foto-triatlon

Triatlon očami fotografky – Jitka Sečková

LLežíte v cieli svojho prvého ironmana. Ste vyčerpaný, ubolený, ale šťasný. Dokázali ste to. Už teraz viete, že toto bude jeden z vašich životných hajlajtov. Doma sa dávate niekoľko dní dokopy, okolie vás považuje za superhrdinu, kolegovia z práce vás uznanlivo poťapkávajú po chrbte a hoci Vám zvýšenie platu (pravdepodobne) nehrozí, pozornosť Vášho šéfa tiež nie je na zahodenie. Prejde zopár dní a dostanete sa k skvelému videu z Vášho veľkého dňa D. A nájdete sa na fantastickej pretekovej fotke. A vtedy sa zastaví čas, vaša myseľ sa vráti na trať a Vy prežívate emócie, ktoré by ste nikomu nedokázali popísať. Výborná fotka je totiž nástroj silnejší ako tisíc slov..

Je pre nás česť, že Vám môžeme priblížiť pohľad človeka, ktorý stojí medzi Vami a dokumentáciou Vášho zážitku. Človeka, ktorý Váš zážitok dokáže dostať do úplne novej roviny. Človeka, ktorý aj z priemerného športovca dokáže spraviť hviezdu sociálnych sietí. Dámy a páni, predstavujeme Vám Jitku Sečkovú, fotografku, ktorá do svojej práce dokáže vdýchnuť dušu.. 

Kedy sa v Jitke Sečkovej prebudila fotografka?

Fotografka se ve mě probouzela pozvolna. Když jsem byla malá, chtěla jsem být oděvní návrhářkou. Tou je ale moje sestra, tak jsem si musela vybrat něco jiného. Jednoho dne jsem se dostala skoro náhodou na fotografický workshop do Chorvatska a možná tam se to zlomilo…

Poznáme Ťa skôr v spojení so športom – aký máš teda k nemu vzťah?

Nejsem úplně sportovní typ, kdo mě zná, tak ví. Naposledy, když jsem se snažila o nějaký výkon (trénink na půlmaraton), přivodila jsem si únavovou zlomeninu. (smiech)

ondrej

Jitka sa k triatlonu dostala vďaka manželovi.

A čo pre Teba teda znamená triatlon?

Přiznám se, triatlon jsem dřív nesledovala. A teď? Naše kočka se jmenuje Craig Alexander a strašně ráda se pohybuji právě mezi triatlonisty.

O triatlon jsem se začala zajímat až ho začal provozovat manžel. Já jezdila s ním. A teprve pak jsem ho začala fotit. Člověk se přeci musí nějak zabavit, když tam několik hodin čeká… (smiech) Pár závodů a pohlitilo mě to.

Rola pretekárky Ťa teda nezlákala?

Samozřejmě, že jsem koketovala s myšlenkou, že to taky zkusím. Začala jsem i trénovat. Ale trénink, práce a focení se prostě skloubit nedá. Zvolila jsem si tedy focení a teď jsem za to ráda. Myslím si, že každý fotograf jakéhokoliv sportu by si to měl zkusit nebo se o to víc zajímat.

Každý triatlonista má srdcové preteky – miesta, kam sa rád vracia. Je to tak aj u Teba?

Mám jednu srdcovou záležitost, Oravaman. Byla jsem tam sice jen jednou, ale závod mě úplně pohltil. Nejen nádherným prostředím (miluju hory), ale perfektní organizací a skvělou atmosférou. Pak určitě pro mě domácí Czechman, kterého si nemůžu nechat ujít. Další z mých oblíbených závodů je Říčkovský golem, takový malý závod v srdci Orlickych hor, ale bohužel se loňský rok kryl s Oravamanem. Musím zmínit i Doksymana nebo Moravianmana. Je ale i spousta závodů, kde jsem nebyla a na které bych se ráda podívala, ale „bohužel” se můj kalendář velmi rychle plní…

Jitka hory miluje.

Jitka hory miluje.

Pokladáš konkrétnu osobu za obzvlášť fotogenickú?

Mám pár lidí, kteří se mi fotí dobře nebo mám pocit, že na fotkách vypadají lépe (namátkou Karol Džalaj nebo Honza Jakubíček). Spíš to rozlišuju jinak. Závodníci, kteří vypadají v každém závodě za každé situace stejně a nezáleží jak se cítí a jak jim závod sedl. Ty se mi fotí špatně. Mám pocit, že je každá fotka s nimi jako přes kopírák.

Pak jsou závodníci, kteří projevují emoce, dávají najevo, jak se cítí a nezáleží na tom, jestli jsou na úplné špici nebo na chvostu závodního pole. Tu druhou skupinu mám raději, myslím si, že emoce do závodu patří.

Vedela by si povedať, či sa Ti fotia lepšie muži alebo ženy?

O tom jsem nikdy nepřemýšlela. V závodě to vůbec nerozlišuji.

Je niečo, čo by si chcela odfotiť, úplne to vizualizuješ v predstavách, ale zatiaľ sa to nepodarilo?

Ano, mám, ale v Čechách na to nejsou podmínky. Určitě se chystám (nevím, jestli mi to vyjde letos) i na nějakého oficiálního Ironmana a pokusím se svoji představu ztvárnit. Nechte se překvapit.

Máš podobne ako športovci nejaký „fotografický“ sen?

Možná to bude znít jako klišé, ale můj sen se mi právě plní. Focení věnuji celý svůj volný čas, baví mě to a mé okolí má z mých fotek radost. Pracuji na sobě a dávám si malé splnitelné cíle. Netoužím po výhře v nějaké soutěži. Možná to časem přijde, uvidíme.

jitka_orez  

Plánovaný* kalendár na rok 2014:

  • Czechman
  • Oravaman
  • Doksyman
  • Pilman
  • Triatlon Pardubice
* Kalendár je momentálne v procese vývoja, takže uvedený zoznam nie je ešte stopercentný.

Záujemci o fotenie (nielen) triatlonovej akcie môžu Jitku kontaktovať na: jseckova@gmail.com.

Portfólio Jitky Sečkovej: 

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com