu?

Je pravda, že nemáme výbavu na to, aby sme vám dokázali poskytnúť grafy a štúdie, ktoré by podporovali chytľavé motto X-Bionicu „Turn Sweat into Energy“ (premeňte pot na energiu), ale z nášho subjektívneho hľadiska je funkčnosť testovaného oblečenia výnimočne výborná. Kombinácia Humdinger a Energizer je najkomfortnejšia pri teplotách približne 0 – 12 stupňov, pričom hraničné teploty sú už na zváženie podľa osobných preferencií – vnímanie tepla a chladu sú (ako spústa iných vecí) individuálne. Pri vyšších teplotách postačí aj samotný Energizer, prípadne Humdinger v kombinácii s tričkom s krátkym rukávom. Pri nižších teplotách sú nepríjemné výbehy, kedy fúka – Humdinger totiž nemá vetruodolnú vrstvu. V chladnejších dňoch si však elegantne vystačíte s Energizerom a ľahkou odvetranou vetrovkou. Ani mínusové teploty pre túto kombináciu nie sú prekážkou.

_F6C2742_web.

Počas testovania dostala zabrať nielen testovaná výbava.

Výroku „chladí, keď sa potíte; zohrieva, keď vám je chladno“ sa ťažko verí, pretože znie tak trochu sci-fi. Energizer však túto vlastnosť má a nenecháva si ju len pre seba. Predstavte si, že vybehnete, je vám chladno. Postupne sa však začnete zahrievať a dokonca potiť. V lete je príjemné, keď vás pot ochladzuje, cez zimu je to však trochu komplikovanejšie – môže sa stať, že ak vám vrchná vrstva dobre neodvetráva, sparíte sa a keď zase vrchná vrstva dobre nechráni, môže vám byť vďaka prepotenému oblečeniu paradoxne chladno. Energizer však výborne drží telu príjemnú teplotu. Najviac je to citeľné, ak vybehnete a po pár metroch si poviete, že ste to trochu s oblečením prehnali – je vám pomerne teplo, potíte sa, po pár minútach si však uvedomíte, že už vám je príjemne. Vravíte si, že je to zvláštne, pretože nemáte pocit, že by sa ochladilo, veľmi to však neriešite a sústredite sa na svoj tréning. Po príchode domov sa nestačíte čudovať, keď zo seba vyzliekate kompletne mokré oblečenie. No povedze, dokáže toto váš kečup?

Komfort

Áno, komfort a funkčnosť sa do veľkej miery prelínajú – výborná funkčnosť dáva predpoklad výbornému komfortu. Pri otázke komfortu však prichádzajú k slovu aj ďalšie faktory. Testovaná výbava je z hľadiska funkčnosti veľmi príjemne komfortná. Diskomfort však môžete zaznamenať v prípade, že nohavice máte vytiahnuté v páse – upnutý Energizer sa na bežeckých nohaviciach kĺže a vyťahuje sa. Ak máte kratší trup a tričko chcete mať viac stiahnuté pod pásom, je dosť možné, že si ho budete musieť pravidelne poťahovať nižšie. Čo pri behu nie je veľmi príjemné – zvlášť, ak bežíte intenzívny tréning, resp. preteky. Je však takisto možné, že vyťahovanie trička súvisí aj s typom postavy a biomechanikou, takže možno sa u vás takýto problém nevyskytne. Čo je však veľké plus, oblečenie je veľmi „pachu-vzdorné“ – ani po 150 kilometroch nebolo cítiť.

Rozdielna štruktúra vnútornej a vonkajšej strany lakťov a čiastočná kompresia umožňujú pohodlie pri ohýbaní kĺbu a zároveň pomáha regulovať teplo.

Rozdielna štruktúra vnútornej a vonkajšej strany lakťov a parciálna kompresia umožňujú pohodlie pri ohýbaní kĺbu a zároveň pomáha regulovať teplo.

Komfort a parciálna kompresia

Pri komforte sa chceme pristaviť aj pri strihu. Ten je prepracovaný do veľkých detailov a jeho cieľom je, aby vás nič nikde neťahalo a aby nebol limitovaný rozsah vášho pohybu. Pre X-Bionic sú veľmi charakteristické rôzné „divé“ panely tkané raz na jednu stranu a vzápätí na opačnú, ktoré v našej testovanej výbave nájdete na bežeckých nohaviciach, ponožkách a Energizeri. Pomáhajú svalom vykonávať ich prácu – totiž, naše svaly pri aktivite nepracujú všetky rovnako – a práve tieto panely majú napomáhať ich funkcii. X-Bionic razí cestu parciálnej kompresie, ktorej cieľom nie je len kompresia, ale aj ochladzovanie, preto majú kompresné vlákna medzi sebou „nekompresný“ priestor, ktorý slúži na reguláciu teploty. Pri strihu však treba podotknúť, že je veľmi obtiahnutý, čo niektorým ľuďom nemusí vyhovovať – najviac asi z estetických dôvodov, pretože X-Bionic je nekompromisný a nič neschová.

Dizajn

Čo dodať k dizajnu? X-Bionic je jednoducho krásny a zároveň ulahodí každému športovcovi s (aspoň) mierne extravagantnými, prípadne narcistickými sklonmi. Môžeme potvrdiť, že pri behu popri hlavných cestách bola miera otáčajúcich sa vodičov neporovnateľne vyššia ako v „bežnom“ bežeckom oblečení. Ak potrebujete trochu poškrabkať ego a zdvihnúť sebavedomie, X-Bionic je dobrý prostriedok. Z praktického hľadiska na nohaviciach určite oceníte malé vnútorné vrecko (na kľúče), prípadne väčšie vrecko na zips umiestnené na prednej časti Humdingera. Nevýhodou bieleho Energizeru je, že sa pomerne rýchlo zašpiní, na druhej strane, biely je krajší ako čierny. Je tu však ešte jedna vec – pri potení sa čierne nohavice mierne farbia, takže určite neodporúčame nosiť nohavice navrchu bieleho Energizera.

Celé dlhodobé testovanie by sme zhrnuli asi tak, že ak si ako vaše športové oblečenie vyberiete X-Bionic rozhodne nespravíte chybu. Testovanú výbavu využijete aj pri iných športoch, ako napríklad bežky, turistika, prípadne ako spodnú vrstvu pri chladnejších cyklistických tréningoch.

Photo Credit: Marek Kikinder/Sportmedia (marek.kikinder@gmail.com)

_F6C2808_web.

 

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com