chopok

Triathlon Attack 2015 – Be hard, race with heart

Už jsme se zmínili o tom, že ve světě narůstá zastoupení závodů, u kterých se dá říct, že u nich už snad ani prvotně nejde o to kdo rychleji, ony totiž útočí na samu podstatu nás samých. Už jejich absolvování je bráno za vítězství a výsledný čas je bonusem. Najde se dost těch, kteří Vám budou tvrdit, že už to není sport, my se do této debaty zapojovat nebudeme. Jednak by to mohlo být bráno jako že někomu straníme, a také, naše krédo „Život je extrémní forma existence“ dává dostatečně najevo co si myslíme o životě samotném.

Dle nás tento závod na sportovní scénu patří, jsme moc rádi, že vznikl a že můžeme zachytit jeho zrod. A pro koho je vlastně určen? Pro každého, kdo se pro něj rozhodne, má fyzičku a dostatek vůle. Jeho volba je volbou srdce. Je cestou jak poznat sami sebe, dalším levelem nás samých. Jsme rádi, že Vám můžeme představit závod v nádherném kraji Tater. A jelikož Miroslav Leitner, takříkajíc duchovní otec závodu, není nikým nezkušeným, je pravděpodobné, že jsme svědky zrodu závodu, o kterém se bude nejen hodně mluvit. Ostatně tak jak to u závodů, které jsou záležitostí srdce bývá.

Datum: 22. 8. 2015raticov-vrch

Oblast: Nizké Tatry

Trať: 2,1 km plavání, 125 km cyklistika, 23 km běh

Převýšení: cyklistika 2 800 m, běh 1 100 m

Začátek registrace: 15. 11. 2014 v 20:00

Konec registrace: 21. 8. 2015

Požadavky: dobrá fyzická kondice

Zajímavosti: 1. Nejkratší trasa mezi startem a cílem je 80 kilometrů. 2. Nejstrmější úsek cyklistiky má 19%. 3. Celá část běhu bude v horském terénu.

Počet míst: momentálně neomezený, ovšem s limitem 300 závodníků pro běžeckou část

Startovné: v závislosti na datu 75 – 130 € jednotlivci / 225 – 390 € štafety

Web: www.activeplanet.sk

Snažili jsme se několika otázkami proniknout takříkajíc do kuchyně organizátorů, a poodhalit menu které pro nás chystají. Jsme rádi, že se s Vámi můžeme podělit o to co jsme zistili, zvláště, když máme odpovědi od Miroslava Leitnera, nejpovolanějšího z povolaných.

Podle profilu trati to vypadá, že jste vytvořili závod, který je nejtěžším na Slovensku. Byl to Váš záměr?

Áno, naším zámerom bolo spraviť niečo ťažké a v konečnom dôsledku sme si povedali, že čím ťažšie, tým lepšie. Nemáme však záujem trať „umelo“ naťahovať – veľmi dôležité pre nás je, aby sme do trasy mohli zapojiť niečo pekné. Pretože na vizuálnom zážitku nám veľmi záleží.

Otázka možná předčasná, ale uvažovali jste už nad zastropováním počtu účastníků?

Pre prvý ročník budeme radi, ak sa nájde 100 – 150 pretekárov aj so štafetami – v štafetách je to predsa len ľahšie. Strop ale bude jasný. Od národného parku je limit na beh. Zatiaľ máme do budúcnosti neoficiálnu dohodu 300 pretekárov, ktorých budeme môcť pustiť na bežeckú trať, takže v tomto budeme limitovaní. Ak by však popularita podujatia stúpala, je možnosť pustiť na štart viac pretekárov, avšak s tým, že na bežeckú trať by mohlo ísť len tých 300 najrýchlejších. Zatiaľ si ale myslím, že to nehrozí. Ľudia majú pred našimi pretekmi fakt rešpekt. Na druhej strane, to sme aj chceli.

Okrem účastníckeho limitu budeme nútení pristúpiť aj k časovému limitu. Na beh nebudeme môcť pustiť ľudí, ktorí by boli po cyklistike za prvým bežcom s väčšou stratou ako dve a pol hodiny. Dôvod je jednoduchý – hrozí riziko, že títo pretekári by šli bežeckú časť 4 a pol až 5 hodín a to by bolo už takmer k noci. Ale prvý ročník tieto limity preverí. Časy odhadujeme približne 7:15 až 7:30 pre štafetu a pre najrýchlejších jednotlivcov tesne pod 8 hodín.

Profil trati i objemy jsou sice známe, v kterých úsecích ale podle Vás budou závodníci na organizátory myslet zvlášť intenzivně?

Myslím, že už po desiatich kilometroch všetci pochopia, že to nebude zadarmo. Po štarte je po úvodných dvoch rovinatých kilometroch osemkilometrový kopec a má pekný záver s takmer 19% na pár metroch. No a potom hore-dole a roviny nikde. Niekde na 85. kilometri zbadajú prvýkrát kde je Chopok. A ten je ešte poriadne ďaleko. A možno ho v pretekovom vypätí nezbadajú, tak to taký šok nebude. No ale bonbónik na záver – cesta na Srdiečko je strmá s vyše 600 metrami prevýšenia. Kto to trochu viac prehnal s tempom, tak bude mať problém vyjsť hore. A to si asi vypočujeme čosi. (smiech)

Pokiaľ ide o beh, na úvod bude asi trochu problém rozbehnúť to po cyklistike. Potom po jednom strmšom úseku nasleduje krásny traverz a už sa ukáže scenéria a pevne verím, že v tomto momente pretekárov prejdú chmúrne vyčerpané myšlienky a užijú si krásne výhľady. K behu však ešte jedna podstatná vec – je to horský chodník a pre takého, čo behá len po dobrých cestách a asfalte je fakt dôležité udržať pozornosť a koncentráciu až do posledného metra. V poslednom stúpaní bude ešte jedna výkonnostná perlička – na pomerne strmom úseku s približne stovkou výškových metrov si hlavne jednotlivci celkom „hrábnu“. Nasledovať bude zostup kamenistým terénom, takže pozor na to kam stúpite – hlavne ak pôjdete v skupinke, kde sa budete navzájom naháňať.

Česko-slovenský kalendář závodů je poměrně plný. K čemu jste přihlíželi při výběru termínu závodu?

Asi tak, ako to vyšlo, ale muselo to byť koncom sezóny. V skorších termínoch je toho veľmi veľa a tiež treba mať natrénované. A tomu prázdniny pomôžu.

Spoustu závodníků při pohledu do kalendáře napadne, jestli jste termín nevybrali tak, aby se mohli na Oravamanovi připravit na Váš závod (smích). Byl v tom i takový skrytý záměr?

Oravaman zo srdca odporúčame (nakoniec, mal by som ísť aj ja) a paradoxne ako naznačuje aj otázka, je to fakt len príprava. Na Oravamanovi sa mi trochu nesedí trasa behu. Beží sa veľmi veľa dole kopcom a to moje koleno nemôže. Inak je to ok podujatie, majú akurát ešte nevýhodu, že u nich je väčšinou horšie počasie a chladnejšie.

Uvažujete o tom, že by se Váš závod stal součástí Slovenského pohára v triatlone, případně Česko-slovenského poháru v dlouhém triatlonu?

Zatiaľ nad tým neuvažujeme a ani neviem, kam by sme sa mohli priradiť. Naše preteky sú fakt o dosť iné ako tie „klasické“. Jedine možno k Oravamanovi, ak by sa ešte niečo našlo do nejakej trojice. Akonáhle sa beží po asfaltovej ceste, tak sa to nedá porovnávať. Ale nakoniec, to by musel byť aj záujem a to je hudba budúcnosti. Počkáme si na úspešnosť prvých dvoch ročníkov a ak veci pôjdu dobre, až potom budeme možno premýšľať aj nad takýmito záležitosťami.

Poodhalil byste nám jako pořadatel, jaké jsou Vaše cíle a vize do následujících roků, nebo třeba i vzdálenější budoucnosti?

Poteší nás hlavne ak pretekári budú v cieli spokojní s trasou, prírodou a samozrejme, veľmi si prajeme, aby to organizačne klaplo. Takže, také jednoduché slová spokojnosti, ale aj výnimočnosti v porovnaní s ostatnými pre nás budú najväčšou radosťou. A z hľadiska vzdialenejšej budúcnosti by nás potešilo, keby sme do troch rokov boli na limite v behu. To bude znamenať, že je to zaujímavé a má to zmysel.

Na jakou část sportovní veřejnosti cílíte? Chcete mít závod profíků, nebo si budete vážit stejně i každého z age group? Hodláte nějak profilovat závod i v tomto směru? 

Nad cieľovou skupinou premýšľam stále. Triatlon nie je moja doména, ale zase šport a tréning áno. Takže zatiaľ cielime podujatie na športovo založených a všestranných ľudí. Nemusia byť vrcholoví športovci, ale skôr takí fanatici – športovci na celý život, ktorí každý deň svojho života niečo robia. Preto sa momentálne netrápime, či tu príde nejaký pretekár s titulom z nejakého super podujatia – chceme skôr vybudovať to, že naše preteky budú taký životný cieľ a vrchol pre mnohých športovo založených. Zatiaľ neplánujeme oslovovať vrcholových pretekárov, aby prišli. Chceme, aby sa sami hlásili, že si to sami chcú vyskúšať a spravia si z toho vrchol aj pre seba. Avšak, profilom je to fakt niečo úplne iné ako „štandardný“ triatlon, takže na to netreba zabúdať. Profil je skutočne náročný a treba na to natrénovať. No a aby som to teda zhrnul – podujatie cielime na športových celoživotných nadšencov pohybu.

Co očekáváte od prvního ročníku? 

Prvý ročník je v rovine očakávaní na všetkých frontoch. Keďže preteky budú dosť náročné aj na zabezpečenie, sami sme zvedaví ako to zvládneme. Samozrejme, budeme sa snažiť, aby to bolo na výbornú. Veríme, že športová časť bude fakt extra a teda aj osloví. A pevne dúfam, že si to nepokazíme nejakým organizačným problémom.

V každom prípade všetkých adeptov pozývame – nech nájdu odvahu a nech si to skúsia. Sľubujeme, že to bude ťažké a náročné, ale zároveň si užijete krajinu a nádherné výhľady. Tešíme sa na všetkých.

 

Poznámka
 

Triathlon Attack možná budou někteří vnímat jako alternativu Oravamana, svým způsobem to tak totiž skutečně může působit.

Ve skutečnosti je ale potřeba případné zájemce upozornit na to, že tento závod je jiná třída, pokud by někdo třídy náročnosti stanovil. To, že máme na mysli třídu vyšší je asi zbytečné psát.

Oravaman lze brát jako závod přípravný pokud se Vám tedy podaří na tento ples triatlonistů, jak je některými nazýván, přihlásit. Oravaman věren svému sloganu „Bude ako nebolo“ změnil způsob registrace a podle toho jaké jsou odezvy se nezdá, že to byl příliš šťastný tah. Pokud jste ale četli propozice na rok 2015, zjistili jste, že Oravaman změnil nejen způsob registrace.

Avšak možností jak se na tak náročný závod připravit je více, stejně jako vhodných závodů, které je možné využít jako přípravné.

Miroslav Leitnerleitner
Jak představit Miroslava Leitnera těm, kteří jej neznají?

Od malička lyžoval až do ukončení vysoké školy, kdy přešel k skialpu, který dělal 15 let jako reprezentant.

Výsledky – medailové umístění na ME a MS dvojic, v evropském žebříčku, 1x celkový vítěz a 4x do třetího místa, nejvyšší 2. příčka v roce 2003 ve světovém rankingu.

Podílí se na pořádání horských duatlonů,  horských běhů a různých vertikál; závodů Slovenského poháru v běhu do vrchu a  Salomon trail running Cupu, také Skialpmaratonu s náročným profilem s asi 2900 m převýšením ve Vysokých Tatrách.

Jak ale sám řekl: „Všetko sú to pekné preteky, aj dosť ťažké, ale premýšľal som nad niečím, čo je vážna méta a nedá sa to len tak absolvovať. Jednoducho, niečo motivačné a niečo, čo pre bežného, málo trénovaného človeka je privysoká latka. Niečo, čo sa dá zvládnuť naozaj až s vážnejším tréningom, ale zase tiež, aby bol z podujatia zážitok.“

 

viglas

Photo Credit: Tomáš Belko, Route66

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com